Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do silników krokowych

25 Gru 2002 15:25 9489 31
  • Poziom 21  
    Potrzebuje schematu do silnika korokowego. Chodzi mi tu o to aby można było nim poruszyć w przód lub tył klikając w odpowiedni gózik. Regulacja obrolów też by się przydała.

Proszę o pomoc!!!!!!!! :scatter:
  • Poziom 11  
    Może ci się przydać coś takiego.
    Pozdrawiam TOMATRONIX

Załącznik usunięto - należało podać link
  • Poziom 21  
    Wiem to samo sciągłem z elektrody,ale ja coś potrzebuje taniego i nie skomplikowanego, koszt takiego użądzonka które jest pokazane w tym pliku wynosi ok 40 zł. Jeden układ L298 kosztuje 16zł. Potrzebuje czegoś na skromnych elementach, czyli bramki 40** lub jakieś tranzystory.
    :puppydogeyes:
  • Poziom 22  
    Witam ! :) A moze do sterowania wykorzystac komputer ? :D Ja sobie zrobilem taki ukladzik podlaczany do portu LPT komputera. Cztery transoptory 4N25 podlaczylem bezposrednio do wyjsc portu drukarkowego w kompie przez rezystory ograniczajace 1k, a po "drugiej" stronie rowniez przez takie rezystory driver z uszkodzonej drukarki iglowej 8) W drukarce drivery te wykorzystane byly do sterowania silnikow krokowych i igiel w glowicy drukujacej. Uklad ten nazywa sie MP4101, ale zamiast tego mozesz dac jakiekolwiek tranzystory wiekszej mocy :D Do sterowania uzywam programu "Sterownik girlandy swietlnej" ze strony EDW www.edw.com.pl :) Moze i za funkcjonalne to nie jest ale mozna tym silnik wprawic w ruch :wink: Mnie to sluzy do sprawdzania silnikow krokowych - takie sobie niewielkie pudeleczko :wink: , kiedys nawet sterowalo zaluzjami w pokoju - ale to tylko tak dla zabawy :D
  • Poziom 15  
    :arrow: gretzky

Jeśli moc silnika jest niewielka np silnik ze starej stacji FDD 5,25 lub innych podobnych
    to wystarczy US 555, Jakiś licznik najlepiej +, - np 193, 4 szt BC337 oraz kilka RC i mamy sterownik z regulacją obrotów i przełącznikiem kierunku
    Jeśli Cię to interesuje to daj znać emitea(malpa)o2.pl ponieważ jestem przeciwnikiem skanowania odręcznych bazgrołów a nie,mam gotowego pliku -rysunku w popularnym formacie aby wysłac natychmiast
    pozdrowienia :)
  • Poziom 21  
    :arrow: In
    Nie moge się z tobą skontakować a widze że twój projek jest prosty i nie skomplikowany.
    Może byśmy omówili ten temat na forum a nie poprzez e-maile.
    Masz może jakiś schemat tego użądzenia.
  • Poziom 15  
    wysyłam dwa proste schematy ster silnikami 6-o przewodowymi
    elementy typowe dla aplikacji US
    Elementy układów wymienne tzn. końcówki mocy w obu przypadkach moga być na tranzystorach BC338 itp. lub na US np ULN2803
    koszt us w porównaniu z tranzystorami nieco większy ale niezawodność i wygoda nieporównywalna
    Układ nr1 ( CD40193 ) ma mozliwość :
    -zmiana kier obrotów SW1
    -mozliwość programowania "śmiesznych kroków "-przydatne we wszelakich bajerach np. reklama.
    układ nr2 protsy ale bez kombinacji
    Aplikacja NE555 nie wymaga Pot 2 wystarczy R2 np ok47K zaleznie od R1 C1 . C2 typ ok100n
    Sterownik do silników krokowych
    Istnieje możliwość sterowania z ...EPROMa odpowiednio zaprogram.
    wtedy to są bajery potrzeba generator patrz 555 jw. EPROM i konc mocy
    patrz jw. i to wszystko program marzecz napisać nawet w EXCELU przerobić na HEX i do pamięci ale tu potrzeba prigramator :(
    Kiedyś widziełemcały sterownik na GALu ale nie pamiętam gdzie :cry:
  • Poziom 21  
    dzięki za pomoc
    o taki sterownik właśnie mi chodziło
    tylko nie widać tego pliku który zamieściłeś w tekście.
    Weź zamieść go na forum jako załącznik.
    Jak będziesz pisał odpowiedź to masz pod ramką w której zamieszczasz tekst takie coś jak "Panel Kontrolny Wysyłania Załączników" tam klikasz w dodaj załącznik następnie przeglądaj(wybierasz plik z dysku) i wyślij załącznik.

