Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sterownik pieca do CO - bezprzewodowy sterownik pompy CO

18 Lis 2014 18:04 4599 7
 • Poziom 16  
  Potrzebuję prosty sterownik załączający pompę obiegową centralnego ogrzewania - piec węglowy.
  Najlepiej aby było to coś bezprzewodowego z wyświetlaczem temperatury jaka jest aktualnie na piecu, Chodzi mi o to aby można było sterować temperaturą przy jakiej załącza się pompa bez wchodzenia do kotłowni. Może coś doradzicie niezbyt drogiego?
 • Poziom 25  
  Z reguły sterowniki bezprzewodowe są dedykowane do kotłów gazowych i działają na zasadzie odczytu temperatury z pomieszczenia w którym się znajdują i ewentualnym wysłaniu sygnału "grzania" do pieca.
  Żadnych informacji z pieca na takim sterowniku nie odczytasz niestety.
  Zostaję Ci tylko zakup sterownika przewodowego - najlepiej takiego jaki rekomenduje producent Twojego pieca.
 • Poziom 16  
  To piec starego typu na węgiel i drewno - instalacja grawitacyjna + pompa obiegowa jeśli trzeba...
  problem z tym Że na piętrze cieńsza instalacja i słabiej grzeje - dlatego pasowałoby czasem załączać pompę - jednak nie chce aby cały czas chodziła, ani aby trzeba było załączać ja w piwnicy...

  Mam prosty sterownik CO na pokrętło - ustawia się temperaturę załączenia pompy - lub ręczne jej włączenie na stałe - było by coś takiego nawet - tylko jak przenieść go na piętro... - ciągnąc tak długie przewody z piwnicy?,
  czy może jest jakiś sposób aby przynajmniej funkcję włączenia tego sterownika przenieść na piętro bezprzewodowo..
 • Poziom 25  
  Niestety ja z takim sterownikiem sie jeszcze nie spotkalem.
  Przepraszam za pisownie, klepie z telefonu
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Do załączenia obecnego sterownika wystarczy wykorzystać jakiś najtańszy regulator bezprzewodowy np Euroster Q1TXRX http://www.euroster.pl/produkty/regulatory/euroster-q1txrx/350
  Element odbiorczy wkłada się do gniazdka a przewód podłącza pod przewód fazowy (L) zasilania obecnego sterownika czyli szeregowo. Jak włącznik. Gdy odbiornik będzie zwierał przewód czyli załączał fazę wtedy sterownik będzie działać włączając i wyłączając pompę zgodnie z temperaturą nastawioną na sterowniku.
  Drugą część zestawu bezprzewodowego czyli regulator z wyświetlaczem można ustawić na wysoką temperaturę np 35stopni i w takim wypadku odbiornik będzie zdalnie załączany czyli również i sterownik. Jak będzie potrzeba wyłączenia pompy to albo ustawiamy na regulatorze temperaturę pomieszczenia przy której sterownik ma się wyłączyć albo wyłączamy regulator ręcznie co spowoduje wyłączenie sterownika w kotłowni a przez to i pompy.
 • Poziom 16  
  Chyba o to właśnie chodzi
  czyli ten sterownik co mam zostawiam w piwnicy odbiornik bezprzewodowy tez w piwnicy do gniazdka i podpinam od niego zasilanie od obecnego sterownika...

  W mieszkaniu ustawiam tylko temperaturę przy której ma załączyć się pompa...

  Jeden problem jak ustawić aby pompa nie chodziła niepotrzebnie przy niskiej temperaturze -ew jak załączać pompę podczas rozpalania pieca...

  Zaczynam rozumieć o co chodzi - musze to przeanalizować...
 • Poziom 15  
  Skoro na sterowniku można ustawić od jakiej temperatury zacznie pracować pompa to ona może być włączana dopiero jak na piecu będzie rozpalone, jak piec wygaśnie to nawet jak regulator Q1TXRX będzie chciał grzania pompa się nie włączy. Ten regulator ma tylko włączać obwód pompy (nie podaje napięcia a tylko zamyka obwód przewodu fazowego wychodzącego ze sterownika) dlatego jeżeli sterownik nie poda napięcia na pompę to ta nie będzie pracować niezależnie co zrobi regulator.
  Nie ma co wymyślać tylko podłączyć i będzie działać jak trzeba.

  Jedyny problem to gdy na piecu będzie rozpalone a regulator wyłączy pompę czy temperatura pieca nie wzrośnie za bardzo? Tu trzeba pilnować pieca albo po prostu ustawić na regulatorze wysoką temperaturę by całe ciepło z pieca szło na grzejniki. A zmienić na niższą dopiero gdy będzie pewne że ewentualne wyłączenie pompy nie doprowadzi do zagotowania wody w piecu.
  Jeżeli taki problem występuje można podłączyć jakiś prosty sterownik np Euroster 11C równolegle do pompy a jego czujnik na piec i ustawić na nim np 90stopni. Gdy z jakiegoś powodu temperatura pieca przekroczy tą wartość to pompa się włączy niezależnie od regulatora i sterownika który jest obecnie. Jak temperatura spadnie to pompa się wyłączy i będzie dalej załączana lub wyłączana zgodnie z nastawą regulatora.
 • Poziom 11  
  Witam. Nie wiem czy pomogę ale czytając te posty w sprawie sterowania pompą co. można zastosować bardzo prosty sposób.... a mianowicie gniazdo sterowane pilotem tylko jest pytanie jaki jest odcinek z górnego piętra do piwnicy(kotłowni) bo działają na odległość ok.30m ale stropy częściowo tłumią odległość.. koszt takiego gniazda to ok. 50 zł i włączasz pompę nie wychodząc z pokoju kiedy chcesz....i po co wydawać do starego kotła kupę kasy???
  Pozdrawiam