Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenie pomp trófazowych

fantozzi 02 Cze 2009 19:33 5187 32
  • #1 02 Cze 2009 19:33
    fantozzi
    Poziom 12  

Moje obawy co do całej rozdzielnicy proszę opisać czy słuszne czy bezpodstawne?
    Zabezpieczenie bezpiecznikami topikowymi piętro niżej kabel wchodzi do rozdzielnicy piętro wyżej na rozłącznik izolacyjny fr300(wszystko jest (LEGRANDA) następnie jest zabezpieczenie przepięciowe z dobezpieczeniem S40 i prosto na styczniki SM300 i poprzez wyłączniki silnikowe M250 na pompy 3 fazy 3x400V. Moje uwagi to brak Różnicówki, jest to pomieszczenie pompowni wody lodowej usytuowane na dachu. Następnie może źle zrozumiałem ale w katalogu Legranda pisze że czas zadziałania wyłącznika silnikowego w przypadku braku fazy to mniej niż 3 minuty , to zanim wyłączy to zdąży uwalić silnik?
    Następnie odnośnie sterowania stycznikami jest ich 4 sztuki. Cewki styczników są na 230V a sterowanie jest zabezpieczone bezpiecznikiem S-ką B10 czy to nie aby przesada zanim wyłączy taki bezpiecznik w przypadku uszkodzenia uzwojenia cewki, to nie stopi się stycznik jak ser na pizzy. Tym bardziej że do sterowania użyte są styki przekaźników agregatu chłodzącego, a te moduły są bardzo drogie. Proszę poradę.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Cze 2009 20:22
    prz
    Poziom 20  

Przy dobrym ustawieniu wyłącznika silnikowego ( prąd ) spokojnie zadziała, jak chcesz mieć pewność istnieją przekaźniki nadzorcze kontrolujące obecność faz/kierunek obrotów silnika. Pytanie czy tego potrzebujesz...
    Co do B10...Jak chcesz maksymalnie zabezpieczyć styki/ograniczyć prąd zawsze można spróbować wymienić B10 na B6 lub B4 i sprawdzić czy układ będzie działał. Koszt bezpiecznika niewielki.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 02 Cze 2009 20:31
    mxs
    Poziom 26  

Zastosuj czujnik kolejności faz np.CZZF2-b i będzie zabezpieczenie przed i po styczniku.Włącza się go w obwód sterowania stycznika cena ok 60zł

0
  • #4 02 Cze 2009 21:01
    fantozzi
    Poziom 12  

a różnicówka nie powinno być tego zabezpieczenia. Co się stanie jak silnik dostanie przebicia do obudowy na rurociąg.
    a i dokładnie taka sama jest sytuacja na sterowaniu wentylatorami wyciągowymi na dachu. I też brak różnicówki.

0
  • #5 02 Cze 2009 21:16
    prz
    Poziom 20  

Jak dostanie przebicia to zadziała zabezpieczenie nadprądowe - wyłącznik silnikowy. Jak choć trochę silnik/instalacja dostanie wilgoci to nie chciałbym latać do różnicówki....

0
  • #6 02 Cze 2009 23:12
    Darrieus
    Poziom 38  

To zamontuj różnicówkę przeciwpożarową 300mA

0
  • #8 03 Cze 2009 09:13
    stomat
    Specjalista elektryk

Dla zwiększenia kosztów a przede wszystkim dla lepszego samopoczucia. Tak robi baaardzo wielu ludzi. Są spokojni, uważają że nic nie może się złego stać bo PRZECIEŻ MAJĄ RÓŻNICÓWKĘ !
    Daj różnicówki na każdą z pomp. I na sterowanie osobną !

1
  • #9 03 Cze 2009 10:08
    Darrieus
    Poziom 38  

Nikt nie mówi że różnicówka chroni przed całym złem.
    Nie róbcie sobie jaj.
    Regulamin p.12

Jeden RCD 300mA na wszystko , nie będzie wywalał z byle powodu a będzie względnie bezpiecznie.