Pisze to bo widze że masz bardzo mało punktów więc pewnie jesteś tu nowy i możesz tego nie wiedzieć jak się zamieszcza załączniki na forum.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    a moze tak układ A3972 + procek, właśnie sie nim bawie i efekty są obiecujace
  • Poziom 21  
    mi chodzi o sterowanie w lewo i prawo za pomocą dwóch przycisków

przycisk <------ -------> przycisk

A w projekcie z EP trzba za każdym razem klikać w gózik aby zmienić kierunek posówu silnika
  • Poziom 15  
    :arrow: Gretzky. Jak masz troche czasu to poczekaj mam pewien pomysł a jak bym dokladniej wiedział do czego te silniki będą użyte to może cos poradze.
    Dzieki za wskazówki odnośnie wysyłania załacznikow
    :arrow: Bolek. Układ A3972 + procek to bajer OK! ale jak pamietam to miało być proste.
  • Poziom 21  
    :arrow: In dzięki za pomoc
    czekam na dalsze propozycje
    :arrow: In
    A3972 jest stosowane skaplikowanych urzązdeniach (dyskotekowych) full mikrokrok, czopery pradowe i takie tam...
    widziałeś apliakcję?- prościutka. gorzej ze zdobyciem tego układu i jego cena.
    Ale mnie to tam rybka- chciałem tylko poinformowac ze taki "cwany" ukąłd istnieje :lol: :idea:
  • Poziom 21  
    :arrow: bolek
    masz może jakieś projekty oparte na tych układach A3972. Mam ten układzik w domu ale nie wiem co z nim można zrobić. Prosze o radę
    hmmm ELnota pisze że ma aplikacje Allegro, ale nie znalazłęm tam tego układu--- manual do niego w załaczniku

gdzie udało ci sie zdobyć a3972?. jesli chodzi o sterowanie to koniecznie musisz podczepić go pod jakiegoś procka. Kolejna sprawa, ten ukłąd jest bardzo delikatny!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Układzik A3972 znalazłem na płycie nieznanego pochodzenia, było na niej 2 sztuki tych układów, ale dalej nie wiem co z tym układem można zrobić.
    elektrit napisał:
    no dobra,a sterownik do silników dwufazowych?

tzn :?: to ten 3972 w takim razie jakimi silnikami steruje- nie dwufazowymi? (chyba zgłupieje :) )

:arrow: gretzki

3972 posiada interfejs szeregowy, przy pomocy którego komunikuje sie ze "światem" (w jedną strone)

do zasilania silnika ma dwa 6cio bitowe generatory PWM - czyli każdy krok mozesz podzielić na 64 mniejsze kroczki (mikrokroki). oprucz tych generatorów posiada jeszcze wiele bajerów (popatrz do manuala)
    bity kierunku przepływu prądu przez cewki silnika, wszelkie czasy dla przebiegu sterujacego silnik... ma wewnatzr wbudowane ograniczenie pradowe (ustawiasz odpowiednią wartoscią rezystora i wewnetzrnym dzielnikiem) duzo tego.

aby wprawić silnik w ruch musisz do niego wysłać dwa "słowa"- jeden z bitami kontrolnymi i drugi, z wartosciami PWM, fazą przepływu pradu...
    No i musisz sobie takie paczki do niego wysyłać, za każdym razem zmieniajac odpoweidnio wartosci PWM i fazy silnik bedzie sie obracał...

wejdz sobie na strone allegro http://www.allegromicro.com/ poczytaj co maja i co do czego służy :wink:
  • Poziom 27  
    popełniłem sterownik silników bipolarnych do 1.5A 80V(tranzystory mocy są BD1139/DB140 można dać mocniejsze) sterowanie lewo prawo + wejście ipulsów taktujących. jak chcesz mieć 2 przyciski to na wejście taktujace dajesz sygnal z np NE555 i masz z głowy zmieniasz tylko kierunek. jak zainteresowany teraz zaraz pisz na priv wysle schemat. + rys płytki +rys elementów.

CosteC
  • Poziom 27  
    aaa bipolarny znaczy 4 przewodowy. niektóre 5 przewodowe daja też sie podpiąć i 6 przewodowe też.
  • Poziom 27  
    zgodnie z prozbą gulsona:
    :arrow: układ składa sie z modulu logiki który łączymy z 2 modułami mocy
    :arrow: dodałem płytke i rozmieszczenie elementów
    :arrow: elementy podane są dla zasilania logiki 5V i silnika 12V ale działa z zasilaniem silnika od 5V dla wiekszego napięcia niż około 20V trzeba by przeprojektować dzielniki w modułach mocy.
    :arrow: dokładny opis pojawi sie za jakieś 2 tygodnie na www.home.autocom.pl/sirius/costec
  • Poziom 2  
    Mam dysk twardy Seagate ST 31720A i potrzebuję wykorzystać w niego silnik obracający talerzami (trójkońcówkowy) najprawdopodobniej krokowy, ale nie na pewno. Nie bardzo się na tym znam i byłbym wdzięczny za jakąś podpowiedźjak to zrobić. Potrzebuję móc sterować prękością obrotową tego silnika. Jak to zrobić ?

Pozdrawiam
    Paweł K.
    mailto: pawelkasinski(malpa)plusnet.pl
    kasinski(malpa)media-plus.com.pl
    w twardym dysku powiniem być strownik do tego silnika (bodajrze 3uj fazowego). Najlepiej jego wykorzystać bo masz tam wszystkie elementy. tylko trzeba znaleść aplikacje tego sterownika...
  • Poziom 19  
    Obejrzałem (pobieżnie) schematy na podanej wyżej stronie i wydaje mi się, że na schemacie modułu mocy, tranzystory Q2 i Q4 powinny mieć zamienione miejscami wyprowadzenia emiter - kolektor.
    Są to PNP-y BD140 i na emiterach powinno być zasilanie +12V.

3.7.2003. Ta informacja przestała już być aktualna (kol. CosteC poprawił schemat)

Pozdrawiam.