Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabudowa car audio z włókna szklanego

17 Lis 2009 14:47 36708 61
  • Poziom 17  
    Witam.
    Chciałbym wykonać zabudowę bagażnika z włókna szklanego i problem taki, czy ktoś wie jaka tkaninę zastosował autor tego filmu?

Link
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Obojętnie jaką tkaninę zastosujesz. Najważniejsze jest to, by była jak najbardziej rozciągliwa. Pamiętaj, że im cieńsza tkanina, tym więcej warstw będziesz musiał nałożyć, by uzyska odpowiednią sztywność konstrukcji. Ogólnie to fajna zabawa, aczkolwiek sporo pracy Cie czeka, by uzyskać zadowalający efekt. Powodzenia
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    a jaki materiał polecasz?? może znasz jakiś dobrze rozciągliwy??
  • Poziom 10  
    Widziałem sporo filmików na ten temat
    i bardzo często stosują damskie rajstopy / pończochy
  • Poziom 17  
    rajstopy?? to z jakiejś "przy sobie" babki:D a tak poważnie to nie wiem czy to nie będzie się rwało przy naciąganiu?? może coś innego tylko trochę mocniejszego? i ile warstw włókna szklanego najlepiej będzie dać?? jutro chce zabrać się do roboty.
  • Poziom 9  
    Przepraszam ze sie wtracam do tematu ...i pewnie zadam totalnie laickie pytanie :)

Ale co to jest toto czym on pokrywa ten material ? i nastepnie to szlifuje ??taka szara maź :P - bo chyba nie włókno szklane :)
  • Poziom 17  
    to jest szpachla:D
  • Poziom 9  
    Heh - mowilem ze pytanie pewnie bedzie glupie :P
    Dzieki za odpowiedz :) - myslalem ze to jakis skladnik tajemny :D
  • Poziom 10  
    Ciężko wyczuć co to za materiał.
    Widać, że dosyć rozciągliwy i łatwo go ułożyć.

Na filmie nie pokazano jeszcze jednego ważnego szczegółu....ten materiał zanim nałożono na niego szpachlówkę został zapewne nasączony żywicą w celu nadania odpowiedniej twardości i sztywności.
    Potem szpachla , szlifowanie i gotowe :)

Najlepszym rozwiązaniem (niekoniecznie najłatwiejszym ;) ) jest użycie zamiast tego materiału maty szklanej. W połączeniu z żywicą daje ona nieziemską wytrzymałość i sztywność.
    Dajemy kilka warstw takiej maty nasączanej żywicą. Na to szpachla i można czołgiem po tym jeździć ;))

Jako przykład moja przebudowa kokpitu w RAV'ce.
    Nie chciałem się pozbywać oryginalnego radia w którym jest komputer więc wywaliłem popielniczkę i zbudowałem panel pod drugie radio ;)

Zabudowa car audio z włókna szklanego Zabudowa car audio z włókna szklanego Zabudowa car audio z włókna szklanego Zabudowa car audio z włókna szklanego [url=https://obrazki.elektroda.pl
  • Poziom 12  
    wystarczy, ze będziesz się rozglądał za materiałem który zawiera jak najwięcej lajkry (czy jak to się tam pisze). Tak jak napisał robi_s, możesz zastosować matę szklaną, jednak do tego trzeba mieć trochę wprawy. najłatwiej to zrobić tak, że położysz jedną warstwę tej tkaniny a na to matę szklaną, o wiele ułatwia to pracę;)
  • Poziom 17  
    no tak materiał został posmarowany żywicą zanim został zaszpachlowany,ale czy na to trzeba dodać jeszcze parę warstw włókna szklanego czy wystarczy sama żywica??
  • Poziom 11  
    wilus14 ja robiłem w ten sposób że naciągnąłem pończochę na dystans z mdf zamontowany na kieszonce w drzwiach w swoim samochodzie a następnie pokryłem to dość cienka warstwa żywicy. Po utwardzeniu tej warstwy nałożyłem jeszcze raz żywicy i wtopiłem matę z włókna szklanego by było dość sztywne. Potem szpachla i zacieranie.
    Oto efekt przy pierwszych przymiarkach
  • Poziom 16  
    Napisz kolego o jaką zabudowę ci chodzi. Czy to ma być pod jakiś dystans, czy konkretnie subwoofer. Jestem w trakcie takiego suba.
  • Poziom 17  
    Chodzi o zabudowę do suzuki swift. Mają byś w bagażniku 2 x STX AP na tym ma się znajdować wzmak i 2 kondensatory.
  • Poziom 12  
    to ja bym dal warstwe tkaniny, ktora dobrze nasaczysz zywica z utwardzaczem, na to od razu ze 3-5 warstw maty szklanej, pamietaj zeby wszystko bylo obficie nasaczone zywica. pamietaj ze musi miec to odpowiednia sztywnosc, dlatego tez zalecilem Tobie tyle warstw. pozdrawiam
  • Poziom 17  
    ok thnx dam 6 -7 warstw dla spokoju jutro będę robił bude z MDF jak skończę całe audio to pokaże je w tym temacie
  • Poziom 16  
    Pytam do czego ta zabudowa. Bo moja już prawie gotowa, zagruntować i umalować. Tylko moja jest cała z żywicy. A ty widzę, że budę chcesz zrobić z mdf, a resztę z żywicy - czy tak. Wrzucam parę fotek i zobacz jak to wyszło. Obudowa jest niemal idealnie dopasowana do boczku i ma 27 litrów
  • Poziom 17  
    no tak ma być spód i tył z mdf reszta z włókna szklanego o nieźle a i jak wyliczyłeś litraż??
  • Poziom 10  
    najlepiej jest gdzie się da robić stelarze np z mdfu a resztę formować z włókna i maty szklanej nasączanej żywicą i wykańczać szpachlówką.

