Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aqua Plus - fałszywe alarmy

Miwhoo 16 Paź 2010 20:49 9537 52
  • #1 16 Paź 2010 20:49
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam.

Podpowiedzcie coś, bo brakło mi pomysłów. System alarmowy postawiony na CA10, płyta uziemiona, obudowa też. Pracuje od miesiąca, czasem 2 czujniki robią fałszywki. Nie znalazłem jakiejkolwiek zależności między alarmami przeglądając pamięć zdarzeń. Obiekt to wykończony dom na zadupiu, jeszcze nie zamieszkany... Czujniki Aqua Plus 2EOL/NC. Dwa tygodnie temu wymieniłem obie czujki na nowe, ale nie pomogło. Nie wydaje mi się, żeby to była wina samych czujników... Dorzuciłem kondensatory na zasilaniu, bo spodziewałem się śmieci z zasilania, też nie pomogło.

Dzikich lokatorów dom nie ma, wszystkie okna i drzwi szczelne. Co ciekawe, obadałem dziś usytuowanie budynku względem stron świata... wszystkie fałszywki od wschodniej strony, reszta pracuje normalnie i się nie wzbudza... Macie jakieś pomysły?
    Okna szczelne, drzwi też... sprawdzałem mokrą ręką, czy nic nie zawiewa... jest OK.
    Dziś zmniejszyłem czułość samych czujników, do tego w programie centrali dałem większy czas naruszenia. Czekam na efekty, tymczasem niepokoi mnie fakt, że system nowy, a tu takie baboki się dzieją. Stawiałem jeszcze do dziś na przewody, ale wszystkie żyły sprawne [choć ktoś 4 żyłowy telefoniczny dał do alarmu].
    Jak komuś jakiś pomysł do głowy przychodzi, to dajcie znać, być może przez rutynę coś przegapiłem...

0 29
  • Fibaro
  • #3 16 Paź 2010 22:08
    Miwhoo

Pora dnia nie ma wpływu:
    16/10 - 2:11 W1
    14/10 - 19:08 W1
    01/10 - 17:22 W1
    27/09 - 20:18 W4
    24/09 - 11:08 W4
    23/09 - 23:30 W1
    23/09 - 05:21 W1

Tak temat wygląda. Obydwa wejścia [W1 i W4] są od wschodu. Z początku jak właściciel zadzwonił myślałem, że może słońce świeci na podłogę i ją nagrzewa, ale po odczytaniu pamięci zdarzeń moja teoria legła w gruzach. W domu brak firanek i zasłon, okna zaklejone matową folią, żeby nie było widać co jest w środku. Jedyna rzecz, jaka łączy wszystkie zdarzenia to położenie po wschodniej stronie... nie przepinałem wejść...
    Zmniejszyłem czułość w czujnikach i ustawiłem reakcję centrali na 592ms.

0
  • Fibaro
  • #4 17 Paź 2010 02:40
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Miwhoo napisał:
    Pora dnia nie ma wpływu: ...

Cytat:
    Obydwa wejścia [W1 i W4] są od wschodu.

Pozwolę sobie podpowiedzieć i/lub przypomnieć, że mamy okres "zmiany pór roku" i tzw. zwierzaki, też wchodzą na posesję budynku.

Pisałeś , że nie ma śladów gryzoni i że od wschodniej części (naświetlonej) budynku.
    Cytat:
    Z początku jak właściciel zadzwonił myślałem, że może słońce świeci na podłogę i ją nagrzewa ...

Nagrzewanie się jest algorytmem dla czujnika PCP z jego funkcji czasy ruchu i jego pola widzenia w jego "soczewce" w funkcji czasu przemieszczania obiektu.
    Cytat:
    Jedyna rzecz, jaka łączy wszystkie zdarzenia to położenie po wschodniej stronie...

Z paro letnich doświadczeń to właśnie może być problem [ gryzoń - pora roku - ciepło poranne ze wschodu] .
    Cytat:
    nie przepinałem wejść...

W ostateczności, mogą to być "wadliwie działające" wejścia w CA-10 (choć to rzadkość w tych centralkach SATELA).

