Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzanie kondensatorów elektrolitycznych.

16 Sty 2003 15:09 14291 11
  • Poziom 12  
    Jak sprawdzic kondensatorki elektrolityczne,(jezeli sa wyschniete lub uszkodzone) bo wybuchniete to wiadomo ) jezeli ich znamionowa pojemnosc znacznie przekracza skale pojemnosci w mierniku cyfrowym??? Sa jakies proste sposoby, przy urzyciu miernika (moze da sie go przeskalowac?) a moze...??? ktos ma inny lopatologiczny pomysl?
  • Poziom 43  
    możesz zrobić układ RC i wstawić go do generatora - mierzyć częstotliwośc i ze wzoru na stałą czasową tau=k*RC obliczyć C Tau to jedna część cyklu. Proponuje prosty myltiwibrator na 2 R i 2 C ... najpierw spracdzić jak się zachowują dobre kondensatory a następnie jeden zaminić mniej więcej określisz pojemność
  • Poziom 22  
    Jezeli po podgrzaniu kondensatora wydobywa sie z niego specyficzny smrod to tez jest objaw ze jest uszkodzony ;) I musisz pamietac ze jezeli kondensator po sprawdzeniu miernikiem wykazuje nominalna pojemnosc to wcale nie musi oznaczac ze jest dobry, bo w niektorych zastosowaniach nie bedzie pracowac prawidlowo (np. wszelkiego rodzaju przetwornice) ;)
  • Poziom 12  
    NIema innych sposobow!!! Te sa troche dlamnie malo zrozymiale! Potrzebowalbym siakis generator, a oscyloskopu tez mi brak!!! Co do drogiego postu to nie chodzi chyba o zapalniczke!!! No bo jak go podgrzac?? Jak to robicie u siebie w serwisach???
  • Poziom 22  
    Nie... bez zapalniczki ;) Wystarczy lutownica podgrzac nozke kondensatora, albo przylozyc goracy grot lutownicy na gore kondensatora tam jest takie odslaniete srebrne miejsce ;) Jak na przyklad widzisz ze po podgrzaniu uklad zaczyna dzialac (sprawdzasz podczas pracy urzadzenia) to prawie na pewno masz walniety kondensator, no i jak jeszcze wydobywa sie z niego ten "mily" zapach to najlepiej od razu z nim do kosza ;)
  • Poziom 12  
    Wydaje mi sie ze ten sposob jest troche malo wiarygodny, i nadaje sie do malych (tanich) aplikacji, a przeciez np: przetwornica nap. czy taz innego rodz. zasilacze posiadaja calkiem spore kond. 300uf 250v do 4700uf 40v przeciez to sa calkiem sporej wielkosci kond. i grzanie ich moze zajac duuuzo czasu!!! A co jesli byl dobry?? {Zazwyczaj wetrzymuja 80-105 st. C) I nie sa wcale tanie zeby je tak sobie wymieniac w nieskonczonosc!! Intereuje mnie glownie metoda ktora sprawdzila by sie w przetwornicach nap. w celu eliminacji uszkodz. kondensatorkow. Czekam na jakies bardziej dokladniejsze metody. Choc musze przyznac ze twoja met. Owsik jest szybka( do malych kond) i mam nadzieje ze skoteczna!!!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jedynie pomiar ESR pozwala wyciągać wnioski z pomiaru. Jeśli takim przyrządem się nie dysponuje pozostaje wymiana podejrzanego eleka.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    -można jeszcze stosować metodę "dokładania" dodatkowej pojemności do badanego kondensatora -też jest dobra
    -jednak najlepiej podstawić nowy...
  • Poziom 15  
    Prostej a zarazem skutecznej metody sprawdzania elek nie ma.Zeby pomiar byl wiarygodny kondensator musi byc sprawdzany w warunkach dynamicznych.Duzo wazniejszym parametrem swiadczacym o wartosci kondensatora jest nie pojemnosc a jego uplywnosc.Oto przykladowe rozwiazanie.Miernik taki musi posiadac generator o czestotl.20-50 khz o duzej wydajnosci pradowej ktory bedzie ladowal poprzez diode badany kondensator.Do kondensatora dolaczamy rownolegle rezystor rzedu 20 omow ktorego zadaniem jest szybkie rozladowanie kondensatora.Pomiar tetnien na kondensatorze da nam odpowiedz czy kondensator dobry jest czy nie.Zbudowanie i wyskalowanie takiego przyrzadu nie jest proste wiec przy bardzo niskich cenach kondkow prosciej jest je wymieniac.Natomiast gdybys chcial zbudowac taki miernik to schemat byl opublikowany w ktoryms SE .Ja po pewnym udoskonaleniu zbudowalem go i oddaje mi dzis nieocenione uslugi.
  • Poziom 24  
    Witam
    Jeżeli zajmujesz się elektroniką to warto pomyśleć o zakupie mostka RLC, faktem jest, że taki przyrząd nie jest tani, ale jego kupujesz na lata.
    A na początek proponuje zakup miernika uniwersalnego (cyfrowego) bo w nim masz też możliwość spr. kondków np. mierniki typu MATEX.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Posiadam miernik cyfrowy od lat, nadal mi dobrze sluzy ale jego skala pojemnosci konczy sie na 20uf!!! Moze da sie go jakos przeskalowac??? A moze ktos wymyslil miernik pojemnosci do pc-ta???