Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Nixie-ATMega32-GPS-PC

valdi2003 05 Maj 2010 16:30 5899 10
  • #1 05 Maj 2010 16:30
    valdi2003
    Poziom 15  

Witam!
    Zastanawiałem się czy wystawić ten projekt na elektrodzie,gdyż jest ich co najmniej kilka,ale jak mówią od przybytku głowa nie boli i po drugie zamieszczam na prośbę uczestników z forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...art=270&sid=b1f1863ca078a8b783768800912b9b13.. Zresztą czar tych lamp długo jeszcze będzie na topie.Zegar powstał na bazie pomysłu i projektu autorstwa kolegi z Węgier http://www.cyberpcb.com/index_002.htm .Wykonany zegar można obejrzeć http://www.youtube.com/watch?v=xCZOJbY-V5M .Projekt zainteresował mnie pod względem funkcji jakie ten zegar posiada.Przypomnę tylko niektóre z nich,synchronizacja i komunikacja z GPS,synchronizacja z PC za pomocą dołączonego programu,wbudowany termometr-termostat z możliwością wyłączania urządzenia,zegar RTC, oczywiście alarm no i "bajer" w postaci podświetlania dwukolorowymi diodami led z możliwością regulacji świecenia oraz automatyczną, lub ręczną zmianą kolorów.To tylko niektóre funkcje do szczegółów odsyłam do pliku pdf przetłumaczonego przez zemnie na język polski, a zawarty w archiwum.W archiwum znajduje się projekt autora,oraz zmodyfikowane płytki mojego projektu wykonane w Eagle i pdf.Archiwum zawiera również wszystkie niezbędne pliki do uruchomienia zegara i komunikacji z nim.Zegar ogólnie przypomina projekt Stefana,a przedstawionego na forum elektroda i szczegółowo opisanego pierwszy link.Ponieważ mój zegar jest jeszcze niedokończony brakuje obudowy,więc zamieszczę tylko płytki w 3D w dwóch wersjach wykonania dwustronnej i jednostronnej.
    Zegar Nixie-ATMega32-GPS-PC Zegar Nixie-ATMega32-GPS-PC
    Dla chętnych , którzy chcieli by wykonać zegar jedna istotna uwaga , lampy muszą posiadać punkt dziesiętny(kropka) , gdyż za pomocą tych punktów sygnalizowne jest ustawianie zegara(wybór wyświetlacza).Ja w archiwum zamieściłem płytki pod dwa rodzaje lamp LC-513 i LC-531 , może jak będę miał chwilę czasu i będzie zainteresowanie to zamieszczę pod inne.
    Pozdrawiam

0 10
  • #2 05 Maj 2010 17:58
    pawelcb33
    Poziom 24  

Dzięki valdi za udostępnienie, na pewno się przyda.

0
  • #3 07 Cze 2010 10:24
    lewaros
    Poziom 12  

a mozna pod lampy Z566M?

0
  • #4 07 Cze 2010 18:26
    valdi2003
    Poziom 15  

Witam!
    Tak jak pisałem w poście wyżej,lampy powinny posiadać punkt dziesiętny.Na koniec trochę własnych spostrzeżeń.Zegar pracuje poprawnie od kilku miesięcy i nie można nic mu zarzucić.Wprawdzie nie sprawdziłem współpracy z GPS, gdyż odbiornik jakim dysponuję posiada złącze USB i potrzebny byłby konwerter, ale na to na razie nie mam czasu.Jeżeli ktoś posiada programator z możliwością programowania poza układem proponuję zrezygnować z gniazda ISP, gdyż nie podejrzewam, aby autor uaktualnił program.Jedyną wadą przynajmniej dla mnie jest brak możliwości wyłączenia alarmu przed czasem i trzeba odczekać ustawiony czas trwania, albo z menu wyłączyć go.Niestety buzer zasilany jest napięciem 12V i brzmienie jego jest skuteczne, aby człowieka wyrwać z objęć Morfeusza, dlatego podejrzewam, że autor zamiast buzera zamontował sobie pozytywkę.
    Pozdrawiam

0
  • #5 07 Cze 2010 19:20
    pawelcb33
    Poziom 24  

Może zamiast lamp z punktem dziesiętnym można było by zastosowac diode led z rezystorem. Co do buzzera, jak ktoś nie będzie używał budzika można nie montowac go. Ja tak zrobiłem w innym zegarku bo któreś nocy coś zaczęło pikac o 3 czy 4 nad ranem i wszystkich zbudzio.

0
  • #6 07 Cze 2010 20:15
    valdi2003
    Poziom 15  

Pomysł z diodami raczej nierealny, gdyż za duże napięcie.Rozwiązaniem może być zastosowanie neonówek i umieszczenie ich np. na przednim panelu obudowy,lub obok lamp tak jak ma to miejsce w miernikach lampowych, wszystko zależy od pomysłu.

0
  • #7 16 Sty 2011 19:11
    valdi2003
    Poziom 15  

Witam!
    Temat zegara Stefana pierwszy link myślę że został dokładnie opisany i na razie niema co o nim pisać , postanowiłem trochę przybliżyć poniższy zegar,gdyż według mnie jest godny uwagi i wykonania.Mogą przerażać trochę płytki dwustronne , dlatego żeby ułatwić trochę jego wykonanie zamieszczam płytkę jednostronną pod lampy LC513.
    Zmodernizowałem płytkę cpu.Zmiany na płytce cpu:zmieniłem podtrzymanie zegara z baterii na kondesator o dużej pojemności 1F dopasowując jego ładowanie , oraz zasilanie układu RTC 1307 do wymaganego przez ten układ napięcia.Dodałem,też złącze ISP do pragramowania procesora.Płytka pod lampy tu niema co opisywać została zaprojektowana jako jednostronna kosztem montażu kilkunastu zwór,ale myślę że ułatwi to wykonanie płytki.Pozatym diody zostały zamontowane poza lampami,żeby nie dokładć następnych zwór.Należy je przylutować od strony druku i wygiąć je tak , aby podeszły pod lampy.Uwaga zastosować lampy o symbolu LC513A.Wracając jeszcze do płytki cpu zostało dołożone złącze J13-TEMP,a właściwie nałożone na układ DS1621,a spowodowane jest tym , aby była możliwość montażu czujnika poza płytką i wskazania temperatury były wiarygodniejsze.Oczywiście można go pozostawić na płytce cpu.Zegar był pozbawiony zasilania z sieci przez ponad trzy miesiące i kondensator doskonale poradził sobie z funkcją podtrzymania.W załączniku pliki płytek.
    Pozdrawiam

0
  • #8 02 Mar 2013 20:22
    matib160388
    Poziom 10  

Witam!
    Zrobiłem zegar Stefana na płytkach valdi2003 i nie działa, ale nie mam jednego układu DS1621 i sterownik lamp jaki mam to ruski K155ID. a po za tym wszystko jak na schemacie. Pozdrawiam

0
  • #9 11 Mar 2013 21:33
    matib160388
    Poziom 10  

Witam!!! Zegar działa bardzo dobrze!!! Dziękuje valdi2003 za płytki bardzo mi pomogły. pozdrawiam!!!

0
  • #10 31 Mar 2013 23:02
    Lukasz8
    Poziom 1  

Mam lampy LC531, bardzo chciałbym zmontować tak zegar, czy mógłby mi ktoś sprzedać potrzebne płytki drukowane ??? z góry dziękuję za pomoc.
    sq25via@@@@o2.pl
    Pozdrawiam
    Lukasz

0
  • #11 09 Wrz 2013 10:56
    darth_voyt
    Poziom 11  

Witam

Wiem, że to dość stary topic, ale zastanawia mnie wersja dla lamp LC-513.

W jednym poście kolega valdi pisze aby użyć lamp z symbolem dziesiętnym (czyli LC-513) a w kilka postów niżej pisze aby użyć lamp LC-513A (bez symbolu dziesiętnego).

Pytanie skąd będę wiedzieć którą lampę wybieram z menu do ustawienia?
    Jaka jest finalna wersja w przypadku tych lamp dla płytki jednostronnej? LC-513 czy LC-513A?

Będę wdzięczny za podpowiedź.

PS. Czy płytki pod lampy IN-12A/B z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic390537-90.html#4890883 będą pasować do tej wersji zegara? Nie mam w tej chwili eagle żeby zerknąć na płytkę.

0