Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć transformator ??

18 Kwi 2010 19:15 4163 8
  • Poziom 21  
    Witam wpadł mi w ręce ten transformator i nie wiem,na których kablach mierzyć jego napięcie po stronie wtórnej a nie chciał bym go zepsuć.Po stronie wtórnej są po 2 przewody koloru czerwonego,zielonego,pomarańczowego,1 biały i 1 brązowy.Co jest w tym przypadku masą a co +?Patologiczne pytanie ale niestety jestem w ogólniaku i nie chce się uczyć metoda prób i błędów skoro mogę was zapytać.Dodatkowo jak zlikwidować i czy w ogóle się da ten przełącznik napięć po stronie pierwotnej ?Parę zdjęć jeśli potrzeba więcej proszę o odpowiedź.
    Jak podłączyć transformator ?? Jak podłączyć transformator ?? Jak podłączyć transformator ?? Jak podłączyć transformator ??
  • Poziom 28  
    Jeżeli to transformator to nie ma czegoś takiego jak masa :) Transformator służy do zmniejszania/zwiększania napięć przemiennych, a dla napięć przemiennych (AC) plus i minus to jakby to samo. Masa powstanie dopiero po wyprostowaniu napięcia przemiennego z któregoś z uzwojeń wtórnych.

Jeżeli po stronie wtórnej są parami kable o tych samych kolorach to można się domyśleć, że są to różne odczepy uzwojenia wtórnego z różnymi napięciami. Po prostu musisz ustawić miernik na AC najlepiej na największy zakres i zmierzyć co się dzieje na poszczególnych kablach. Jeżeli wiadomo gdzie jest pierwotne dla 220V, to wystarczy podłączyć go do sieci. Z tego co widzę, ma on możliwość pracy przy 110, 120 jak i 220 czy 240V za pomocą przełącznika (po prostu ten przełącznik powoduje dostarczanie napięcia wejściowego to poszczególnych odczepów uzwojenia pierwotnego, dzięki czemu może pracować przy kilku napięciach)

Jeżeli nie wiesz jak go podłączyć pod 220V to śmiem twierdzić, że brązowy oraz biały to może być też uzwojenie pierwotne. Trzeba by jednak przeanalizować też połączenia w tym przełączniku, żeby to potwierdzić i pomierzyć rezystancje tych uzwojeń. Największa rezystancja to zazwyczaj pierwotne dla 220V. Po samych zdjęciach trochę ciężko będzie.
  • Poziom 42  
    Przełącznik napięć jest tu dość prosty, z tego co widzę, obecnie ustawiono go na 110V. Weź miernik, zobacz jak w tej chwili są zrealizowane połączenia, na tej podstawie można wywnioskować, jak będą połączone przewody dla 220V (230V). Idąc od tego przełącznika po kabelkach, powinieneś się też zorientować gdzie są uzwojenia pierwotne (na zdrowy rozum 110V powinno być połową uzwojenia pierwotnego, a 220 - całym uzwojeniem). Warto to zmierzyć kontrolnie omomierzem, uzwojenie pierwotne (wysokonapięciowe) powinno się charakteryzować większym oporem (grubszy drut, więcej zwojów). Oczywiście to wszystko mierzysz omomierzem (przełącznik testerem połączeń) bez podłączania do sieci.

Po identyfikacji uzwojenia pierwotnego można omomierzem wyselekcjonować poszczególne uzwojenia wtórne (tu trzeba się wykazać czujnością, mogą to być oddzielne obwody, ale też jedno uzwojenie wtórne z odczepami). Na końcu pozostaje weryfikacja napięć po przyłączeniu do sieci - uwaga na wysokie, niebezpieczne dla życia napięcie !
  • Poziom 28  
    Tylko broń cię boże nie mierz nic przy ustawieniu miernika na prąd stały :)
  • Poziom 34  
    Witam. Pierwotne, to nie biały i żółty od przełącznika? Pomierz omomierzem wszystkie przewody i rozrysuj. Opisz, to pomyślimy.
  • Poziom 21  
    Czyli jak dobrze rozumiem jeżeli będę mierzyć napięcia na stronie wtórnej to się nic nie stanie jak źle podłącze tak ?Po stronie pierwotnej wiem jak podłączyć spokojnie taki zielony nie jestem ;].Ten przełącznik jednak zostanie chyba bo później musiał bym wszystkie kable odizolować itp. a tu w środku jest bezpiecznik nie muszę już dawać innego.Dzięki za info
  • Poziom 34  
    Nic się nie stanie, ale najpierw rozrysuj sobie połączenia przy pomocy omomierza.
  • Poziom 21  
    Pomierzyłem i wyszło tak :
    miedzy białym a czerwonym 28V
    Brązowy pomarańczowy 40V
    brązowy zielony 16V
    Trafo ma po 2 przewody każdego koloru czyli ma odpowiednio 2x28V,2x40V,2x16V zgadza się ?Czy taki transformator może służyć do zasilenia końcówek mocy choćby tda7294 albo Holtona 200.Wiem,że tak potrzebne jest zasilanie symetryczne jednak nie trzeba wsadzać tam transformatorów toroidalnych stąd moje pytanie .
  • Poziom 28  
    Tak. Taka końcówka jak TDA7294 może być zasilana minimalnym napięciem +-10V, a maksymalnym +-40V. Musi ona dostać napięcie symetryczne, ale w tym przedziale spokojnie je wyprodukujesz z tego co masz, po odpowiednim układzie prostownika. Napięcia stałe zawsze będą większe niż skuteczna wartość zmiennego (dokładnie będzie ono √2 raza większe niż zmienne, które masz na danym wyjściu). Oczywiście przy symetrycznym dzieli się na połówki. Czyli np. z wyjścia 28V przemiennego uzyskasz √2•28=40V stałego, czyli +-20V symetrycznego. Jak znalazł dla TDA7294...

Kwestia tyko wydajności prądowej transformatora. Można to ocenić mniej więcej po grubości drutów na uzwojeniu wtórnym. Żeby wycisnąć z TDA7294 maksymalną moc trzeba trochę prądu. Nota katalogowa podaje, że maksymalny prąd szczytowy wyjścia TDA7294 to 10A, a więc tyle musi mieć trafo. Oczywiście jeżeli nie będzie tyle miało, po prostu nie wyciśniesz całej mocy z końcówki, co nie oznacza, że nie będzie działała.