Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja meteo na avr + GSM

10 May 2010 13:25 4091 13
  • Level 21  
    Hej

W innym temacie na forum poruszałem problem samych statystyk/wykresów dostępnych na stronie www, jednak chciałbym jeszcze skonsultować z fachowcami część sprzętową.

Otóż pierwotnie miałem wykorzystać ciekawy układ z ATmegą128, jednak sprzedawca mnie oszukał i nie otrzymałem zamówionego sprzętu, zatem muszę się zaopatrzyć ponownie.
    Póki co chciałem zainwestować w zestaw startowy, sam projekt płytki będę wykonywał dopiero na koniec, jeśli znajdę na to czas :)

Jak to ma wyglądać :) Otóż kontrolera chciałbym podłączyć wyświetlacz LCD 2x16, chciałbym wykonywać pomiar temp./wilg./ciś. oraz wysłać zarejestrowane dane poprzez moduł GSM do serwera.

Mniej więcej wybrałem sprzęt, chciałbym jednak by ktoś to ocenił i jeśli to możliwe ew. opierniczył lub skorygował to co sobie wymyśliłem :)

Miałem kiedyś styczność z podobnym produktem jak zestaw Gotronik z atmegą 16:

Klik
    Byłoby to dla mnie rozwiązanie rewelacyjne, ze względu na to iż mógłbym uruchamiać na tym następne w kolejce projekty :)

Czujniki:

-czujniki temp i wilg. SHT11
    -ciśnienia sensorstechnics CSDX0811BARO lub Motorola MPX4115a

Do tego "starter" GSM z modułem simcom sim300c(w nieco niższej cenie)

Klik]

No i tyle w zasadzie, czy są jakieś przeciwwskazania dla takiego zestawu ??

Jeszcze sprawa serwera bo tutaj nie bardzo wiem co z tym zrobić, jakiś stary telefon Siemensa+kabel czy w jaki sposób wysłać poprzez GSM te dane ??

Dziękuję z góry za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
  • Level 33  
    Gżehó wrote:

Jeszcze sprawa serwera bo tutaj nie bardzo wiem co z tym zrobić, jakiś stary telefon Siemensa+kabel czy w jaki sposób wysłać poprzez GSM te dane ??

Mając do dyspozycji SIM300 nie potrzeba nic więcej (wysyłasz dane przez GPRS). Pozostaje sprawa serwera i odpowiedniego skryptu po jego stronie.
  • Level 21  
    Tzn. jeśli chciałbym wykorzystać np. swój domowy serwer to takie rozwiązanie wchodzi w grę, czy musiałbym myśleć o czym innym??
  • Level 33  
    Gżehó wrote:
    Tzn. jeśli chciałbym wykorzystać np. swój domowy serwer to takie rozwiązanie wchodzi w grę, czy musiałbym myśleć o czym innym??

Musisz znać tylko IP tego swojego serwera.
  • Level 21  
    No to świetnie, takie coś mnie urządza :)

A jak z resztą, może być ?

Ew. da się taniej??
  • Level 13  
    po taniości bym tego nie urządzał zwłaszcza że napewno zależy Ci na tym aby działało stabilnie i bez niespodzianek
  • Level 21  
    No zgadza się, ja tam na sprzęcie i jego jakości niespecjalnie się znam to też wolałem zapytać :)
  • Level 13  
    elementy dobrałeś dobrze ,teraz tylko dobrze narysowany schemat i projekt PCB przed Tobą ...
  • Level 21  
    No, ale to chyba na koniec, ew. jak mnie programowanie znudzi :)

A powiedzcie mi, bo z tego co ew. czytałem w innych(podobnych projektach) to widziałem, że niektórym udało się zamówić np. "próbki" czujników, jak to jest ??
    Nie powiem, że bym się ucieszył :?
    Za same te czujniki dam ze 100zł+elementy potrzebne do podłączenia :(
    Ale sobie projekt wymyśliłem :D

EDIT

Są gdzieś na forum tak w ogóle schematy układów sterujących do tych czujników ?? Tzn. wykaz elementów i schemat podłączenia takich czujników do procesora??
  • Level 33  
    Gżehó wrote:
    Za same te czujniki dam ze 100zł

Zawsze można wykorzystać inny tańszy (rezystancyjny) czujnik wilgotności, lecz będzie więcej zabawy z podłączeniem i kalibracją.
  • Level 21  
    Hej

Nie miałem zbytnio czasu na zabawy z tym projektem, czy ktoś dysponuje może jakimś schematem podłączenia czujnika MPX4115a tak by poprawić jego czułość? Generalnie mam problem z dostępnością elementów występujących w podobnych projektach, które znalazłem :)

Chętnie bym również przygarnął jakieś materiały na temat samej obsługi czujnika.

Dzięki za ew. pomoc.

Pozdrawiam
  • Level 16  
    Być może zainteresuje Cię mój projekt - http://silent.it.cx/home/2010/05/13/rejestrator-temperatury-v2/ .

Wyniki udostępniam przez WWW - http://silent.it.cx/templogger/ .

Różni się tym, że wyniki są zapisuję na karcie SD i wrzuca, od czasu do czasu przez FTP. Mój skrypt w PHP czyta pliki tekstowe z odpowiedniego folderu i generuje wykresy. Jak chcesz skrypt to pisz.
  • Level 18  
    Gżehó wrote:
    Hej

-czujniki temp i wilg. SHT11
    -ciśnienia sensorstechnics CSDX0811BARO lub Motorola MPX4115a

Zastosuj lepiej czujnik ciśnienia Sensortechnics z serii HDI0811. Ta rodzina jest tańsza od serii BARO a mierzy dokładnie tak samo.

Pracuje właśnie z kilkoma czujnikami ciśnienia od Sensortechnicsa i powiem że jestem bardzo zadowolony. Bardzo przyzwoite elementy i przede wszystkim obsługa programowa bardzo prosta. Polecam wszystkim.
    Szkoda że Sensortechnics to w Polsce firma praktycznie nieznana.