Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nierówna głośność kanałów w Radmor 5102

Adam_W32 17 Jul 2009 17:49 4800 15
 • #1
  Adam_W32
  Level 18  
  Prosze o pomoc zauważyłem
  Nierówną głośność kanałów w Radmor 5102, ustaliłem że nierówno wychodzi z potencjometra siły głosu z płytki , gdy zamienieę przewody nierówność na kanałach zmienia się z L na P. Czego tam szukać jakieś pojemności "siadły". Zauważyłem też że moc jest jakby za mała bo powinno być 2 x 25 Watt a jakoś chyba jest ciszej sporo.
  Proszę o podpowiedzi. Adam
 • #2
  sarna
  Level 24  
  Adam_W32 wrote:
  Zauważyłem też że moc jest jakby za mała bo powinno być 2 x 25 Watt a jakoś chyba jest ciszej sporo.


  Jakoś, chyba, prawdopodobnie. Zmierz to jakoś najpierw, potem mów że "chyba jest ciszej sporo"

  A co do nierównomierności, jest taki fajny potencjometr, BALANS. Pokręć w jedną lub drugą stronę i wszystko będzie fajnie. Chyba że czujesz się na siłach żeby grzebać w preampie.

  pozdrawiam
 • #3
  dybas
  Level 38  
  Niemal każdy egzemplarz wykazuje rozbieżność wzmocnienia w funkcji kąta obrotu potencjometru. Zanim zaczniesz rozgrzebywać elektronikę, sprawdź rzeczy podstawowe.
 • #4
  Sowizdrzał
  Level 14  
  Jeśli idzie o nierówność, to sprawdziłbym potencjometr głośności, ewentualnie sprawdź też (wymień) C801 (C802).
  Co do mocy, to nie zapominaj, że jest ona podana dla obciążenia 4 Ω, takie kolumny stosujesz? Bo o przycisku - 20 dB chyba nie trzeba przypominać...
 • #5
  Adam_W32
  Level 18  
  Sprawdziłem kondensator C801 (C802).tego kanału który gra ciszej przemierzyłem go wartość ok , dla pewności podmieniłem go i nic nie dało. Kondensatora z kanału który gra głośniej nie wyciągałem bo chyba niema sensu.
  Na płytce potencjometru (PPN) siły głosu gdy zamieniłem przewody (W1 z W2) to różnica w poziomie głośności się zmieniła, czyli wzmacniacz ok.
  Róznica głośności kanałów jest duża zwłaszcza jak się doda trochę mocy.
  Napięcia zasilania płytki (PPN) z potencjometrem w normie, napięcia na traznystorach T801-804 w normie. W ogóle to jeszcze jakoś cienko z sopranem taki sprzęt powinien "cykać".
 • #6
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Adam_W32 wrote:

  Róznica głośności kanałów jest duża zwłaszcza jak się doda trochę mocy.
  A porównywałeś rezystancję jednej i drugiej sekcji potencjometru głośności przy różnym jego położeniu?
 • #10
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Adam_W32 wrote:
  Sprawdzałem róznice są rzędu 1kom
  To chyba nie trudno wywnioskować że to dosyć dużo i stąd problemy. Więc czego jeszcze szukasz? Wymień potencjometr.
 • #11
  Adam_W32
  Level 18  
  Potencjometr podmieniałem i nic nie dało przemierzyłem kondensatory w płytce PPN tam gdzie jest potencjometr siły głosu. Kilka z kondesatorów wymieniłem były złe różnica zmiejszyła się. (Później wymieniłem wszystkie kondensatory zasilacza na nowe). Ale teraz jaby znów jest duża róznica . Wczoraj ustawiałem prady spoczynkowe na płytkach PWM końcówek mocy. Według instrukcji serwisowej w płytce PWM wyciagamy bezpiecznik wkładamy tam amperomierz i mamy uzyskac prąd 30mA. Odziwo w kanale który gra głosniej było 45mA a tym co gra ciszej 25mA. Prądy poustawiałem, ale w jenym i w drugim bezpieczniku nie są równe na tej samej płytce a większe różnice sa na tym kanale który gra ciszej na bezpieczniku jednym 30mA a na drugim 1,8mA. Na wskaźnikach mocy róznica jest około dwóch (kreseczek) działek to jest sporo.
  Jak dam balans na kanał który gra ciszej to prawie obydwa graja równo, jak dam balans na kanał gra dobrze jest wiele głosniej i basowo.
  Prosze o pomoc.
 • #13
  piotr.grad
  Level 18  
  Ustaw przełącznik na wej uniwersalne. Sondę miernika (omomierza) podłącz do wejścia, a drugą sondą sprawdzaj opór na poszczególnych częściach toru. Na początek też bym wyczyścił same gniazda i przełącznik źródła.
 • #16
  Ptolek
  Level 36  
  Bo na pewno wyschnięty był kondensator za stereodekoderem, a sygnał mono również przechodzi przez stereodekoder.
  Tylko dlaczego gra nierówno z wejścia uniwersalnego? Przecież wtedy dekoder nie ma wpływu na sygnał.