logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zredukować turbulencje w głośniku Infinity Reference 1030w?

djbolo 14 Lip 2004 14:06 2230 23
REKLAMA
  • #1 742262
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    Ostatnio kupilem glosnik Infinity Reference 1030w, projekt obudowy wykonal tomaszo, objetosc=40l, strojenie na 30Hz. Glosnik jest zasilany przez... znane wszystkim 7294... Moj problem tyczy sie zakresu od 20Hz do okolo 45Hz - turbulencje. Sa tu dosyc duze skoki membrany. Rurka miala byc fi=7cm, l=25cm z groszami. I taka jest ale... nie bylbym soba, gdybym nie wstawil takiej z ostrymi zakonczeniami...

    1. Czy turbulencje w tym pasmie spowodowane sa przez brak kontroli ze strony TDA? Glosnik ma moc RMS=250W, max=1000W.

    2. Czy moze jest to spowodowane za mala srednica rurki? xmax glosnika wynosi 12,5mm, sd=355cm^2.

    3. A moze powinna byc rurka z wyprofilowanym wylotem? I czy to by zrobilo jakas znaczaca roznice?

    4. A na deser: jaki polecacie wzmak, taki zeby wychylenia membrany byly jak najmniejsze, a moc oscylowala w okolicach 250W-300W na 4Ohm. Czy do tego nadaje sie np. PA300?

    Bylbym wdzieczny za wszystkie wasze uwagi na ten temat...
    Załączniki:
    • P7130809.jpg (29.34 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 742290
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    Profil powinien byc. Ostre krawedzie nie sa wskazane, szczegolnie przy wylocie.

    A gdzie tomaszek mowil, ze Br ma miec wyjscie? Z tylu, prawda? To dlaczego jest z przodu wyprowadzony?.
    Po prostu wsadz rure z profilowanym wyjsciem, nie bedzie problemow.
    Jak juz pisalem - TDA jest za slabe i duze wychylenie membrany bez specjalnej fali dzwiekowej temu towarzyszacej jest spowodowane raczej slaba kontrola ukladu TDA nad membrana - ktora potrzebuje mocy i to sporo.
  • #3 742294
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    no wiem ze byla mowa o wylocie z tylu, ale mam akurat "tyle" miejsca w pokoju ze to byla jedyna mozliwa kombinacja, a czy ten PA300 zrobilby wiecej halasu z mniejszymi skokami membrany?
  • #4 742300
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    Nie znam PA300. roznice miedzy TDA, a chocby koscia STK4048 sa druzgocace - i juz przy stk-u problem by zniknal. Kto Ci naopowiadal , ze musisz SUBWOOFER z BR z tylu odsuwac na 2 metry od sciany?...Pomysl no troche, po co masz subwoofer...

    Wymiana BR na profilowany przyniesie poprawe. Najlepiej skonstruuj podwojny profil - rowniez w srodku (po prostu kup dwa BR z profilem i jeden poswiec na sam profil, ktory ladnie dokleisz z tylu. Dlugosc tunelu mozesz zwiekszyc wtedy o jakies 0,5 - 1 cm).
  • REKLAMA
  • #5 742304
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    sub stoi max 10cm od sciany, innej mozliwosci nie ma. Juz widze te moje manewry z klejeniem 2 rurek przez dziure 23,5cm... :D wiem o co chodzi, bo juz taka widzialem... bedzie trzeba sobie odkurzyc szare komorki, gdzie ja to widzialem
  • REKLAMA
  • #6 742310
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    Przez taka dziure dasz rade spokojnie. Nie panikuj - jak nie pomoze profil, dolozymy druga rure - np. o srednicy 5 cm - z tylu i policzymy jesczze raz dlugosci.
  • #7 742375
    igod
    Poziom 24  
    Posty: 783
    Pomógł: 18
    Ocena: 16
    PA300 będzie idealny, tda się nie nadaje do tego głośnika.
  • #8 742381
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    no dobra, to juz jakies wizje na temat wzmacniacza mam.

    a co sie bedzie dzialo z wychyleniem membrany? nie chodzi mi zeby sie upodobnic do progresywnego zawieszenia, tylko zeby nawet przy tak mocnym wzmaku i wyprofilowanej rurce nie bylo turbulencji...

