Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik przelewowy w kuchence gazowej

28 Gru 2002 13:44 11524 15
  • Poziom 11  
    Witam. Mam problem z zapalaniem kuchenki wyposazonej w czujnik przelewowy na termoparze. Juz mnie krew zalewa jak musze czasami trzymac wcisniety zapalacz kilkadziesiat sekund. Czyszczenie styku termopary z masą niewiele pomaga.
    Chcialbym wyłączyć te czujniki całkowicie - jest na to jakis prosty sposób? Bez wymiany kuchenki oczywiscie :lol:

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 21  
    Raczej nie da się tego łatwo przerobić.
    Albo masz padniętą termoparę albo elektro-zawór.
    Elektro-zawór jest sprzężony z zaworem w pokrętłach i przeważnie inne zwory maja kuchnie z układem anty wypływowym a inne bez niego.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    A czy mozna zastąpić termoparę jakims prostym układem elektronicznym zeby cały czas wysyłała sygnał do elektrozaworu?
  • Poziom 21  
    Termopara to nic innego niż termoogniwo.
    Niestety nie jestem specem w gazownictwie i nie pamiętam jakie napięcie daje ale jak coś znajde to ci jutro napisze.
  • Poziom 11  
    Bede wdzieczny Xax bo juz mnie krew zalewa jak tak stoje i pstrykam przez 2 minuty. :roll:

Archi
  • Poziom 37  
    Cytat:
    gazownictwie i nie pamiętam jakie napięcie daje

Termopara, zaleznie od materialow z jakiego jest wykonana, w temperaturze plomienia gazowego daje napiecie ok.25mV- 40mV,
    i na takie tez napiecie jest elektrozawor wyplywowy.
  • Poziom 21  
    Witam

Przypomniałem sobie o jednej sprawie.
    Kiedyś miałem przypadek że w wieńcu palnika był źle ukształtowany rowek i ogień z palnika nie dokładnie ogrzewał termoparę. Wystarczyło go przejechać pilnikiem iglakowym i było po problemie.
    Spróbuj może to pomoże.

A tak na marginesie. Może sprawdź ile kosztuje termopara. Może warto ją wymienić? Zawsze jest to jakieś zabezpieczenie.
  • Poziom 12  
    popieram, nie ma co ryzykować paru złotych za bezpieczeństwo!!!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Termopara do piecyka Ognik kosztowała mnie 60zł, a to praktycznie to samo.
  • Poziom 11  
    A czy ktos napisze ile czasu standardowo wymaga uaktywnienie sie takiego elektrozaworu? Bo na innych palnikach też muszę podtrzymać ok. 6 - 7 sek. (tylko ten jeden to ze 30 sek) 8O
  • Poziom 19  
    Jeśli dobrze pamiętam to w instrukcji jest napisane, żeby naciskać 10 sekund. Ale najprostszym rozwiązaniem jest zwarcie na stałe tego wyłącznika, który tak długo musisz naciskać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Zwarcie na stałe nie wchodzi w gre - wtedy iskrownik cały czas pstyka - poza tym to nie jest przycisk tylko całe pokrętło, które jednocześnie otwiera dpoływ gazu do czasu zadziałania tej nieszczęsnej termopary.

Archi
  • Poziom 12  
    Przerabiałem to niedawno. Kuchenka Amica w zabudowie, na gwarancji po kilku dniach działał tylko jeden palnik.
    Reklamacja - przyjechał serwisant naprawił w ciągu kwadransa.
    Z tego co mi powiedział wynika, że działanie tego zabezpieczenia jest czysto mechaniczne: nie termopara a kapilara z płynem rozszerzającym sie pod wpływem temperatury. Wystarczyła regulacja poprzez założenie kilku podkładek w zaworze (podobno producent zakłada po jednej). Teraz licze do pięciu i palnik działa.
  • Poziom 11  
    @ Wawaldek1
    Mozesz napisać dokładniej gdzie założyć te podkładki?

Archi
  • Poziom 12  
    Te podkładki są najprawdopodobniej w zaworach - serwisant dobierał się do nich. Nie patrzyłem na ręce, bo sam tego nie lubię.
    Sam nie próbowałbym tego usprawniać - to jednak gaz.
    Spróbuj zadzwonić do serwisu producenta - może trafisz na normalnego i gadułę.
  • Poziom 10  
    Nie wiem czy pomogę , ale mialem podobną sytuację w piecyku przepływowym i dosłownie wystarczylo przeczyszczenie i dokręcenie wszystkich elementów termopary