0
  • #10 03 Cze 2009 10:32
    prz
    Poziom 20  

Nie jest wymagana w tym przypadku. Zakładanie różnicówek do silników...Sorry ma rację stomat ...koszty lub samopoczucie lepsze...

0
  • #11 03 Cze 2009 12:46
    Darrieus
    Poziom 38  

Jakbym za przeproszeniem srał pieniędzmi to bym zamontował, zwłaszcza tam gdzie występuje woda, przepisy przepisami ;) do samego silnika może i nie, ale pompa... puści jakaś uszczelka i sie zrobi fontanna, nadmiarowy nie zawsze zadziała.

0
  • #12 03 Cze 2009 19:11
    fantozzi
    Poziom 12  

A przepisy co mówią musi być różnicówka czy nie, macie jakąś literaturę na czasie. A może ma ktoś rozszerzony opis to znaczy dokładny zasady działania wyłącznika silnikowego. Tu nie chodzi o to czy się chce niepotrzebnie wydawać pieniądze czy nie, tylko czy wyżej opisany układ jest zgodny z przepisami a przede wszystkim zgodny z etyką elektryczną.

0
  • #13 03 Cze 2009 19:14
    Darrieus
    Poziom 38  

Jak robisz modernizację instalacji to musi być, przy przebudowie albo podłączaniu czegokolwiek nie musi .

0
  • #14 03 Cze 2009 19:40
    fantozzi
    Poziom 12  

To jest nowy budynek i nowiutka instalacja ktoś to odebrał , więc dlatego pytam co mówią przepisy. W tym budynku są setki różnicówek, ale akurat w tych dwóch przypadkach nie. To znaczy do pomp wody lodowej i wentylatorów wyciągowych na dachu. Sprawdzę jeszcze czy do pomp w hydroforni dali w przyziemiu. Są tam trzy pompy pracujące sekwencyjnie w automatyce chyba Mulera.

0
  • #15 03 Cze 2009 19:50
    stomat
    Specjalista elektryk

Nigdzie nie MUSI być różnicówek ! Musi być zapewniona ochrona przed dotykiem pośrednim.

0
  • #16 03 Cze 2009 22:59
    remik_l
    Poziom 29  

Gdzieś czytałem że w obwodach bezpieczeństwa ( pompy inst. tryskaczowej, wentylatory wyciągowe inst. p.poż, itp. ) nie daje się różnicówek żeby zminimalizować odłączanie tych inst od napięcia.

Nie wiem czy prawidłowo to podałem ale coś takiego czytałem i nie mogę sobie przypomnieć gdzie :\

0
  • #17 04 Cze 2009 07:19
    prz
    Poziom 20  

Różnicówka musi być w pomieszczeniu wyposażonym w wannę lub natrysk.
    Jako ochrona często stosowana jest na gniazda. Jak zabezpieczysz cały obwód różnicówką i coś " wyskoczy " masz ciemność, główna powinna być selektywna - wyłącza później niż normalne. 300 mA to typowo ppoż.
    Jak jest jakakolwiek automatyka typu falowniki/softstarty nie spotkałem nigdy wciskania różnicówki - filtry i kable ekranowane powinny być. Wyłącznik silnikowy zabezpiecza silnik nadprądowo i przeciążeniowo ( praca na 2 fazach ) pod warunkiem, że jest dobrze ustawiony...
    Jak budynek jest nowy to ktoś go odbierał i miał dozór - ta osoba bierze na siebie odpowiedzialność.

0
  • #18 10 Cze 2009 13:11
    Darrieus
    Poziom 38  

Jak przeczytałem to "nigdzie nie musi być RCD" to mi się scyzoryk otworzył w kieszeni, bo właśnie musi być wg. obowiązujących norm.
    Nie musi tylko w starej instalacji bo normy nie działają wstecz tak samo jak prawo.

