Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomocy muszę wymienic stary kocioł

27 Sty 2010 22:15 6966 25
  • Poziom 10  
    witam
    W największe mrozy padł mi mój 13 letni kocioł Schafera i muszę szybko go zastąpić czymś rozsądnym.Słabo się na tym znam choć poczytałem nieco forum więc o wyrozumiałość proszę .
    Mieszkanie jest domku dwurodzinnym wolnostojącym,ma powierzchnię 120m2 ,dobrze ocieplone (10 styropian),okna i drzwi plastiki .podłoga jest ogrzewana powrotem wody z kaloryferów convector cała instalacja to miedź 1/2cal.Kocioł ogrzewał zarówno wodę z 4 punktami odbioru ciepłej wody jak i centralne ogrzewanie.Sama kotłownia to pomieszczenie 6m2 z okienkiem uchylnym 50x50cm
    Co do komina to niestety nie pamiętam czy jest tam włożona rura czy spaliny lecą prosto do komina (czy 13 lat temu były już wymagane kominy stalowe przy odbiorze czy jeszcze nie?),który ma wysokość ok 10m i jest za kafelkami więc muszę wołać kominiarza żeby sprawdził
    Zamierzam kupic kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny 24 kw(czy pojęcie kompensacyjny i kondensacyjny to to samo?).Ze względu na cenę wpadły mi w oko dwa ;
    De Dietrich MCR/II 24/28MI
    Beretta Conica Sinthesi 25 e.s.i

Proszę o podpowieź czy kotły Beretta są warte zachodu jakiej innej firmy ewentualnie jest godny polecenia w tym przedziale cenowym.
    Na dworze teraz -24 w domu w środku coś koło 14 o szybką podpowieź proszę

Proszę poprawić temat. Ten jest nieregulaminowy.
    mod.serwisant73
  • Poziom 21  
    Do Twojego mieszkania będzie odpowiedni kocoł kondensacyjny, dwufunkcyjny, z modulacją mocy.Szukaj takiego kotła który modulację ma od 3kW, lub mniej. Przy dobrze ustawionych parametrach, będzie grzał bez przerwy z minimalną mocą potrzebną do utrzymania zadanej temperatury. Nie oszczędzaj na koszcie kotła, bo przy rosnących cenach gazu, masz dużą oszczędność zużycia. No i komfort. Mój typ to Immegas Zeus Victrix 3kW - 24 kW , ja mam Zeus Victrix Superior 4.7kW-24kW.
  • Poziom 10  
    Sorki za zwłokę ale choroba zmogła mnie okropnie.
    Najpierw dzięki za podpowiedzi. Powiercę temat jeszcze głębiej bo choć udało się w międzyczasie uruchomić stary kocioł to niechybnie już mam zapowiedziane że po sezonie czeka mnie wymiana. Może to i lepiej bo pewnie ceny na póżną wiosnę będą może niższe.
    Takie kotły przewinęły się w kontekscie mojej prośby o podpowiedź
    De Dietrich MCR/II 24/28MI
    Beretta Conica Sinthesi 25 e.s.i
