Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie w takim pomieszczeniu dac czujke - i jaka?

krzys-iek 26 Cze 2004 17:46 4201 17
  • #1 26 Cze 2004 17:46
    krzys-iek
    Poziom 20  

Gdzie w takim pomieszczeniu dac czujke - i jaka?

Jak widac jest takie pomieszczenie, jest tam piec CO czyli cieplo wydziela jak grzeje, kolo pieca troche rurek. Po prawej od pieca bojler wisi i tez troche zaslania widok z tej czesci hmm.

Sa 2 szafy, te w rogu to raczej wysokie i ciezko przyczepic pira tam (maly przeswit szafa-sufit)

Nizsza szafa tez zasloni widok w dol dla czujki.

Sa drzwi i jest okno (przez ktore mialem wlam...).

Gdzie i jaki typ czujki zapodac by chronic dostep do tego pomieszczenia? Wlam moze byc albo przez okno (choc teraz taka krata bedzie ze sie predzej skur...n zesra) albo przez drzwi moze wejsc z innego pomieszczenia.

Dziekuje za porady (oznaczcie jakos moze to miejsce gdzie mam dac czujke i jaki model kupic by piec mi nie robil falszywek). Pomieszczenie ma ok 190cm, moze 180 :)

Planuje dać tam czujnik zbicia szyby (bo szyba w oknie zwykla ale ma ok 20x60cm - chyba wyzwoli alarm taka wielkosc?) dodatkowo do czujki ktora polecicie.

0 17
  • #3 26 Cze 2004 19:53
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Na drzwi daj czujnik otwarcia.

Czujka stluczenia zadziala napewno.
    Kiedys taka testowałem przy pomocy butelki zbitej w kartonowym pudle.
    Zadziałała.
    Mimo że teoretycznie wykrywają falę uderzeniową i xharakterystyczny dźwięk (a tam fali nie było jak testowałem).

Jeżeli okno jest nieuchylne (lub b.rzadko używane) możesz dać czujnik wstrząsu na szybę. (wiem że są kłopotliwe, ale jeśli okno jest nie używane to może być).

Na drzwi można dać u góry czujnik wyważania (jeżeli może to nastąpić)
    c pozwoli alarmowi zadziałać nieco wcześniej.

Tym sposobem możesz niedawać PIR-a a jeżeli pokój jest rzadko używany możesz zastosować czujnik ultradźwiękowy (są dość czułe w wykrywaniu ruchu)

0
  • #4 26 Cze 2004 20:38
    krzys-iek
    Poziom 20  

And! napisał:
    Na drzwi daj czujnik otwarcia.

Jeżeli okno jest nieuchylne (lub b.rzadko używane) możesz dać czujnik wstrząsu na szybę. (wiem że są kłopotliwe, ale jeśli okno jest nie używane to może być).

Tym sposobem możesz niedawać PIR-a a jeżeli pokój jest rzadko używany możesz zastosować czujnik ultradźwiękowy (są dość czułe w wykrywaniu ruchu)

okno jest uchylne ale w dzien, moze byc tak ze w dzien ktos bedzie chcial wejsc tez.

Drzwi sa typowo piwniczne wiec kontrakton trudno bedzie mi zamontowac, krzywe sa i w ogole :)

Raczej tylko PIR dualna i zbiciowka mysle.

Aha... te PIR dualne to maja kat ochrony ok 110 stopni?? Bo 90 to troche malo dla mnie, by okno bylo i drzwi w polu widzenia.

Czy taka czujka zobaczy wystawiona reke przez okienko? Zakladam ze wytna np szybe... i wystawi swa smierdzaca reke w strefe. Zlapie? (napiszcie model bo w archiwum sa rozne podane :( )

0
  • #5 26 Cze 2004 21:07
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Tego niewiem ale kiedyś ustawiłem PIR tak że "patrzyła" równolegle do szeregu okien. I ustawiona była na wązką wiązkę i daleką.
    Także każde wejście przez dowolne z szeregu okien czujka spokonie łapała.
    Dodatkowo przed oknami wisiały firanki..........
    Więc nawet kajkby ktoś chciał jakokoś nietypowo wchodzić to i tak jakby zaczął w firankę się plątać kwiatki strącać z parapetów to tyle ruchu wykona że PIR-ka i tak go złapie.

Co myślisz o PIR-ce sufitowej tak powieszonej że w zasięgu miała by i okno i drzwi ?