0
  • #19 11 Cze 2009 01:00
    krzychol66
    Poziom 24  

remik_l napisał:
    Gdzieś czytałem że w obwodach bezpieczeństwa ( pompy inst. tryskaczowej, wentylatory wyciągowe inst. p.poż, itp. ) nie daje się różnicówek żeby zminimalizować odłączanie tych inst od napięcia.

Ma to sens.
    Pompa pożarowa ma podawać wodę gaśniczą, dopóki się sama nie spali. I nie powinna się wyłączyć tylko dlatego, że kabel zasilający się nieco przysmażył i mu upływność wzrosła...

0
  • #20 11 Cze 2009 12:26
    stomat
    Specjalista elektryk

Kolego Lubamet, powtórzę zatem jeszcze raz : żaden przepis nie nakazuje stosowania wyłączników RCD ! Jeżeli jest inaczej zacytuj odpowiedni przepis. Być może wykonując instalację zgodnie z którąś z norm musimy zastosować RCD ale to nie są przepisy i ich stosowanie jest dobrowolne !

0
  • #21 11 Cze 2009 19:57
    czesiu
    Poziom 33  

stomat napisał:
    Być może wykonując instalację zgodnie z którąś z norm musimy zastosować RCD ale to nie są przepisy i ich stosowanie jest dobrowolne !
    Nieprawda. Proszę przeczytać:
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461

0
  • #22 11 Cze 2009 20:31
    HeSz
    Specjalista elektryk

lubamet napisał:
    Jak przeczytałem to "nigdzie nie musi być RCD" to mi się scyzoryk otworzył w kieszeni, bo właśnie musi być wg. obowiązujących norm.
    Nie musi tylko w starej instalacji bo normy nie działają wstecz tak samo jak prawo.

Polecam lekturę normy PN EN 60364. Po dokładnym przczytaniu " scyzoryk się zamknie"!
    Pozdrawiam.

0
  • #23 12 Cze 2009 09:33
    stomat
    Specjalista elektryk

Posypuję głowę popiołem. Rzeczywiście ministerstwo postanowiło wejść drugi raz do tej samej rzeki i ponownie nakazało stosowanie róznicówek. Musi być cholernie silny lobbing producentów albo równie wielka ignorancja urzędników. Albo jedno i drugie. Dzięki Czesio.
    Czyli teraz wszędzie muszą być różnicówki ! Nawet na pompy pożarowe. Grabarczyk na prezydenta !

0
  • #24 12 Cze 2009 11:06
    remik_l
    Poziom 29  

Czyli od 2009-07-08 obowiązuje taka formułka ?

§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed powstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania.

A co za tym idzie wszędzie montujemy różnicówki ?

0
  • #25 12 Cze 2009 11:49
    kierbedz4
    Poziom 34  

Wyłącznik silnikowy nie może być panaceum przy zastosowaniu jego przy wyłączeniu pompy głębinowej lub każdej innej pompy przy braku 1 fazy gdyż ma za długi czas wyłączenia.Uszkodzenie silnika pompy głębinowej następuje już po około 37 do 47 sekundach od chwili braku 1 fazy na zasilaniu.Tylko elektronika jest w stanie zabezpieczyć prawidłowo silnik przed uszkodzeniem przy braku 1 fazy.Swego czasu zabezpieczałem duże ilości silników pomp głębinowych pracujących w ciągach odwodnieniowych wspaniałymi zabezpieczeniami elektronicznymi produkowanymi przez firmę Autron w Warszawie.Elektronika ta wyłączała obwód zasilający pompę głębinową przy braku 1 fazy w ciągu 1 sekundy.Zabezpieczenie było podłączane w rozdzielni na przewodach silnika pompy głębinowej i kontrolowało również poprawność pracy stycznika.