    bo jakby nie bylo to przy np. 50Hz, 60Hz sinus nie ma takich problemow, inna sprawa jest na 30Hz, 35Hz glosnik skacze jak glupi, podczas gdy w rurce same szwargotania

    help! co pierwsze? wyprofilowana rurka? mysle ze nie zmieniajac srednicy nie da to jakiegos wielkiego efektu bo teraz przy sinusie na np. 32Hz moge spokojnie suszyc rece przy BR... :?
  • #9 894352
    Banasiewicz02
    Poziom 31  
    Posty: 1693
    Pomógł: 120
    Ocena: 107
    Hmm można by zamontować wiekszy wyzior i wtedy powietrze mogłoby sobie spokojnie przepływać bez żadnych turbulencji :D
  • #10 894397
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    Marcin, problem w tym ze obudowa ma wewnatrz 37l, a rurka przy srednicy 10cm musialaby miec okolo 60-65cm dlugosci - na 80% nie zmiesciloby sie z jednym kolankiem

    wiec moze to tez kwestia wzmaka? jaki znacie wzmacniacz o duzej mocy okolo 300W z jak najnizsza rezystancja wejsciowa? tak zeby mial jak najlepsza kontrole nad glosnikiem?

    pozdro for all :wink:
  • #11 894485
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    Poznalem PA300. Warto.
  • REKLAMA
  • #12 894734
    TABSIOR
    Poziom 24  
    Posty: 564
    Pomógł: 59
    Ocena: 55
    A może wzmacniacz 250/400 W sin MOSFET według pierwoprojektu Anthony'ego Holtona? Był on opisywany bodajże w Nowym Elektroniku.
  • #13 895195
    ALTON
    Poziom 38  
    Posty: 4153
    Pomógł: 304
    Ocena: 145
    Może STK4050? 200W dla 8R - mam taki we wzmaku i spisuje sie na medal.Powodem że wyskakuje ci głośnik może być tylko wytrzymałość mocowa.
  • #14 895616
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    Alton - nie tylko... Podlacz pod Twoj glosnik zamiast 4050 jakis tandetny wzmacniaczyk, zobaczysz jakie amplitudy bedzie osiagal i jak male nat. wytwarzal... Kontrola - tylko silny i szybki wzmacniacz.
  • #15 896264
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    ALTON napisał:
    Powodem że wyskakuje ci głośnik może być tylko wytrzymałość mocowa.

    MP.jpg dementuje plotki na temat wytrzymalosci mocowej :)

    a tak (AV.jpg) wyglada wykres dla szybkosci powietrza w funkcji preskosci od czestotliwosci. Rurka ma 7,1cm (fi) na... okolo 32cm

    irek2 wspominal cos, ze najwieksze znaczenie dla kontroli glosnika ma damping factor, czy jest cos o lepszym damping factor i mocy nie mniejszej od PA300? ale byle nie za drogo :) wlasciwie gdyby PA300 z dobrym przedwzmacniaczem okazal sie rzeczywiscie idealny, to zaczalbym zbierac... :wink:
    Załączniki:
    • MP.jpg (44.69 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • AV.jpg (60.35 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #16 896285
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    No pompka, czego mozna chciec od tej char. wytrzymalosci?? Ludzie, no przeciez nie policzylem tego po pijanemu (az tak bardzo)...Szybkosc powietrza w tunelu jest troche za duza - powinna byc nie wieksza niz 2,5 m na sek maksymalnie, ale o tym Djbolowi mowilem, stad potrzeba podwojnego, duzego profilu, a nie PCV....Podwojny profil i mocny wzmak - i koniec dyskusji, bo sie robi za przeproszeniem paranoja i jeszcze cos na "p".... O czym tu gadac jeszcze? Wiadomo, co trzeba zrobic - albo dajesz podwojny profil pozadny, albo powiekszasz dziure i robisz kolanku, zeby BR wszedl i po klopocie. Ale bez wzmacniacza - NIE ZAGRA tak czy siak!!!
  • #17 896350
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    na razie wmontowalem pojedynczy profil, zamiast takiego syczenia na ostrych krawedziach zrobilo sie wysokie swiszczenie, zrobilem specjalnie dluzsza rurke, zeby gorka w Air Velocity sie przesunela w lewo (co juz slabiej slychac), powod poniekad tez odkrylem: zawsze sluchalem tak ze w creative mixerze mialem bas na 100%, w konsekwencji w winampie 15% to byl max (nie byly jeszcze slyszalne znieksztalcenia). Owe podkrecenie basu spowodowalo, wprawdzie ladne poglebienie basu i miekkosc (gorszy impuls), ale znacznie zwiekszylo wychylenie membrany przy nizszym natezeniu. Moze to tez przez TDA, w kazdym razie od tamtego momentu stwierdzilem ze wszelkie podbijacze, to jedne wielkie przeklenstwo - zamiast podbijac lepiej podkrecic galke na mocnym wzmaku.

