Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanko z zaprogramowania sterownika jezykiem LAD lub FBD

12 Cze 2009 18:01 4100 11
  • Poziom 9  
    PROSZĘ O POMOC W TAKIM ZADANKU(POTRZEBUJĘ GO NA PONIEDZIAŁEK :( ) chodzi mi głównie o napisanie programu LAD,
    (to jest pierwszy mój nowy temat-wiec przepraszam jeśli coś robię źle),
    z góry dziękuje jeśli komuś się będzie chciało pofatygować z tym zadankiem:

Przepływ cieczy w instalacji chemicznej jest odcinany lub otwierany za pomocą zaworu kulowego uruchamianego siłownikiem pneumatycznym dwustronnego działania. Wysuniecie siłownika powoduje zamkniecie zaworu(ciecz nie przepływa), natomiast jego wsuniecie otwarcie zaworu(ciecz przepływa swobodnie).Ruchem siłownika struje sterownik PLC.
    Układ sterujący powinien działać w następujący sposób.Praca zaworu sterują przyciski monostabilne S1 i S2.Za pomocą przycisku S1 zawór jest otwierany, przycisk S2 służy do zamykania zaworu.Sterowanie zaworem powinno być możliwe wyłącznie wtedy, gdy znajduje sie on w jednym ze skrajnych położeń. W celu rozpoznania ustawienia zaworu na siłowniku zamontowano dwa magnetyczne czujniki sygnalizujące skrajne położenia siłownika.Do sygnalizacji stanu zaworu użyto dwóch lampek sygnalizacyjnych : H1 w kolorze zielonym(zawór otwarty) oraz H2 w kolorze czerwonym (zawór zamknięty).

Lista przyporządkowania :
    1. styk zwierny uruchamiany przyciskiem monostabilnym s1, operand absolutny I1.
    2.styk zwierny uruchamiany przyciskiem monostabilnym s2, operand absolutny I2.
    3.czujnik magnetyczny normalnie otwarty B1,operand absolutny I3.
    4.czujnik magnetyczny normalnie otwarty B2,operand absolutny I4.
    5.cewka elektrozaworu Y1, operand absolutny Q1.
    6.cewka elektrozaworu Y2, operand absolutny Q2.
    7.Lampka sygnalizacyjna H1,operand absolutny Q3.
    8.Lampka sygnalizacyjna H2,operand absolutny Q4.

Do zadania są dwa schematy:

• MetalworkMetalwork
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    4 linijki programu...

• MetalworkMetalwork
  • Poziom 9  
    Hej elvis_linux dzięki jesteś the best ;) a czy mogę ciebie prosić o wyjaśnienie dlaczego tak ten program napisałeś, chciałby troszkę z tego coś wiedzieć :)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    linia pierwsza: sygnał przycisku otwarcia I1 i sygnał z czujnika położenia zaworu kulowego w poz. zamkniętej I3 dają sygnał na wyjście Q1 - cewka Y1 przesterowuje zawór, siłownik się wysuwa i zawór kulowy się otwiera.
    linia druga: sygnał z przycisku zamknięcia I2 i sygnał z czujnika położenia zaworu kulowego w poz. otwartej I4 dają sygnał na wyjście Q2 - cewka Y2 przesterowuje zawór, siłownik się chowa, zawór kulowy się zamyka.
    linia trzecia: sygnał I3 "zawór zamknięty" daje sygnał na Q4 - lampka czerwona "zawór zamknięty"
    linia czwarta: sygnał I4 "zawór otwarty" daje sygnał na Q3 - lampka zielona "zawór otwarty"
  • Poziom 9  
    Aha takie buty hmm :) dzieki ;)

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Chyba znalazłem błąd w twojej interpretacji a mianowicie:
    s1=i1 zawór otwierany-siłownik wsunięty(CIECZ PRZEPŁYWA) to świeci się lampka zielona h1=Q3, czujnik magnetyczny B1=I3 wiec trzecia linia drabinki powinna być:
    --/i3/--(Q3)--
    ta sama interpretacja 4 linijki powinno być:
    --/i4/--(Q4)--

dobrze to przeanalizowałem??
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    nie doczytałem że gdy się chowa siłownik, to powoduje otwarcie zaworu - w tej interpretacji masz rację, a dodatkowo przyciski I1 i I2 są zamienione miejscami, bo I1 miało być otwarcie a jest zamknięcie (bo wysuwamy siłownik)
  • Poziom 9  
    Jak to przecież za pomocą przycisku S1 zawór jest otwierany ponieważ siłownik jest wsunięty czyli I1 oraz czujnik B1 działa czyli I3. Więc 1 i 2 drabinka jest dobra
    :) chyba się na błędach nauczę w końcu :p
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    damkur88 napisał:
    Wysuniecie siłownika powoduje zamkniecie zaworu(ciecz nie przepływa), (...) Za pomocą przycisku S1 zawór jest otwierany

czyli wciśnięcie S1 powoduje WSUNIĘCIE siłownika i OTWARCIE zaworu a na schemacie narysowałem odwrotnie Q1 i Q2(Q1 daje impuls na cewkę Y1 i powoduje przełączenie zaworu i wysunięcie siłownika oraz zamknięcie zaworu kulowego; powinien być w drugiej linii wyzwalany z S2 a nie z S1), więc jest odwrotnie ;) kwestia doczytania i rozumienia, bywają z tym problemy
  • Poziom 9  
    Zawór jest dwu położeniowy 5 drogowy, więc jeśli impuls będzie na cewce Y1 to wtedy będzie siłownik wysunięty??a na rysunku jest teraz impuls na cewce Y2 czyli siłownik jest wsunięty?? dobrze to zrozumiałem??:)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Zawór jest 5/2 czyli pięć podłączeń, 2 stany stabilne. Jeśli zawór dostanie impuls na cewkę Y1 to przesunie się zgodnie z układem połączeń w kwadraciku obok tej cewki czyli ciśnienie wysunie siłownik. Na rysunku zawór jest w położeniu wskazującym że dostał sygnał na cewkę Y2, czyli układ połączeń chowający siłownik.
  • Poziom 9  
    aha już zrozumiałem to zadanie wielkie dzięki :)