Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes W201 (również 124) centralny zamek na pilota

15 Wrz 2009 12:09 26965 20
  • Poziom 21  
    Hej

W moich dwóch mercach 201 chciałem umożliwić otwieranie zamku pilotem, czyli podłączenie centralki pod układ z pneumatyczną pompą. Generalnie kupiłem centralki Magicar 820.
    Generalnie wcześniej czytałem trochę na ten temat, również na tym forum tylko jakoś dalej nie czuję się na siłach by zacząć to podłączać, w sensie wolałbym zrobić to bez ew. wymiany pompy lub siłownika w drzwiach kierowcy :)

Otóż podstawą jest wpiąć się w tzw. "niebieski" przewód idący "w nogach" kierowcy, jest to wiązka składająca się z trzech przewodów, z tego co pamiętam to właśnie niebieski(odpowiedniki w drzwiach pasażera i bagażnika do zielony i żółty), prócz tego jest czerwony i brązowy, przy czym z doświadczenia w instalacjach mercedesowskich to czerwony to stały plus niezależnie od stacyjki, a brązowy to masa. I teraz tak, generalnie razem z centralkami dostałem instrukcje podłączenia tego ustrojstwa. Jest dokładnie napisane które kable podłączyć w jakim kierunku po rozcięciu niebieskiego kabla. Dwa kable we wiązce od centralnego należy zewrzeć. Zostają jeszcze dwa kable, które również trzeba podłączyć do wiązki od pompki, ale niestety w instrukcji nie jest napisane do jakich? Czy chodzi o te RT i BR, czy może trzeba to podłączyć do zielonego i żółtego?(pierwszy raz bym o czymś takim słyszał, ale może akurat?).

Jeśli ktoś byłby mi w stanie rozjaśnić po co są te dwa dodatkowe przewody to byłbym niezmiernie wdzięczny. No i czy aby na pewno nie potrzeba dodatkowych elementów by całość sprawnie działała ?? Nie chciałbym by potem cuda się działy przy ew. otwarciu kluczykiem etc.

Jeszcze dodatkowo schematy, samego centralnego w samochodach 201/124, wersja bez modułu komfortu oraz ten nieszczęsny schemat magicar:

• Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Witaj.
    Montowałem kiedyś coś podobnego w w124 i schemat podłączenia był podobny do tego z rys.2.Z tym że ja z wygody sterownik zainstalowałem z tyłu przy pompie.Dochodzą do niej trzy przewody, plus,minus i sterowanie.Zresztą poprawiałem to po znajomym.Jeżeli nie czujesz się na siłach to służę pomocą mieszkam koło czechowic więc nie tak daleko.
  • Poziom 21  
    No dokładnie tak jest, niebieski to sterowanie, czerwony to plus i brązowy to masa(potocznie minus). Ja to chcę zrobić przy "nogach" kierowcy z uwagi na podłączenie jeszcze sygnalizacji kierunkami, a tam będzie bliżej, normalnie też wpinałbym się przy pompie.

Cały problem w tym, że nie wiem po co są te dwa kable, bo te dwa w sterowanie to jestem pewien że mają być wpięte po przerwaniu "niebieskiego", tylko te dwa wolne są niby podłączone do sygnałów "UP" "DOWN", nie pojmuję co to za kable ??
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    RT to przewód koloru czerwonego i jest to plus dla pompy,
    BR to brązowy czyli masa i to do nich powinieneś podpiąć pozostałe przewody,
    na schemacie magicara opisane jako up i down.Z tym że nie wiem w jakiej kolejności,
    ale nic się nie powinno stać jeżeli podłączysz je na odwrót, jedynie zamek będzie reagował odwrotnie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Tzn. mnie tak na logikę zdawało się iż czerwony to plus brązowy masa idące do siłownika MASTER, w masterze w zależności od przekręcenia kluczyka poprzez niebieski kabel wysyłany jest sygnał +/- ...
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Zgadza się.Podobnie jest przy samej pompie.W zależnosci co podamy na wejście sterujące w pompie, zamek otwiera się bądź zamyka.
  • Poziom 21  
    Co się stanie zatem, jeśli tych dwóch wolnych kabli nie podłączę? (tych co niby trza dać do UP/DOWN) ??
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Nie będzie działać.To właśnie te przewody (plus i minus)poprzez przekaźniki w centralce są zwierane do przewodu sterującego.
  • Poziom 21  
    Czyli wszystko jasne, o to właśnie mi chodziło i tym samym mam pełen zarys.

