Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja i wyskakuje różnicówka

vielih 10 Paź 2010 16:40 6056 11
 • #1 10 Paź 2010 16:40
  vielih
  Poziom 2  

  Witam
  Jestem kompletnym lajkonikiem w poruszanych tu tematach, ale elektroda.pl to jedyne miejsce gdzie mogę zadać pytanie i "sprawdzić" marstwa.
  Stan sprawy
  Nowy dom z nową instalacją stał ponad rok zanim doczekał się przyłącza. Mam chyba 11 obwodów niskiego napięcia każdy ze swoim bezpiecznikiem, jeden siły, różnicówkę i przepięciówkę - chyba nic nie pomyliłem,

  W miniony czwartek licznik w skrzynce przed domem zaczął wskazywać 0000 i wielka radość była blisko, ale przy włączeniu światła wyskakuje różnicówka.
  Wyłączyłem wszystkie obwody i na jednym sprawdziłem o co chodzi. Wyskakuje przy zapaleniu światła, wyskakuje przy włączeniu probówki z żarówka do gniazdka.
  Gnniadka i kontakty są założone ok.

  Dodam, że nie w całej instlacji są pozakłądane, bo część domu nie jest jeszcze wykończona, ale sprawdziłem zwarcia się nie robią.

  Co to może być? I jeszcze jedno, jak mam załączoną różnicówkę wciskam żółty przyciks test - obok przełącznika i nic się nie dzieje - czy nie powinien wyskoczyć?

  Artur

  0 11
 • Sklep HeluKabel
 • #2 10 Paź 2010 16:49
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • Sklep HeluKabel
 • #3 10 Paź 2010 17:05
  vielih
  Poziom 2  

  Cytat:
  Prawdopodobnie masz gdzieś w rozdzielni, gniazdach lub oprawach oświetleniowych połączone lub odwrotnie podłączone przewody N i PE (niebieskie i żółto zielone).
  Możliwe że w niewykończonej części instalacji właśnie te przewody są poskręcane razem.


  Jest to możliwe, ale w sprawdzanym obwodzie i załączonym bezpieczniku tylko tego obwodu (kuchnia) wszystko było dobrze, a teoretycznie połączone (zwartek) kable N i PE są np na strychu zupelnie w innym obwodzie nie załączonym w szafce w danej chwili.
  Czy to zwarcie nie będące pod napięciem może powodować wyskoczenie różnicówki włączając światło w kuchni?

  Artur

  0
 • #4 10 Paź 2010 17:13
  czesiu
  Poziom 33  

  vielih napisał:
  ...teoretycznie połączone (zwartek) kable N i PE są np na strychu zupelnie w innym obwodzie nie załączonym w szafce w danej chwili.
  Czy to zwarcie nie będące pod napięciem może powodować wyskoczenie różnicówki włączając światło w kuchni?

  Jak za te obwody odpowiada ta sama różnicówka, to jest to możliwe, bo w szafie pewnie wszystkie niebieskie i żółto-zielone są już wpięte.

  0
 • #5 10 Paź 2010 17:21
  vielih
  Poziom 2  

  Czesiu, dziękuję za wskazówki, jutro to sprawdzę i może stanie się światłość, ale ten test różnicówki nie daje mi spokoju? Nie powinna wyskoczyć po wciśnieciu? Może się popsuła to model Moeller Xclear CFI6/40/4/003
  Artur

  0
 • #6 10 Paź 2010 17:43
  czesiu
  Poziom 33  

  Jak różnicówka jest zasilona i test nie działa to jest do wymiany. Jak masz paragon powinni wymienić.

  0
 • #7 10 Paź 2010 17:43
  kkas12
  Poziom 41  

  Witam!

  Najbardziej prawdopodobna jest zamiana przewodów N-PE lub ich zwarcie (chociaż niekoniecznie) właśnie za wyłącznikiem którego załączenie powoduje zadziałanie RCD. Chociaż nie można wykluczyć takiego połączenia w innym miejscu
  Jeden wyłącznik różnicowoprądowy na całą instalację dziś należy traktować jako błąd w sztuce. Szczególnie wtedy gdy niepotrzebnie "chroni" obwody oświetleniowe, w których jego obecność nie jest wymagana. Przekonałeś się o tym na własnej skórze.

