Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falowniki ABB awarie, żywotność

tenczeslaw 28 Oct 2009 21:18 4848 10
 • #1
  tenczeslaw
  Level 11  
  Czy ktoś może wie jaki jest okres żywotności(gwarancji przydatności do pracy) falowników w warunkach przemysłowych.Wiem ,że można tu brać pod uwagę wiele czynników(warunki pracy,trwałość kondensatorów w obw.pośredniczącym,zabezpieczenia) ale tak na podstawie waszych doświadczeń
  i informacji to co sądzicie? Producenci podają 10-15 lat.Jakie macie doświadczenia z falownikami ABB?
 • #2
  Explosivelabs
  Level 13  
  Witam mieliśmy 16 starych sami gs które pracowały w cyklach 72 h pracy 3 h postoju(suszarnia) Chodziły bezawaryjnie od 1996 r non stop. Warunki były ciężkie wysoka temperatura i wilgotność. Jedyną awarią w kilku z nich to konieczność wymiany kostek zaciskowych.
 • #3
  kuba2211
  Level 12  
  Mam w obiekcie 14 szt falowników ABB ACS 550 od ok 4-5 lat miałem tylko 3 awarie. Dwa razy wypalone przyłącze - do naprawy. Jeden wybuch - do kasacji. Falowniki pracuja 24 h na silnikach wentylatorów 37 i 45 kW . Wymagaja dobrze filtrowanego powietrza . Ogólnie oceniam pozytywnie.
 • #4
  Pritend
  Level 19  
  Witam

  Nie miałem nigdy do czynienia z przemiennikami firmy ABB i trudno mi na ich temat coś powiedzieć. Jeżeli chodzi o falowniki, uważam że najlepsze są jednak Altivary. W firmie w której pracuję jest ich dokładnie 23 sztuki i nigdy nie było z nimi problemu. Najstarsze maja dziewięć lat i przez ostatnie 5 lat pracują 24 godziny na dobę pięć dni w tygodniu. Są to jeszcze Altivary 28. Mam do czynienia również z przemiennikami innych producentów, w których niestety zdarzają się uszkodzenia.
 • #5
  Explosivelabs
  Level 13  
  A jednak u nas w przemyśle drzewnym altivary (szczególnie te mniejsze 11, 28 ) coś kiepsko dają sobie radę chyba z 8 szt. pojechało do serwisu. Tak samo z Lenze. Polecił bym jeszcze moellery.
 • #6
  marcinus99
  Level 11  
  U mnie w firmie pracuje ponad setka ACS-ów. Począwszy od ACS143 poprzez SAMI do 600 i 800 włącznie. Te najstarsze zostały zainstalowane na początku lat 90-tych ub. wieku i do tej pory zepsuło się tylko kilka sztuk. Z innych modeli polecam Danfoss-y i Vacony (ale te z najnowszym hardwarem). Oprócz tego jest jeszcze kilkanaście sztuk różnych Siemensów, Altivarów, Lenze, Mitsubishi i innych takich wynalazków, ale ich niezawodność w porównaniu z ABB i Danfoss-ami wygląda słabo.

  PS. 99% ACS-ów pracuje 24h 7 dni w tygodniu.

  Pozdr.

  Marcin
 • #7
  msiuel
  TVs specialist
  Może póżno, ale chyba warto coś dopisać. Od paru lat mam styczność z ABB ACS150...Pracują one w owijarkach palet. Po okresie 3 lat zaczynają się uszkadzać (1_szy niestabilna praca, a drugi ogień w okolicy zasilania).Użytkowane są prawie w ruchu ciągłym...Co do wad to może plastykowa obudowa i trochę "chaotyczne" menu(w porownaniu np: Lenze, Sew). Co do polecenia to raczej Danfoss.
  Pozdrawiam.
 • #8
  WLODARCZYK
  Level 11  
  witam
  mam koło 70 falowników abb, niedawno uszkodziło mi sie 6 falowników
  i nie wiem jaka przyczyna
 • #9
  tenczeslaw
  Level 11  
  Jeśli 6 szt. jednocześnie to może wina sieci. Badałeś sieć zasilającą pod kątem wyższych harmonicznych THD?
  A może to awaria wynikła z wieku falowników ( powyżej 10 lat), może zawilgocenie lub też pył...
  Ciężko postawić diagnozę bez schematu zasilania i z tak krótkiego opisu awarii...

  Dodano po 6 [minuty]:

  Przyczyną mogą być też przepięcia np. w wyniku krótkotrwałych zaników napięcia lub łaczeniowe.
 • #10
  daro31ie
  Automation specialist
  To dość dobra marka polecana przez automatyków.
  Osobiscie wolę jaskawę czy omrona, ale ABB również użytkuje bez większych problemów. ( uszkodzony konektor panela)
  Wszystko to kwestia ceny i upodobań.
 • #11
  WLODARCZYK
  Level 11  
  Witam.
  Na dziś mogę powiedzieć że uszkodziło się 12 falowników. Rejestrator sieci nic nie wykazał, izolacja silników jest OK, po wymianie falowniki pracują bez zarzutu.