Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Torus 23.23WXT problem c.w.u.

sp9tnz 10 Maj 2010 22:19 4163 15
  • #1 10 Maj 2010 22:19
    sp9tnz
    Poziom 11  

Od kilku dni kocioł dziwnie zachowuje się przy c.w.u. Zapala się normalnie, pali cały czas dużym płomieniem (nie ma modulacji, zmniejszenia płomienia). Po kilku minutach głowny palnik gaśnie (woda leci nadal) i na wyswietlaczu pojawia się "Ł z migającą kropką"- wg instrukcji:" wyłaczenie palnika głównego - temperatura w instalacji c.o. powyżej 90 stopni C podczas zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową". Po chwili palnik główny zapala się, pojawia się ten sam symbol bez migajacej kropki - "zapotrzebowanie na ciepło w układzie c.w.u." - następnie sytuacja się powtarza: palnik gaśnie itd. Do tej pory tego nie było, płomień zmniejszał się i palnik podgrzewał wodę bez przerwy. Przy właczonym ogrzewaniu c.o. palnik działa prawidłowo - jest modulacja płomienia, pompa też działa. Czy ktoś mógłby mi coś doradzić ? Czy jest to np. uszkodzony wymiennik c.w.u. ?

0 15
  • #2 11 Maj 2010 06:43
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kocioł wymaga przeglądu serwisowego . Przyczyna może być zakamieniony wymiennik . Należy też sprawdzić czujnik temperatury CWU.

0
  • #3 11 Maj 2010 07:28
    sp9tnz
    Poziom 11  

Faktycznie, dziękuję. czy można jeszcze dostać taki wymiennik ? Czujnik cwu sprawdzę miernikiem, co do przeglądu to racja, ale przychodzili "fachowcy", kiwali głowami i po paru dniach sytuacja się powtarzała. Tak więc jeżeli usterka nie dotyczy gazu najpierw próbuję poradzić coś sam. Może nie jest to wymiennik bo usterka pojawiła się nagle, kamień w wymienniku odkłada się stopniowo i wcześniej nie zauważyłem problemów z cwu, a więc może tylko czujnik. Sprawdzę i napiszę.

0
  • #4 14 Maj 2010 20:58
    sp9tnz
    Poziom 11  

Sprawdziłem czujniki co i cwu, są sprawne - rezystancja zmienia się przy zmianie temperatury (odwrotnie).
    Zauważyłem, że temperatura w małym obiegu wody bardzo szybko narasta, natomiast po drugiej stronie wymiennika rurki są zimmne, rozgrzewają się po długim czasie, a więc wymiennik. Czy można taki jeszcze dostać, może ktoś ma sprawny i jest zbędny ?

1
  • #6 15 Maj 2010 15:42
    mirrzo

Moderator na urlopie...

No już nie tak chętnie jak kiedyś. Sprzedają tylko dla serwisu. Ale mogą podesłać kogoś kompetentnego.

0
  • #7 16 Maj 2010 20:28
    serwisant73

Taką pomoc miałem na myśli:D

0
  • #8 16 Maj 2010 21:13
    systemgaz
    Poziom 23  

sp9tnz napisał:
    Od kilku dni kocioł dziwnie zachowuje się przy c.w.u. Zapala się normalnie, pali cały czas dużym płomieniem (nie ma modulacji, zmniejszenia płomienia). Po kilku minutach głowny palnik gaśnie (woda leci nadal) i na wyswietlaczu pojawia się "Ł z migającą kropką"- wg instrukcji:" wyłaczenie palnika głównego - temperatura w instalacji c.o. powyżej 90 stopni C podczas zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową". Po chwili palnik główny zapala się, pojawia się ten sam symbol bez migajacej kropki - "zapotrzebowanie na ciepło w układzie c.w.u." - następnie sytuacja się powtarza: palnik gaśnie itd. Do tej pory tego nie było, płomień zmniejszał się i palnik podgrzewał wodę bez przerwy. Przy właczonym ogrzewaniu c.o. palnik działa prawidłowo - jest modulacja płomienia, pompa też działa. Czy ktoś mógłby mi coś doradzić ? Czy jest to np. uszkodzony wymiennik c.w.u. ?

Warto sprawdzić czujnik NTC, a jak będzie sprawny to resztę. Koszt sondy, w zależności od rezystancji, to jakieś 30-60 złotych netto. Dzięki wolnemu rynkowi i Unii Europejskiej części zamienne są dostępne obecnie dla każdego w sklepach internetowych, akcjach oraz we wspomnianym serwisie producenta wraz z usługą. Warto przypomnieć, że gwarantem sprzedanych podzespołów jest ostateczny sprzedawca.

0
  • #9 17 Maj 2010 07:46
    sp9tnz
    Poziom 11  

Czujnik NTC to czujnik pomiaru temperatury, tak?
    W kotle mam dwa: w obiegu co i w obiegu wtórnym(po wymienniku ciepła) cwu.
    Sprawdzałem, obydwa działają prawidłowo. Czujnik co wyłącza płomień przy przekroczeniu temp. bo wymiennik słabo odbiera ciepło - czujnik cwu nie zdąży zareagować i spowodować zmniejszenia płomienia, czyli woda w obiegu pierwotnym nagrzewa się bardzo szybko, natomiast za wymiennikiem wzrost temp. jest bardzo wolny, przepływ cwu z kranu jest prawidłowy. Dlatego dedukuję, ze to wymiennik.
    Funkcja co (ogrzewania) działa prawidłowo, płomień jest modulowany. Te czujniki zachowują się identycznie(zmiany rezystancji), przewody i złącza są ok. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe ?

0
  • #10 17 Maj 2010 08:01
    mirrzo

Moderator na urlopie...

sp9tnz napisał:
    Czy moje rozumowanie jest prawidłowe ?

Jak najbardziej prawidłowe. Skoro wywala STB, masz zabrudzony wymiennik. Niekoniecznie do wymiany, można wypłukać.

0
  • #11 17 Maj 2010 11:14
    sp9tnz
    Poziom 11  

Jak to zrobić ?
    I czym ?

0
  • #12 17 Maj 2010 11:39
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Pompa + kamix wg ulotki

0
  • #13 17 Maj 2010 14:27
    sp9tnz
    Poziom 11  

Z pompą to będzie ciężko, ale myślę, żeby zalać wymiennik zimnym roztworem (po umieszczeniu w jakimś garnku), potem doprowadzić do wrzenia, chwilę pogotować, zostawić do ostygnięcia, przepłukać i w razie potrzeby powtórzyć. Nie wiem czy to da pożądany efekt. Może jakiś inny pomysł ? Trzeba problem przemyśleć, skąd taka pompa ...

0
  • Pomocny post
    #14 17 Maj 2010 16:20
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Zanieś do firmy ciepłowniczej w swoim mieście lub serwisanta. Usługa będzie tańsza niż nowy wymiennik.
    Doprowadzenie do wrzenia nie załatwi sprawy, bo kamix działa w temp ok 55 stopni

0
  • Pomocny post
    #15 17 Maj 2010 20:03
    serwisant73

Wypłucze ci go prawie każdy instalator lub serwisant . Zapłacisz zdecydowanie mniej niż za nowy a popracuje jeszcze ładnych parę lat...

0
  • #16 24 Maj 2010 07:20
    sp9tnz
    Poziom 11  

Muszę napisać, że odniosłem sukces. Za radą doświadczonego serwisanta użyłem kwasku cytrynowego - 5 paczek na 1 litr wody. Pomogło, kocioł działa prawidłowo. Jeżeli kogoś interesują szczegóły operacji, chętnie odpowiem.

1