Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ na mikrokontrolerze do akwizycji pomiarów napięcia

siwy27 13 Sty 2003 23:28 3295 17
  • #1 13 Sty 2003 23:28
    siwy27
    Poziom 11  

Witam

potrzebuje pomocy w zrobieniu ukladu nie koniecznie na Atmelu , ktory to uklad mierzyl by napiecie i co 15 min zapisywal i przez okres miesiaca sumowal i wynik wyswietlal na wyswietlaczu , zmozliwoscia kasowania wyniku.

Pozdro
    siwy

0 17
  • #2 14 Sty 2003 00:10
    Jaca
    Poziom 28  

Ja bym zaproponował AVRa AT90S4433 z wewnętrznym przetwornikiem o rozdzielczości 10 bitów (0...1023) do tego LCD 1x16.
    Czy układ ma pamiętać wszystkie pomiary bo nie rozumiem co masz na myśli mówiąc "sumował"? Jaki będzie zakres mierzonego napięcia ?

0
  • #3 14 Sty 2003 15:38
    cepa
    Poziom 11  

Jezeli chcesz zrobic cos jak maszyna wolnopisząca (do np: sejsmografu) to proponuje układ MAX186 (12bit ADC,8 kanałów,wewnetrze zródło napiecia odniesienia 4,096V) i jakąs pamiec (ok 6kB, chyba najlepiej SRAM). Co do wyswietlania wyniku na LCD to jakis graficzny i procki do scrollowania wykresu. Program moze byc dosc skompilkowany wiec proponował bym procka AT90S8535 (8kB pamieci programu).

0
  • #4 15 Sty 2003 16:35
    siwy27
    Poziom 11  

Witam
    Dzieki za odpowiedzi

Aco do ukladu to doladniej ...
    Pomiar napiecia bedzie mierzony na boczniku rzedu ok 60mV, ktory
    bedzie wpiety do przekladnika i tak defakto chodzi mi o pomiar pradu , ale ktorego reprezentacja bedzie mierzone napiecie na boczniku.
    Uklad ma za zadanie dokonywac 3 odczytow napiecia w ciagu doby,
    zapamietywac i wyswitlic wartosc pradu zmierzonego w okreslonym przedziale czasu. I tak np. przez miesiac ma ciagle mierzyc, sumowac i wynik wyswietlic na wyswietlacz.

pozdrawiam Artur

0
  • #5 15 Sty 2003 17:41
    elektryk
    Poziom 42  

Dlaczego koniecznie na atmelu?
    Czy chcesz żeby ci ktoś zaprojektował na zamówienie cały układ czy tylko wskazówki jak to zrobić?
    Czy masz już jakieś pomysły jak to dokładnie ma działać czy ma być menu na wyswietlaczu, czy kasowanie blokowane kodem/kartą/pastylką , czy ma być możliwość odczytu stanu prze urządzenie zewnętrzne, czy ma mieć zegar z datownikiem, czy ma liczyć/przechowywać wartości średnie itp.

0
  • #6 16 Sty 2003 19:06
    siwy27
    Poziom 11  

Witam

Wlasnie nie musi dowolny uklad , nawet powiedzialbym jak najprosciej.
    Raczej chcialbym to zlecic do zaprojektowania opisu i oczywiscie zlutowania.

Przepraszam odczyt i zapamietanie wartosci musi byc dokonywane co 15 min na dobe - co daje 96 odczytow wartosci chwilowych z jednego dnia
    i tak przez okragly miesiac ma ciagle te pomiary sumowac i wynik wyswietlic na wyswietlacz, w ciagu miesiaca daje 2976 probek (96*31dni)
    chcialbym miec mozliwosc kasowania tego wyniku.
    Ale jeszcze jedno , podobne do tego wczesniejszego tyle ze zliczanie i zapawietanie probek ma sie odbyc za okragly rok. To tyle co od strony programu, natomist pozostaje jeszcze czesc elektryczna.

Dlaczego Atmel bo przeczytalem w EP 10/2001 artykul o Uniwersalny przyrzad labolatoryjny i tam Pan A. Gawryluk ladnie opisuje atmela i pomyslalem wlasnie o nim .

