Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta ładowarka do akumulatorków z automatyką

excray 28 Sie 2004 20:45 8242 3
  • Jestem posiadaczem dość prostej ładowarki do akumulatorków, niestety nie ma ona możliwości automatycznego wyłączenia się po naładowaniu, ba ona nawet nie pokazuje stanu naładowania :(. Dlatego też powstał ten projekt. Celem było:
    - jak najtaniej wykonać układ
    - powinien być w miarę funkcjonalny i zautomatyzowany
    - układ powinien zajmować jak najmniej miejsca (aby zmieścić sie w obudowie po starej ładowarce).
    - układ powinien być dostosowany do zasilacza ze starej ładowarki (zasilanie 8V, o małej wydajności prądowej)

A wiec coś takiego stworzyłem.
    Opis.
    Układ automatycznie ładuje akumulatorki (albo jeden, albo dwa komplety akumulatorków po dwa łączonych szeregowo). Po drobnej przeróbce i przeregulowaniu można akumulatorki też ładować pojedyńczo (wymiana diody zenera DZ na mniejszą, albo zwarcie jej). Po naładowaniu sie do napięcia ustalonego przez potencjometr PR ładowarka się wyłącza i jej ponowne załączenie jest możliwe dopiero po wyłączeniu i ponownym włączeniu jej do źródła zasilania, albo po wduszeniu przycisku (opcjonalne) podłączonego równolegle z kondensatorem C (na schemacie nie ma tego przycisku). Stan ładowarki sygnalizowany jest kolorem świecenia dwukolorowej diody LED ze współną anodą; czerwony - ładowanie, zielony - naładowane,albo nie ma akumulatorków. Prąd ładowania zależy od wartości rezystorów R i mniej więcej można go określić na podstawie wzoru: Iład(A)=1,2/R. W przypadku użycia rezystorów o parametrach podanych na schemacie powinien wynosić około 100mA na kanał. Tranzystor BD136 należy wyposażyć w radiator. Ukłąd powinien pracować również przy innych napięciach, ale w przypadku napięć większych od 10V należy zamiast BD136 dać inny mocniejszy tranzystor (Moc strat). Przy regulacji napięcia naładowania należy unikać "dokręcania" potencjometru do nóżki połączonej z diodą Zenera - grozi to spaleniem tranzystora w przerzutniku. Napięcie na nałądowanych akumulatorach zazwyczaj wynosi 1,5V, a więc należałoby tak ustawić, aby układ się wyłączał przy napięciu na kolektorze tranzystora BD136 równym około 3,3V (straty na diodach i rezystorach). Schemat jest mojego autorstwa. Niestety nie został on nigdy wykonany i sprawdzony z przyczyn niezależnych ode mnie (twardy dysk ze schematem płytki mi padł :( ). Powielanie i rozprowadzanie bez zgody autora surowo wskazane.

Aha, prosze nie przesyłać mi informacji, że ktoś coś by zmienił, bo ja sam bym dużo zmienił, gdybym posiadał więcej powierzchni wewnątrz ładowarki do wykorzystania. Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    cyruss
    Poziom 30  
    przeczytałem parę Twoich postów, piszesz o prostych a ciekawych swoich pomysłach, ale albo zgłupłem albo po prostu nie dołązyłeś plików do obejrzenia. Też zrobiłem prostą ładowarkę do aku NiCd i Pb na 2 x LM317 szeregowo - pierwszy stabilizuje prąd, drugi napięcie a tranzystorek i LED sygnalizuje przepływ prądu ładowania. Pracuje w wielu wariantach w różnych urządzeniach i ma się dobrze. Jak będę miał czas przerysować z bazgrołów do komputera to opublikuję.
    excray
    Poziom 39  
    cyruss napisał:
    piszesz o prostych a ciekawych swoich pomysłach, ale albo zgłupłem albo po prostu nie dołązyłeś plików do obejrzenia.

Niestety większość tych pomysłów nie jest moja. Jeśli nie zaznaczam, że jest mój, to nie jest mój :D. Piszę to po to, aby oddac honor jakimś biednym elektronikom którzy je wykonali :). Ten akurat jest mój.
    Nie wiem o jaki plik Ci chodzi? Schemat jest w załączniku - u mnie się otwiera, a więcej nic na ten temat nie mam. Jak pisałem projektu nie wykonałem (padł mi twardy ze schematem płytki :( ) . Jakby były jakieś problemy to daj znać - podeślę Ci na pocztę :)
    Pozdrawiam.
    Aha, mam nadzieję, że swój projekt gdzieś opublikujesz, chętnie bym zobaczył.
    pringles50g
    Poziom 11  
    cyruss napisał:
    ale albo zgłupłem albo po prostu nie dołązyłeś plików do obejrzenia.

Jak się zalogujesz na forum to zobaczysz skąd można ściągnąć schemat :)