Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aqua Plus - fałszywe alarmy

Miwhoo 16 Paź 2010 20:49 9813 52
 • #1 16 Paź 2010 20:49
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Witam.

  Podpowiedzcie coś, bo brakło mi pomysłów. System alarmowy postawiony na CA10, płyta uziemiona, obudowa też. Pracuje od miesiąca, czasem 2 czujniki robią fałszywki. Nie znalazłem jakiejkolwiek zależności między alarmami przeglądając pamięć zdarzeń. Obiekt to wykończony dom na zadupiu, jeszcze nie zamieszkany... Czujniki Aqua Plus 2EOL/NC. Dwa tygodnie temu wymieniłem obie czujki na nowe, ale nie pomogło. Nie wydaje mi się, żeby to była wina samych czujników... Dorzuciłem kondensatory na zasilaniu, bo spodziewałem się śmieci z zasilania, też nie pomogło.

  Dzikich lokatorów dom nie ma, wszystkie okna i drzwi szczelne. Co ciekawe, obadałem dziś usytuowanie budynku względem stron świata... wszystkie fałszywki od wschodniej strony, reszta pracuje normalnie i się nie wzbudza... Macie jakieś pomysły?
  Okna szczelne, drzwi też... sprawdzałem mokrą ręką, czy nic nie zawiewa... jest OK.
  Dziś zmniejszyłem czułość samych czujników, do tego w programie centrali dałem większy czas naruszenia. Czekam na efekty, tymczasem niepokoi mnie fakt, że system nowy, a tu takie baboki się dzieją. Stawiałem jeszcze do dziś na przewody, ale wszystkie żyły sprawne [choć ktoś 4 żyłowy telefoniczny dał do alarmu].
  Jak komuś jakiś pomysł do głowy przychodzi, to dajcie znać, być może przez rutynę coś przegapiłem...

  0 29
 • #3 16 Paź 2010 22:08
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Pora dnia nie ma wpływu:
  16/10 - 2:11 W1
  14/10 - 19:08 W1
  01/10 - 17:22 W1
  27/09 - 20:18 W4
  24/09 - 11:08 W4
  23/09 - 23:30 W1
  23/09 - 05:21 W1

  Tak temat wygląda. Obydwa wejścia [W1 i W4] są od wschodu. Z początku jak właściciel zadzwonił myślałem, że może słońce świeci na podłogę i ją nagrzewa, ale po odczytaniu pamięci zdarzeń moja teoria legła w gruzach. W domu brak firanek i zasłon, okna zaklejone matową folią, żeby nie było widać co jest w środku. Jedyna rzecz, jaka łączy wszystkie zdarzenia to położenie po wschodniej stronie... nie przepinałem wejść...
  Zmniejszyłem czułość w czujnikach i ustawiłem reakcję centrali na 592ms.

  0
 • #4 17 Paź 2010 02:40
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Miwhoo napisał:
  Pora dnia nie ma wpływu: ...

  Cytat:
  Obydwa wejścia [W1 i W4] są od wschodu.

  Pozwolę sobie podpowiedzieć i/lub przypomnieć, że mamy okres "zmiany pór roku" i tzw. zwierzaki, też wchodzą na posesję budynku.

  Pisałeś , że nie ma śladów gryzoni i że od wschodniej części (naświetlonej) budynku.
  Cytat:
  Z początku jak właściciel zadzwonił myślałem, że może słońce świeci na podłogę i ją nagrzewa ...

  Nagrzewanie się jest algorytmem dla czujnika PCP z jego funkcji czasy ruchu i jego pola widzenia w jego "soczewce" w funkcji czasu przemieszczania obiektu.
  Cytat:
  Jedyna rzecz, jaka łączy wszystkie zdarzenia to położenie po wschodniej stronie...

  Z paro letnich doświadczeń to właśnie może być problem [ gryzoń - pora roku - ciepło poranne ze wschodu] .
  Cytat:
  nie przepinałem wejść...

  W ostateczności, mogą to być "wadliwie działające" wejścia w CA-10 (choć to rzadkość w tych centralkach SATELA).

  ---------

  Fakt autentyczny z moich "doświadczeń i badań" :

  Przy Bardzo podobnym działaniu systemu alarmowego ( był to system oparty na CA-64), klient zgłaszał reklamacje w jego podejrzanym działaniu (fałszywe alarmy z nie zamieszkałego i zabezpieczonego przed intruzami/myszami) obiektu,
  Po paru wizytach nie stwierdziłem żadnych alarmów od gryzoni (z wysypaniem "jako absurdalna pomoc" mąki i cukru na parkiecie). Dalej "fałszywki", za które klient płacił za te "fałszywki" do załogi Interwencyjnej.

  Po 2-óch tygodniach byłem wręcz zmuszony aby pojechać i naocznie stwierdzić - co jest "grane" - .

  Będąc w tym obiekcie (z klientem) i wchodząc na piętro w jednym z pokoi, zauważyliśmy, że na ścianie (na wysokości około 1,5m) śpią DWIE małe (białe) myszki w wielkości połowy wróbelka.

  Po "utylizacji" tych myszek (było to w gestii klienta), alarmy USTAŁY. :D

  Chcę w ten sposób pokazać, że "pojęcie braku gryzoni/zwierzaków" jest pojęciem abstrakcyjnym i niedorzecznym z funkcji relacji Klienta.


  Przepraszam za długość wypowiedzi, ale mnie jakoś naszło aby spróbować wyjaśnić IDEĘ moich paro-rocznych , doświadczeń.

  Właśnie wróciłem od klienta [do domu około 23:50] z podobnym problemem. Tu akurat był pająk w wielkości 2cm/3cm - SZOK - . (nie Tarantula czy Ptasznik :D )


  Pozdrawiam,

  0
 • #5 17 Paź 2010 11:05
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Śladów gryzoni nie ma, bo by cukier znalazły w kuchni na szafce, która też jest od wschodniej strony. Wejścia W1 i W4 zahaczają właściwie trochę o południową stronę... Nie ma innego wyjścia, jak poczekać na efekty mojego ostatniego działania... Dam znać, jakby się jeszcze coś ciekawego działo...

  0
 • #6 17 Paź 2010 14:47
  Olexy71
  Poziom 20  

  Najgorszą zmorą są ptaszyska na niewykończonych budowach. Ostatnio miałem do czynienia ...
  Okna szczelne, dziury pozatykane. Wleciał kanałem wentylacyjnym i chował się w lukach między więźbą a podbiciem strychu.
  Jakby się takie ptaszyska dało wytresować do szpiegowania ...

  0
 • #7 17 Paź 2010 15:09
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Tylko tu już wszystko na cacy zrobione w domu, cekole, płytki na podłogach, wszystko pomalowane, możnaby się wprowadzać... Nie ma żadnych nieszczelności... W kanałach wentylacyjnych wszędzie kratki, drzwi do poszczególnych pomieszczeń pozamykane.

  Nadal obstawiam, że ma tu coś do czynienia matka natura i usytuowanie budynku względem stron świata... awarię płyty głównej odrzucam, bo by waliła cały czas naruszenie. Nie może się trochę popsuć, a trochę nie... jeszcze mi się takie coś nie zdarzyło przez 8 lat, żeby płyta była padnięta...

  0
 • #8 17 Paź 2010 15:27
  humek
  Poziom 32  

  Wszyscy "podkręcają" czułość w czujnikach na "maxa" potem są problemy , istnieja liczniki aby je stosować i będzie ok.Trzeba tylko odpowiednio ustawic ilość naruszeń i "widełki czasowe" .Stosuje też czyjniki AQUA i nie miałem jeszcze fałszywek od nagrzanej podłogi, ma ona zbyt dużą bezwładność.Popieram natomiast prawidłowe zabezpieczenie otworów wentylacyjnych i innych przez które mogą wejśc lub wlecieć ptaki,myszy ,kuny i inne zwierzaki.

  0
 • #9 17 Paź 2010 16:34
  jkm73
  Poziom 21  

  Moze sprobuj podlaczyc te 2 czujki nowym przewodem, tez dosyc czesto stosowalem aquy w roznych dziwnych miejscach i nie mialem z nimi problemu.

  0
 • #10 17 Paź 2010 16:35
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Czułość była fabrycznie na średni poziom, teraz dałem minimum... Jak nie pomogą dotychczasowe zabiegi, to zrobię licznikową...

  Co do przewodu, nie ma takiej opcji. Mierzyłem przejścia miernikiem, i przewody są sprawne, nie mają zwarć między żyłami..

  0
 • #11 17 Paź 2010 16:55
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

  Jak nie pomoże podmieć czujki na innego typu, tu ze swojej strony polecę Siemensa IR100 lub lepiej 120.
  Czujki polem widzenia nie obejmują wentylacji? Chłodno się zrobiło i może dmuchać zimne powietrze.
  Jeśli nie masz pewności co do gryzoni to rozsyp na tych płytkach niewielką warstwę mąki albo podobnego specyfiku- jeśli po fałszywym alarmie nie będzie odbitych pazurów wtedy możesz dać wiarę. Zimno na zewnątrz to te żyjątka do domów ciągną, jak nie ma domowników czują sie swobodnie i mogą po meblach, ścianach, firankach chodzić.

