Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana bezpieczników topikowych

24 Sty 2010 13:37 15917 12
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich
    Będę wymieniał bezpieczniki topikowe na "esy" tzn. fachowiec.
    Pytanie moje odnośnie tego jak powinien to zrobić? bo on chce wymienić 3 bezpieczniki na 3 esy i czy jest to poprawne czy przypadkiem nie powinno się dać jakiegoś wyłącznika głównego?
    Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Albo to będzie FACHOWIEC i zrobi dobrze albo weźmiesz ,,fachowca'' i zrobi jak zrobi, po co pytasz?
  • Poziom 29  
    Gdzie będzie wymieniał te bezpieczniki ?
    Co one zabezpieczają ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    cirrostrato napisał:
    Albo to będzie FACHOWIEC i zrobi dobrze albo weźmiesz ,,fachowca'' i zrobi jak zrobi, po co pytasz?

no własnie chce uniknąć źle zrobionej roboty chce sie dowiedzieć czy to może być tak jak to mi mówil zamiast 3 bezpieczników topikowych, które mam dać 3 "esy" bez żadnych wyłączników głównych, różnicowych itp.
    Mają to być zwykłe bezpieczniki w mieszkaniu w bloku b16
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Różnicówka ani główny wyłącznik nie jest wymagany .Jak miałeś tam wszystkie trzy topikowe 16A to daj też esy B16 , chociaż na oświetlenie bym wyliczył jakie masz obciążenie i dał B10 a nawet B6 - zależy jakie źródła światła . Zabezpieczenie przedlicznikowe masz pewnie 25A , przyłącze jednofazowe , więc powyższa propozycja byłaby wskazana , szczególnie teraz , kiedy panuje moda na energooszczędne źródła światła .
  • Poziom 28  
    michal5102 napisał:
    Różnicówka ani główny wyłącznik nie jest wymagany .Jak miałeś tam wszystkie trzy topikowe 16A to daj też esy B16 , chociaż na oświetlenie bym wyliczył jakie masz obciążenie i dał B10 a nawet B6 - zależy jakie źródła światła . Zabezpieczenie przedlicznikowe masz pewnie 25A , przyłącze jednofazowe , więc powyższa propozycja byłaby wskazana , szczególnie teraz , kiedy panuje moda na energooszczędne źródła światła .

Panie Michale skąd tyle pewności w ocenie sytuacji ?
    Ja byłbym ostrożniejszy.
    Nie wiem co to za instalacja i jak jest zamontowana.
  • Poziom 12  
    Z reguły się tak robi ,i zgadzam się z wypowiedzią michal5102 .Ja osobiście dodaje jeszcze lampkę kontrolną i jeżeli gość chce to FR-a 25A (jako główne)
  • Poziom 35  
    Bronek22 napisał:
    (...)A czy jak sie bezpiecznik spali, to go wolno wymienić, czy należy wzywać elektryka ?
    Bo z twojej wypowiedzi wynika, że bez elektryka sie nie obejdzie.
    (...)

To zalezy jaki bezpiecznik - nie powinno sie generalizowac ale do BM'ow zwyklego czlowieka poslac ?
    Tak w zasadzie to wystarczy miec swiadectwo uprawniajace do eksploatowania i konserwacji no ale to chyba kazdy wie
  • Poziom 28  
    Panie Bronku - proszę dokładniej przeczytać co napisałem i dopiero oceniać jak zwykle w swoim stylu wyrwane z kontekstu części zdania.

Dodano po 1 [minuty]:

michal5102 napisał:

Dodano po 3 [minuty]:

ja odniosłem się do wypowiedzi kol. Michała i nadal uważam że ostrożność jest ważniejsza niż np -- zabezpieczenie masz pewnie 25A - więc propozycje byłyby wskazane- ..........

Dodano po 9 [minuty]:

a autor tematu musi mieć jakiś problem z instalacją skoro wzywa fachowca do wymiany bezpieczników --- inaczej zrobiłby to sam .
  • Poziom 9  
    Bronek22 napisał:
    slawekx napisał:
    Panie Bronku - proszę dokładniej przeczytać co napisałem i dopiero oceniać jak zwykle w swoim stylu wyrwane z kontekstu części zdania.

a autor tematu musi mieć jakiś problem z instalacją skoro wzywa fachowca do wymiany bezpieczników --- inaczej zrobiłby to sam .

Te problemy to wymysł kolegi.
    Autor nie uważa sie za "złota rączkę" i prawidłowo zatrudnia fachowca.
    Na forum zasięga tylko rady. A tutaj go straszą.
    Bronek

Witam
    dokładnie jest to 25a przedlicznikowe, 3 bezpiecnziki w domu wystarczy wimienić, nie robie tego sam bo to nie mój fach, uważam że niech każdy się zajmuje tym co potrafi najlepiej. Jesli nie miałbym takiego zapiespieczenia przed licznikowego, uważałbym, że ta podpowiedz nie jest dla mojego przypadku więc o tej ostrożności przesadzać nie trzeba. Widze, że wiele osób z tego forum traktuje każdy post jak doktorat. Dziekuje za pomoc tym którzy nie robią z prostej rzeczy czegoś skomplikowanego.
    pozdrawiam