Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocena bateri HSTNN-LB42 laptop HP

lukaszb-17 10 Mar 2010 21:07 7304 17
 • #1
  lukaszb-17
  Level 12  
  Witam,
  od jakiegoś czasu mam problem z bateria w laptopie (dv6625ew) bateria trzyma 10-15 min bateria mam jakieś 2,5 roku.
  Nie znam się za bardzo na tym i chciałbym się dowiedzieć czy coś jeszcze można z niej wycisnąć ew. co z nią zrobić ładowanie i rozładowywanie nie pomaga poniżej podaje co udało mi się zmierzyć

  bateria po kompletnym naładowaniu ma 4,17V na pakiet z małymi wahaniami rzędu 10mV
  po podłączeniu żarówki 12V21W robi się 3,99V ~10mV
  napięcie "rozładowanych" ogniw(laptop nie wstaje) to około 3,78 ~50mV
 • #2
  krzychu1985^

  Level 28  
  Co to za bateria - jaka pojemność i napięcie? Przydałoby się zdjęcie elektroniki oraz nazwy układów na których jest zbudowana. Zrób screen z programu batterymom.
 • #3
  lukaszb-17
  Level 12  
  bateria ma 4,4Ah i napięcie 10,8V, zdjecia z BatteryMon wrzucę na wieczór, natomiast odnośnie elektroniki to zdążyłem się dowiedzieć ze jest tam bq2084
  elektronika wygląda tak https://obrazki.elektroda.pl/16_1264695646.jpg nie jest to moje zdjęcie ale to taka sama bateria

  Ocena bateri HSTNN-LB42 laptop HP
 • #4
  krzychu1985^

  Level 28  
  Elektronika blokuje ogniwa. Mogą być one jeszcze w dobrym stanie, full charge capacity jest bardzo niskie i powoduje to, że laptop przy 3,78 już nie wstaje, bądź się wyłącza. Ja też mam baterię 10,8v - jest to napięcie nominalne. Ładuje się do 12,5V, wyłączenie u mnie następuje przy osiągnięciu 9v (3V na sekcję), a u kolegi przy 11,34 (3,7V na sekcję). Elektronika do resetu, jednak jeśli jest to bq2084 - posiada zintegrowanego eepromu, więc reset tylko pełną lub 3 dniową wersją be2works. Trzeba mieć jeszcze nadzieję, że układ nie ma hasła. Proponuję sprawdzić pojemność ogniw mierząc prąd rozładowania. Naładować do pełna (12,5-12,6V) baterię i rozładowywać do 9V (3V) na sekcję. Żarówka 12V/5W powinna brać w teorii 0,41(6)A,pakiet 4,4Ah powinien się rozładowywać prądem 1A w 4,4 godziny. Prąd jest około 2,38 razy mniejszy, więc czas rozładowania powinien być około te 2,38 razy większy; w przybliżeniu wychodzi trochę ponad 10 godzin. Proporcjonalnie wg powyższego może kolega oszacować pojemność swoich ogniw. To jest tylko przykład, to zależy od tego ile A pobiera podłączone urządzenie.
 • #5
  lukaszb-17
  Level 12  
  na elektrodzie znalazłem taki schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1572103.html ale jest on do SBWorkshop czy do be2works czymś się rożni ?? i jeszcze jedno gdzie należny podłączyć kabel do programowania?? pod któryś z pinów wyjściowych baterii czy gdzieś trzeba się wlutować w elektronikę
 • #6
  krzychu1985^

  Level 28  
  Ten interfejs będzie działał w obydwu programach. Podpinasz się pod piny na złączu baterii. Wszystko jest opisane w akapicie "odczyt parametrów baterii".
 • #7
  lukaszb-17
  Level 12  
  tak tez myślałem ale wolałem się zapytać odezwę się później i zadam relacje - żarówka już się świeci ;)