---------

Fakt autentyczny z moich "doświadczeń i badań" :

Przy Bardzo podobnym działaniu systemu alarmowego ( był to system oparty na CA-64), klient zgłaszał reklamacje w jego podejrzanym działaniu (fałszywe alarmy z nie zamieszkałego i zabezpieczonego przed intruzami/myszami) obiektu,
    Po paru wizytach nie stwierdziłem żadnych alarmów od gryzoni (z wysypaniem "jako absurdalna pomoc" mąki i cukru na parkiecie). Dalej "fałszywki", za które klient płacił za te "fałszywki" do załogi Interwencyjnej.

Po 2-óch tygodniach byłem wręcz zmuszony aby pojechać i naocznie stwierdzić - co jest "grane" - .

Będąc w tym obiekcie (z klientem) i wchodząc na piętro w jednym z pokoi, zauważyliśmy, że na ścianie (na wysokości około 1,5m) śpią DWIE małe (białe) myszki w wielkości połowy wróbelka.

Po "utylizacji" tych myszek (było to w gestii klienta), alarmy USTAŁY. :D

Chcę w ten sposób pokazać, że "pojęcie braku gryzoni/zwierzaków" jest pojęciem abstrakcyjnym i niedorzecznym z funkcji relacji Klienta.

Przepraszam za długość wypowiedzi, ale mnie jakoś naszło aby spróbować wyjaśnić IDEĘ moich paro-rocznych , doświadczeń.

Właśnie wróciłem od klienta [do domu około 23:50] z podobnym problemem. Tu akurat był pająk w wielkości 2cm/3cm - SZOK - . (nie Tarantula czy Ptasznik :D )

Pozdrawiam,

0
  • #5 17 Paź 2010 11:05
    Miwhoo

Śladów gryzoni nie ma, bo by cukier znalazły w kuchni na szafce, która też jest od wschodniej strony. Wejścia W1 i W4 zahaczają właściwie trochę o południową stronę... Nie ma innego wyjścia, jak poczekać na efekty mojego ostatniego działania... Dam znać, jakby się jeszcze coś ciekawego działo...

0
  • #6 17 Paź 2010 14:47
    Olexy71
    Poziom 20  

Najgorszą zmorą są ptaszyska na niewykończonych budowach. Ostatnio miałem do czynienia ...
    Okna szczelne, dziury pozatykane. Wleciał kanałem wentylacyjnym i chował się w lukach między więźbą a podbiciem strychu.
    Jakby się takie ptaszyska dało wytresować do szpiegowania ...

0
  • #7 17 Paź 2010 15:09
    Miwhoo

Tylko tu już wszystko na cacy zrobione w domu, cekole, płytki na podłogach, wszystko pomalowane, możnaby się wprowadzać... Nie ma żadnych nieszczelności... W kanałach wentylacyjnych wszędzie kratki, drzwi do poszczególnych pomieszczeń pozamykane.

Nadal obstawiam, że ma tu coś do czynienia matka natura i usytuowanie budynku względem stron świata... awarię płyty głównej odrzucam, bo by waliła cały czas naruszenie. Nie może się trochę popsuć, a trochę nie... jeszcze mi się takie coś nie zdarzyło przez 8 lat, żeby płyta była padnięta...

0
  • #8 17 Paź 2010 15:27
    humek
    Poziom 32  

Wszyscy "podkręcają" czułość w czujnikach na "maxa" potem są problemy , istnieja liczniki aby je stosować i będzie ok.Trzeba tylko odpowiednio ustawic ilość naruszeń i "widełki czasowe" .Stosuje też czyjniki AQUA i nie miałem jeszcze fałszywek od nagrzanej podłogi, ma ona zbyt dużą bezwładność.Popieram natomiast prawidłowe zabezpieczenie otworów wentylacyjnych i innych przez które mogą wejśc lub wlecieć ptaki,myszy ,kuny i inne zwierzaki.

0
  • #9 17 Paź 2010 16:34
    jkm73
    Poziom 21  

Moze sprobuj podlaczyc te 2 czujki nowym przewodem, tez dosyc czesto stosowalem aquy w roznych dziwnych miejscach i nie mialem z nimi problemu.

0
  • #10 17 Paź 2010 16:35
    Miwhoo

Czułość była fabrycznie na średni poziom, teraz dałem minimum... Jak nie pomogą dotychczasowe zabiegi, to zrobię licznikową...

Co do przewodu, nie ma takiej opcji. Mierzyłem przejścia miernikiem, i przewody są sprawne, nie mają zwarć między żyłami..