Druga rzecz ktora potrzebuje zrobic to licznik, czsomierz ale zeby mozna bylo zmierzyc czas rzedu ms.
    znalazlem taki w EP 7/2001 Licznik czasu pracy na ST62T65 tyle , ze ma duzy pobor pradu - wyswietlacz LED, chcialbym zmienic na wyswietlacz o mniejszym poborze pradu i lekka zmiana w programie jak zapewnia autor z licznika na stoper i jest ok

dla szybkiego kontaktu prosze na GG 2450

pozdrawiam Siwy

0
  • #7 16 Sty 2003 23:42
    elektryk
    Poziom 42  

1. Jak już ktoś spytał jaki jest zakres zmian napięcia wejściowego i jaka ma być rozdzielczość.
    2. Czy jest konieczne zapamiętywanie poszczególnych próbek z dnia/miesiące...
    3. Co z kasowaniem (czytaj mój poprzedni post)
    4. Licznik czasomierz to nie ma problemu zbudować na prawie dowolny procku o ile rozumiem ma NIE być wyświetlacza LED (tylko LCD). Jak ma być zrobiony pomiar czasu, chodzi o to CO ma mierzyć ten układ.

0
  • #8 17 Sty 2003 17:28
    siwy27
    Poziom 11  

Witam

Napiecie jest wielkosci 0-60mV, jak wspomnialem bedzie mierzone na boczniku przekladnika pradowego.
    "Zapamietanie probek z dnia" te mnie nie interesuja jako wynik na wyswietlaczu mnie interesuje napewno suma probek z miesiaca, ktora bede mogl kasowac przyciskiem.
    "jaka ma byc rozdzielczosc" tzn ile probek - pomiarow napiecia ma robic w ciagu dnia jezeli chodzi o to to ma dokonywac pomiaru co 15minut.

Co do stopera to najprosciej uklad musi miec wejscie , ktorym ja moge wejsc moim ukladem zalaczajacym czyli wchodze stanem wysokim 5V.

Przepraszam ale nie jestem elektronikiem natomiast automatykiem jednak probuje dalej , moze uda mi sie w koncu jakos to wytlumaczyc :)

Pozdrawiam

siwy

0
  • #9 17 Sty 2003 18:07
    elektryk
    Poziom 42  

"Zapamietanie probek z dnia" te mnie nie interesuja jako wynik na wyswietlaczu mnie interesuje napewno suma probek z miesiaca, ktora bede mogl kasowac przyciskiem.

czyli 12 probek w roku? Jakie to ma zastosowanie licznie sredniego prądu?

"jaka ma byc rozdzielczosc" tzn ile probek - pomiarow napiecia ma robic w ciagu dnia jezeli chodzi o to to ma dokonywac pomiaru co 15minut.

z jaką dokładnością ma być mierzone napięcie

Co do stopera to najprosciej uklad musi miec wejscie , ktorym ja moge wejsc moim ukladem zalaczajacym czyli wchodze stanem wysokim 5V.

Czyli ma mierzyć długość impulsu czy czas między dwoma zboczami dwoch różnych impusów?

0
  • #10 19 Cze 2003 20:23
    Pyku
    Poziom 12  

Napisałeś Siwy27, żę:
    Pomiar napiecia bedzie mierzony na boczniku rzedu ok 60mV, ktory
    bedzie wpiety do przekladnika i tak defakto chodzi mi o pomiar pradu , ale ktorego ...

Czy to znaczy, że to będzie pomiar prądu zmiennego??
    Przetwornik 12 bitowy z nap. ref. 4,096V daje rozdzielczość 1mV - to będzie słaba dokładność dla pomiaru wartości 0..60mV - pasowałoby to jakoś dopasować (wzmocnić) Jakie prądy będziesz docelowo mierzył ?
    Ponadto uP powinien wiedzieć jaka jest data i gdzina, żeby zliczać próbki do właściwego miesiąca. (rozumiem, że masz na myśli średnią z dnia i średnie z miesiąca) Jeśłi nie EEPROM się kłania (szkoda by było po pół roku stracić wszystkie wyniki)

0
  • #11 19 Cze 2003 23:49
    siwy27
    Poziom 11  

Witam

TAkie sa zalozenia. Potrzeba jest zbudowania ukladu do pomiaru zuzycia amperow czyli pradu w czasie. Na wyswietlaczu ma byc zuzycie miesiecznie , ktore moge zresetowac i zuzycie roczne a nawet niech liczy ile moze , poniewaz gosciu po roku zrobi odczyt i tak i tak. W pierwszej wersji prototypowej ma byc jak najwieksze uproszczenie. No moze nie do konca bo ... skoro uklad musi sie sam zasilic z tego samego przekladnika a nawet z bocznika , czyli jak widzisz bedzie spora niedokladnosc , bo i licznik nie bedzie liczyl poki nie poplynie wystarczajacy prad w kablu i puty napiecie na przekladniku bedzie tak wysokie aby uklad mogl chodzic. Oczywiscie napiecie zasilania brane z bocznika musi byc dodatkowo wzmocnione do takiej wartosci napiecia i o takiej mocy aby mogl zasilic caly uklad.
    pozdrawiam