    i teraz jeszcze taka sprawa: jako ze nie jestem zadnym ekspertem od klejenia rurek na cieplo, to czy moge to zrobic zwyklym Super Glue (tak jak juz kolanko i jedna rurke)?

    na fotce nizej widac caly uklad "kanalizacyjny" w moim subie, co prawda jest teraz tylko jeden profil i kolanko, a druga rurke mam teraz w rece...
    Załączniki:
    • PA061564.jpg (33.98 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 896365
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    Jak t odluzsza rure????????? Przy tej samej srednicy dales dluzsza rure??? To po cholere licze cokolwiek??? Ma byc konkretna dl. przy konkretnej srednicy!!!! poza tym - jak tak wsadzasz rure - to piluj kanty ostre!!! Profil tych rur jest bardzo skromny notabene.

    Jeszcze raz powtarzam - masz napewno wymiar rury dla 7cm i 10 cm srednicy, jaki wyszedl z obliczen, prawda??? To sie GO TRZYMAJ!
  • #19 896401
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    wiem, bo byla przeciez wersja zeby byla rurka 70x300, ja mialem wtedy tylko 70x200, teraz to co bylo widac na tym zdjeciu, to tylko dla przypadku maksymalnej dlugosci, oczywiscie obie rurki sa troche poskracane, a samo kolanko rowniez obustronnie podciete. calosc ma okolo 32cm, a w praktyce to ja tego tak baaardzo nie odczuje, chociaz w sumie minimalnie przesunie sie impuls w lewo i predkosc w rurce rowniez.

    pokazuje to poniekad wykres ponizej (mimo ze czysto teoretyczny), widac jak wplywa wydluzenie rurki do takiej dlugosci, jaka byla na poczatku w planach (zolta linia), rozowa linia to obecny stan...
    Załączniki:
    • AV2.jpg (42.16 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #20 896460
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4358
    Pomógł: 139
    Ocena: 100
    No tak...Faktycznie, pamietam teraz... No dobrze - to ladnie spiluj kanty rur w kolanku i pownno byc ok. Jesli wystepuja swisty i masz wrazenie, ze to niekoniecznie na profilu, to tylko ostre kanty w kolanie - nie moze byc nigdzie ostrych kantow....
    Jak na rysunku :
    Załączniki:
    • Laczenie rur.GIF (2.49 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #21 896518
    ar2rek.w
    Poziom 18  
    Posty: 341
    Pomógł: 6
    Ocena: 3
    kurde koles ale masz problemy. chcesz pochwalic sie swoim zajeb..tym subwooferem i czy rozwiazac problem????

    odpowiedzi padly na poczatku, kup tunele b-s, zrob profile przy wlocie i wylocie i problem ze swiszczeniem powietrza zniknie, jak dasz mocniejszy wzmacniacz kontrola glosnika sie znaczoco poprawi, ile razy trzeba pisac to samo?!!