    Termet Windsor
    Junkers Cerapur Smart.
    Immegas Zeus Victrix 3kW - 24 kW
    Jak poczytałem każdy ma swoje plusy i minusy wszystkie w cenie 3600 - 4600zł
    Gdybyście mieli wybrać właśnie z nich to który??????
    Może ktoś podpowie jaką powierzchnię maksymalnie mogą ogrzeć kotły tego typu powiedzmy podczas takiej zimy jak ta???
    Czy można określić biorąc po uwagę mój opis domu jakiej oszczędności gazu w % mogę się spodziewać po zmianie kotła na nowy???Tu dodam ,że chodzi o propan z dużej butli bo taki tylko mam
    Nie rozwiały się moje niejasności czy kocioł kompensacyjny a kondensacyjny to to samo???
    @MarudaP proponujesz mi kocioł 3kW lub mniej a sam masz 4,7kW ,czy to moje ograniczenie cenowe wpłynęło na Twoja sugestię czy coś innego???
    Proszę o podpowiedzi za co z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Jeśli chodzi o wybór kotła, to dlateg mam 4.7kW a nie 3kW, bo ja kupowałem kocioł na jesieni 2008r i wtedy jeszcze nie było tych 3kW. W moim przypadku dom ok 110 m>2, nieocieplony, Przydałby się kociołek o mniejszej mocy minimalnej, bo przy dodatnich temperaturach często się wyłącza, a najbardziej ekonomicznie i komfortowo jest, kiedy pracuje nieprzerwanie z minimalną potrzebną mocą. Jego moc maksymalna wystarczy do ogrzania ponad 200 m>2. Co do oszczędności, to w tym roku za dwa najgorsze miesiące zapłaciłem 1350 zł (razem z cwu), tyle samo zapłaciłem dwa lata temu przy łagodnej zimie, tańszym gazie i bez cwu (stary kocioł).
    PS. Znalazłem rachunek, dwa lata temu zużycie o 200 m>3 większe i opłata o 150 zł wyższa.
  • Poziom 25  
    Pierwszy problem przy wyborze kotła- sprawdz czy w swoim mieście masz dostęp do serwisu kotłów które masz na oku. Najlepiej by było aby serwis był na miejscu np. awarie w soboty, niedziele, łatwiej dogadać się aby przyjechał do naprawy niżeli serwis 50 km dalej ( czas poświęcony na dojazd ).
    Druga sprawa kto daje gwarancje na kocioł - są firmy gzdie gwarancje przejmuje sprzedawca i w okresie gwarancji wszelkie (zgłoszenia) reklamacje zgłaszasz do niego, ten problem dotyka głównie małe miasta gdzie firmy sprzedające nie mają swojego serwisu ani doświadczenia w naprawach, tam czesto naprawa polega natym że ktoś ( często zwykły hydraulik ) przyjedzie i liczy na to że to jakiś drobiazg.
    Trzeci problem- patrz warunki gwarancji- np. zakup poza siecią dystrybucyjną czyli internet automatycznie tracisz gwarancje.

