Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

integra128, blokowanie się czujek gdy ciągle wzbudzone

l72d 16 Nov 2009 21:12 1671 11
Optex
    l72d
    Level 10  
    Witam,
    Problem poniżej dotyczy centrali integra128 testowanej z wieloma różnymi czujkami NC.

Czujka NC steruje przełącznikiem MONO w ten sposób, że jeżeli ktoś pod nią przechodzi załącza się światło, które następnie świeci minutę.
    Jeżeli ktoś chodzi cały czas pod czujką (częściej niż co 5 sekund) wtedy czujka nigdy nie wróci do stanu "czuwania" i światło zaświeci się tylko jeden raz i gdy zgaśnie po minucie to więcej się nie zaświeci aż ... ów delikwent nie przestanie chodzić przez 6 sekund lub więcej. Wtedy czujka (lub centrala) wróci do standardowego stanu czuwania i następne przejście włączy światło.
    Chciałby wyeliminować ten efekt w ten sposób aby czujka "działała" zawsze lub aby np. co pół minuty ją "resetować". Dodam, że wydłużanie czasów nic nie da, zmiana czujki też nie (chyba, że na jakąś "specjalną").
    Mogłoby być np. wyłączanie zasilania czujki np. po 30 sekundach po wzbudzeniu. Niestety, nie wiem jak to zrealizować tak aby odłączyć zasilanie (np. out4) po 30 sek, na 3 sekundy.

Zależy mi bardzo na Waszej pomocy czy pomysłach jak to rozwiązać.
    Pozdrawiam
    Lukasz
  • Optex
    pepe33
    Level 19  
    Co to za czujnik i jak masz zaprogramowane out-a
    Jeśli chodzi o tą centrale nie widze problemu poprawnego działania twojego patentu
  • Optex
    Krzysiek_Gd
    Level 15  
    Miałem kiedyś podobny problem, w Satelu odpowiedzieli że czas analizowania impulsu przez centralę wynosi 3-5 sekund. Problem ten dotyczy również wejść licznikowych. U mnie dodatkowo Luna która miała oświetlić korytarz w piwnicy okazało się że jest zupełnie "ślepa" w całkowitej ciemności.
    micholec
    Level 12  
    taki mam pomysł:
    -czujnik steruje dwoma out'ami: jeden włącza światło, drugi o troszkę krótszym czasie działania zwiera wejście centrali traktując je jako nie naruszone.
    To tylko mondralus teoreticus ;-) nie próbowałem w rzeczywistości.
    Napisz jeśli zadziała.
    POZDRAV
    l72d
    Level 10  
    Micholec chyba ma dobry pomysł, tylko ....
    Właśnie podobny pomysł mi przychodził do głowy kilka razy tylko nie wiem jak zrealizować "zwiera wejście centrali". Czy chodzi Ci o dodatkowy przekaźnik, czy po prostu dołączyć do odpowiednio skonfigurowanego outa, który go zewrze odpowiednio. O ile dobrze wiem to może nie zadziałać bo impedancja nie będzie identyczna z tą z czujki, zatem łącze nie zostanie rozpoznane jako nienaruszone (impedancja kabla i czujki razem).

Do Pepe33, out jest MONO jak wyżej opisałem,
    ten problem jest niezależny od czujki, np. jak ją zamienię na dwa druty zwierane ręcznie będzie identyczny efekt byleby zwierać co 2-3 sekundy, puścisz na 6 sekund i wszystko wraca do normy

Micholec, przemyślę to jeszcze może jakoś da się to zrealizować. ale na razie mam wrażenie, że takie "pojedyncze" zwarcie obym połączeniem będzie rozpoznane przez tę centralę jako czujka fałszywa.

Pozdrawiam
    Łukasz

Dodano po 1 [minuty]:

sorry:
    czytając "obym" zamień na "obcym"
    bartez132
    Level 18  
    programujesz outa 7 (oc) jako sterowany wejsciem. wybierasz wejscie czyli ten czujnik. Ustawiasz czas działania wyjscia na 6 sekund . kable sygnalowe z czujnika wpinasz jeden do wejscia na plycie drugi do out-a.
    ps. pamietaj ze wyjscie musi caly czas byc zwarte a rozwierac w czasie dzialania wiec odwroc polaryzacje
    l72d
    Level 10  
    Teraz jestem za granica ale w Piątek natychmiast przetestuję.
    Jakby zadziałało, byłoby super ;-))
    Oczywiście po testach napiszę.