0
  • #26 12 Cze 2009 12:05
    fantozzi
    Poziom 12  

Czyli co jednym słowy można pociągnąć do odpowiedzialności wykonawcę tej instalacji, jeżeli chodzi o zabezpieczenie różnicowoprądowe?

0
  • #27 12 Cze 2009 13:14
    HeSz
    Specjalista elektryk

fantozzi napisał:
    Czyli co jednym słowy można pociągnąć do odpowiedzialności wykonawcę tej instalacji, jeżeli chodzi o zabezpieczenie różnicowoprądowe?

Zabezpieczenie różnicowoprądowe jest zabezpieczeniem prze porażeniem, a nie przed zanikiem fazy!
    Pozdrawiam.

0
  • #28 12 Cze 2009 13:46
    kierbedz4
    Poziom 34  

Zabezpieczenie różnicowo-prądowe powinno być zabudowane w każdym obwodzie zasilającym daną pompę Jeden obwód zasilający silnik pompy - jedna różnicówka. Przy zabezpieczeniu z jednej różnicówki dwóch lub trzech pomp suma upływów na tych obwodach może powodować częste wyłączenia różnicówki lub niemożliwość jej załączenia.

0
  • #29 12 Cze 2009 13:47
    HeSz
    Specjalista elektryk

stomat napisał:
    Posypuję głowę popiołem. Rzeczywiście ministerstwo postanowiło wejść drugi raz do tej samej rzeki i ponownie nakazało stosowanie róznicówek. Musi być cholernie silny lobbing producentów albo równie wielka ignorancja urzędników. Albo jedno i drugie. Dzięki Czesio.
    Czyli teraz wszędzie muszą być różnicówki ! Nawet na pompy pożarowe. Grabarczyk na prezydenta !
    Mam wrażenie, że to kolejny "knot legislacyjny": "należy stosować urządzenia ochronne uzupełniające podstawową ochronę..."
    Jeżeli " uzupełniające" to czy zawsze?Jeżeli zawsze, to dlaczego "uzupełniające".Trzeba by zwrócić się o "wykładnię przepisu". Tylko do kogo?

0
  • #30 12 Cze 2009 23:11
    fantozzi
    Poziom 12  

HeSz napisał:
    fantozzi napisał:

Zabezpieczenie różnicowoprądowe jest zabezpieczeniem prze porażeniem, a nie przed zanikiem fazy!
    Pozdrawiam.

HeSz tyle to Ja wiem , ale widzisz niby prosta sprawa a tyle dyskusji, zabezpieczenia przed zanikiem fazy to indywidualna sprawa użytkownika, można na nie wydać różne sumy od najzwyklejszych po elektroniczne z wyświetlaczami i pełną kontrolą włącznie z kontrolą upływu prądu do ziemi czyli różnicówką. Ale jak napisał kolega wyżej cała ta inwestycja będzie na nic jak się poluzuje kabel na zacisku pompy. Na wentylatorach już tak było, ale zadziałał wyłącznik silnikowy. Włączyłem go ale po 15 sekundach znowu wybił. Więc zrobiłem oględziny wentylatora i na zacisku się poluzowała jedna żyła.
    A co do zabezpieczeń RCD to dalej nie wiemy czy muszą być w świetle przepisów czy nie. Pompy są na wyciągnięcie ręki i się ich dotyka czy się za mocno nie grzeje jak robię obchód.
    A wentylatory są też na wyciągniecie ręki ale zabezpieczone plastikową osłoną. Na przykład w kotłowni jest jedna wspólna Różnicówka, właściwie robi od razu za główny wyłącznik.
    A w kotłowni jest też pięć pomp. Te dwie podrozdzielnie od pomp wody lodowej i od wentylatorów nie dają mi spokoju. Bo nawet jak wentylator jest osłonięty to ok. dla dotyku pośredniego, ale jest on przykręcony do metalowego szybu wentylacyjnego i właśnie prąd ma gdzie upłynąć a w konsekwencji istnieje zagrożenie pożarowe.

0