• Moderator na urlopie...
    serwo66 napisał:
    ... np. zakup poza siecią dystrybucyjną czyli internet automatycznie tracisz gwarancje.

Kto tak praktykuje ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Nikt. Strachy na lachy. Kotły z marketu i netu też mają gwarancję.

Obelixxxx radzę zrezygnuj z kotła kondensacyjnego z uwagi na instalację.
    Wspomniane grzejniki firmy Convektor mają zbyt duże opory a i instalację posiadasz tylko 1/2 cala. Można oporów dla kotła i instalacji pozbyć się poprzez zastosowanie sprzęgła i dodatkowej pompy ale to dodatkowe koszty.
    Jeżeli posiadasz kocioł stojący to on tych oporów prawie nie miał, ale jakie masz pompy skoro na zasilaniu 1/2 cala , grzejniki Convector i jeszcze przez podłogę i RTL wodę przepychasz. Jeżeli masz kocioł wiszący (w co wątpię) to brawa dla cudotwórców z Schafera - obecnie DE DIETRICH.

Kotły z odzyskiem ciepła od kondencacji pary wodnej, nazywamy kondensacyjnymi a o kotłach które mają coś kompensować nie słyszałem. No chyba że kotły kondensacyjne mają zrekompensować przez swą oszczędniejszą pracę wydaną kasę.
  • Poziom 16  
    Grzejniki które posiadasz dobierane były na temp.90°. Żeby kocioł kondensacyjny spełniał swoje właściwości czyli wysoka sprawność musi pracować na temp.najwyżej
    55°. Zalecany kocioł atmosferyczny najlepiej z zamkniętą komorą spalania.
    Jeżeli masz dwie łazienki to jednofunkcyjny z zasobnikiem. Firmy takiej jaki masz dostępny serwis.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    No to się narobiło.
    Udało mi się uzyskać opinię 2 niemieckich instalatorów . Jeden podobnie jak tu na forum podważył sens zastosowania kotła kondensacyjnego bo twierdzi ,że to się nie zwraca w sensownym okresie czasu a drugi absolutnie był za kotłem kompensacyjnym , porównał to do auta na gaz ,najpierw wydatek a potem tańsze koszty użytkowania.Padło stwierdzenie ,że dobry kocioł atmosferyczny to koszt podobny do zwykłego kotła kompensacyjnego.
    To jako ciekawostka bo będę się raczej opierał na opiniach z tego forum .
    Sprawa serwisu w moim przypadku to raczej temat drugorzędny . Mieszkam w takim miejscu ,że do dużego miasta z serwisem z prawdziwego zdarzenia mam co najmniej 100 km . Są w okolicy fachowcy specjalizujący się w wybranych markach kotłów ale odbywa się to na zasadzie - przyjeżdża jak ma części pasujące to naprawia a jak nie to i tak trzeba sprowadzać z serwisu.
    @Darius67 gratuluję znajomości tematu, faktycznie mam stojący kocioł ale chyba wprowadziłem sam Was w błąd ,mam grzejniki nie marki Convector tylko typu convectorowego ,przywiezione 14 lat temu z Niemiec do piecy niskotemperaturowych bodaj do 65°,do tego pompka Grundfosa ale teraz nie mogę podać jaka wydajność bo jestem właśnie w Niemczech ,wyprowadzenie z pieca jest 1cal ,potem rozchodzi sie 3/4 cala i do grzejników wchodzi 1/2cala wszystko w miedzi jak to coś ułatwi. W chwili obecnej piec służy tylko do ogrzewania ,ciepła woda jest z przepływowego ogrzewacza wody wpiętego w obieg
    @serwo66 dlaczego zakładasz ,że będę musiał korzystać z gwarancji?Jeśli znasz które z proponowanych kotłów są tak awaryjne ,że psują sie przed upływem roku to podaj proszę ,bardzo liczę na takie podpowiedzi Moj obecny Scheafer chodził 13 lat bez zarzutu więc przyjmuję ,że ten nowy tez będzie.
    stawiam więc teraz pytanie najważniejsze :
    tmosferyczny czy kondensacyjny?
    a jaki konkretnie to chyba będę dochodził jak się okaże który wygra
    pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Wybrałbym kondensacyjny. Mój ma 5 lat gwarancji. To chyba o czymś świadczy. O oszczędnościach już wspominałem, o komforcie też. Sterownik SCAR mam na piętrze w pokoju w którym mam komputer i tylko zerkam na wyświetlacz. Zadana temp jest utrzymywana z dokładnością +/- 0.2 *C, a znak mocy pokazuje minimum.

Zawsze KONDENSACYJNY. W każdym dniu okresu grzewczego pracuje z dużo wyższą sprawnością, a w okresach przejściowych, czyli przez 80-90 % czasu pracy, świetnie kondensuje.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Kocioł kondensacyjny różni się budową palnika od kotłów atmosferycznych i turbo, ale najważniejszą zaletą jest zawsze odpowiednia ilość powietrza do spalania niezależnie od aktualnej mocy pracy kotła. Czyli kocioł zasysa tyle powietrza ile potrzebuje do spalania, nie więcej nie mniej. Decydując się na kocioł kondensacyjny pamiętaj że będziesz musiał zmienić komin - pisze bo jest wiele nieporozumień na forum.
  • Poziom 19  
    mirrzo napisał:
    Zawsze KONDENSACYJNY. W każdym dniu okresu grzewczego pracuje z dużo wyższą sprawnością, a w okresach przejściowych, czyli przez 80-90 % czasu pracy, świetnie kondensuje.

Niestety nie zawsze.
    Polecam materiały serwisowe producentów kotłów gazowych.

Według mnie, zresztą nie tylko, kocioł kondensacyjny świetnie nadaje się do każdej instalacji. Jeżeli instalacja jest do niego nie przygotowana, również będę go polecał, a to ze względu na jego wysoką sprawność. W takiej instalacji może nie kondensować przy wysokim zapotrzebowaniu na temperaturę czynnika grzewczego. Jednak w okresach przejściowych będzie zachowywał się dużo lepiej, czyli będzie kondensował, a to znaczy: oszczędzał gaz. Zresztą, jak w całym sezonie grzewczym. Nie istnieją materiały serwisowe, w których napisane jest, że kotłów kondensacyjnych nie należy stosować tu, a należy stosować tam. Sprawność tych kotłów, jak również atmosferycznych jest zmienna, czyli im niższa temperatura czynnika, tym wyższa sprawność. Kondensacyjny odzyskuje ciepło zawarte w spalinach, więc jest LEPSZY. Idąc dalej Twoim wywodem, odpowiedz, dlaczego producenci idą z modulacją w dół? Czyżby nie po to, żeby kocioł można było zastosować do każdej instalacji ? Są przecież kotły kondensacyjne o mocy już od 1,9 kW (IMMERGAS). Właśnie po to.

Proszę dalej...Teraz ty :D
  • Poziom 19  
    Do obelixxxxxx
    Dla Ciebie najodpowiedniejszy będzie kocioł kondesujący nie kondesacyjny.
    Jeden z kotłów które wymieniłeś jest kotłem kondesującym!
    Beretta Conica Sinthesi 25 e.s.i to prosty kocioł kondesujący.
    Nie wymaga analizy spalin , jest tani w eksploatacji , naprawach , a stała sprawność 97% da mu przewage (dla twojego układu grzejnikowego) nad kondesacyjnym.

do mirrzo
    Gdybyś miał większe rozeznanie na rynku instalacyjnym wiedziałbyś że kocioł kondesacyjne nie zawsze jest odpowiedni do każdego układu a Ty takie właśnie nieświadomie bedziesz polecał użytkownikom polegającym Twojej wiedzy.Musisz przyjąć do wiadomości że nie zawsze masz racje, czasem zasięgnąć opini bardziej doświadczonego użytkownika niż niepotrzebnie bić piane.
    Kotły kondesujące wypełniły luke między kondesatami a zwykłymi kotłami aby właśnie stosowac je do układów z grzejnikami.Nie nadają sie oczywiście do układów mieszanych ani ogrzewania podłogowego-tu przewage ma Kocioł kondesacyjny!
    W niektórych przypadkach są jednak bezkonkurencyjne.A biorąć pod uwagę stałą sprawność 97% , koszty napraw , dobór grzejników -częto są lepszym rozwiązaniem niż kotły kondesacyjne.Mam nadzieje że się czegoś ode mnie nauczysz, jak coś dla Ciebie jest niejasne po prostu zapytaj.

szymonjasiu napisał:
    stała sprawność 97%

Czy to możliwe ??? Uważam, że to twój marketing, również do podziału kotłów na kondensacyjne i kondensujące.
    Oto opis kotła kondensacyjnego (kondensującego) w artykule Muratora.
    http://www.muratordom.pl/instalacje/kotly-i-a...ondensacyjny-pracowal-efektywnie,6375_121.htm
    Tyle na ten temat.
  • Poziom 19  
    mirrzo napisał:
    szymonjasiu napisał:
    stała sprawność 97%

Czy to możliwe ??? Uważam, że to twój marketing, również do podziału kotłów na kondensacyjne i kondensujące.
    Oto opis kotła kondensacyjnego (kondensującego) w artykule Muratora.
    http://www.muratordom.pl/instalacje/kotly-i-a...ondensacyjny-pracowal-efektywnie,6375_121.htm
    Tyle na ten temat.

Jest zasadnicza różnica miedzy kotłem kondesacyjnym a kondesującym.
    Dałem część opisu ze strony producenta jako cytat -był niewygodny dla osoby która brnie w niewiedzy i został opis wycięty.
    To nie mój marketing a fakty-gdybyś nie edytował moich postów inni użytkownicy widzieli by różnice i korzysci z posiadania kotła kondesacyjnego lub kondesującego.Niestety po edycji muszą opierać się na nieaktualnych (merytorycznie ) linkach które ty podajesz celowo(chyba) wprowadzając użytkowników w błąd.
  • Poziom 9  
    Witam, korzystając z powyższego tematu dołączę się z zapytaniem czy posiadając grzejniki firmy convecter / 6 grzejników w tym dwa małe tj. 4 grzejniki dł. 130 cm, 2 grzejniki 70 cm / instalacja stalowa - rury o srednicy 2,2 cm, powierzchnia grzewcza 96 m2 będzie korzystnie kupic kocioł kondensacyjny o którym wspomina szymonjasiu czy może kondensacyjny. W chwili obecnej posiadam zabytek tj kocioł dwufunkcyjny termet AR-MSC20 spisuje się nie najgorzej. Jednym słowem szukam oszczędności i czy takowe będą po wymianie kotła. Dotychczas skłaniałem się do wymiany na kocioł immergasa Eolo Star 24 3 E z zamkniętą komorą spalania. Kocioł jest usytuowany w łazience. Jeżeli mogę coś dodac to zuzycie gazu na dobe w chwili obecnej przy temperaturach od -4 /noc/ do 2 / dzien/ oC wynosi ok 10 m3 / w tym gotowanie oraz mycie 2 osoby/ przy mrozach jakie były niedawno czyli - 20 zuzycie było ok 19 m3 - temperatura w mieszkaniu 19,5 oC. Proszę o jakieś sugestie i wybór najkorzystniejszego dla mnie kotła mając na uwadze posiadane przezemnie grzejniki oraz instalacje.
  • Poziom 25  
    Posiadasz kocioł Termetu i piszesz, że jesteś z niego zadowolony, jeśli serwis też się sprawdza polecam kondensat Termetu Windsor, lub MiniMax Dynamic.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeśli zamontuje go autoryzowany serwis lub instalator masz 3 lata gwarancji.
  • Poziom 10  
    Dziękuję wszystkim za przyłączenie się do zażartej jak widzę dyskusji.A teraz po kolei:

@DARIUS67 - możesz wskazać gdzie przejrzyście i dostępnie napisano o tym jaki komin powinienem posiadać ?Czy komin do pieca kondensacyjnego musi spełniać jakieś extra wymogi od (rozmiar?)komina ze stali nierdzewnej? W linku podanym przez @mirrzo pisze wręcz ,że nie potrzeba komina(http://www.muratordom.pl/instalacje/kotly-i-automatyka/by-kociol-kondensacyjny-pracowal-efektywnie,6375_121.htm)

@mirrzo - piszesz "Jeżeli instalacja jest do niego nie przygotowana",co Twoim zdaniem jest nie tak z moją instalacją ,co mogę zmienić ,żeby to poprawić i zaadoptować do kotła kondensacyjnego?
    Jeśli dobrze zrozumiałem to :aby kocioł kondensacyjny pracował z największą sprawnością, temperatura wody powracającej z instalacji (temperatura powrotu) powinna być niższa od 58°C,gdy temperatura na zasilaniu przekroczy tę wartość , czyli jest większa od 58°C kocioł przestaje kondensować.

@szymonjasiu - piszesz , "Kotły kondensujące nie nadają sie oczywiście do układów mieszanych ani ogrzewania podłogowego-tu przewage ma Kocioł kondesacyjny! , czyli w moim przypadku chyba odpadają kondensujące jako,że mam kaloryfery i ogrzewanie podłogowe( a dokładnie wykorzystanie powrotu ciepłej wody z kaloryferów do ogrzewania podłogi.Dodam,że mogę zarówno zakręcić kaloryfery i grzać tylko podłogą jak i na odwrót oraz wszystkim na raz)a to jest chyba układ mieszany.
    Jeśli dobrze zrozumiałem tę kombinację z temperaturą progową 58°C z Muratora to u mnie chyba poprzez to ,że z kaloryferów woda nie wraca bezpośrednio do pieca ale musi jeszcze wojować przez podłogę na pewno nie posiada ona temp 58°C lub więcej co z definicji wyklucza zastosowanie kotła kondensującego (jeśli to dobrze zrozumiałem)

Proszę bardzo o odpowiedzi bo wtedy chyba się już wyjaśni który rodzaj kotła w moim przypadku będzie najodpowiedniejszy.
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Proszę o rzeczową odpowiedź co do zakupu kotła czy ma to byc kondesat czy zwykły atmosferyczny z komorą zamkniętą, mając na uwadze to co pisałem wyżej. Dziękuje i pzdr.