0
  • #12 20 Cze 2003 01:40
    Nemo
    Poziom 31  

Z bocznika 60mV ciężko będzie zasilić układ, chyba że źle zrozumiałem. Poza tym czy ten układ ma mierzyć prąd stały, czy zmienny (sieciowy). Wtedy z przetwornikiem trzeba się będzie pobawić, aby wykonywał pomiar podczas Umax sieci.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 20 Cze 2003 10:00
    Pyku
    Poziom 12  

Nadal nie wiadomo czy to prąd stały, czy zmienny pojawi się na boczniku. Po za tym jak to napisał Nemo z tego bocznika będzie bardz otrudno zasilić układ a w przypadku przerwy, braku zasilania będzie poważny problem. Układ zgubi się w czasie jeśli nie będzie miał zasilania!

0
  • #14 20 Cze 2003 11:39
    elektryk
    Poziom 42  

Rozmawiałem z Siwy27 na ten temat chodzi o urządzenie podobne do licznika energii elektrycznej mierzący prąd (na wejściu jest przekładnik 500A, na jego wyjściu jest bocznik na którym odkłada się 60mV) (napięcie i cos fi =const) zasilane z baterii/akumulatora.
    :arrow: Siwy27 odezwij się na priv czy to nadal aktualne.

0
  • #15 20 Cze 2003 18:06
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

MIAŁEM TO NAPISAĆ RANO... ALE BYŁEM PO NOCCE :sleeping:

ale skoro cos fi jest stały, to nie bedzie problemu ze zliczaniem energi- nie wiem może jest inaczej ale to mi sugeruje że odbiornikiem bedzie obciazenie o charakterze czysto rezystancyjnym (nie bedzie przesuniecia tego cos)- czy to jest w ogóle mozliwe w praktyce- zeby nie bylo przesuniecia?

jest taki (całkiem sympatyczny) układzik AD7750 - liczkim mocy czynnej (czy jakoś tak...) bierze pod uwage właśnei ten cos fi. trzeba tylko bodrać pare elementów dyskretnych, a do wyjscia podłczyć zwykły licznik (procek) ma bodajrze 100 impulsów na kilkowat

0
  • #16 20 Cze 2003 18:43
    elektryk
    Poziom 42  

bolek napisał:
    jest taki (całkiem sympatyczny) układzik AD7750 - liczkim mocy czynnej (czy jakoś tak...)
    Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach układ pobiera od 3mA do 5.5mA oraz pewnie cene (nie moge się doszukać ile chcą w polsce) Ostatni mój pomysł w rozmowie prywatnej to był układ na wzmacniaczach operacyjnych.

0
  • #17 20 Cze 2003 23:46
    Nemo
    Poziom 31  

To nie będzie zbyt prosty układ. Skoro problem zasilania został rozwiązany, wrzucę trzy grosze do przetwornika A/D. Jeśli maksymalne napięcie na boczniku będzie 60mV (0,06V) to niełatwo będzie znaleźć jakikolwiek przetwornik zdolny do pomiarów tak niskiego napięcia z rozsądną rozdzielczością. Nawet dla 8 bitów na 1 bit przypadnie około 0,23mV (nieco mało). Pomijam przetworniki 16 bitowe. Przy zastosowaniu wzmacniaczy operacyjnych (tak jak proponuje elektryk) trzeba będzie dobrze pokombinować, aby utrzymać niskie zniekształcenia. No właśnie, a z jaką maksymalną dokładnością to ma pracować? I co wymaga tak wielkich prądów (zakładam napięcie sieciowe 230V).
    Pozdrawiam.

0
  • #18 21 Cze 2003 17:31
    siwy27
    Poziom 11  

witam

ELEKTRYK jak najbardziej aktualne !!

Oczywiscie jest to prad zmienny, i niekoniecznie jest to 220V moze byc to rowniez 500V. Co do cos fi = const. narazie nie beziemy sobie tym zawracac glowe. Trzeba zrobic jakies zalozenia, przeciez licznik energii nie dopasowuje sie do cos fi w danej chwili. Zalozenie wynika z danych statystycznych, ktore mam.

pozdrawiam

P.S. ELEKTRYK napisz swij nr gg bo przeinstalowalem i zapomnialem pozgrywac dane

0