Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia 50 Hz - jak sie ich pozbyć?

09 Nov 2009 15:12 1662 9
 • Level 10  
  Witajcie
  Jestem w trakcie konstruowania pieca do gitary. Postanowiłem oprzeć go na bazie zestawu janka. Preamp i końcówka na tranzystorach. Miałem jednak małe problemy i janek zgodził się ustawić mi zestaw. Powiedział że tylko podłączyć zasilanie, bo całą reszta jest idealnie wyregulowana i brak jakichkolwiek szumów. Podłączyłem do zestawu trafo, i jakie było moje zaskoczenie, kiedy w głośniku usłyszałem ogromne szumy jak mi się na początku wydawało. Wysłałem próbkę tego jankowi i on właśnie powiedział że że nie szumy tylko te zakłucenia 50 Hz. I teraz pytanie jak sie przed tym uchronić. Nie chce pieca w którym poziom tych "szumów" jest taki jak poziom sygnału z gitary. Zasilacz jest wbudowany w płytkę końcówki, więc tylko podpiąłem transformator. Użyłem trafa 2*17V; 3,5A. Wyjście trafa miało 4 przewody, połączyłem ze sobą 2 tworząc masę no i podłączyłem do końcówki. Bardzo proszę o jakieś porady i wskazówki, co zrobić.
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • User removed account  
 • Level 10  
  Zakłócenia 50 Hz - jak sie ich pozbyć?

  Nie jest zbyt wyraźnie, ale tam w tą płytkę masz wbudowany mostek, i po jednym elektrolicie 4700uF na stronę. I na tym się kończy zasilacz.
 • Level 12  
  Spróbój najprostszej rzeczy - zmień fazę jednego z uzwojeń wtórnych, czyli końcówka, która była połączona z masą, ma być zamieniona z drugą ( która teraz będzie masą) W niektórych transformatorach to jest skuteczne.

  Moderated By dj-MatyAS:


  Czy Kolega jest w pełni przekonany do słuszności swej porady?
  Zamiana końcówek uzwojenia wtórnego w tym wypadku (zasilanie symetryczne!) nie jest żadnym rozwiązaniem.
  Porada bezwartościowa.
  Za pisanie podobnych bzdur powinno się należeć ostrzeżenie.
  Tym razem jeszcze tylko kosz.

 • Level 10  
  Czyli dajmy na to, te 2 połączone kabelki mają iść do jednego z nóżek w mostku, a to co przy mostku ma iść do masy?
 • User removed account  
 • Level 10  
  Mógłbyś mi dokładnie wyjaśnić o co chodzi z tą symetrycznością za mostkiem? Nie podłączyłem do wzmacniacza bolca uziemienia, czy to może być przyczyną? I jeśli tak to w które miejsce podpiąć ten bolec. Doczytałem się również czegoś o jakimś kondensatorze 100nF. Czy to też może być problem? I znów jeśli tak to gdzie go wpiąć. Bo widziałem różne opcje. Między jeden z przewodów z sieci, a uziemienie, lub między 2 przewody z sieci.
 • User removed account  
 • Level 10  
  No więc tak, mimo przydźwięku wzmacniacz działa. Połączyłem również równolegle po 2 elektrolity na każdą stronę, i odłączyłem kabel z sieci, żeby sprawdzić czy bez podłączenia do sieci, problem ustąpi. Jednak tak się nie stało. Na tym co było w elektrolitach, przy wyjętej z gniazdka wtyczce też ten przydźwięk był. Jakieś 150 metrów ode mnie znajduje sie duzy transformator sieciowy, taki na słupie, nie wiem, czy to ma znaczenie ale chce poinformować. Założyłem że u mnie musi być coś z zasilaniem, no bo skoro u janka byąl idealna cisza, a u mnie pojawiły sie przydźwięki, a jedyne co zamieniłem to trafo, i sieć, no to wydaje mi się że w tym problem.
 • User removed account