p.s termet o którym pisałem użytkuję od ok 1 roku gdyż zakupiłem mieszkanie, i nie koniecznie musi to byc ponownie termet, jestem otwarty na wszelakie propozycje.
  • Poziom 9  
    Witam, upłynął już prawie rok od pytania jakie zadałem na tym forum co do wymiany kotła, nadal nie wymieniłem kotła i temat jest otwarty. Nie wymieniłem dlatego iż ociepliłem budynek styropianem 10 cm i finananse nie pozwoliły mi na dalsze modernizacje. Na chwilę obecną jestm zadowolony z tego, iż nie wymieniłem kotła gdyż mam rozeznanie co do zużycia gazu przed i po ociepleniu, bez wymiany pieca. Musze powiedzieć z uśmiechem na twarzy iż zużcie gazu spadło po ociepleniu o ok 30% :) Mało tego, na świecie pojawiła się mała "kruszynka" :) i temperatura w mieszkaniu wzrosła z 19,5 na 20,5 stopnia. Proszę o sugestie co do wymiany kotła tak jak opisane było wyżej, proszę o rzeczowe sugestie, z góry za nie dziękuje.
  • Poziom 11  
    ice40 napisał:
    Witam, upłynął już prawie rok od pytania jakie zadałem na tym forum co do wymiany kotła, nadal nie wymieniłem kotła i temat jest otwarty. Nie wymieniłem dlatego iż ociepliłem budynek styropianem 10 cm i finananse nie pozwoliły mi na dalsze modernizacje. Na chwilę obecną jestm zadowolony z tego, iż nie wymieniłem kotła gdyż mam rozeznanie co do zużycia gazu przed i po ociepleniu, bez wymiany pieca. Musze powiedzieć z uśmiechem na twarzy iż zużcie gazu spadło po ociepleniu o ok 30% :) Mało tego, na świecie pojawiła się mała "kruszynka" :) i temperatura w mieszkaniu wzrosła z 19,5 na 20,5 stopnia. Proszę o sugestie co do wymiany kotła tak jak opisane było wyżej, proszę o rzeczowe sugestie, z góry za nie dziękuje.

rzeczowo i konkretnie to jeśli masz zapas kasy to siedź w gazie lub oo. jeśli szukasz oszczędności to się przrzuć na czarne złoto. zależnie w jakim rejonie mieszkasz. każde 500km to jakieś 100zł do tony. coś o tym wiem bo mieszkam na niemal północnym zachodzie i kosztuje sporo, za to wersja rosyjska choć aż z syberii jest o 20% tańsza od krajowej. jeśli nie brzydzisz się szlaki, popiołu czy pyłu to się odezwij. można 2-krotnie oszczędzić...

Proszę poprawić błędy i pisać poprawną polszczyzną
    mod - mirrzo
  • Poziom 22  
    ice40 napisał:
    Proszę o rzeczową odpowiedź co do zakupu kotła czy ma to byc kondesat czy zwykły atmosferyczny z komorą zamkniętą,

MIMO że zadałeś to pytanie jakieś 10 miesięcy temu na tym forum nie uzyskałeś odpowiedzi, pewnie uzyskałeś ja z innych źródeł. mimo to zwróce uwagę na mały szczegół niema kotłów atmosferycznych z zamkniętą komorą spalani.
    są atmosferyczne,
    są z zamkniętą komorą spalania
    są w końcu kondensacyjne
    czytałem też o kotłach impulsowych ale ich cena to x2,5 ceny kondensatów.
    kocioł z zamkniętą komorą spalania jest dużo bezpieczniejszy i ekonomicznieszy, ponieważ do splania nie bierze powietrza z pomieszczenia tylko z kanału kominowego nie wystudza tym samym pomieszczenia w którym jest zamontowany.
    Różnica ceny pomiędzy tym kotłem a kondensatem nie jest duża dlatego uważam że kondensat jest optymalnym rozwiązaniem i zawsze kila % sprawności zyskasz, jeżeli nie w okresie silnych mrozów ale w okresach przejściowych napewno.