Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wizualizacja i sterowanie za pomoca PC

21 Lip 2004 14:51 8239 17
  • Poziom 14  
    Witam Wszystkich

chcialbym zrobic wizualizacje danych zbieranych ze storonika a takze strowanie zdalne sterownikiem za pomoca komputera PC. Komputer PC i sterownik sa ze soba sprzegniete za pomoca interfejsu RS485. Chodzi mi o program w jakim moglbym stworzyc panel operatorski na PC. Czy ktos z was wie cos o takich programach, interesuje mnie jakis tani lub darmowy program prosty w obsludze.

Pozdrawiam
  • SterControl
  • Specjalista Automatyk
    Użyj jakiegoś oprogramowania SCADA .
    Jeżeli ma to być tanie może to być CITECT , INFILINK -> wersje developer są darmowe i można całość zrobić i wypróbować a dopiero potem kupować
  • Poziom 21  
    Zerknij może na stronę producenta sterownika. Może tam coś znajdziesz.
  • Poziom 10  
    obawiam sie, ze tak darmowo to sie nie obejdzie..., a na marginesie wizualizacja ma byc na panelu czy pc?
  • Poziom 14  
    interesuje mnie wizualizacja na PC
  • Poziom 11  
    witam!
    kolega napisal programik ktory wspolpracuje z siemensem i jeszcze kilkoma sterownikami, zapraszam na :
    http://uscad.w.interia.pl
    pozdrawiam
  • SterControl
  • Poziom 17  
    Witam
    Bardzo fajnym narzędziem jest Intouch firmy Wonderware. Choć jak niektórzy twierdzą jest on mercedesem w klasie wizualizacji i sterowania. Wersje Demo w j. polskim powinieneś otrzymać bez problemu od firmy Astor. www.astor.com.pl
    Wersja demo ma ograniczenia co do ilości zmiennych a mianowicie jest ich 32 sztuki, a tak po za tym to pracujesz bez bólu po przeczytaniu broszurki "Pierwsze kroki" do zaciągnięcia z stronki Astora -> Strona serwisowa -> Dokumentacja techniczna w języku polskim..
    Przy umiejętnym napisaniu programu można obejść ograniczenie na 32 zmienne. Pełna wersja np. na 64 zmienne kosztuje około 2000 zeta.

Z innych produktów masz do wyboru WinCC, firmy Siemens – wersja demo- możliwość pracy przez 1h, RSVIEW, firmy Rockwell Software.

Wybór zostawiam oczywiście Tobie. Rozważ cenne produktu i dostępność suportu w Polsce dla wybranego systemu wizualizacji.
    Napisz do jakich PLC masz zamiar się łączyć?

Pozdrawiam S95.
  • Poziom 16  
    Zainstalowałem sobie HALLa 2002-demo. Zapowiada się ciekawie.

neuron

jak można nim sterować kotłownią - 20 czujników temperatury + 10 we + 10 wy ?
  • Poziom 12  
    Obawiam zie ze za pomoca Halla nielatwo bedzie zrobic pomiar 20 temperatur - jedyne wyjscie to multiplekser - ale pujdzie na jego sterowanie 5 wyjsc - nie styknie pozostalych na sterowanie reszty.
    Ale wszystko jest mozliwe - niedawno jeden klient zaskoczyl mnie realizujac pomiary analogowe w aplikacji zrobionej w oparciu o Golema ktory analogow nie posiada (na licznikach wydajnosci)
    Pod koniec roku (przy sprzyjajacych wiatrach :) ) odbedzie sie premiera nastepcy halla - samodzielnych sterowniczkow pracujacych w rozproszonej sieci nadzorowanych przez sterownik soft plc .
  • Poziom 16  
    A jeśli zastosować "mądrzejsze" czujniki temperatury np SMT160-30, lub po RSie DS1621 albo coś w tym rodzaju ? Szybkość odczytu nie musi być duża.
  • Poziom 11  
    Ja polecam polski program SCADA PRO-2000 firmy MikroB S.A. Bezpłatna wersja oprogramowania umożliwia wykonanie aplikacji z ograniczeniem do 50 punktów systemowych.
    Program zamawia się na stronie producenta www.mikrob.pl
  • Poziom 12  
    [cytat]
    Ja polecam polski program SCADA PRO-2000 firmy MikroB S.A. Bezpłatna wersja oprogramowania umożliwia wykonanie aplikacji z ograniczeniem do 50 punktów systemowych.
    Program zamawia się na stronie producenta www.mikrob.pl
    [/cytat]
    i do tego serwer OPC za 200$ dla sterownika za 200$ :(
    Moze ja czegos nie zauwarzylem - albo o czyms nie wiem ale nie znalazlem tam niestety protokolow dla malych sterownikow np s7-200
    (dla siemensa jest mpi, ppi nie ma) Tak wiec raczej nie ma sie co podniecac. Jak ktos daje cos za darmo (jednoczesnie to sprzedajac) to ze swiadomoscia ograniczonej funkcjonalnosci tego czegos :)
    Oczywicie jesli sie myle co do pro-2000 to prosze mnie wyprostowac ale nie znalazlem tam mozliwosci pracy z seria s7-200 i nie jestem pewien co do pracy z innymi malymi sterowniczkami dla ktorych taka darmowa wersja softu bylaby nader pozyteczna .
    wojtek
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Wszystko ladnie wygląda po zainstalowaniu oprogramowania demonstracyjnego. Ale większość z oprogramowań komercyjnych, oprócz ograniczeń w ilości zmiennych, ma jeszcze ograniczenia czasowe. Ostatnio polska firma wypuściła na rynek oprogramowanie wizualizacyjne w korzystnej cenie http://www.ant-iss.com/, ale moim zdaniem nie jest zbyt przyjazne w tworzeniu panelu wizualizacyjnego (a może to tylko moje przyzwyczajenia?).
    Jeżeli ktoś pisze oprogramowanie na PC, to można samemu próbować swoich sił w napisaniu oprogramowania. Większość ze sterowników posiada protokół komunikacyjny MODBUS RTU. Może w przyszłości zaowocuje to większymi korzyściami?.
  • Specjalista Automatyk
    Zajrzyj na stronę:
    http://www.asix.com.pl/pl/o_asixie/
    Polski system wizualizacji z którego bardzo często korzystam.W większości profesjonalnych zastosowań świetnie się sprawdza a cenowo wychodzi korzystniej od zagranicznej konkurencji. No i bezpłatna pomoc na telefon, polskie menu, duża ilość driverów komunikacyjnych.
    Wawrzo.
  • Poziom 1  
    Zrobiłem wizualizacje w SCADA Pro 2000 wentylacji 3 „pomieszczeń”(pierwsze – 0,0075m3, drugie – 0,011m3, trzecie – 0,015m3). W każdym z tych pomieszczeń zainstalowany jest wentylator i czujnik wilgotności. Wentylatory włączają się po przekroczeniu 70% wilgotności i wyłączają przy 40%. Nie jestem automatykiem, a chciałbym wykonać model rzeczywisty tej wizualizacji i szukam sterownika, ma Ktoś jakiś pomysł. Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam