Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak lepiej wspawać króciec do butli.

wikingc1 20 Cze 2009 09:27 3747 10
  • #1 20 Cze 2009 09:27
    wikingc1
    Poziom 18  

Witam.
    Właśnie jestem w trakcie robienia kompresora i jako butle zostanie wykorzystany zbiornik LPG. no i jak wiadomo w tym przypadku muszę wspawać króciec a właściwie to 3 i tu powstaje moje pytanie. Ogólnie muszę wspawać korek który ma gwint wewnętrzny 1/2 cala i teraz jak lepiej to przyspawać, normalnie przyłożyć przyspawać szczelnie dookoła i przewiercić dziurę. Czy może lepiej przewiercić dziurę w środek wsadzić kawałek rurki przyspawać dookoła i dopiero na to przyspawać korek z większym otworem. A może lepiej wspawać rurkę i do rurki przyspawać korek?
    Jak sądzicie jak to najlepiej będzie bo materiał korka jest inny niż butli i nie będzie to w pełni mocno pospawane?
    Pozdrawiam.

0 10
  • #2 20 Cze 2009 10:16
    Jarosx9
    Poziom 35  

Jak to materiał jest inny?
    Jeżeli jesteś początkujący to ja bym polecał ci wywiercić dziurę i włożyć w nią kawałek rurki np. 1/2 cala nagwintowanej z jednej strony (tutaj sobie później dokręcisz co będziesz chciał - korek/trójnik/zawór itp). I wtedy dopiero obspawać - tylko szczelnie.

PS. Też mam na butli po LPG zbudowany kompresor.

0
  • #3 20 Cze 2009 10:23
    Moulder
    Poziom 23  

Normalnie króćce wstawia się jak na rysunku niżej. Pod gwintownik 1/2cala wykonujesz otwór o średnicy 18,63mm.

Jak lepiej wspawać króciec do butli.

0
  • #4 20 Cze 2009 13:30
    wikingc1
    Poziom 18  

Witam.
    Wielkie dzięki za odpowiedzi.
    A materiał korka jest inny bo jest to odlew i chyba z żeliwa więc raczej ciężko było by to pospawać. A nie pomyślałem o wspawaniu rurki nagwintowanej i na to nypel czy jak to się tam nazywa i dopiero zawór.
    A mam jeszcze takie pytanie czy lepiej wspawać rurkę tak żeby była wpuszczona do środka baniaka czy przystawioną do baniaka (dospawaną od czoła) a w baniaku mniejszy otwór na przykład fi8. które rozwiązanie będzie mniej osłabiało butle (ja myślę że to pierwsze rozwiązanie będzie lepsze bo w końcu wszystko się tak spawa ale może się mylę)?
    Pozdrawiam.

0
  • #5 20 Cze 2009 14:09
    wowka
    Poziom 28  

latwiej jak jest wpuszczona w srodek - nie trzeba obszlifowywac do ksztaltu butli, pozatym latwiej jest spawac. Zamiast rurki mozesz od razu wspawac nypel albo mufke

0
  • #6 20 Cze 2009 14:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 20 Cze 2009 15:35
    robokop
    Moderator Samochody

Jeśli leżał kilka miesięcy z odkręconym wielozaworem, to można śmiało spawać. a co do spuszczania wody - robi się dziurkę fi 10, dookoła niej przyspawuje nakrętkę "12" - "14" i spust gotowy. Czasem trzeba tylko gwintownikiem poprawić.

0
  • #8 21 Cze 2009 00:01
    wikingc1
    Poziom 18  

Witam.
    Co do spustu wody to zrobię na nakrętkę i śrubę.
    A co do parafiny to nie wiedziałem spawałem już ten zbiornik właśnie z wodą ale to żeby pozbyć się resztek gazu a o parafinie to nie wiedziałem. Jak spuściłem z niego resztę gazu to wylałem ze szklankę wody.
    A tak w ogóle to w tym dziale nie ma przycisku "pomógł"?
    A i mam jeszcze jedno pytanko bo widzę że tu ludzie mający wiedzę o kompresorach :D
    Co sądzicie o odwadniaczu/odolejaczu zrobionego z kawałka dość grubej rury np. 2" zaspawanej z obu końców i u góry wlot przy dole wylot (czy może lepiej odwrotnie) i wypełnionej druciakiem (to do szorowania garów :D ) no i jak się będzie bardzo grzało to dospawać radiator z blachy tak dookoła?

0
  • #9 21 Cze 2009 02:28
    Moulder
    Poziom 23  

W zbiornikach LPG nie wydziela się żadna parafina.

-1
  • #10 24 Cze 2009 21:52
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 24 Cze 2009 22:00
    wikingc1
    Poziom 18  

No chyba z tą parafiną to się chyba jednak koledze Kazaaski pomyliło ale dzięki za troskę :D bo parafina się wytrąca ale z Diesla w niskich temperaturach.
    Pozdrawiam.

0