Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka z regulacją prądu i napięcia.

adamp359 11 Lut 2006 19:38 11700 13
  • W oparciu o popularny układ zasilacza LM 317 można zbudować prostą ładowarkę do akumulatorów posiadającą regulację napięcia do którego naładuje się akumulator oraz regulację prądu ładowania. Regulację napięcia do którego ma być naładowany akumulator przeprowadza się potencjometrem P l. Natomiast do regulacji maksymalnego prądu ładowania służy potencjometr P2. Napięcie końcowe ładowania ustawiamy bez podłączonego akumulatora, mierząc woltomierzem (cyfrowym) napięcie wyjściowe. Po podłączeniu rozładowanego akumulatora układ zaczyna stabilizować prąd wyjściowy. Napięcie accu jest wtedy niższe niż napięcie na wyjściu ładowarki i stabilizator US1 dąży do podniesienia tego napięcia. W miarę jak wzrasta napięcie akumulatora prąd ładowania spada prawie do zera. W końcowej fazie przez akumulator płynie niewielki prąd podtrzymujący. Napięcie wejściowe powinno być tak dobrane aby różnica napięć między wejściem a wyjściem układu US1 nie przekraczało 10V , gdyż może zadziałać wewnętrzny układ zabezpieczenia ograniczający prąd wyjściowy. Układ może być zasilany z akumulatora samochodowego lub zasilacza.

Moderowany przez Kwaczor:

Usunąłem prowizję za pobieranie plików. W tym dziale nie korzystamy z tego

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Specjalizuje się w: niczym
    adamp359 napisał 135 postów o ocenie 14, pomógł 7 razy. Mieszka w mieście Ostrołęka. Jest z nami od 2005 roku.
  • PCBway
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

PROWIZJA!!! Regulamin działu DIY.

Pozdrawiam
  • PCBway
    adamp359
    Poziom 14  
    chłopcze ja takie ładowarki to w przedszkolu robiłem zamiast leżakowania :)
    adamp359
    Poziom 14  
    Jakbym miał aparat to bym zrobił a nie mam :(
    hunterhouse
    Poziom 26  
    a ja jak bym sie chciał pochwalić projektem to bym punktów nie pobierał, a jak to robisz dla tych śmiesznych punktów to projekt daj do download, a nie DIY zaśmiecasz !!!!
    adamp359
    Poziom 14  
    niedługo zamieszczę wszystkie schematy na swojej stronie z której będzie można je pobrać za darmo www.elektronika.cba.pl tylko jeszcze nie jest skończona
    nowikzdw
    Poziom 22  
    Wiesz co, musiałbym być głupkiem żeby Ci uwierzyć. Często przeglądam elektrode i tak sie składa że te schematy co podałeś są z elektrody! Temat jest naprawde bardzo obszernie omówiony tutaj ==>> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1375665#1375665
    Skopiowałeś schematy i pobierasz prowizje! Po za tym z tego co wiem to w dziale DIY pliki muszą być za darmo więc się zastanów co piszesz...w przedszkolu to Ty byłeś usmarkany płatkami śniadaniowymi...i nie wciskaj kitów....
    adamp359
    Poziom 14  
    ale przynajmniej u mnie jest lepiej zaprojektowana płytka drukowana.
    nowikzdw
    Poziom 22  
    A co ma piernik do wiatraka?! Skopiowałeś czyjś projekt, zamieszczasz go w dziale DIY i pobierasz prowizję! Radzę przeczytać regulamin tego działu bo wkońcu moderator sie do Ciebie doczepi! A płytka to co za problem za projektować?! DipTrace albo Eagle i robisz!Każdy robi płytkę taką jaka mu sie podoba proste. Jeden woli malutką inny wielką. Zastanów sie nad tym co robisz...bo próbujesz świecić spaloną żarówą...
    ROŚ
    Poziom 15  
    Panowie....proszę o spokój.....:)
    adamp359 pożycz jeszcze dziś aparat i rób zdjęcia twojego dzieła. zobaczymy co to wyszło i ocenimy :)
    A jak nie dasz rady to zrób chociaż telefonem - VGA też da sie oglądać
    nowikzdw
    Poziom 22  
    Sorry ROŚ, ja to generalnie spokojny człowiek jestem, ale nie nawidze jeżeli ktoś skopiuje czyjąś pracę i mówi że to zrobił a nie ma na to żadnego dowodu(w tym wypadku o zdjęcia chodzi) a co gorsza pobiera prowizję...no sorry ale cos tu jest chyba nie tak...
    Kwaczor

Spec od akustyki
    Proszę przerwać tą dyskusję. Ona do niczego nie doprowadzi.