  0
 • #12 17 Paź 2010 22:37
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Firanek i mebli nie ma poza wyposażoną kuchnią [tylko meble]. Przedpokój pusty [W1] sypialnia obok przedpokoju też [W4]. Poczekam na efekty działań które podjąłem wczoraj. Jak nie pomoże, założę lustrzanki..

  Co do gryzoni to 99% pewności, że nie ma, nie ma śladów odchodów, a cukier zostawiony w kuchni na szafce w zawiniętej papierowej torbie nie naruszony, ale zawsze jest ten 1%...

  Pozostaje mi tylko czekać na efekty. Inaczej się nie da...
  Dziękuję za zainteresowanie tematem.

  0
 • #13 17 Paź 2010 23:01
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Kończąc już może temat pajączków... Miałem kiedyś, kiedy dopiero zaczynałem zabawę z systemami, przypadek, kiedy z jednej czujki dostawałem notoryczne naruszenia - bez jakiejkolwiek regularności. Okazało się, że do czujki, przez zbyt duży przepust od kabla wchodził sobie malutki skur...czybyk , który zamieszkał sobie w komorze soczewki zaraz za piroelementem. Co pajączek się ruszył - wywalało naruszenie. Piszesz, że wymieniłeś czujkę, ale tylko elektronikę, czy obudowę też? Może masz analogiczny przypadek.

  0
 • #14 17 Paź 2010 23:20
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Wymieniłem elektronikę i przód obudowy. Temat pająka "maszynisty" jest mi dobrze znany i jest to pierwsza rzecz, jaką sprawdzam, jak trafiają się fałszywki. Tą opcję wykluczyłem na samym początku :)

  1
 • #15 18 Paź 2010 10:55
  humek
  Poziom 32  

  Tu powyżej kolega polecał IR120 o ile pamiętam to lustrzanka a teraz masz takowe bardzo dobre lustrzanki SATELA IVORY w promocji jak się pokusisz na wymianę to możesz śmiao je stosować dużo ich zainstalowałem i są OK!,choć uważam że te AQUA zupełnie tam wystarczą a błąd -problem to jakaś głupota z której po znalezieniu przyczyny bedziesz się śmiał.Może tak na próbę daj tam na kilka dni jakąś dualną albo przetestuj sama linię i centralkę instalując zamiast czujnika rezystor parametryczny wtedy bedziesz pewien centrali i okablowania.

  0
 • #16 18 Paź 2010 12:14
  buszmen78
  Poziom 17  

  witam

  Co do AQUA to ja nie polecam zdjąłem ww. czujki z dwóch instalacji, problem z wirami powietrza nagrzewanymi od słońca i grzejników (moze masz ten sam problem na podłodze). Popytaj w sprawdzonych hurtowniach to ci opowiedzą o czujkach satel. Ja się wyleczyłem, nawet PRO+ lepiej sie zachowuje nie mówią o DG55. Jak mam kupować IVORY to wolę IR120 sprawdzona i tańsza mimo nawet promocji satel-a.
  Zaraz pewnie odezwą sie zwolennicy AQUA ale ja mam już wypracowane zdanie na temat urzadzeń detekcyjnych satela, jeszcze 'trochę' muszą dopracować ale to nie kosztem moich serwisów.

  0
 • #17 18 Paź 2010 17:48
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem Aqua. Po prostu od dłuższego czasu nie miałem z nimi problemu, a niektóre pracują w gorszych warunkach. Pro+ i DG55 znam i to dobrze :)

  Dziś dzwoniłem do właściciela obiektu. Jak na razie cisza i spokój trzeci dzień. Zobaczymy, co czas pokaże. Tematu nie zamykam, bo może się jeszcze coś urodzi.

  0
 • #18 18 Paź 2010 23:17
  gm821124
  Poziom 15  

  Dołączając do tematu mogę zalecić jeszcze raz sprawdzenie przewodu, miałem taki przypadek że dzwoniąc miernikiem wszystkie żyły były sprawne, ale niestety się może być taka sytuacja(szczególnie w nowej instalacji że przewód jest gdzieś za mocno dobity. Proponuję odłączyć wszystkie żyły z obu stron oprócz zasilania i sprawdzić czy nie pojawia się na nich jakieś napięcie względem masy lub plusa, może to być przyczyną alarmów. Druga propozycja to czujka IR120, sama się na pewno nie puści.

  0
 • #19 18 Paź 2010 23:19
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Przejścia sprawdzałem miernikiem do instalacji elektrycznych MPI-525, a nie multimetrem. Prąd pomiarowy 200mA, nie ma opcji, żeby mi coś umknęło :)

  0
 • #20 29 Paź 2010 09:52
  serwiplus
  Poziom 14  

  Wstaw optexa rx40 i bedziesz miał spokój ,jak chcesz mam tanio

  Moderowany przez sharp:

  Regulamin p.2 i 10.2. Ostrzeżenie.

  0
 • #21 30 Paź 2010 14:37
  Kaz K
  Poziom 20  

  A przypadkiem nie widzi czujka grzejnika? Ja proponuje założyć czujkę dualną i sprawdzić co będzie się działo, wyeliminujesz wiele możliwości przypadkowego zadziałania. Co do czujek Satela to tylko jedna padła i zero problemów , przy DSC wymieniłem około 5 szt. , Crow (hmm chyba jedne z lepszych jakie były bo zero fałszywek i uszkodzonych a pracują już w alarmach od 15 lat.)

  0
 • #22 30 Paź 2010 21:04
  eworks
  Poziom 19  

  Ja polecam Vidicona, np. Bingo, zainstalowałem tego sporo i nie było problemów, duala masz Matrixa, w cenie ok 70 brutto.

  Dla przykładu ostatnio robiłem dom z drewna, na wykończeniu, bez dwóch okien i drzwi zabite dechą ;-). Przeciągi jak sam sk.... ;-) Pulse na 3, Pet na 25kg, czułość na 1/4 wihajstra. Na naruszeniach przy testach - reakcja prawidłowa, zero fałszywych alarmów, aż się sam dziwie.. to wszystko na bingo.

  Pozdrawiam

  0
 • #23 03 Lis 2010 09:33
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Grzejnik widzi, ale nikt w piecu nie pali, bo jeszcze nikt tam nie mieszka.
  Temat niestety powrócił. Rozsypałem mąkę i trochę cukru, poluję na lokatora, o którym nikt nic najprawdopodobniej nie wie... :)

  Wymiana to ostateczność, bo jeszcze takich przygód z AQUAmi nie miałem, a niektóre pracowały w gorszych warunkach.

  0
 • #24 03 Lis 2010 18:34
  serwiplus
  Poziom 14  

  Od 8 lat wstawiam Rx40Q i od tamtej pory skończyły się problemy z fałszywkami .Na takich czujkach mam około 50 systemów .A każda zdrada tego czujnika kończy się problemami.

  0
 • #25 08 Lis 2010 00:05
  serg17
  Poziom 13  

  Na 90% masz intruza w pomieszczeniu, który uwielbia się przechadzać akurat tymi ścieżkami, które są w zasięgu czujki. Można próbować wszystkiego - zmienić trochę kąt widzenia soczewki, zmieniać żyły, można nawet postawić kamerę z nagrywaniem i wypatrywać zwierza albo termokamerą mierzyć wiry ziąmbu i gorąca... tylko czy nie szybciej będzie powiesić dualkę? OD kilku lat działam na Bosh'ówkach ze zwiarciadełkiem, bardzo dobre czujki, problemów brak - tylko klienci uważają, że zbyt mało nowocześnie wyglądają...

  0
 • #26 11 Lis 2010 11:27
  yasiu.brzeg
  Poziom 29  

  Każde następne posty typu "Ja polecam bo ja instaluję" będę traktował ostrzeżeniem.

  0
 • #27 11 Lis 2010 12:03
  rokycky
  Poziom 23  

  a moim zdaniem wschodnia strona budynku to duża podpowiedz

  pozasłaniaj na jakis czas wszystkie kratki wentylacyjne, dziurę na planowany kominek także :D a na 99% alarmy ustapią

  0
 • #28 11 Lis 2010 16:20
  gm821124
  Poziom 15  

  Naprawdę sugeruję wymienić czujki. W koncu ile można kombinować. Może w takich warunkach po prostu AQUA źle pracuje. Dobrze radzę, wymień czujki na duale lub na zwierzaka bo serwisy Cię wykończą.

  0
 • #29 10 Gru 2010 10:08
  Neptun
  Poziom 13  

  Witam. Satel wyprodukował wadliwą serię czujek AQUA PLUS.
  Z moich obserwacji wynika że to jest partia 09 18 ( cyfry na białym tle pod numerem seryjnym).
  Wszystkie czujki które generowały fałszywki na obiektach które obsługiwałem były z takimi oznaczeniami.
  W satelu oczywiście twierdzą że są świetni i to nie możliwe.
  Proszę o informację czy te czujniki miały takie oznaczenia.
  Dotyczy to również AQUA RING z tymi oznaczeniami.
  Mimo tego uważam że to dobre i ładne czujniki.

  0
 • #30 10 Gru 2010 11:05
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Jutro sprawdzę, bo jadę na obiekt wymieniać te, które generowały śmieci na duale... dam znać...

  0