Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuning Gramofonu Bernard. / buczenie

doxent 25 Maj 2004 21:28 5646 15
  • #1 25 Maj 2004 21:28
    doxent
    Poziom 21  

Zastanawiam sie czy nie lepiejby bylo wyrzucic zasilanie Bernarda na zewnatrz tak aby nie buczalo. Takze zamontowac do srodka przedwzmacniacz (ne096). Myslalem tez na dorobieniu stabilizowanego zasilania na LM317. Macie jakies pomysly na tuning elektroniczny starego Bernarda ?

0 15
  • #2 26 Maj 2004 14:59
    h jaworski
    Specjalista AGD

przecież bernard w sobie nie ma żadnego przedwzmacniacza jest w zasadzie tylko wkładka podłączona do ekranowanych przewodów zamontowana w nim płytka to zasilacz silnika i w zasadzie nic więcej jeżeli masz buczenie to trzeba sprawdzić czy z masy ramienia jest przejście do masy wtyczki bo może być tam przerwa i dlatego może buczyć buczenie może być też w przedwzmacniacza do jakiego sprzętu podłączasz tego bernarda ??

1
  • #3 26 Maj 2004 20:09
    doxent
    Poziom 21  

przeciez pisze ze chce do srodka zamontowac nowy przedwzmacniacz ktory sam zbuduje. A to ze fabrycznie go tam nie ma to wiem.

0
  • #4 27 Maj 2004 12:00
    jszk
    Poziom 12  

Mam taki gramofon,ale mi nie buczy, może masy na ramieniu nie masz albo coś z kablem jest. Co do przedwzmacniacza to próbowałem kiedyś przenieść do wewnatrz gramofonu przedwzmacniacz z radmora 5412, jakiś czas tak chodził, ale jakiejś cudownej poprawy nie zauważyłem.

0
  • #5 27 Maj 2004 12:11
    h jaworski
    Specjalista AGD

jak budujesz przedwzmacniacz to zamontój go we wzmacniaczu wtedy można wykożystac zasilanie we wzmacniacza jak wykozystasz zasilanie z bernarda a ono jest tam trochę dziwnie zrobione to mogą się pojawić zakłucenia z pracującego silnika ja też parę razy robiłem przedwzmacniacz ale zawsze zakładałem go do wzmacniacza dobrze zaekranowałem blachą i nigdy nie miałem problemów z buczeniem

0
  • #6 27 Maj 2004 12:15
    doxent
    Poziom 21  

moze z tym buczeniem troche przesadzam ale jest ono zauwazalne jak dam volume na full. Z zasilaniem to planuje dorobic niezalezne takie ktore nie bedzie takie beznadziejne jak w srodku. najlepiej na lm317 dla silnika + jakis 78xx dla przedwzmacniacza. Planuje do tego wykorzystac zewnetrzny zasilacz z drukarki HP 600. Co o tym sadzicie ?

0
  • #7 27 Maj 2004 12:18
    Jon-X
    Poziom 28  

a jak wyłączysz gramol z prądu to buczy ?

1
  • #8 27 Maj 2004 12:27
    doxent
    Poziom 21  

buczy obojetnie czy jest czy nie ma pradu ale tylko na full. Jak leci plyta to buczenie ucieka.

0
  • #9 27 Maj 2004 12:33
    h jaworski
    Specjalista AGD

a co osiągnoiesz zakładając leprzą stabilizację na silnik ? przeciesz silnik nie potrzebuje dobrej stabilizacji już lepiej pobaw się z lepszą amnortyzacją zawieszenia całego mechaniżmu można by też poszukać jakiegoś cięższego tależa gdzie wiekszośc masy tależa jest usytuowania na zewątrz można zadbać też o jego dobrze wyważenie można zamotnować jakiś leprzy przetwornik a wy zabieracie się za poprawę sprzętu jakoś od najmniej istornej żeczy

0
  • #10 27 Maj 2004 12:36
    doxent
    Poziom 21  

nikt rakiety z takiego sprzetu robic nie zamierza a od strony mechanicznej to niestety nie dysponuje mozliwosciami obrobki metalu. Bardziej chodzi mi o to ze nie mam gdzie go postawic i dlatego planuje do srodka wsadzic przedwzmacniacz taki ktory dosc mocno wzmocni mi sygnal abym mogl go dlugimi kablami na drugi koniec pokoju do wzmaka podlaczyc.

