Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie napięcia wyjściowego w zasilaczu impulsowym

cea 20 Maj 2009 09:25 5414 3
  • #1 20 Maj 2009 09:25
    cea
    Poziom 13  

Witam,

chciałbym zwiększyć napięcie wyjściowe w ładowarce do telefonu, z 9V do 16V, oczywiście kosztem zmniejszenia dostarczanego prądu.
    Na zdjęciu przedstawiam odręczny schemat. Domyślam się, że zmiany należy dokonać na którymś z elementów Z1, R13, C3 ?
    Nie jestem aż tak biegły w tym temacie, dlatego będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam.
    Tomek.

Zwiększenie napięcia wyjściowego w zasilaczu impulsowym

0 3
  • Pomocny post
    #2 20 Maj 2009 09:47
    Xweldog
    Poziom 30  

Witam
    Czasem modyfikowałem trochę takie proste układy w zal. od potrzeb. Ale tu, chcesz dość znacznie podnieść Uwy. Może próbuj dojść do tego U kilkoma krokami zmieniając Z1. Sprawdź, czy C5 ma odpowiedni zapas U i ew. wymień, warto by stosownie zwiększyć też R14.

0
  • #3 20 Maj 2009 23:27
    cea
    Poziom 13  

Xweldog napisał:
    Witam
    Czasem modyfikowałem trochę takie proste układy w zal. od potrzeb. Ale tu, chcesz dość znacznie podnieść Uwy. Może próbuj dojść do tego U kilkoma krokami zmieniając Z1. Sprawdź, czy C5 ma odpowiedni zapas U i ew. wymień, warto by stosownie zwiększyć też R14.

Wystarczyło wymienić diodę zenera Z1 z 9V na 16V i o dziwo na wyjściu pojawiło się odpowiednio +17V. Wynieniłem jeszcze C5 na większy (z 16V na 25V). R14 ma 3,2K uznałem, że może zostać bez zmian.

Tak przy okazji, przerabiana ładowarka to model DA2-3101EU (Astec) - może kiedyś komuś przyda się schemat.

Dzięki za pomoc.

Podrawiam.
    Tomek.

0
  • #4 20 Maj 2009 23:44
    Xweldog
    Poziom 30  

Teraz przyznam, że zrobiłbym tak samo ale nie chciałem na Elektrodzie nikogo zapewniać, że to na pewno wyda. Nim złożysz, radziłbym obciążyć prądem, który potrzebujesz, niech popracuje z godzinkę i kontroluj, czy coś się nadmiernie nie grzeje.

0
  Szukaj w 5mln produktów