  Co do braku reakcji na użycie przycisku TEST to nie musi być ona sygnałem uszkodzenia wyłącznika.
  Jeżeli był on bezczynny przez dłuższy czas to mogło dojść do adhezji czyli przylgnięcia dwóch powierzchni przekaźnika spolaryzowanego. Powodem tego jest wilgoć zawarta w powietrzu. A zbyt mały prąd różnicowy wymuszony podczas użycia przycisku TEST nie pozwala na zwolnienie zwory.
  Najbardziej skutecznym sposobem jest wpięcie żarówki za wyłącznikiem RCD pomiędzy fazę i przewód PE, lub połączenie żarówką fazy przed RCD z N za nim.
  To spowoduje jego zadziałanie i przycisk T powinien również go wyzwolić.
  Jeżeli nie to wyłącznik należy wymienić.

  0
 • #8 10 Paź 2010 22:07
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #9 10 Paź 2010 22:17
  grzesdc
  Poziom 16  

  A nikt nie wspomina o jednym... Tą instalację ktoś wykonywał i robił jej pomiary... Nie działa? Wezwij go i niech wyjaśnia. Fakt że minął rok ale pewnie tak będzie szybciej

  0
 • #10 10 Paź 2010 22:45
  kkas12
  Poziom 41  

  Witam!

  Cytat:
  Kilka razy już się spotkałem z tym że przycisk test nie działał w identycznej sytuacji jak jest u ciebie. Po zlikwidowaniu zwarć między N a PE w instalacji test zaczął działać poprawnie.

  Nie jest to niestety prawdziwa teoria ponieważ nawet gdy wyłącznik RCD jest załączony i gdy jest zwarcie N-PE, ale nie są załączone żadne odbiorniki, to naciśnięcie przycisku TEST wyłącznik wyzwoli Ponieważ układ wymuszający jego wyzwolenie spowoduje przepływ prądu jednym torem co wychwyci przekładnik sumujący i potraktuje to jako prąd różnicowy.

  0
 • #11 10 Paź 2010 23:00
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  W zasadzie zwarcie w instalacji N z PE można wykryć zwykłym multimetrem mierząc rezystancję między N i PE, nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Jak już koledzy wspomnieli nie jest konieczne pełne zwarcie, wystarczy niewielki prąd upływu, ok. 25mA, czyli przy zasilaniu 230V to jest ok. 9,2kOhm.
  Tylko jest jedno ALE w tej całej sytuacji, pomiędzy świadomością, że jest zwarcie w instalacji, czy też obniżona rezystancja a znalezieniem felernego obwodu, w którym jest owe uszkodzenie. Trzeba rozpinać po kolei obwody i sprawdzać metodą eliminacji.

  Jest to metoda kłopotliwa i pracochłonna, ale w tym przypadku jedyna słuszna. Jeśli słabo radzisz sobie z jakimkolwiek sprzętem pomiarowym, zaproś do siebie odpowiednią osobę z odpowiednią wiedzą...

  W przypadku pełnego zwarcia N-PE sprawa ma się następująco:
  Nowa instalacja i wyskakuje różnicówka
  RCD powinien zrzucić bez względu na sposób połączeń N i PE, bo rezystancja wymuszająca dołączona jest do przewodu fazowego za przekładnikiem, a do N przed przekładnikiem. Ekstremalnymi przypadkami jeszcze się nie zajmowałem, ale wytłumaczenie być musi, jak nie prawo ohma, to kirchoffa... cudów nie ma w elektryce...

  0
 • #12 12 Paź 2010 11:01
  vielih
  Poziom 2  

  Witam
  Sprawa okazała się prosta. Czekając na elektryka z miernikiem przeprowadziłem kompleksowy wszystkich gniazdek, przełączników i przewodów nie zakończonych. Jak zwykle w takich przypadkach winowajca schowany był w ostatniej wodoodpornej puszcze znajdującej się boku tarasu z której w przyszłości rozprowadzę oświtlenie terenu.
  Ku mojej wielkiej radości po zdjęciu osłony ukazały się dwa przewody stykające się niezaizolowanymi końcówkami.

  Usterka minęła, nic już nie wyskakuje a i zaczął działać test różnicówki.

  Dziękuję wszystkim za rady.
  Pozdrawiam
  Artur

  0