0
  • #11 27 Maj 2004 13:00
    h jaworski
    Specjalista AGD

można dobudować przedwzmacniacz ale te wzmocnienie trzeba dobrać np czułośc wejscia gramofonowego jest około 3mv i jak chcesz podłączyć pod to wejście gramofon to wzmacniacz powiniej tylko zrekompensować straty na kablach można też robić przedwamacniacz riaa i podłączyć gramofon pod wejście np. radio a czułośc tego wejścia to około 300mv wtedy wzmacniacz powinien sygnał wzmocnić do 300mv + strata na kablach ale to nie wszystko powinien mieć też mieć odpowiednią charakterystykę do wkładki magnetycznej bo jak sygnał wzmocnisz za bardzo to przesterujesz pierwsze stopnie wzmacniacxza i zamiast wzmacniacz grać dobrze bedzie ci charczał

0
  • #12 27 Maj 2004 14:30
    doxent
    Poziom 21  

z tego co wypraktykowalem sygnal z wszelakich przedwzmacniaczy gramofonowych trzeba jeszcze podniesc jakies 1.5x bo gra i tak za cicho. Zdolalem przystosowac swoj wzmacniacz nawet do 1V RMS przy ktorych nie charczy wcale.

0
  • #13 28 Maj 2004 15:34
    adam.o
    Poziom 15  

Sam mam podobny problem z fonomasterem, ale zlokalizowałem przyczynę - przydźwięk przedostaje się mechanicznie przez ramię i do wkładki. Kiedyś buczało mocniej, ale kupilem kabel z porządnym ekranem i polepszyło się.
    Całkiem dobry wzmacniacz RIAA był w EdW 10/2003 zrobiony na NE5532.

0
  • #14 24 Cze 2004 20:45
    Jobej
    Poziom 18  

Ja rownież tobie polecam przedwzmacniacz z EDW 10\2003. Mi on wcale nie buczy, jes naprawdę dobrej jakości ! :)

0
  • #15 25 Cze 2004 00:29
    ukfiał
    Poziom 10  

O ile mnie pamięć nie myli to kiedyś w Radioelektroniku zwrócono już uwagę na kaleczny jednopołówkowy prostownik w zasilaczu. Nie pamiętam już czy transformator ma symetryczne uzw. wtórne w każdym razie wystarczyło dodać diodę lub dobudować mostek. Naprawdę mniej siało.

0
  • #16 05 Sty 2014 08:52
    djivo
    Poziom 23  

Buczenie o którym pisze kolega jest związane ze złym umieszczeniem (oraz nie ekranowanym źródłem zasilania - transformatorem).
    Ten jest zamontowany tuż pod talerzem podczas zbliżania się do środka płyty buczenie narasta automatycznie, gdyż cewki zbierają pole magnetyczne które wytwarza transformator, i podają je do przedwzmacniacza gramofonowego.
    Bardzo prosto to sprawdzić:
    na włączonym i pogłośnionym wzmacniaczu, i odłożonym ramieniu gramofonu na swoje miejsce, włączyć gramofon, i zbliżyć igłę ku środkowi.
    Słychać jak narasta buczenie wraz ze zbliżaniem ku środkowi. Już po włączeniu będzie słyszalny lekki brum.
    Doskonale rozumiem, że w wątku nie działa się rozmowa od ponad 10 lat. Ale nikt o tym nie napisał. Posiadam dwa takowe gramofony w obu była ta sama wada.

1