A co do tej ręki jeszcze. Myślę że jeżeli to nie będzie gdieś na skraju pola widzenia to złapie spokojnie. Pamiętam że kiedyś zainstalowałem tanie czujki ZODIAC pro www.rokonet.com " target="_blank" rel="nofollow" class="postlink "> www.rokonet.com i sprawują się od 2 lat bez zarzutu. Tylko napoczątku wywoływały serię alarmów.
    Powodem były..............myszy.
    Więc skoro tania czujka łapała gryzonia to i rękę przez okno włożoną złapie.

0
  • #6 26 Cze 2004 21:24
    SanceS
    Poziom 22  

Hmm a czemu żaden z kolegów nie pomyślał o podczerwieni ?
    Gdyby puścić ją obok okna i obok drzwi ? To by chyba rozwiązywało problem ? Albo puścić na skos po pomieszczeniu ?

Pozdrawiam

0
  • #7 26 Cze 2004 21:24
    adam_mk
    Poziom 19  

Jest taka czujka HMW12 BONELLI SISTEMI.
    To "suchy" radar idealnie się tu nadaje. To doppler. Działa inaczej jak PIRy. - na zbliżanie. Lokalizacja jak pokazał Menka. Regulacja zasięgu i czułości osobno. Jak masz czas i zdrowie to ustawisz ją nwet na podchodzenie do okna (co z dużym psem?) bo mury i ściany dla niej nie istnieją. Nie jest droga, ale mało znana. Ja je jakoś dostaję jak potrzebuję. Świetnie nadają się od ochrony podejścia przez taras domku (porzez drzwi balkonowe 2 x 4 m za całe 6 do 8 000zł). Widzą intruza tam gdzie ustawię, i sygnalizator wyje zanim w okno wpadnie trylinka.
    Pozdrawiam Adam M.

0
  • #8 26 Cze 2004 21:41
    krzys-iek
    Poziom 20  

Kurcze, przepraszam ale zapomnialem ze na scianie z oknem stoi tez cos...

Cod pod sufitem co bedzie patrzec w ok 180 stopniach?
    I z mikrofala bo piec i okno.

W ogole jak bedzie czas to zrobie fotke wiec narazie nie trudzic sie jak cos :)

Ta czujka pod sufit mnie teraz interesuje, w 100zl sie zmieszcze?

0
  • #9 27 Cze 2004 21:13
    MR.OIZO
    Poziom 2  

Myślę że dobrym rozwiązaniem byłoby założenie czujki dualnej COBALT Plus posiadającej dodatkowo funkcję antymaskingu również firmy Satel. Ceny w tej chwili nie podam gdyż nie chcę wprowadzać w błąd. Czujka ma różne tryby pracy, m.in. tryb podstawowy który załatwiałbym problem pieca. Mianowicie gdy czujka zarówno PIR i MW zarejestruje ruch wtedy włączy się alarm. Kąt rozwarcia 101 stopni i proponuję umieścić ją w lewym górnym rogu na odległości 1/4 do okna i 3/4 do szafki. Również dualne czujki Digigard 70 (przyjazne dla zwierząt) z kątem rozwartości 110 stopni firmy Paradox mogłyby się nadawać.

Zastanawia mnie ten piec CO, bo stosując samą czujkę PIR będzie reagować na zmiany ciepła. Jeżeli ktoś wie jak się zachowują czujki PIR przy źródłach ciepła z CO prosiłbym o napisanie, gdyż jestem początkującym instalatorem. Natomiast jeżeli nie ma to żadnego wpływu to proponuje detektor sufitowy kąt rozwarcia = 360 stopni.
    Przykładowo jest model AQUA Ring firmy Satel za ok 80zł.

Natomiast mam pytanie jaką powierzchnię ma pomieszczenie.

0
  • #10 27 Cze 2004 21:38
    krzys-iek
    Poziom 20  

z 7m na hmm 4m.

Zobacze te czujki i jak cos to nowy post dam z wieksza iloscia danych.

pozdr.

0
  • #11 28 Cze 2004 15:49
    jaco3
    Poziom 10  

Panowie czy was trochę nie poniosło!? Wystarczy zwykła cyfrowa czujka np ENCORE digital i będzie ok. To nie skarbiec a przecież przejść się nie da. Jeżeli czujka będzie reagować na włożoną ręke to prawdopodobnie będzie reagować również na piec. Coś za coś a przecież chyba zależy na tym aby było tanio!?

