Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie antyzwarciowe do STK4050

cezaryzseit 01 Sie 2004 23:58 3693 21
  • #1 01 Sie 2004 23:58
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Witam
    Chciałem wstawić zabezpieczenie przeciw zwarciowe do STK4050V.
    Producent omawia możliwość istnienia takowego, ale nie zamieszcza schematu.
    Chciałem się również zapytać o pełną kompatybilność kości STK4046XI (120W która była oryginalnie wstawiona) i STK4050V (200W) Wartości wszystkich elementów dyskretnych w pdf-ach się zgadzają, producent informuje iż wyprowadzenia się zgadzają.
    Ale może należy stawić rezystory większej mocy (obecne mają 5W) Napięcie się zgadza ponieważ jest +/- 66V
    Dzięks :)

• #2 02 Sie 2004 23:08
    irek2
    Poziom 40  

Ten uklad ma wyprowadzone na zewnatrz rezystory emiterow wiec mozna na nich zrobic zabezpieczenie pradowe jak to sie robi w zwyklych wzmakach. Kiedys zaprojektowalem uklad pelnego zabezpieczenia wzmaka.

• #3 03 Sie 2004 22:42
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Witam ponownie
    Dwie kości STK4050V zostały zakupione za 88zł sztuka (miłe zaskoczenie :D ) Następnie wstawiona i okazało się iż ma ona zabezpieczenie ponieważ wyłączała się przy głośnikach 4 omowych przy zbyt dużym natężeniu. Poprzedniczka STK4046XI na dwóch 4 omówkach połączonych równolegle i można było ją dociągnąć do końca. Co prawda nowa jest głośniejsza ale nie nadaje do tamtych głośników a są to jedyne głośniki, które mogą się nadawać ponieważ są naprawdę mocne. Ostatnio wytrzymały około 60V :!: napięcia stałego po spaleniu się poprzedniej kości. Nie wiem ile dokładnie czasu to trwało bo geniusze, którzy ją obsługiwali nie wiedzieli co się stało i nawet ponownie je załączali do tego napięcia
    Moje pytanie czy da się lekko oszukać układ przeciw zwarciowy aby nie wyłączał się na 4 omach?
    Sprawdzałem i rezystory mogą zostać ale trzeba koniecznie dołożyć pojemności ponieważ 10mF przestaje wystarczać napięcie spada z 66V czasami do 55V czyli nawet sporo.
    Uwaga wzmacniacz został już opity więc na pewno będzie działał poprawnie :roll:

• #4 04 Sie 2004 18:56
    irek2
    Poziom 40  

Napiecie spada z powodu trafa a nie kondensatorow.
    Pierwsze slysze zeby STK4050 mial zabezpieczenia.
    Trzeba by zobaczyc note katalogowa dokladnie do tej serii co masz scalak.

• #5 06 Sie 2004 22:48
    cezaryzseit
    Poziom 14  

A tak sie zapytam czy da cos się zrobić z tymi spadkami napięć ponieważ to raczej nie jest wskazane?

• #6 06 Sie 2004 23:01
    irek2
    Poziom 40  

Przeciez to normalne ze napiecie zasilania spada. Typowo o 10-20% i niczym to nie grozi. Wazne zeby nie spadlo ponizej prawidlowej pracy wzmacniacza. Od napiecia zasilania zalezy moc wzmacniacza czym nizsze tym mniejsza moc wyjsciowa.

• #7 09 Sie 2004 22:50
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Więc jeśli ciągnę J-35 na 2 omach do końca (THD 70%) na za małej pojemności - 4,7mF i za słabym transformatorze (drut 0.6mm) i napięcie spada mi z 40V do 20V to dołożenie pojemności nic mi nie da jeśli nie zmienię transformatora?

• #8 09 Sie 2004 22:53
    irek2
    Poziom 40  

Dokladnie tak.
    Wieksza pojemnosc poprawia tylko chwilowe zapotrzebowanie na moc czyli pojedyncze impulsy. Ale jak trafo usiadzie to cudow nie ma bedzie za malo napiecia.