Jeżeli ma to być po suba to zgodzę się z przedmówcami " dużo warstw, dużo żywicy = solidna, sztywna i stabilna konstrukcja" ;)
  • Poziom 11  
    ja bym zrobił budę z mdf a końcowe ukształtowanie wykonał przy pomocy żywicy
  • Poziom 16  
    Litraż możesz wyliczyć metoda styropianową. Musisz pokleić kilka cieńszych warstw tak, żebyś otrzymał mniej więcej wielkość obudowy jaką zamierzasz zrobić. Potem musisz go trochę porzeźbić i dopasować taką formę takiego kształtu jaki jest potrzebny. Obliczenie objętości takiej bryły to już pikuś. Nie przejmuj się jak nie masz tkaniny rozciągliwej. Ja zastosowałem coś w rodzaju obrusu, który nie był plastyczny. Przecież i tak nałożysz jeszcze kilka warstw. Pamiętaj koniecznie o macie szklanej. A później to już szpachlowanko
  • Poziom 17  
    dobra tkanina już jest, okazało się ze mam w domu zasłony z lajkrą :D pytanie takie jakie włókno szklane się nadaje najbardziej?? bo są włókna o rożnej wytrzymałości??
  • Poziom 12  
    to juz raczej obojetne, lepiej dac wiecej cienkich warstw, ale jak dobrze przesaczysz zywica, to i grubsza mata bedzie odpowiednia.
  • Poziom 16  
    Ja używałem 200, 300 i 400. Nie widziałem jakiejś dużej różnicy. Pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Zabawiaj się z żywicą w rękawiczkach. Nie rób tego w pomieszczeniach piwnicznych w blokowiskach - niesamowicie intensywny smrodzik. Żywica lubi temperaturę. Życzę udanej zabawy
  • Poziom 12  
    taaak cuba1313 ma racje. i jak będziesz mieszał żywice z utwardzaczem, to nie od razu 5 litrów, tylko stopniowo, musisz wyczuć w jakim tempie żywica zastyga, byś nie został z wiaderkiem zastygniętej żywicy, której nie zdążyłeś ułożyć, bo taka to już tylko do wyrzucenia się nadaje;)
  • Poziom 10  
    no koledzy mają rację ...piwnica raczej odpada...no chyba , że jest dobrze wentylowana, ale np garaż z uchylonymi drzwiami i można działać.

Maty szklane mają różną gęstość ( gramaturę - więcej włókna w włóknie ;) ). Jeżeli masz bardzo skomplikowane kształty, małe zagięcia , wybrzuszenia itp to lepiej położyć więcej warstw o niskiej gramaturze bo lepiej je dopasujesz.
    Jeżeli natomiast krzywizny są w miarę łagodne to można śmiało jechać z tej o największej gramaturze.
  • Poziom 1  
    sory koledzy że się wtrącam ale może ktoś poda mi wszystko o budowie zabudowy car audio interesują mnie materiały i ich cena bardzo prosze
  • Poziom 10  
    Trochę zbyt ogólne pytanie.
    To tak jakbyś się zapytał ile kosztuje samochód.....odpowiedź: od 1 00 do 1 000 000 zł...

Jeden powie, że ma wypasione CA za 500 i można się z nim zgodzić ponieważ dla niego jest to wypas. Dla innego wypas zaczyna się powyżej 5 000.

Zabudowa bagażnika może kosztować 300 zł a może i 30 000.
    Sam więc widzisz , że wachlarz jest szeroki.

Najlepiej gdybyś podał co chciałbyś zrobić, mniej więcej z czego ( jakie klocki, materiały - tańsze czy droższe ), jaki masz w przybliżeniu budżet i wtedy można pomyśleć jak dopasować to tak, żeby ładnie grało.
  • Poziom 17  
    Korzystając z Waszych rad, narazie wyszło mi coś takiego :D jest lepiej niż się spodziewałem. Teraz tylko włókno szklane potem szpachla i malowanie. :D