Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja bga od podstaw - problemy i porady

satanistik 06 Oct 2010 12:13 3111 3
    satanistik
    Level 27  
    Mam na razie zamiar zbudowania stacji bga.
    Planuję ją wykonać małym kosztem i raczej w celach eksperymentalnych.
    Problemem podstawowym są profile temperatury, oraz pomiar temperatury.
    Mam kilka pytań dodatkowych:
    Czy konieczne jest stosowanie nawiewu od góry i od dołu?
    Jak umieścić czujnik temperatury dla podgrzewacza tak aby odczyt był zbliżony do temperatury płyty?
    Jak mierzyć temperaturę układu? - pirometry przemysłowe są drogie a te tańsze nie mają wyjścia do komunikacji z czymkolwiek. Przyklejany czujnik może utrudnić demontaż.

Jako podgrzewacz planuję zastosować zespół grzałek z drukarek laserowych sterowany triakiem.
    Jako nawiew górny - dolny grzałka z opalarki/hot air , czujniki pt100 i jakiś wentylator.
    Dysze są do kupienia (najtańsze ayoue na początek).
    Sterowanie z programu LABVIEW + atmega8 jako akwizycja danych i kolejna jako stopień wykonawczy. Program ten umożliwia łatwą wizualizację wyników oraz implementację regulatorów pid.

Ogólnie proszę o nie przenoszenie tematu do DIY pomysły gdyż nie potrzebna mi na razie pomoc w zakresie konstrukcji (jest to wczesny etap planowania) a raczej zależy mi na opinii praktyków którzy mieli styczność z BGA w praktyce.
    rumcajs666
    Level 12  
    Quote:
    Czy konieczne jest stosowanie nawiewu od góry i od dołu?

Musisz mieć grzanie ze spodu i grzanie z góry, czy to za pomocą IR czy hot air to już Twoja sprawa.

Quote:
    Jak umieścić czujnik temperatury dla podgrzewacza tak aby odczyt był zbliżony do temperatury płyty?

Najlepiej w miejscu lutowania. Możesz wiercić np mały otwór pod układem (niestety nie pod każdym się da).
    Ewentualnie zaraz obok układu scalonego.

Quote:
    Jak mierzyć temperaturę układu? - pirometry przemysłowe są drogie a te tańsze nie mają wyjścia do komunikacji z czymkolwiek. Przyklejany czujnik może utrudnić demontaż.

Pomyśl o termoparach. Ich obsługę możesz zrobić sam, lub wykorzystać gotowe układy specjalizowane.
    Przyklejany czujnik nie utrudnia demontażu.

Quote:
    Jako podgrzewacz planuję zastosować zespół grzałek z drukarek laserowych sterowany triakiem.

Jaką powierzchnię grzania ma ten zespół, jaką moc? Znasz jego parametry?
    Widziałem zastosowanie par IR do grzania wstępnego.

Quote:
    Jako nawiew górny - dolny grzałka z opalarki/hot air , czujniki pt100 i jakiś wentylator.

Nie wydaje mi się, żeby "jakiś wentylator" wystarczył. Powinno się dostarczać dosyć dużo powietrza, w celu szybkiego wzrostu temperatury grzania.

Quote:
    Sterowanie z programu LABVIEW + atmega8 jako akwizycja danych i kolejna jako stopień wykonawczy. Program ten umożliwia łatwą wizualizację wyników oraz implementację regulatorów pid.

Nie widze jaki to program, więc nie jestem w stanie nic o nim powiedzieć.
    Ja LabView nie lubię ze względu na jego ociężałość. Osobiście napisałbym coś w C/C++.
    satanistik
    Level 27  
    Co do programu - niestety nie jestem dobrym programistą więc ten labview może i ociężały ale tu nie ma szybkozmiennych procesów. Wentylator jakiś ale dobry, myślałem na łopatkami fabrycznymi ale silnik bldc jak w modelarstwie. Z tym otworem to jakoś tego nie widzę - ścieżki wielowarstwowe.

Najgorszym problemem jest chyba opracowanie odpowiednich profili grzania.