Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja prędkości wentylatora pieca węglowego

14 Wrz 2009 00:26 5361 8
 • Poziom 26  
  Witam.
  Wykonuję sterownik do kotła węglowego i jestem na etapie sposobu regulacji prędkości wentylatora. Na stronie producenta jest napisane, żę silnik jest indukcyjny i jest przystosowany do napięciowej regulacji prędkości http://www.sklepdomer.netvision.com.pl/p,pl,5271,dmuchawa+rv-05+r.html
  Z tego, co wiem, to silnik indukcyjny ma zakres regulacji 10% przy regulaccji napięciowej. Czy ktoś się orientuje jak to jest zrobione i w takim razie czym taki silnik się różni od zwykłego klatkowego?
  Z góry dzięki za pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 27  
  Do zmiany prędkości obrotowej tego wentylatora wystarczy regulator napięcia ze sterowaniem fazowym, lub autotransformator.
  10% to chyba błąd...
  Regulatory o podobnej konstrukcji wykorzystywane są do regulacji oświetlenia. Potoczna nazwa ściemniacz... :)

  Bardzo ważne!!! minimalne napięcie zasilania silnika 100V

  Od typowego silnika klatkowego różni się dodatkowym kondensatorem.


  pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Zgadzam się z Kolegą, ale opisany przypadek dotyczy obciążenia stałym momentem hamującym.
  W naszym przypadku mamy wentylator, więc przebieg momentu hamującego w funkcji prędkości obrotowej przypomina parabolę. :)


  pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Czy to oznacza, że przez zmianę napięcia można regulować prędkość, a więc i wydajność każdego wentylatora, nawet mocy wielu kW? Czy dotyczy to tylko małego wentylatora? Czy to oznacza, że w przypadku wentylatorów nie ma potrzeby stosowania falowników?
 • Poziom 27  
  Powiem tak: regulator napięcia można zastosować do regulacji wydajności wentylatorów i pomp odśrodkowych, ale nie uzyskamy tak dobrych efektów jak w przypadku przemiennika częstotliwości. Jest to poprostu tańsza alternatywa, która posiada wady i ograniczenia m in. znikomy moment rozruchowy.

  pozdrawiam
 • Poziom 27  
  W regulacji obrotów silnika wentylatora nie jest ważna precyzja regulacji.
  Obroty maksymalne - to pełne zasilanie. Obroty minimalne - to napięcie przy którym silnik jeszcze się obraca (nie wolno dopuścić do zatrzymania, bo silnik staje się grzejnikiem) . Pośrednie obroty to kwestia skuteczności wentylacji.
  Regulacja , jest to wpływ na poślizg silnika asynchronicznego.
 • Poziom 26  
  Czy w takim razie można zastosować taką regulację do wentylatora dużej mocy, rzędu kilku kW? Czy ta metoda sprawdzi się tylko przy małym wentylatorze?
 • Poziom 27  
  W zasadzie nie ma ograniczeń. Nie wiem jednak jakie będą straty w silnikach o tak dużych mocach. Osobiście stosowałbym taką regulację do max 11kW i obowiązkowo zastosował kontrolę obrotów wentylatora i temperatury silnika.


  pozdrawiam