Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik pieca i regulacja obrotów

21 Jan 2008 08:10 3717 11
 • Level 32  
  Witam wszystkich wiem że tego typu tematów jest sporo na elektrodzie, lecz po przeczytaniu ich bardzo wielu nie odnalazłem odpowiedzi na moje pytanie mam pytanko, czy może ktoś wie jakzrealizowana jest regulacja obrotów (wentylatora) silnika indukcyjnego 230V 120W w tego typu sterownikach, zapewniają regulacje obrotów w zakresie od 30% do 100%, wiem że do silników indukcyjnych najlepszy jest falownik, ale cały sterownik kosztuje do 200zł i nie wieże że jest tam falownik, czy ktoś może wie jak to jest zrealizowane, muszę skonstruaować układ do takiej regulacji stosunkowo małym kosztem, sterownik mojej konstrukcji steruje podajnikiem pompą wentylatorem lecz tylko włącz wyłącz. Regulacja za pomocą tzw. ściemniacza powoduje zmiane obrotów w niewielkim stopniu być może do tego typu trzeba specjalnego ściemniacza, wykorzystałem układ od odkurzacza, chciałbym obniżyć obroty z 2800obr/min do 1/4 i 1/2 obrotów znamionowych. Instalowałem szwagrowi sterownik KOMFORT regulacja od 30% do 100% , chętnie bym w niego zerknoł ale jest plomba, a sterownik jest nowy. Czy ktoś wie jak to jest zrealizowane.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  Power inverters specialist
  Jest to na triaku, sterowanie fazowe, czyli rodzaj ściemniacza. Impulsy sterujące idą z mikroprocesora.
 • Level 32  
  Dzieki za odpowiedź, trudno jest regulować ściemniaczem w takim zakresie silnikiem indukcyjnym, czy wiesz może jak dobrany jest kondensator i w jaki sposób procesor obrabia impulsy.
 • Power inverters specialist
  Mikroprocesor ma jakiś układ detekcji zera sieci i względem tego momentu wysterowuje mały transoptor czy optotriak - po stronie wtórnej jest triak BTA12 albo podobny. Opór wentylatora rośnie bardzo silnie z obrotami, dzięki temu to ma szanse działać. Co do kondensatora, to nie widziałem go - może jest w puszce silnika?
 • Level 28  
  saly wrote:
  chciałbym obniżyć obroty z 2800obr/min do 1/4 i 1/2 obrotów znamionowych.
  Przy silniku asynchronicznym, zwiększając poślizg możesz obniżyć prędkość do około 70% znamionowych. Dalsze obniżanie mija się z celem bo silnik tak fatalną charakterystykę że Minimalny wzrost oporu powoduje lawinowy spadek momentu obrotowego. A moment rozruchowy jest w okolicy tarcia statycznego. (silnik nie ruszy).
  Proponuję niewielkie zmniejszenie poślizgiem a dalszą regulację przepływu powietrza przez przysłonę części jego wlotu. Będzie to miało dodatkowe zalety w postaci ciśnienia które bardziej wzrośnie w przypadku "przytkania rusztu".
 • Power inverters specialist
  Faktem jest, że takie dmuchawy regulują się elektrycznie w dużym zakresie wydajności.
 • Level 28  
  >bonanza Rozumiem że masz na myśli: przy stałej f.
  A ja dodam że ograniczenie dopływu powietrza do takiej dmuchawy też powoduje zmniejszenie pobieranej przez nią mocy.
 • Level 32  
  Dziękuje kolegom za wypowiedzi, więc widzę że jednak jest możliwa regulacja przy pomocy ściemniacza, wypróbuje układzik zbudowany na U2008b (avt1007), bo mój układ ściemniacza z odkurzacza słabo wycina i jest regulacja na silniku indukcyjnym tylko w małym stopniu. Wypróbuje układ i podoświadczam tak żeby osiągnąć te 70% zakresu.
 • Level 14  
  Witam
  Jeśli można do tematu SALY miałem możliwość zobaczenia wyjścia takiego sterowania nadmuchem był tam MOC3041 i triak BT136 z typowym układem gaszenia 100Ω/0.5W i 47nF/400v i widziałem na oscyloskopie było to sterowanie grupowe czyli np: 70% to 7 sinusoid i 3 pauzy.Taki rodzaj sterowania wymaga jednak dobrego chłodzenia silnika.Jestem po miesięcznym rozruchu takiego nadzorcy pieca gdzie wykorzystałem taki sposób sterowania.Silnik faktycznie dostaje w ciągu sekundy 5 razy prąd rozruchu,zwiekszyłem częstotliwość do 10Hz (odliczam 10 połówek).Przy mocy <50% jednak słychać delikatne stuki.Samo sterowanie to odliczanie równych odcinków czasowych pracy/pauzy i start dmuchawy rozpoczynam niezależnie od zadanej mocy z 80% z obawy przed utknięciem silnika.
  Pozdrawiam
 • Level 32  
  Dzięki za zainteresowanie tematem i odpowiedź na moje pytanie. Ja zbudowałem układ na U2008b (avt1007), układ działa poprawnie wyposażony jest w mięki start, rozruch jest bardzo powolny ale nie ma efektu utknięcia silnik rusza z każdej zadanej mocy. Punkt minimalnych obrotów można ustawić dodatkowym perkiem. W około połowie zakresu regulacji obrotów również wyczówalne są stuki silnika i jego delikatne drżenie, ale po delikatnym zwiększeniu lub zmniejszeniu obrotów stuki ustają. Wybrałem to rozwiązanie ponieważ budowałem to dla kolegi a pozostała część sterownika działa bez zarzutu i oczywiści musi teraz pracować, więc narazie dołożyłem ręczną regulację, a po sezonie zimowym pogłowie się jak wykorzystać mikrokontroler z sterownika do regulacji obrotów w opisany przez ciebie sposób lub ewentualnie sprzęgne ten układ z sterownikiem w taki sposób żeby ton sam sterował obrotami.
 • Level 35  
  Swego czasu męczyłem sie z takim sterowaniem. Ostatecznie wybralem sterowanie fazowe, można było w miare dobrze regulowac prędkośc w 40 stopniach. Trzeba tylko dobrać mapy zapłonu triaka.

  Sterowanie grupowe znacznie odciąża procesor, ale silnik nie ma już takiej "kultury pracy"- pojawia sie właśnie stukanie, szarpanie...etc
 • Level 21  
  Spotkałem się z takim rozwiązaniem że rozruch silnika dostaje 230v a praca ma regulacje napięcia na triaku . w ten sposób reguluje się obroty. Należy pamiętać że silnik dmuchawy jest ciągle pod obciążeniem , natomiast jeżeli będziesz robił sobie próby bez obciążenia to silnik przy minimalnym napięciu zawsze będzie wchodził na pełne obroty.