    moze odrazu powysylaj do wszystkich maile ze zdjeciami i charakterystykami zeby wszyscy mogli zlapac podniete taka jak ty!
  • #22 896537
    djbolo
    Poziom 31  
    Posty: 1956
    Pomógł: 106
    Ocena: 33
    jejku uwazaj, zeby ci czasami serducho nie wylecialo z wrazenia i zabraknie nam wtedy tak wielkiego specjalisty jak ty, jaka to piekna telenowela... :lol: wracajac do tematu, to pytam sie tu ludzi kompetentnych po to by zrobic cos porzadnego a nie syf, kapiszi? nie chce wydawac kupe siana na glupie eksperymenty, a potem na cale robienie kasty od zera, i zdaje mi sie ze tomaszo i igod wskazali mi juz plan: 2x profil, a nastepnie jesli to nie pomoze to PA300 i w tym momencie juz nic nie dopisuje na twoje indywidualne zyczenie,

    napisze jak skoncze z profilami

    klaniam sie baardzo nisko...
  • #23 918260
    Banasiewicz02
    Poziom 31  
    Posty: 1693
    Pomógł: 120
    Ocena: 107
    Tak jest wylocik bass reflex nie może mieć żadnych ostrych krawędzi(zrobilem kiedys sobie bass reflex z rurki kanalizacyjnej obustronnie obcietej i strasznie swiszczało przy dużych amplitudach membrany i spiłowanie krawędzi drobnym pilnikiem i papierkiem ściernym zniwelowało ten problem:) )najlepiej to jest kupić dwie sztuki rurek bass reflex profilowanych jednostronnie i skleić je ze sobą uzyskując profil dwustronny i wtedy nie ma mowy o żadnym świszczeniu chyba że jeszcze może świszczeć miejsce połączenia obydwu rurek ale to też można papierkiem załatwić :D
  • #24 1147873
    tommi666
    Poziom 14  
    Posty: 112
    Ocena: 2
    A co myślicie nad PA300 do CW1202C ? Bo na moim mostku nawet jak na 7 w walkmania wezme to zaczyna "wypluwać" membrane i skrzeczeć... !?

Podsumowanie tematu

✨ Problemem są turbulencje i duże wychylenia membrany w głośniku Infinity Reference 1030w w zakresie 20-45 Hz, szczególnie przy strojeniu obudowy BR na 30 Hz i rurce o średnicy 7 cm i długości około 25-32 cm. Przyczyną mogą być ostre krawędzie wylotu rurki bass-reflex, które powodują szumy i turbulencje powietrza. Zaleca się zastosowanie rurki z profilowanym wylotem, najlepiej podwójnym profilem (profilowanie zarówno wewnątrz, jak i na wylocie), co znacząco redukuje szumy i poprawia przepływ powietrza. Wymagana jest również odpowiednia długość i średnica rurki zgodna z obliczeniami dla danej objętości obudowy i strojenia.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wzmacniacz – standardowy układ TDA7294 jest niewystarczający do kontroli membrany o xmax 12,5 mm i powierzchni efektywnej 355 cm² przy mocy RMS 250 W. Zalecane są wzmacniacze o większej mocy i lepszym współczynniku tłumienia (damping factor), takie jak PA300, STK4048, STK4050 lub wzmacniacze MOSFET o mocy około 250-300 W na 4 Ω. Silny i szybki wzmacniacz poprawia kontrolę nad membraną, zmniejszając jej niepożądane wychylenia i eliminując turbulencje powietrza w tunelu BR.

Dodatkowo, unikanie podbijania basu w korektorze (np. w Creative Mixer) i stosowanie czystego sygnału z mocnego wzmacniacza pomaga ograniczyć nadmierne wychylenia membrany i związane z tym zniekształcenia. Montaż rurki należy wykonać starannie, eliminując ostre krawędzie poprzez szlifowanie i wygładzanie, a do klejenia można użyć zwykłego Super Glue. W przypadku braku miejsca na dłuższą rurkę o większej średnicy, można rozważyć dodanie drugiej rurki o mniejszej średnicy i ponowne przeliczenie długości tunelu.

Podsumowując, kluczowe działania to: zastosowanie profilowanej rurki bass-reflex, wymiana wzmacniacza na mocniejszy i o lepszym damping factor (np. PA300), unikanie podbijania basu w korekcji oraz staranne wykonanie i montaż tunelu BR, co razem powinno znacząco zredukować turbulencje i poprawić kontrolę membrany w niskim paśmie częstotliwości.
REKLAMA