Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwo peltiera - skąd i za ile?

17 Gru 2009 18:47 4573 19
  • Poziom 8  
    poszukuje ogniwa peltiera do procka q6600@4ghz (1.35@1.5v), ile wat potrzebuje do takiego procka? i gdzie kupie i za ile?
  • Poziom 8  
    Chyba się nie zrozumieliśmy, ogniwa które mi podałeś, nie są na mój CPU.
    Potrzebuję kupić (już się dowiedziałem) około 400W.
  • Poziom 32  
    Witam

Kolego nie napisałeś na jaką moc więc podałem link do miejsca gdzie można takie moduły kupić ale obawiam się że moduł o mocy 400W może kosztować około 500pln

Pozdrawiam :)
  • Poziom 8  
    Na ebay'u jest za 75 zł 400-watowe ogniwo peltiera za 75 zł razem juz z przesyłką ze stanów. Więc 500 zł to jakaś bzdura :) A w Polsce gdzieś może kupie ?
  • Spec Overclocking
    A kolega wie, że Peltiera to z powietrza się nie zasila, oraz to że samo ogniwo też trzeba chłodzić?
  • Poziom 8  
    No co ty nie powiesz?! Mam chłodzenie wodne tak wydajne, że Q6600@4GHz ma w stresie Primem95 po dwóch h max 54 stopnie. Zasilacz mam odpowiedni do Peltiera.

Nie wymądrzaj się tylko lepiej byś pomógł, gdzie kupić to w PL ...
  • Spec Overclocking
    Skoro masz taki super sprzęt i super możliwości, to po kiego grzyba zawracasz gitare nam, nic nie wiedzącym?
  • Poziom 39  
    the2lgamer napisał:
    Czy z tego posta ma wynikać, że Twój CPU wydziela 400W mocy, którą trzeba odprowadzić ? To najśmieszniejsza wiadomość od paru tygodni - tylko pomyliłeś działy - jest taki, odpowiedni do tego -> "Na wesoło HydePark".
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Lzep napisał:
    the2lgamer napisał:
    Czy z tego posta ma wynikać, że Twój CPU wydziela 400W mocy, którą trzeba odprowadzić ? To najśmieszniejsza wiadomość od paru tygodni - tylko pomyliłeś działy - jest taki, odpowiedni do tego -> "Na wesoło HydePark".

Słuszne wnioski bo to samo pomyślałem po lekturze postu the2lgamer.

400W ogniwo? Do tego powiedzmy CPU odda 100W po dobrym podkręceniu co daje nam w rezultacie 0.5kW ciepła do odebrania.
    Wierz mi the2lgamer Twoje WC spuchnie i wyzionie ducha nim odbierze taką dawkę ciepła.
    Nie wspomnę już o zasilaczu, który da Ci 400W do zasilenia takiego ogniwa, układzie pomiaru punktu rosy bo wilgoci będziesz miał znaczne ilości.
    Jeśli dobrze założysz i zorganizujesz wszystko to ogniwo 75-90W da niezłe rezultaty tylko nie możesz zapomnieć o odizolowaniu płyty przed wilgocią bo możesz doczekać ciekawych fajerwerków.

Radzę poczytać materiałów na temat peltiera - zacznij od naszego działu FAQ - doszkolić się i jeszcze raz podejść do tematu bo nie bardzo masz pojęcie o czym mówisz albo ktoś Ci nagadał idiotyzmów.
  • Poziom 39  
    A ja sie podepne do tematu, jak dobierac moc peltiera do procesora?
    Kiedys cos czytalem ze ogniwo powinno byc jednak troche mocniejsze niz przewidywane TDP procesora, gdyz nie posiada 100% sprawnosci.
    Do tego chlodzenie goracej strony powinno byc przystosowane do odbioru ok 200% ciepla.
    Cieplo przepompowane z procesora+ceplo wydzielane przez samego peltiera.
    Powiedzmy CPU 50W i Peltier 50W, chlodzenie powinno byc w stanie odebrac 100W.

Nie wiem ile w tym prawdy, bo dawno sie peltierami nie interesowalem.
    Ale posiadam jeszcze ogniwko ok 80W ze starych czasow. Moze cos poeksperymentuje z nudow kiedys ;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Karaczan napisał:

Powiedzmy CPU 50W i Peltier 50W, chlodzenie powinno byc w stanie odebrac 100W.

