Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który akumulator do wymiany?

04 Lis 2009 17:20 2963 7
  • Poziom 9  
    Witam jestem posiadaczem dwóch ciągników Ursus c-360 i c-330. Pierwsze przymrozki i ciągniki odmówiły posłuszeństwa. Akumulatory są 6V i już swoje lata mają więc zaskoczony nie jestem, ale słyszałem że przeważnie siada jeden a drugi jest w miarę dobry. Zimą nie są mi potrzebne dwa sprawne ciągniki, więc zamierzam kupić 2 akumulatory i założyć je do c-360. Do 30stki wybrał bym 2 najsprawniejsze tak aby latem zapalała, tylko jak to sprawdzić i czy mogą być podłączone dwa różne, to znaczy np 165 Ah 700 A (IEC) i 195 Ah 620 A (IEC).
    C-360
    pierwszy
    165 Ah
    495 A (DC)
    bez ładowania po przymrozku 6,19 V
    pod obciążeniem (rozruch) 1,4 V
    drugi
    165 Ah
    594 A (DIN)
    700 A (IEC)
    1200 A (EN)
    bez ładowania po przymrozku 6,39 V
    pod obciążeniem (rozruch) 4,85V
    C-330
    pierwszy
    195 Ah
    620 A (IEC)
    bez ładowania po przymrozku 6,26 V
    pod obciążeniem (rozruch) 4,8 V
    drugi
    195 Ah
    620 A (IEC)
    bez ładowania po przymrozku 5,87 V
    pod obciążeniem (rozruch) 1,4 V
    Latem obydwa ciągniki odpalały, teraz też odpalą jak się je przez noc podładuje ale wszystkiego się zaplanować nie da na dzień przed.

Mam jeszcze jedno pytanie, tak z ciekawości co oznaczają te symbole (DIN),(IEC),(EN)
  • Poziom 18  
    z ciągnikami nie mam do czynienie, wiec raczej niestety nie pomogę :(

ale jeśli chodzi o symbole - to od czego są google :D

są to normy :)
    DIN - Deutsches Institut für Normung.
    IEC - International Electrotechnical Commission
    EN - euro norma
    :)
  • Poziom 37  
    Witam, możesz spróbować z tymi akumulatorami co mają napięcia 4,8V pod obciążeniem, różnych akumulatorów w zasadzie nie powinno się łączyć ale te i tak są spisane na straty wiec możesz spróbować. Tutaj masz te normy;
    http://www.rpt.pl/index.php?content=647
  • Poziom 39  
    te aku są i tak do wyrzucenia ale jeśli już koniecznie chcesz "zaoszczędzić" to zostaw te które mają wyższe napięcie podczas rozruchu

Dodano po 1 [minuty]:

ewentualne ładowanie tych aku już niestety osobno (prostownik 6V) bo mają różne pojemności i dwa w szeregu się nie naładują prawidłowo
  • Poziom 37  
    kwok napisał:

ewentualne ładowanie tych aku już niestety osobno (prostownik 6V) bo mają różne pojemności i dwa w szeregu się nie naładują prawidłowo

Te akumulatory maja zapewne pojemności znacznie różniące się od znamionowych więc nie ma to większego znaczenia poza tym w ciągniku i tak będą ładowane razem.
  • Poziom 39  
    chyba normalną sprawą jest że w ciągniku będą ładowane razem i z tego powodu nie będą prawidłowo ładowane więc będzie konieczność doładowywania prostownikiem i właśnie o doładowywanie mi chodziło
  • Poziom 37  
    Ale niedoładowany będzie ten o większej pojemności który w sumie padnie później więc w tym akurat przypadku nie ma chyba takiej potrzeby.
    Tak myślę, ale mogę się mylić.