Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer pokładowy w motocyklu

25 Paź 2009 21:03 3958 7
  • Poziom 20  
    Witam

Nastała zima. Koniec sezonu, małe naprawy, ale korci mnie jeszcze i wymyśliłem, że można by do mojej Hondy CB 400 '81 dorobić komputer oparty o atmege8 i wyświetlacz 2x16 znaków. Na wyświetlaczu pojawiałaby się aktualna temperatura silnika oraz otoczenia, wzkazania poziomu paliwa i aktualne spalanie a przy tym obliczanie na ile drogi starczy paliwa. No i pojawiają się problemy:

- Jakim sposobem zrobić czujniki poziomu paliwa?
    - Jak zmierzyć w takim motocyklu aktualne spalanie?

W zwiazku z drugim pytaniem mam pewien pomysł, ale nie wiem czy dobry. Otóz myślałem zeby zamontować na przewodzie paliwowym taki jakby przepływomierz zbudowany samemu lub gotowy, wydaje mi sie że ostatnio na zomie anwet widzialęm coś w tym stylu. Czy dzięki temu dostane przybliżony wynik aktualnego spalania? Jak otrzymać punkt odniesienia?
  • Poziom 15  
    Poziom paliwa możesz odczytać podpinając się do oryginalnego pływaka. Z tym nie powinno być problemu. Może być ewentualnie potrzebny filtr dolnoprzepustowy z dużą stałą czasową.
    Chwilowe spalanie to już nie tak hop siup. Jak widziałeś taki przepływomierz zamieniający chwilową wartość przepływającego płynu na wielkość elektryczną to bierz. Jest jeszcze jeden sposób. Jeśli masz tam wtrysk elektroniczny (sorry ale nie znam się na motorach) to można się podłączyć pod sygnał wtryskiwacza i mierzyć czas tego sygnału. Kalibracja takiego komputerka to dla poziomu paliwa może być kilka tankowań znaną ilością paliwa i wyliczanie na podstawie wartości otrzymanych z ADC ile tego paliwa powinno tam być. Tak to robią w firmach od monitoringu pojazdów GPS. Wartość chwilowa to nie wiem. Może też podłaczasz silnik do znanej ilości paliwa, liczysz ten czas impulsów i masz ile spaliło. Poszukaj na tym forum bo temat kiedyś chyba był podejmowany.
  • Poziom 20  
    ddokupil napisał:
    Poziom paliwa możesz odczytać podpinając się do oryginalnego pływaka. Z tym nie powinno być problemu. Może być ewentualnie potrzebny filtr dolnoprzepustowy z dużą stałą czasową.

Orginalnego plywaka nie ma bo to stary motor. A o co chodzi z tym filtrem? Myślałem ze te pływaki są na potencjometrach zrobione.

ddokupil napisał:
    Jeśli masz tam wtrysk elektroniczny (sorry ale nie znam się na motorach)

Wtrysku tym bardziej nie ma :/ Wszystko jest tam jakby to powiedzieć full-analog.

Taki miernik przepływowy musi dawać impulsy co jakiś czas i na podstawie tego będę wiedział ile paliwa uleciało po wcześniejszych pomiarach, no a przebytą drogę to już jakoś z licznikiem sobie poradzić też impulsowo.
  • Poziom 15  
    No jakiś pływak musisz mieć zeby zmierzyć ilość paliwa w baku. A ten filtr to po to, że jak jedziesz pod górkę albo z górki poziom paliwa się zmienia w tym miejscu gdzie jest pływak. Filtr wyciąga średnią z tych odczytów i na jego wyjściu jest sygnał mniej podatny na te chwilowe zmiany.

Jak nie masz tam wtrysku to tylko pozostaje jakiś przepływomierz.

Przebytą drogę / prędkość to możesz mierzyć tak jak się to robi w chińskich licznikach do roweru. Magnes gdzieś na kole i czujnik podłączony do wzmacniacza i z niego do uC.
  • Poziom 20  
    Skąd najłatwiej wymontowac albo gdzie kupić taki malutki przepływomierz zeby tylko dawał impuls co np 1 ml i żeby był mały? Bo to w sumie jest jedyny problem teraz.
  • Poziom 15  
    No i tutaj jest problem. Sam kiedyś szukałem czegoś takiego bo chciałem sobie zamontować komputer w starym golfie. Przepływomierz powietrza łatwo znaleźć ale z płynem już znacznie trudniej. Są podobno firmy robiące takie rzeczy ale to nie jest tani interes. Szukaj może na allegro czy w necie. Może znajdziesz tanią perełkę. Ja w tym punkcie wymiękłem.

Jeśli masz dużo chęci to można coś takiego może zmajstrować na jakimś śmigiełku i optyce ze starej myszki kulkowej ale to historia na osobny temat.
  • Poziom 27  
    Witam. sam zrobiłem taki komputer pokładowy do moto i jestem po sezonie jeżdżenia z nim.
    Moj ma temp silnika ,temp powietrza. alarmy przy za niskiej wysokiej temperaturze. pokazuje napięcie ładowania. zegarek data i stoper uruchamiany i zatrzymywany z przycisku passing. zrobiłem go na atmedze 8 i lcd nokia 3310. właśnie teraz zabieram się do zrobienia wskaźnika poziomu paliwa.
    Chwilowe spalanie byłoby super niestety jest z tym związana sporo problemów ale jako że ejst jesień.zima to jest czas więc jakbyś coś sensownego (przepływomierz) wymyślił to jestem otwarty. ja niedługo pewnie zajmę się budową wskaźnika poziomu a ze mam plan go w litrach wyskalować to będzie trochę zabawy :D
  • Poziom 22  
    Odświeżę.

Robgie napisał:
    Witam. sam zrobiłem taki komputer pokładowy do moto i jestem po sezonie jeżdżenia z nim.
    Moj ma temp silnika ,temp powietrza. alarmy przy za niskiej wysokiej temperaturze. pokazuje napięcie ładowania. zegarek data i stoper uruchamiany i zatrzymywany z przycisku passing. zrobiłem go na atmedze 8 i lcd nokia 3310. właśnie teraz zabieram się do zrobienia wskaźnika poziomu paliwa.
    Chwilowe spalanie byłoby super niestety jest z tym związana sporo problemów ale jako że ejst jesień.zima to jest czas więc jakbyś coś sensownego (przepływomierz) wymyślił to jestem otwarty. ja niedługo pewnie zajmę się budową wskaźnika poziomu a ze mam plan go w litrach wyskalować to będzie trochę zabawy :D

Czy kolega publikował gdzieś swoją konstrukcję? Chciałbym zrobić sobie do motocykla taki mini komputer, szczególnie zależałoby mi żeby pokazywał spalanie chwilowe. Motor to Honda Shadow VT500C.

Pozdrawiam.