Dobrze liczysz. Chłodzenie musi odebrać ciepło procesora jakie przejmuje ogniwo i ciepło jakie wydziela gorąca strona ogniwa przez samą zasadę jego działania po podłączeniu do zasilania.
    Czy ogniwo mocniejsze niż TDP procesora - osobiście nie sądzę. dla CPU o TDP 89W zastosowałbym ogniwo 65-75W i byłoby wystarczająco. TDP ma się różnie u AMD i Intela więc ciężko dojść do konstruktywnych wniosków skoro obie firmy TDP wyliczają po swojemu.
    Moc ogniwa + TDP CPU daje ilość ciepła jaką ma odebrać chłodzenie. Nie ma szans okiełznać Peltiera w chłodzeniu tradycyjnym. Woda lub SS i wtedy ogniwo ma sens.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Uwierzcie mi że moje WC na pewno poradzi sobie z 400-watami, a nawet więcej, bo dla mnie bez różnicy czy będę miał wodę 30 stopni czy 50 ...

Lepiej napiszcie gdzie mogę dostać 400W ogniwo Peltiera ...

Mery84 napisał:
    Lzep napisał:
    the2lgamer napisał:

Słuszne wnioski bo to samo pomyślałem po lekturze postu the2lgamer.

400W ogniwo? Do tego powiedzmy CPU odda 100W po dobrym podkręceniu co daje nam w rezultacie 0.5kW ciepła do odebrania.
    Wierz mi the2lgamer Twoje WC spuchnie i wyzionie ducha nim odbierze taką dawkę ciepła.
    Nie wspomnę już o zasilaczu, który da Ci 400W do zasilenia takiego ogniwa, układzie pomiaru punktu rosy bo wilgoci będziesz miał znaczne ilości.
    Jeśli dobrze założysz i zorganizujesz wszystko to ogniwo 75-90W da niezłe rezultaty tylko nie możesz zapomnieć o odizolowaniu płyty przed wilgocią bo możesz doczekać ciekawych fajerwerków.

Radzę poczytać materiałów na temat peltiera - zacznij od naszego działu FAQ - doszkolić się i jeszcze raz podejść do tematu bo nie bardzo masz pojęcie o czym mówisz albo ktoś Ci nagadał idiotyzmów.

Słuchaj Panie inteligencie z Elektrody, Q6600 defaultowo pobiera 95W, i ty myślisz, że podkręcenie go z 2.4GHz 1.35v na 4ghz z 1.5v doda tylko 5 wat? <lol2>

Padłem ...

ps: tu macie moje wc

http://www.techpowerup.com/gallery/2398.html

Moderowany przez DriverMSG:

Regulamin pkt. 8.1, 10.8. Żółta kartka.

• Poziom 20  
    Panie kolego warto sobie zdawać sprawę, że TDP ma się nijak do fizycznie wydzielanego przez procesor ciepła. Głupio gadać o TDP nie wiedząc czym jest. Dowiedz się jak zmienia się fizycznie ilość wydzielanego ciepła w związku ze zmianą napięcia i taktowania.Wszystko jest fajnie opisane na anandtech z tego co pamiętam.

Zacznij od tego linku poniżej i powodzenia w szukaniu peltiera.
    http://www.elektronikab2b.pl/component/option,com_content/Itemid,58/id,1872/view,article/

P.S "Ty", "Ci", "Tobie" piszemy z dużej litery. Inteligencika sobie daruj, bo widzę że wiedzę masz zerową. Po co podskakujesz ?
  • Poziom 32  
    Pomijajac zachowanie autora, za ktore temat wg mnie powinien zostac zamkniety (Kolego, myslisz ze skoro ludzie tu siedza i odpowiadaja Ci na pytania oznacza ze mozesz zwracac sie do nich po chamsku, zamiast podziekowac za kazda z odpowiedz?), autor powinien podac czego oczekuje. Chcesz miec na procesorze 30 st czy -30? Nie uwazasz tego za wazna informacje przy pytaniu (1 post) ilo-watowe ogniwo potrzebujesz? Jesli chcesz uzyskac temp 20st na CPU czy mniej mozesz sobie to wybic z glowy przy tym chlodzeniu. Jedna chlodniczka ok 12x36cm to troche za malo. Pamietaj, ze temp od strony zimnej w najwiekszym stopniu zalezy nie od samej mocy tylko od temperatury po stronie cieplej.
    W obecnej chwili mam zestawik : CPU + 2x GPU pobierajacy w sumie ok. 265W w stresie (pomijam fakt ile generowal ciepla - to jest tylko energia przez zestaw pobierana z sieci).
    Posiadam 2 chlodniczki wielkosciowo bardzo zblizone do Twojej ( 20x20cm z instalacji chlodniczej)
    Bawilem sie kiedys z Peltierem (mialem ogniwo 300W).
    Procesor bez Peltiera mial temp w stresie rzedu 50-54st, z pelteirem 45, z prostego faktu - moje WC nie bylo w stanie ochlodzic wody na tyle zeby strona ciepla ogniwa miala temp nizsza niz 50kilka-60st. Temp w idle nie podaje bo po 1. nie pamietam a po drugie - nie widze w tym sensu.
    Z tego wnioskuje ze Twoja jedna chlodniczka nie poradzi sobie z ta moca (chyba ze masz ich wiecej i czegos nie zauwazylem?). Owszem temp procesora Ci spadnie pewnie o kilka stopni, kosztem prawie pol KW dodatkowej energii.
    Twoje pieniadze, Twoj sprzet.
    My tylko doradzamy.

Jesli bylbys ciekawy to moge dodac, ze obecnie chlodze wode agregacikiem na r134 o mocy (pobieranej z sieci) 70W i przy owym peltku zszedlem do 32st w stresie.

Ogniwo 300W kupilem na allegro, czasem mozna dorwac.
    A jesli nie dorwiesz 400W, mozesz polaczyc dwa mniejsze (jedno na drugim).
    Nic na tym (prawie) nie stracisz.

Peltier jest dobry ale do starszych (mniej pradozernych prockow), badz tez do ekstremalnego OC gdzie walczysz z kazdym stopniem i nie obchodzi Cie fakt ze Peltier wciaga pol kW pradu a rotarka koleje 2kW i zamiast -90st masz -100.
    Takie sa moje doswiadczenia co do tych ogniw. Oczywiscie jesli ktos uwaza inaczej, to szanuje jego zdanie:)

Jesli zdecydujesz sie na takie chlodzenie, pochwal sie na elce. Chetnie zobacze wynik:)

Ps.
    Proponowalbym przeprosic Kolegow do, ktorych zwracales sie jak wyzej, bo moze nastpenym razem nikt dla Ciebie czasu nie znajdzie.

Pzdr
  • Poziom 39  
    Watek robi sie nie zdrowy.
    Fakt ze peltier nie nadaje sie na codzien. Wymaga bardzo mocnego zasilacza i systemu chlodzacego.
    Owszem, kolega moze miec i 3 chlodnice od zuka, co nie zmienia faktu dalej istniejacego najslabszego elementu. Tz bloku wodnego, ktory chocby sie spocil to i tak nie odbierze sensownie 0.5kW ciepla.
    No i zakladajac ze naprawde chcialby to chlodzic ukladem "wodnym" to raczej nie z woda w srodku.
    Pomijajac fakt ze jadro porcesora jest dosc male i odoatkowo to utrudnia sensowne odbieranie ciepla. Mocowo moze i uklad kolegi wyciagnie, ale lacznie, na kilku blokach.
    Odprowadzenie takiej ilosci ciepla z powierzchni powiedzmy 4cm x 4cm graniczy z cudem.
    Predzej FC badz WC z chlodnica chlodzona FC.
    Samo WC raczej nie uciagnie 400W peltiera+straty
  • Poziom 32  
    Karaczan napisał:
    Watek robi sie nie zdrowy.
    Fakt ze peltier nie nadaje sie na codzien. Wymaga bardzo mocnego zasilacza i systemu chlodzacego.
    Owszem, kolega moze miec i 3 chlodnice od zuka, co nie zmienia faktu dalej istniejacego najslabszego elementu. Tz bloku wodnego, ktory chocby sie spocil to i tak nie odbierze sensownie 0.5kW ciepla.
    No i zakladajac ze naprawde chcialby to chlodzic ukladem "wodnym" to raczej nie z woda w srodku.
    Pomijajac fakt ze jadro porcesora jest dosc male i odoatkowo to utrudnia sensowne odbieranie ciepla. Mocowo moze i uklad kolegi wyciagnie, ale lacznie, na kilku blokach.
    Odprowadzenie takiej ilosci ciepla z powierzchni powiedzmy 4cm x 4cm graniczy z cudem.
    Predzej FC badz WC z chlodnica chlodzona FC.
    Samo WC raczej nie uciagnie 400W peltiera+straty

Bloczek moze dac rade ale nie z takim smiesznym chlodzeniem. On chce zejsc do 5 st.C :D Chyba nie rozumie ze woda musialby miec kolo 15 max 20 a chyba kazdy czlowiek myslacy wie ze tyle woda w pomieszczeniu meic nie bedzie.. Ale,
    Po co sie wysilac,
    Kolega to jawny ignorant wszystkich odpowiedzi.
    Mozesz mu pisac, o wlasnych doswiadczeniach ale on bedzie madrzejszy, szkoda czasu.
    A tak jak jeden z kolegow zauwazyl, mam nadzieje ze moderatorzy tym przypadkiem sie zajma bo chamstwo i przeklenstwa to chyba nie to forum a dzieci z piaskownicy:)
  • Poziom 39  
    Ten temat wiele tłumaczy -> Link1, Link2 . Wątpię w dalsze sukcesy tego "speca" od OC.
  • Użytkownik usunął konto