Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w budynku bez uziomu, jak zabezpieczyć.

09 Maj 2009 19:15 2820 8
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu nowy i proszę o poradę. Wykonuje znajomemu prostą instalacje elektryczna( kuchnia, łazienka i 1 pokój- jak na razie) w domu jedno rodzinnym w którym nie ma jeszcze uziomu ale będzie tylko nie wiadomo za ile. Oczywiście robię również rozdzielnie, zasilanie główne do rozdzielni 5x6mm, obwody gniazd 3x2,5 a oświetlenia 3x1,5. Moje pytanie brzmi jak dobrze zabezpieczyć ta instalacje przed porażeniem, przepięciami, wyładowaniami atmosferycznymi itp do momentu aż nie będzie uziomu, przewody PE i N jak na razie będą zmostkowane. Cały dom to trzy pokoje, "korytarz", WC, łazienka, kuchnia i taras.
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Jak nie ma uziemienia to zrób coś w stylu sieci TN-C-S. Tu już można zastosować spokojnie różnicówkę. Z tymi przepięciami to są ochronniki ale jak piorun przywali to nie ma zmiłuj :!:
  • IGE-XAO
  • Poziom 21  
    (Oczywiście robię również rozdzielnie, zasilanie główne do rozdzielni 5x6mm). Zasilenie główne do rozdzielni,
    Proponuję wykonać przewodem 5x10mm.
    Jak nie ma uziemienia,Posłuchaj kol.fuutro. :cry:
  • Poziom 39  
    Jak się nie ma nic konkretnego do powiedzenia (napisania), to się pisze, żeby coś napisać :idea:

Cytat:
    Wykonuje znajomemu prostą instalacje elektryczna( kuchnia, łazienka i 1 pokój- jak na razie) w domu jedno rodzinnym w którym nie ma jeszcze uziomu ale będzie tylko nie wiadomo za ile.

Jeśli teraz nie zrobisz tego co być powinno, to uwierz mi - później tego nikt nie zrobi, bo wszystko będzie działało. Albo coś robisz dobrze, albo wcale. Nie ma półśrodków...
    Cytat:
    Moje pytanie brzmi jak dobrze zabezpieczyć ta instalacje przed porażeniem, przepięciami, wyładowaniami atmosferycznymi itp do momentu aż nie będzie uziomu

Jeśli kolega wykonuje instalację, to zapewne znane są tajniki ochrony przeciwporażeniowej i przepięciowej, z połączeniami wyrównawczymi włącznie..?

Cytat:
    przewody PE i N jak na razie będą zmostkowane

Czy koledzy fuutro i keszan wiedzą co to znaczy? Ile nam dadzą ochronniki bez uziemienia? Jeśli już o ochronnikach, to jeśli sieć napowietrzna, to zalecam B+C.

Cytat:
    Cały dom to trzy pokoje, "korytarz", WC, łazienka, kuchnia i taras.

Kolega nie wie jakie wymogi stawiane są takim pomieszczeniom jak WC, czy łazienka? Znane jest koledze takie pojęcie jak "strefa" ?
  • Poziom 38  
    olekkrk Śpieszy ci sie do więzienia ? jak kogoś prąd zabije to znajomy nie będzie sie szczypał , a pewnie sam chce szybko i tanio....
    Zastanów sie 100 razy zanim dotkniesz tej "roboty"
  • Moderator
    olekkrk napisał:
    Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu nowy i proszę o poradę. Wykonuje znajomemu prostą instalacje elektryczna( kuchnia, łazienka i 1 pokój- jak na razie) w domu jedno rodzinnym w którym nie ma jeszcze uziomu ale będzie tylko nie wiadomo za ile. Oczywiście robię również rozdzielnie, zasilanie główne do rozdzielni 5x6mm, obwody gniazd 3x2,5 a oświetlenia 3x1,5. Moje pytanie brzmi jak dobrze zabezpieczyć ta instalacje przed porażeniem, przepięciami, wyładowaniami atmosferycznymi itp do momentu aż nie będzie uziomu, przewody PE i N jak na razie będą zmostkowane. Cały dom to trzy pokoje, "korytarz", WC, łazienka, kuchnia i taras.

Zwracam uwagę, że nowe instalacje musza być wykonane zgodnie z przepisami obowiązującymi obecnie, więc nie ma zmiłuj się. Albo Kolego wykonasz to wszystko co ma być, albo nie podejmuj się tego zadania.
    A tak na marginesie, to w ogóle nie istnieje zastępczy sposób zabezpieczenia instalacji przed przepięciami czy też wyładowaniami atmosferycznymi bez uziomu. Howgh!
  • Poziom 9  
    Kolego Akrzy74 wiem co to są strefy w WC i łazience, pytałem teraz o zabezpieczenia, także dziękuje za wyczerpującą odpowiedz i widzę ze jednak kolega musi znaleźć szybko fundusz na uziom. Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Ten etap budowy domku to najlepszy etap do wykonania uziemienia.
    W momencie gdy będą tynki, ocieplenie, trawnik, chodnik, podjazd to wykonanie uziemienia jest równoznaczne ze zrujnowaniem tego co już jest wokół domu.

Wykorzystaj wykop, którym idzie kabel zasilający budynek.
    Wykorzystaj bliskość tarasu, podjazdu, studni, sadzawki, basenu...
    Korzystaj z bednarki, szpilek i innego żelastwa które w ziemi znajdziesz.

Jeśli teraz się nauczysz partactwa to do śmierci będziesz walił takie fuszery, mało tego będziesz się pod tym podpisywał jako WYKONAWCA.