• #9 20 Sie 2004 13:12
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Nie moge wytłumaczyć kumplowi iż nie wyłacza się z powodu spadku napięcia. Ale on dalej swoje i chce aby wstawić tam dodatkowy transformator podnoszący ogólnie napięcie o kilka woltów, bo zależy mu na tym aby ciągnąć sprzęt na 4 omach.
    Co prawda poprzednia kość pracowała na napięciu wyższym niż zalecane i aż się spaliła ale się nie wyłączyła :wink:
    Jak będę miał to w rękach to sprawdze numer serii i poszukam czegoś na jej temat.
    Pozdrawiam

• #10 24 Sie 2004 22:37
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Witam
    Na przedniej stronie ścianki scalaka widnieje napis 1F13. Szukałem w wyszukiwarce i nic nie wyszukałem. Od strony radiatora też jest jakiś napis może tamten będzie coś oznaczał?
    Jak się pokombinuje z podłączeniem głośników to wzmacniacz robi niemałe zamieszanie :D

• #11 12 Wrz 2004 22:49
    ALTON
    Poziom 38  

Witam.Kto mi może poradzić gdzie mam kupić STK4050 ale żeby to był orginał??.Może kosztować nawet 150zł ale musi to byc 100% orginał.Czy naprawde cybortech oferuje 100% orginały STK?.Prosze o jakieś namiary...Może ktoś ma do sprzedania z wylutu STK4050 sprawnego w 100% i oczywiście ORGINALNEGO?.Gdzie kupiłes tego STK4050 który kosztował 88zł?

• #12 13 Wrz 2004 00:36
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Inter-Chip Olsztyn
    Nie wiem czy są to orginały, grają dobrze :D
    Jak podłącze na jeden kanał 8 ohm a na drugi 4 ohmy to mogę potecjometr głośności dociągnoć do końca i nic się nie wyłącza.

• #13 21 Wrz 2004 00:51
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Chyba znalazłem przyczynę wyłączanie się wzmacniacza przy niskiej impedancji. Spalony był rezystor 1,5k podłączony przez diodę do masy. Tworzył z jakimś mniejszym rezystorem dzielnik napięcia z wyjścia wzmacniacza i podawał to na jakiś tranzystor. Nie wiem jaką to sprawuję funkcję ale teraz już się nie wyłącza :D

• #14 24 Wrz 2004 00:04
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Dzięki rozległej wiedzy kolegi ALTON-a dowiedziałem się iż wstawione STK4050V nie są oryginalne (zielona płytka przy nóżkach pod obudową ) Nie wiem czy jakoś bardziej muszę uważać na to aby go nie spalić. Na 4 omach żadna krzywda mu się nie dzieje :D

• #15 24 Wrz 2004 20:43
    ALTON
    Poziom 38  

Widać podróbka nie zawsze jest gorsza :).Tylko ciekawe jakby sie zachowała na zasilaniu 2x80V jakie jest u mnie :? (dlatego nie mogłem se pozwolić na strate stk podróby)......

• #16 24 Wrz 2004 23:02
    vespereq
    Poziom 26  

z tego co sie zdążyłem zorientować narazie oryginały mają tylko w cybor-techu

• #17 25 Wrz 2004 09:07
    ALTON
    Poziom 38  

Zgadza sie.Ja tam zamówiłem i dostałem orginał...Firma ta ma nawet podział na STK-i

z racji że kupiłem stk4050II to podam na tym przykładzie

STK4050II CHINA - 25zł
    STK4050II SANYO - 77zł

Jak ktoś chce kupuje(jak to pani w cybor techu powiedziała) CENE a inni kupują TOWAR :)

• #18 06 Maj 2005 17:32
    teflon
    Poziom 15  

irek2 namalował zabezpieczenie.
    nie do końca rozumie dlaczego w zabezpieczeniach nadprądowych rezystor w dzuielniku (r1,r2,...) podłącza sie do masy i to jeszcze przez diode.
    irek zapomniacł chyba o połączeniu emiterów t1,t.. z wyjściem wzmacniacza więc to poprawilem na rys 1.
    rys 2 jest zmodyfikowany przez mnie.
    czy wg Was będzie spełniał swoje zadanie??
    z tego co obliczyłem to przy rezystancji 0,22ohm w stopniu wyjściowym
    i przy dzielniku jaki wstawiłem 2.2k, 1,5k około 0,7V pojawi sie na bramce tranzystora zabezpieczającego gdy przez tranzystor wyjściowy popłymie 7,8A.
    czy wie ktoś jaki prąd wytrzymają tranzystory w STK4050 ?