  /--------
  żaróweczka już się 6 godzin świeci i widać ze daleko jeszcze do końca napięcie na każdej celi jest podobne ~20mV jak się okazało chip baterii ma hasło ale standardowe i za pomaca be2works udało się zrobić kopie niestety nie wiem który wiersz odpowiada za licznik ewentualnie czy ktoś może udostępnić mi wsad
 • #8
  krzychu1985^

  Level 28  
  Wsadu do tego nie ma, ponieważ bq2084 ma zintegrowany eeprom i trzeba mieć pełną wersję, żeby wykonać integrated flash reset. Czy kolega ma pełną wersję? pełną wersją robi się reset, nie wgrywa się do tego kontrolera wsadu.
 • #9
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Można wgrywać wsad do tego kontrolera.

  Jeśli zrobiłeś kopie tego wsadu, to zapodaj go tutaj, a go zresetuję. Tylko do wgrania go do kontrolera będziesz potrzebował przynajmniej wersji pełnej trzydniowej tego programu.
 • #10
  krzychu1985^

  Level 28  
  To sorry, ja myślałem, że w tych kontrolach ze zintegrowanym eepromem nie odczytuje i modyfikuje się wsadu tylko program robi to automatycznie bez jakiegokolwiek podglądu w komórki :)
 • #11
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Program ma automatyczną funkcję resetu, ale nie koniecznie trzeba z niej kożystać, mozna zgrać wsad, wyedytować ręcznie według datasheetu i wgrać spowrotem :)

  Dodano po 1 [minuty]:

  Między innymi poprzez funkcję odczytu wsadu w wersji demo tego programu, można się przekonać czy jest tam standardowe hasło i czy warto wykupić wersję pełną trzydniową za 10 $ :D
 • #12
  lukaszb-17
  Level 12  
  Udało mi się zresetować elektronikę ale niestety ogniwa są do wyrzucenia. Ładują się do 60%, czas pracy na baterii trochę się wydłużył około ~40min. Prawdopodobnie sterownik po kilku ładowaniach by się wykalibrował to aktualnej pojemności ogniw ale ja chce kupić nowe i raczej z tymi już nie będę walczył. Jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi czy to normalne ze jak podłącze obciążenie do baterii, żarówkę 21W, wiadomo napięcie spada z czasem jak prąd jest pobierany z ogniwa ale po odłączeniu napięcie rośnie o ~400mV.
 • #13
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Każde rzeczywiste źródło napiecia charakteryzuje się opornością wewnętrzną, to właśnie na niej powstaje ten spadek napięcia.
 • #14
  lukaszb-17
  Level 12  
  mi bardziej chodziło ze w pewnym czasie(5-10min) od odłączenia obciążenia to napięcie rośnie
 • #15
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A to z kolei jest też naturalne dla tego typu ogniw
 • #16
  dzik9999
  Level 14  
  Można wiedzieć jakie jest hasło do tego układu?
 • #17
  lukaszb-17
  Level 12  
  Witam ponownie,
  mam kolejny problem kupiłem ogniwa zmontowałem wszystko i ... okazało się ze bezpiecznik poszedł, dziwne bo nie przypominam sobie żeby coś mi się zwarło wlutowałem kawałem drucika i wszystko chodzi i laptop trzyma znowu 3h i tu teraz pytanie czy ten bezpiecznik(12AH3) jest potrzebny, gdzie go można kupić ewentualnie czy jest jakiś zamiennik
 • #18
  jarob
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To jest bezpiecznik termiczny wyzwalany z układu second protection. Jeżeli zlutowujesz go, to powinieneś również wylutować klucz sterujący jego grzałką, bo on ulegnie destrukcji w przypadku wysterowania go.
  Generalnie bez tego zabezpieczenia bateria powinna funkcjonować normalnie, a w sytuacjach awaryjnych są jeszcze inne zabezpieczenia.
  Ze zdobyciem tych bezpieczników jest kłopot, bo minimalne zamówienie, to 500 sztuk