Generalnie jeszcze nurtuje mnie problem ew. złego podłączenia, ponieważ akurat od ludzi z forów klubowych DB akurat wiem iż niepoprawne podłączenie sygnałów +/- może spowodować uszkodzenie bądź to siłownika w drzwiach, albo i sterownika w pompie. Stąd też pytanie tylko formalne.

Biorę w łapę miernik i sprawdzam na kablu niebieskim jakiego typu sygnał pojawia się przy zamykaniu/otwieraniu, dajmy na to przypadek:

-zamykanie pojawia się +
    -otwieranie pojawia się -

Tym samym różowy podłączam do +(czerwony), a pomarańcz do -(brązowy) i powinno być poprawnie? Przepraszam, że tak mieszam ale dla mnie ta instrukcja nie jest wystarczająco jasna, nie wiem co producent miał na myśli oznaczając kable jako DOWN i UP :)

Dzięki za cierpliwość
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Dokładnie tak,pamiętając by nie podłączyć na odwrót przewodów białego i zielonego.
  • Poziom 21  
    Aaaaha czyli jasne jest wszystko jak słońce :)

Swoją drogą z uwagi na to iż nie wiem jak wygląda wewnętrzna budowa takiego sterownika to ciekawi mnie sprawa sterowania kluczem w zamku po przecięciu niebieskiego przewodu i podłączeniu pilota? Wiem, wiem dowiem się jak przetnę i podłączę, ale pewnie znasz odpowiedź na to pytanie? :D
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    To proste,w stanie że tak powiem spoczynku przewód niebieski przewodzi poprzez przekaźniki w centralce, więc kluczyk działa.Kiedy centralka dostaje polecenie otwarcia bądź zamknięcia zamków niebieski przewód zostaje rozłączony a na końcówkę sterującą pompy(znów niebieski przewód) jest podawany plus bądź minus :)
  • Poziom 21  
    No czyli tak jak myślałem, teoretycznie powinno być banalnie i w sumie bez ew. podłączania kierunkowskazów to jest robota na sekund pieć :-D Hehe
    No nic dzięki, jak będzie chwilka to zabieram się do roboty ;)
    Dz i pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Jakie pięć sekund :) ? Nie spiesz się z tym, sprawdź wszystko 3 razy zanim to uruchomisz.Powodzenia.
  • Poziom 21  
    Hehe a no śmieję się, że roboty generalnie nie jest wiele, oczywiście sprawdzę dokładnie jak zawsze :)
  • Poziom 11  
    Kupiłem sterowanie zamka centralnego carprotect bx60s. Chcę sterować centralnym w moim w201 z 1992 r. Wpinam się przy pompie w obwód zamka z klapy bagażnika. Przy pompie mam stałe zasilanie, gdzie się podpinam z (+) i (-) w celu zasilenia ustrojstwa. Sterowanie jak doczytałe w201 ma plusem i minusem. I tak w stronę klapy mam następująe przewody brązowy (stały minus), żółty (sterowanie - ten przwód rozciąłem), czerwono-biały (stały plus). Zgodnie z dołaczonym schematem podłączyłem przewody : czerwony, pomarańczowy, pomarańczowo- czarny do stałego minusa; przewody : czarny, zółty, żółto-czarny do stałego plusa. Następnie biały i biało-czarny podłączyłem do przeciętego przewodu żółtego. Przewód czerwono-czarny pozostał w powietrzu. Tak podłączony układ przepala mi bezpiecznik zabezpieczajacy centralny zamek. Proszę o podpowiedź co nie tak robię, na dołączonym schemacie nic więcej nie piszą.
  • Spec od Mercedesów
    Zrobiłeś bardzo popularny błąd. Jest BARDZO WAŻNE który przewód z alarmu pójdzie w stronę drzwi, a który w stronę pompki. Przy odwrotnym podłączeniu będzie palić bezpiecznik, a jak ktoś ma mniej szczęścia to spali siłownik w drzwiach lub instalację. Otóż ze schematu wynika, że przewód biały MUSI iść w kierunku drzwi, a biało-czarny w kierunku pompki. Inaczej układ nie będzie działał i będzie palić bezpiecznik.
  • Poziom 11  
    Dzięki za szybką podpowiedź. A to "czeski" błąd popełniłem. Z dwojga złego dobrze, że mi siłownik ani pompka nie poleciała. Jutro sprawdzę czy działa i dam znać. Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    czy w mercedesie w 202 z 1994 tak samo podłącza się sterowanie centralnym zamkiem jak w w 201 ( jak powyżej)?
    z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 2  
    Jeszcze raz dziękuję, lecz jednak i tak skorzystam z pomocy fachowca, gdyż za bardzo nie wiem jak to podłączyć.