logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Asrock P4I45G - wymiana kondensatorów, płyta nie uruchamia się po naprawie

kamo131 11 Sie 2009 17:37 2396 14
REKLAMA
  • #1 6881358
    kamo131
    Poziom 15  
    Posty: 197
    Witam!
    Na moj stol trafil ww model. 4 wybrzuszone kondensatory 3300/6,3 do wymiany. Wymienilem. Sprawdzam plyte i okazuje się, ze po zwarciu pinow wiatrak w zasilaczu "przekreca" sie i gasnie. Wykonalem kilka prob i nadal to samo. Testowane na dwoch sprawnych zasilaczach z czarnej listy. Nadmieniam, iz plyta wczesniej nie pracowala z tymi zasilaczami.
    Myslalem, zeby wymienic jeszcze 4 kondensatory 1500/6,3 w okolicy mosfetow i gniazda zasilania. Nie wygladaja na uszkodzone.

    Maja koledzy jakis pomysl?
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 6881373
    Hokoczu
    Poziom 18  
    Posty: 234
    Pomógł: 28
    Ocena: 61
    Nie zrobiłeś czasem nigdzie zwarcia?
  • #3 6881397
    kamo131
    Poziom 15  
    Posty: 197
    Nie. Powierzchnia zostala sprawdzona, przed podlaczeniem
  • REKLAMA
  • #4 6881437
    iron64
    Poziom 41  
    Posty: 6197
    Pomógł: 648
    Ocena: 312
    Ale ewidentnie jest zwarcie. Może mosfety?
  • #5 6881497
    kamo131
    Poziom 15  
    Posty: 197
    Wygladaja na "czyste". Zadnych zzolknietych sciezek.
  • #6 6882058
    Krix_00
    Poziom 12  
    Posty: 47
    Pomógł: 7
    Ocena: 3
    Dobrze kondensatory przylutowałeś ? Paskiem do zamalowanej powierzchni oznaczenia kondziów na płycie ?
  • #7 6882418
    kamo131
    Poziom 15  
    Posty: 197
    Kondensatory dobrze wlutowane.
  • #8 6882953
    konmaj
    Spec od drukarek
    Posty: 3775
    Pomógł: 370
    Ocena: 496
    Krix_00 napisał:
    Dobrze kondensatory przylutowałeś ? Paskiem do zamalowanej powierzchni oznaczenia kondziów na płycie ?


    Moment - w płytach Asrocka i Asusa kondensatory chyba wlutowuje się odwrotnie :?:
  • #9 6883133
    kamo131
    Poziom 15  
    Posty: 197
    Zgadza sie, odwrotnie;) Pisalem, ze dobrze wlutowane;) Macie jakies pomysly?

    Moge jeszcze dodac, ze w lini 12V mam napiecie 0,4V. Normalna rzecz?
  • REKLAMA
  • #10 6883216
    WojtasJD
    Poziom 43  
    Posty: 13773
    Pomógł: 2911
    Ocena: 1577
    kamo131 napisał:
    Wygladaja na "czyste". Zadnych zzolknietych sciezek.


    Wszystkie elementy sprawdzasz na "wygląd" ? :D

    To że na "12V" jest 0,4V jest całkiem normalne, w końcu przy objawach typu wiatrak w zasilaczu "przekreca" sie i gasnie ile byś chciał?

    Trzeba wziąć miernik do ręki i posprawdzać co nieco.
  • #11 6883298
    kamo131
    Poziom 15  
    Posty: 197
    Cytat:
    Wszystkie elementy sprawdzasz na "wygląd" ? Very Happy

    Wiekszosc;) Przydatny jest jeszcze zmysl czucia;)
    Dobra, nie zartuje juz, no moderator mnie upomni;)

    Pomiary przed wlaczeniem:
    +5Vsb - 5,20V
    +3,3 - 0,36V
    +12 - 0,4V

    Pomiary wykonane na podstawie kilkukrotnej probie zalaczenia:
    +12 - napiecie podczas zalaczania dochodzi nawet do 16V
    +5 - napiecie podczas zalaczania dochodzi nawet do 7V

    Nie wiem, jaka jest wiarygodnosc pomiarow po zalaczeniu, ale podalem wartosci maksymalne.

    I jeszcze jedno. Zaraz po podlaczeniu wtyczki ATX 20 pin wiatrak sie "przekreca" ;)
  • REKLAMA
  • #12 6883361
    WojtasJD
    Poziom 43  
    Posty: 13773
    Pomógł: 2911
    Ocena: 1577
    Miernikiem na początek powienieś sprawdzić rezystancję między nogami jednego z wlutowanych kondensatorów, później w gniazdku ATX względem GND.
  • #13 6883897
    kodd
    Poziom 32  
    Posty: 1558
    Pomógł: 171
    Ocena: 63
    Jeżeli przyjęta do wymiany kondensatorów płyta działała (o co zawsze należy pytać ) to usterki szukamy w rejonie zasilania procesora, a konkretnie pod kątem zwarcia na tranzystorach CMOS. Do uszkodzenia tranzystora a nawet mostka może doprowadzić lutownica. Czynności do wykonania jak proponują koledzy. Proszę sprawdzić czy w ciągu około 30 sekund od włączenia zasilacza do sieci nie rozgrzewa się mostek południowy.
  • #14 6885325
    kamo131
    Poziom 15  
    Posty: 197
    Na wlutowanych kond rezystancja wystepuje. W gniazdku atx rowniez, oprocz pinu pod ktory podlaczany jest bialy przewod. Mostki sie nie grzeja, ale zauwazylem, ze na jadnym z mosfetow brak rezystancji. To jest winowajca? Moim problemem jest to, ze od razu przystapilem do wymiany bez sprawdzania...

    Dokladnie jest to SSM70L02H. W TYM temacie z 2006r opisanych jest kilka zamiennikow. Mozna dostac cos takiego u nas, czy raczej szukac jakiegos "dawcy"?
  • #15 6888370
    kris21
    Poziom 17  
    Posty: 340
    Pomógł: 8
    Ocena: 22
    wymieć tranzystory w przetwornicy zasilania i po problemie (mosfety smd)

Podsumowanie tematu

✨ Wymieniono cztery wybrzuszone kondensatory elektrolityczne 3300µF/6,3V na płycie głównej Asrock P4I45G, jednak po naprawie płyta nie uruchamia się poprawnie – wentylator zasilacza kręci się chwilowo i gaśnie. Pomiar napięć wskazuje na niskie wartości na liniach +12V i +3,3V, a także chwilowe skoki napięć podczas próby uruchomienia. Sprawdzono brak zwarć na powierzchni płyty oraz poprawność polaryzacji kondensatorów, które w płytach Asrocka montuje się odwrotnie niż w Asusie. Zauważono rezystancję na wlutowanych kondensatorach i w gnieździe ATX, z wyjątkiem pinu z białym przewodem. Mostki nie wykazują przegrzewania, natomiast jeden z tranzystorów MOSFET SSM70L02H nie wykazuje rezystancji, co wskazuje na jego uszkodzenie. Zalecane jest wymienienie tranzystorów MOSFET w przetwornicy zasilania, gdyż uszkodzony tranzystor może powodować zwarcie i uniemożliwiać poprawne uruchomienie płyty.
REKLAMA