Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy CO - modernizacja

Lukasszz 26 Lis 2009 09:30 4558 10
  • #1 26 Lis 2009 09:30
    Lukasszz
    Poziom 11  

Witam
    Posiadam w domu zainstalowany od ponad 20 lat piec centralnego ogrzewania na gaz ziemny. Posiada on regulacje temperatury wody w instalacji CO. Taka regulacja sprawuje sie dobrze w wypadku kiedy na zewnątrz budynku jest stała temperatura, gdy ona się zmieni trzeba znowu ręcznie zmienić temperaturę na piecu.

Tak wygląda ten piec:
    Piec gazowy CO - modernizacja Piec gazowy CO - modernizacja

Ostatnio wpadłem na pomysł żeby zainstalować z nim elektrozawór,który bez podania na niego napięcia byłby normalnie otwarty, dzięki czemu w razie braku prądu piec by pracował po staremu. Zawór ten bym zainstalował tuż przed samym palnikiem, a układ który by nim sterował odłączał gaz wtedy gdy w domu jest za ciepło.

Zawór został by zainstalowany na pionowej rurze po prawej stronie (drugie zdjęcie).

Gdzie można dostać taki elektrozawór do gazu na rurę 3/4cala, i w jakiej cenie?
    Co myślicie o takim rozwiązaniu?

0 10
  • #2 26 Lis 2009 09:51
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

A kto Ci świeczke będzie odpalał, jak otworzy sie ten zawór elektro?

-1
  • #3 26 Lis 2009 09:53
    Lukasszz
    Poziom 11  

W tym piecu świeczka pali się cały czas od momentu uruchomienia pieca, dlatego zawór chce założyć przed samym palnikiem a nie całym piecem.

Z lewej stron idą w dół dwa wężyki, z jednego cały czas leci trochę gazu, który cały czas się pali, a na końcu drugiego wężyka jest coś w rodzaju termopary która jest w tym płomyku, i w razie zgaśnięcia płomyka odłącza dopływ gazu wyłączając piec.

Dla zobrazowania narysowałem taki pseudo schemat który dokładnie powinien odwzorować działanie pieca i miejsce w którym chce wstawić elektrozawór.

0
  • #4 26 Lis 2009 12:38
    MarudaP
    Poziom 21  

Podobny rzemieślniczy kocioł sterowałem przy pomocy Euroster 2000. Można było kupić taki zestaw z dołączonym elektrozaworem, który montowało się na zaworze gazu ( okrągły element), szeregowo. Działało do zeszłego roku, do zamiany na kondensacyjny.

1
  • #5 26 Lis 2009 19:53
    Bobbo
    Poziom 22  

Mam taki elektrozawór na 12 V

0
  • #6 26 Lis 2009 19:58
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

A warto się w to bawić? Strasznie nie ekonomiczny ten kociołek...Chociaż też jeszcze dwie takie Elki88 obsługuję...

-1
  • #7 26 Lis 2009 20:29
    krisi3
    Poziom 20  

Nie warto się z tym bawić!!!.Chcesz wysadzić cały budynek w powietrze ?tam się nic nie przerabia nie grzebie ,tylko osoby uprawnione mają prawo tam podchodzić,skontaktuj się lepiej z Serwisantem.

-1
  • #8 26 Lis 2009 20:32
    tob53
    Poziom 18  

Witam
    Zgadzam się z opinią, że to strasznie drogi w użytkowaniu kocioł, sam zmajstrowałem taki zawór i sterowałem nim za pomocą tzw. mikrokomputera w latach 80. I wtedy to był komfort prawie jak w bloku z centralnym, ale wtedy ceny gazu były "zjadliwe".
    Kocioł jeszcze stoi, to już ponad 20 lat, ale nie odpalany.
    Zaworek jest zamontowany w miejscu opisanym we wcześniejszych postach, jak na zdjęciu.
    Pozdrawiam

0
  • #9 26 Lis 2009 21:13
    MarudaP
    Poziom 21  

To prawda że za bardzo ekonomiczny to on nie był, ale gdyby nie to że ciepła woda z elektrycznego podgrzewacza jest jeszcze droższa, to bym go jeszcze nie wymieniał. Co do wysadzania w powietrze to nie należy demonizować. Konstrukcja tego kotła jest prosta jak budowa cepa i jeśli ktoś nie ma dwóch lewych rąk i wie jak to działa i co chce zrobić, to nic trudnego, a komfort sterowania odczuwalny. Widziałem kotły mojego producenta w których był zastosowany taki sam elektrozawór.

1
  • #10 26 Lis 2009 23:16
    Lukasszz
    Poziom 11  

Kocioł ma już swoje lata, i na pewno nowe są o wiele wydajniejsze, to nie podlega dyskusji ( chociaż koszt ogrzania domu 140m2 od listopada 2008r. do maja 2009r. wyniósł 2800zł, w domu było cały czas 20-21stopni co wydaje się kwotą do zaakceptowania, przy wymienionych oknach i nieocieplonych ścianach, i żeliwnych grzejnikach).

Ta modernizacja, ma tylko ułatwić życie, aby nie pilnować cały czas na jaką temperaturę ustawić piec, zwłaszcza w okresie jesiennym i wiosennym kiedy są duże wahania temperatury w krótkim okresie czasu.
    krisi3 Skąd ja mam teraz znaleźć serwisanta do tego pieca, jak nawet nie pamiętam jaki to model (nigdzie niema na nim żadnej plakietki informacyjnej) i tym bardziej jakiej firmy i czy ona jeszcze istnieje, ten piec to wynalazek PRL-u ;). Od samego początku piec chodzi bez awaryjnie, a serwisem zajmuje się sam (raz do roku czyszczę dysze i sprawdzam szczelność instalacji), oraz życzliwi kominiarze sprawdzają drożność kanałów wentylacyjnych. Wiadomo z gazem niema żartów i nikt nie chce zrobić bomby w domu.

Dlatego jeszcze raz powtórzę zadane na początku pytanie:
    Gdzie można dostać taki elektrozawór do gazu na rurę 3/4cala, i w jakiej cenie?

Bo niestety nigdzie na internecie takiego zaworu nie mogłem znaleźć, może za słabo szukałem. Jeżeli koszt takiego elektrozaworu okaże się zbyt wysoki, to będe musiał zaniechać tej modernizacji, bo sam sterownik temperatury zmieścił by się w granicach 100-200zł.

0
  • #11 27 Lis 2009 07:25
    MarudaP
    Poziom 21  

Ten elektrozaworek o którym piszę, a ma Bobbo, jest zakładany nie na rurę doprowadzającą gaz, a od góry zaworu głównego na miedzianej rurce idącej do góry do pokrętła regulującego temperaturę. Można nim sterować Eurosterem umieszczonym w dowolnym miejscu. Nie wiem czy można go jeszcze kupić, choć myślę że tak,były sprzedawane w sklepach hydraulicznych w komplecie z Eurosterem 2000. Poszukam i jesli go znajdę, to go oddam.
    Piec gazowy CO - modernizacja[/url]

3