Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczny obrotomierz do skutera

_Robak_ 09 Jul 2009 12:54 5650 4
    _Robak_
    Level 33  
    Witam serdecznie :)
    Potrzebuję zbierać impulsy z aparatu zapłonowego skutera, czytałem łe można owinąć cewkę wokół fajki aparatu (?), bądź kabla wysokiego napięcia. Sygnał będzie podawany do mikroprocesora na przerwanie i liczone obroty silnika. Pytanie moje jest takie, jak dokładnie coś takiego wykonać (chodzi mi o strone od motocykla bo z elektroniką nie ma najmniejszego problemu). Z jakiego kabla zrobic cewke, czy trzeba potem impulsy przefiltrować, czy starczy dioda i rezystor dla ograniczenia napięcia.
    Dzięki z góry za pomoc
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    terran*
    Level 11  
    Nie jestem pewien ale chyba to powinno zadzialac:
    Elektroniczny obrotomierz do skutera
    Dioda Zener`a np. 5,1V
    I wazna jest biegunowosc podlaczenia cewki ale to mozna sprawdzic empirycznie.
    Jednak niech ktos powie czy ten uklad ma szanse zadzialac.

Pomysl moze nad innym sposobem wykrywania obrotow silnika. Znajdz schemat elektryczny swojego skutera, moze zaplonem steruje jakis modul ktory tez musi pobierac inf o obrotach (np. z fabrycznego kontaktronu przy kole zamachowym.)
  • IGE-XAO
    _Robak_
    Level 33  
    Dzieki terran* :) Urzadzenie ma to byc w miare uniwersalne i dostoswane do roznych skuterkow :) Co tu duzo mowic, bedzie to do haomwni. Dlatego najprostszym sposobem jest nie podlaczanie sie do ukladu, a wlasnie taka metoda :)

Teraz pytanie jak taka cewka miala by wygladac, z jakiego drutu ilosc zwojow? Niestety nawet nie bardzo sie orientuje jak to wyliczyc.
    _Robak_
    Level 33  
    Super artykul, dzieki :)