• #19 06 Maj 2005 19:35
    teflon
    Poziom 15  

aa jeszcze jedno
    te rezystory w esteku co sterują stopniem mocy (R7,R8) to 470ohm.
    tranzystory od zabezpieczenia chce wsadzić bc547, 557.
    myśle że Uce 45V wystarcy bo dużych napięć tam sie raczej nie spotka.
    ale czy 100mA w kolektorze da rade??

• #20 08 Maj 2005 22:03
    irek2
    Poziom 40  

Kurde rzeczywiscie zapomnialem o tym polaczeniu :) Pewnie protel pomyslal ze to zwarcie i usunal sam.
    Typowy prad sterujacy wychodzacy z rezystorow R7, R8 wynosci 5-20mA wiec spokojnie wystarcza w zabezpieczeniu dowolne male tranzystory.
    Dzielnik napiecia R1,R2,D1 jest podlaczony do masy bo tworzy ogranicznik pradu uzalezniny od napiecia wyjsciowego. Czym wieksze napiecie wyjsciowe tym wiekszy dopuszczalny prad. Dla zwarcia wyjscia prad jest duzo mniejszy niz przy oddawaniu pelnej mocy co zabezpiecza tranzystory.
    Teflon twoja modyfikacja oiera sie tylko na pradzie i nie jest skutecznym zabezpieczeniem.

• #21 09 Maj 2005 15:01
    teflon
    Poziom 15  

hmm
    no rzeczywiście ograniczenie zależne od napięcia wyjściowego jest dość ciekawe.
    ale jeśli dopuszczalny pręd jest mniejszy przy mniejszym napięciu wyjścia to czasem może być to niepotrzebne.(jeśli dobrze dumam)
    jak podłączymy kolumne o małej Z albo kilka kolumn na raz to zabezpieczenie wyłączy tranzystor wcześniej niż potrzeba.
    z drugiej strony
    wiadomo że jeśli puścimy przez tranzystor jeden prąd to więcej ciepła wydzieli sie na nim gdy jest nie całkiem zatkany niż jak jest prawie całkiem otwarty.
    czy dlatego mówisz że zabezpieczenie bedzie nie skuteczne?

wpadło mi do głowy żeby podłączyć czujnik prądu wyjścia do limitera na wejściu (led z optorezystorem).
    jak myślicie czy będzie to na tyle szybkie żeby zabezpieczyć tranzystory przy zwarciu wyjścia? i czy nie lepiej optorezystor wsadzić na sprzężenie?

u mnie esteki (orginalne) zasilane są 2x80V chce sie bawić w mostkowanie i takie tam więc bardzo ważne jest dobre zabezpieczenie.

Irek powiedz coś więcej o tym zabezpieczeniu co pokazałeś.
    czy jest pewne, czy puszcza 4ohmy i czy było testowane na wszystkie strony. (np zwarcie wyjścia przy pełnej mocy)

• #22 10 Maj 2005 22:39
    irek2
    Poziom 40  

To jest schemat zabezpieczenia ogolnie stosowanego w kazdym wzmacniaczu. Moc tranzystora to U*I wiec zeby tranzystor przezyl zwarcie to ograniczenie poradowe musi mu ograniczyc prad do wartosci dopuszczalnej. Podczas zwarcia napiecie na tranzystorze wynosi polowe zasilania przpuscmy ze jest to 50V wiec przeplyw pradu tylko 2A powoduje wydzilenie az 100W mocy. W twoim ukladzie zabezpieczen dopuszczajacym 7,8A bedzie to moc 390W! i tranzystor powie papa.
    Taki uklad zabezpieczen jest sprawdzony i dobrze dziala nawet do 200W/4om na pare tranzystorow. Wiec dla czterech tranzystorow mozna osiagnac 400W na 4 a nawet na 2omach.
    Nie bardzo rozumiem co miales na mysli ze podlaczenie wielu glosnikow rownolegle spowoduje wlaczenie zabezpieczenia. Przeciez jak podlaczysz 4 glosniki po 4om kazdy to bedziesz mial wypadkowo 1om a wiec bardzo dobrze ze zabezpieczenie zadziala.
    Na STK tego zabezpieczenia nie testowalem bo nie oplaca sie kupowac tego scalaka bo taniej jest zrobic uklad na pozadnych tranzystorach a nie na badziewiach zaszytych w STK.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME