Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezprzewodowa stacja meteo- dobór elementów

15 Oct 2014 11:23 1122 13
 • Level 10  
  Cześć,

  Chciałbym wykonać bezprzewodową stacje meteo z pomiarem temperatury, ciśnienia i wilgotności na jakiejś atmedze. Czy może ktoś mi doradzić dobór czujników i procka?
 • Level 35  
  songo983 wrote:
  Chciałbym wykonać bezprzewodową stacje meteo z pomiarem temperatury[...]. Czy może ktoś mi doradzić dobór czujników i procka?

  Zależy czy chcesz wszytko zrobić od podstaw czy użyć gotowego czujnika. Jeśli to drugie to zobacz np. taki sensor z interfejsem Bluetooth: http://i-node.pl/inode-care-sensor-3/
  Do prezentacji pomiarów możesz użyć wyświetlacza z kontrolerem FT800 np.
  https://elty.pl/pl/p/Wyswietlacz-LCD-4%2C3-48...owym-sterowanianie-SPI%2C-kontoler-FT800/1195
  http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=ft800&cleanParameters=1
  Ten układ ma bardzo duże możliwości jeśli chodzi o grafikę a obsługiwać go można małym uP.
 • Level 10  
  Znalazłem czujnik DHT22 który mierzy wilgotność i temperaturę a do ciśnienia to może BMP085 bo widzialem, że dosyć popularny chyba. Co do wyświetlacza to raczej 2x16 najprostszy. W starszym projekcie do transmisji bzprzewodowej używalem modułów TX/RX 433MHz. Tylko jaką atmege dobrać do tego, żeby dała radę obsłużyć to.
 • Level 22  
  Do ciśnienia polecam CP1000 (dwie wersje do wyboru pod ISP i I2C) można nim też mierzyć temperature ale wypada go uprzednio dobrze skalibrować. Do temperatury analogowo LM56. Do wilgotności SHT11 ale tu przypominam, że wyszły różne rewizje tego układu i zmieniły się adresy dostępu. Jako czujnik oświetlenia TPS851. I błagam omijaj z daleka DS18B20 bo kłamią jak wściekłe.
 • Level 14  
  rekinisko wrote:
  (...)I błagam omijaj z daleka DS18B20 bo kłamią jak wściekłe.


  Możesz rozwinąć? Będę używał dokładnie tego czujnika w podobnym projekcie, warto wiedzieć, czego się spodziewać :D

  Co do transmisji bezprzewodowej, to można spróbować użyć modułów radiowych takich jak np. transceiver RFM73 na 2.4GHz. Innym rozwiązaniem jest użycie ZigBee i takich modułów ZigBit.
 • Level 22  
  A włącz takiego dziada, nic nie rób i spokojnie podziwiaj jak temperatura będzie rosła nawet o 1.5'C od chwili włączenia.
 • Level 35  
  rekinisko wrote:
  A włącz takiego dziada, nic nie rób i spokojnie podziwiaj jak temperatura będzie rosła nawet o 1.5'C od chwili włączenia.

  Zapewne jest to wzrost temperatury spowodowany wydzielaniem się ciepła w strukturze układu.
 • Level 43  
  Quote:
  I błagam omijaj z daleka DS18B20 bo kłamią jak wściekłe.

  Quote:
  A włącz takiego dziada, nic nie rób i spokojnie podziwiaj jak temperatura będzie rosła nawet o 1.5'C od chwili włączenia.

  Widać że nie czytał datasheet, te czujniki podczas pomiaru pobierają sporo, kilka mW, więc jak robisz "nic" każąc czujnikowi mielić pomiar za pomiarem to nie dziwne że sie grzeje. Temperatura nie zmienia sie szybko nie trzeba jej mierzyc kilka razy na sekundę, jak przy czasie konwersji 90ms (9bit) zrobisz 1 pomiar na 10s to z twojego błędu samonagrzewania 1,5°C zrobi sie 0,015°C
 • Level 22  
  No niby racja, ale co to za czujnik co trzeba go pieścić jeszcze. A pomiar chciałoby się odświeżyć co sekundę, lub pół. Czy to potrzebne? Pewnie nie, ale ładnie wygląda. Nawet przystając na pomiar co 10 sekund wydaje mi się, że poszczególne egzemplarze mają spore odchyłki. Kolejna rzecz, kłopotliwe te czujniki bo trzeba czekać na wynik, sporo prądu jedzą. A taki swojski LM56, mogę go włączyć na czas krótszy kilkakrotnie, odczytać z ADC i wysłać mikroprocesor do spania. Czy nie mam trochę racji?
 • Level 18  
  Witam.
  Moja propozycja to:
  Pomiar temperatury DS18B20 (szyna danych 1Wire);
  Pomiar wilgotnosci SHT21 (szyna danych I2C);
  Pomiar cisnienia BMP081 (szyna danych I2C);
  Pomiar natezenia swiatla BH1750 (szyna danych I2C);

  Przesylanie danych RFM12B-433D
 • Level 10  
  Wielkie dzięki za pomoc :)