0
  • #12 28 Cze 2004 20:42
    adam_mk
    Poziom 19  

Jaco3 popieram. Tanio to będzie wtedy, gdy nie będzie się do niej latać po nocy z drugiego końca miasta, żeby sprawdzić, że właśnie termostat załączył piec. Dlatego proponowałem ten radar.
    Pozdrawiam Adam M.

0
  • #13 28 Cze 2004 23:56
    krzys-iek
    Poziom 20  

ma byc tanio ale i nie wariowac jak piec sie zalaczy, dualna z 110* katem i juz mysle ze ok.

Eh... zlodzieje, w szwajcari ludzie nie zamykaja domow prawie, mam tam znajomych... scierwo tam nie istnieje praktycznie.

0
  • #14 29 Cze 2004 00:31
    Enterek
    Poziom 17  

Wszyscy tutaj kombinują jak pies pod górę, a przecież wystarczy zwykła cyfrowa AQUA PRO (poczwórny PIR) i powieszenie jej w rogu nad drzwiami (jeśli szafa jest faktycznie niska i nie zasłoni okna)!
    Czujka ta kosztuje 69 złotych netto i bije na głowę większość produktów konkurencji (głównie pod kątem ceny). Można tez dać Digigard 65 firmy Paradox, ale właściwie działa ona bardzo podobnie do Aquy Pro a kosztuje więcej.
    Czujki inercyjne, o których ktoś tam pisał, powoli staja się zabytkiem z uwagi na swoją zawodność i generowanie całej masy fałszywych alarmów przy złej kalibracji (a są one bardzo trudne do poprawngo ustawienia)!
    Kontaktron do drzwi można dać, bo jeśli ktoś zna się na rzeczy to każdego PIR-a bardzo łatwo obejdzie. Czujkę dualną jeszcze prościej, więc nie polecam w ogóle!!!
    Generalnie każdy alarm da się prościej lub trudniej obeść, dlatego na początku warto zrobić sobie coś, co się nazywa fachowo analiza zagrożeń. Jeśli zakładamy, że będą nas atakować złodzieje profesjonalni, to trzeba się nastawić na gigantyczne koszty!!!
    Jeśli oczekujemy zwykłych złodzieji, to na prawdę wystarczą proste zabezpieczenia, tylko trzeba je zrobić z głową.
    W razie dokładniejszych pytań zapraszam na www.enterek.com lub pisz na e-mail: info(malpa)enterek.com

Pozdrawiam

Enterek

0
  • #15 29 Cze 2004 00:37
    tablo
    Poziom 12  

również uwazm ze czujka dualna umieszczona w rogu pomieszczenia wystaczy. można dodatkowo zamontować czujki kontaktronowe w drzwiach i oknie.

0
  • #16 29 Cze 2004 15:31
    jaco3
    Poziom 10  

Nie używałem jeszcze AQUA. Dobre są?

0
  • #17 06 Lip 2004 01:56
    Enterek
    Poziom 17  

Ja używam w swojej firmie czujek AQUA od prawie roku i nie było jeszcze ani jednego problemu z nimi. Podobno pierwsza seria Aquy była wadliwa, ale Satel szybko to poprawił i teraz jest OK. Czujki sa na prawdę bardzo porządne a cenowo biją na głowę większość konkurencji.

Pozdrawiam

Enterek

0
  • #18 06 Lip 2004 05:09
    DWAserwis
    Poziom 29  

podobne rozwiązanie pomieszczenia miał znajomy w firmie i piec gazowy
    Magicy od alarmów najeżdzili się okrutnie, przez zimę - włączanie się pieca (nagłe wzrosty temperatury, a od okna zasysanie zimnego)
    czujki przewieszali różne i w różnych miejscach, przez jedna zimę wkońcu wytrzymała czujka w rogu koło drzwi i niedawała fałszywek, ale wzdłuż ściany leciała plontanina rur CO i chyba temperatura wykończyła czujkę.
    Tej zimy miał czujkę zawieszoną na suficie - podwujną mikrofale i podczerwień i tylko 4 razy miał fałszywkę , i ochroniarze się nienajeżdzili :D a ma ją już ustawioną tak że trzeba wejść dość sporo do środka aby to zadziałało

0