Ogromne dzięki
    l72d
    Level 10  
    Uff, trochę się przeciągnęło, ale skoro pech to pech ... wybrałem out7 który po długich testach bez sukcesu okazał się zepsutym. Po prostu spalony ;-))

Zatem wybrałem inny port i po wielu próbach, błędach i Waszej pomocy doszedłem do rozwiązania jak poniżej:

Wejście sterujące to z6 (czujka NC podłączona standardowo do com i z6)
    ustawiam koniecznie "max czas naruszenia" na tym wejściu na 10 sekund
    następnie programuję wyjście 64 (numery wyjść dobrane tak aby dobrze wyglądanło pod DloadX) programuję jako "awaria wejścia" dla wejscia z6
    następnie programuję wyjście 48 jako "przełącznik MONO" wyzwalany też wejściem z6
    następnie programuję wyjście 32 jako "suma logiczna" wyjść 48 i 64
    następnie programuję wyjście 16 jako "iloczyn logiczny wyjść 32 i 113 (wyjście 113 jest sterowane timerem w ten sposób aby wyznaczać czas od 9:00 do 16:00)
    Jeszcze dodam, że wyjścia 64, 48 i 32 są wirtualne zaś, 16 jest fizyczne.

I teraz, co w ten sposób uzyskałem:
    jak ktoś wchodzi pod czujkę z6 to uruchamia wyjście 48, gdyby chodził cały czas bez przerwy to w końcu zablokuje czujkę 48 (cz. przejdzie w stan awarii) zatem jeżeli czujka przejdzie w stan awarii to zadziała (po 10 sek ciągłego wzbudzania) wyjście 64.
    wyjście 32 będąc ich sumą zadziała zawsze gdy 64 lub 48 jest wzbudzone, czyli już problem gaszenia czujki jest rozwiązany.
    Następnie dodaję jeszcze timer ze 113 tak aby wyjście 16 działało wyłącznie w określonej porze dnia.

Po wielu testach nie widzę żadnego istotnego problemu. Jest wyłącznie jeden minimalny: gdy ktoś wzbudza długo czujkę i następnie na chwilę przestanie to światło się wyłączy (bo dodam, że jest to sterowanie światłem w przejściach komunikacyjnych) tylko do chwili gdy czujka ponownie zdetektuje ruch. Problem ten jest mało widoczny bo nieczęsto ktoś najpierw biega tam i spowrotem a następnie się zatrzyma na dłuższą chwilę.

Zdecydowanie zniknął ten problem, że ktoś ciągle wzbudza czujkę a ona przestaje reagować na delikwenta.

Acha, jeszcze jedna rzecz, nie tracę w ten sposób żadnego dodatkowego wyjścia, co też jest dużą zaletą przy 16 wyjściach (w tym 2 spalonych ;-))

Ogromne dzięki wszystkim, Pozdrawiam
    Łukasz
    Andrzej Stachurski
    Level 21  
    Zamiast tak kombinować mogłeś przecież ustawić wyjście OUT jako typ 14: Naruszenie wejścia, ustawić czas działania jako podtrzymanie i pozamiatane. Ewentualnie pomnożyć to przez jakiś timer.
    Ale ja to truskawki cukrem...
    :)

Pozdrawiam
    l72d
    Level 10  
    Niby masz racje ale niestety nie działa tak jak zamierzone (właśnie taka konfiguracja była na początku).
    Jak już pisałem wcześniej, jeżeli ktoś narusza wejście częściej niż co 6 sekund wtedy system uznaje to za awarie i przestaje reagować na tą czujkę.
    Rozmawiałem nawet z serwisem i odpowiedzieli mi, że to jest czas potrzebny na analizę czujki czy coś w tym rodzaju.
    jarek1
    Level 27  
    Rozwiązanie jest bardzo proste ustawiasz wyjście jako wskaźnki gotowości i zmieniasz poolaryzację na odwrotnę przypisujesz wejście i dziala . Ja mam tak w domu u siebie zrobione oświetlenie na klatce schodowej i działa bez zastrzezeń.
    l72d
    Level 10  
    Witam ponownie.
    Dla wszystkich tych którzy mają podobny problem podaję rozwiązanie:
    Zaktualizować oprogramowanie centrali Satel do aktualnej wersji. W tej wersji pojawia się dodatkowa opcja konfiguracji wyjącia "aktywna podczas naruszenia". Po jej zaznaczeniu wyjście będzie aktywne także gdy naruszenie będzie ciągłe i bardzo długie.
    Z tego co wiem nie ma innego sposobu na ten problem (poza dodatkową elektroniką zewnętrzną). Wszystkie inne znalezione odpowiedzi do tego zagadnienia zarówno na elektroda jak i poza nie dawały zadowalających rezultatów.
    Pozdrawiam
    Lu