0
  • #11 17 Paź 2010 16:55
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Jak nie pomoże podmieć czujki na innego typu, tu ze swojej strony polecę Siemensa IR100 lub lepiej 120.
    Czujki polem widzenia nie obejmują wentylacji? Chłodno się zrobiło i może dmuchać zimne powietrze.
    Jeśli nie masz pewności co do gryzoni to rozsyp na tych płytkach niewielką warstwę mąki albo podobnego specyfiku- jeśli po fałszywym alarmie nie będzie odbitych pazurów wtedy możesz dać wiarę. Zimno na zewnątrz to te żyjątka do domów ciągną, jak nie ma domowników czują sie swobodnie i mogą po meblach, ścianach, firankach chodzić.

0
  • Fibaro
  • #12 17 Paź 2010 22:37
    Miwhoo

Firanek i mebli nie ma poza wyposażoną kuchnią [tylko meble]. Przedpokój pusty [W1] sypialnia obok przedpokoju też [W4]. Poczekam na efekty działań które podjąłem wczoraj. Jak nie pomoże, założę lustrzanki..

Co do gryzoni to 99% pewności, że nie ma, nie ma śladów odchodów, a cukier zostawiony w kuchni na szafce w zawiniętej papierowej torbie nie naruszony, ale zawsze jest ten 1%...

Pozostaje mi tylko czekać na efekty. Inaczej się nie da...
    Dziękuję za zainteresowanie tematem.

0
  • #13 17 Paź 2010 23:01
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kończąc już może temat pajączków... Miałem kiedyś, kiedy dopiero zaczynałem zabawę z systemami, przypadek, kiedy z jednej czujki dostawałem notoryczne naruszenia - bez jakiejkolwiek regularności. Okazało się, że do czujki, przez zbyt duży przepust od kabla wchodził sobie malutki skur...czybyk , który zamieszkał sobie w komorze soczewki zaraz za piroelementem. Co pajączek się ruszył - wywalało naruszenie. Piszesz, że wymieniłeś czujkę, ale tylko elektronikę, czy obudowę też? Może masz analogiczny przypadek.

0
  • #14 17 Paź 2010 23:20
    Miwhoo

Wymieniłem elektronikę i przód obudowy. Temat pająka "maszynisty" jest mi dobrze znany i jest to pierwsza rzecz, jaką sprawdzam, jak trafiają się fałszywki. Tą opcję wykluczyłem na samym początku :)

1
  • #15 18 Paź 2010 10:55
    humek
    Poziom 32  

Tu powyżej kolega polecał IR120 o ile pamiętam to lustrzanka a teraz masz takowe bardzo dobre lustrzanki SATELA IVORY w promocji jak się pokusisz na wymianę to możesz śmiao je stosować dużo ich zainstalowałem i są OK!,choć uważam że te AQUA zupełnie tam wystarczą a błąd -problem to jakaś głupota z której po znalezieniu przyczyny bedziesz się śmiał.Może tak na próbę daj tam na kilka dni jakąś dualną albo przetestuj sama linię i centralkę instalując zamiast czujnika rezystor parametryczny wtedy bedziesz pewien centrali i okablowania.

0
  • #16 18 Paź 2010 12:14
    buszmen78
    Poziom 16  

witam

Co do AQUA to ja nie polecam zdjąłem ww. czujki z dwóch instalacji, problem z wirami powietrza nagrzewanymi od słońca i grzejników (moze masz ten sam problem na podłodze). Popytaj w sprawdzonych hurtowniach to ci opowiedzą o czujkach satel. Ja się wyleczyłem, nawet PRO+ lepiej sie zachowuje nie mówią o DG55. Jak mam kupować IVORY to wolę IR120 sprawdzona i tańsza mimo nawet promocji satel-a.
    Zaraz pewnie odezwą sie zwolennicy AQUA ale ja mam już wypracowane zdanie na temat urzadzeń detekcyjnych satela, jeszcze 'trochę' muszą dopracować ale to nie kosztem moich serwisów.

0
  • #17 18 Paź 2010 17:48
    Miwhoo

Nie jestem ani zwolennikiem, ani przeciwnikiem Aqua. Po prostu od dłuższego czasu nie miałem z nimi problemu, a niektóre pracują w gorszych warunkach. Pro+ i DG55 znam i to dobrze :)

Dziś dzwoniłem do właściciela obiektu. Jak na razie cisza i spokój trzeci dzień. Zobaczymy, co czas pokaże. Tematu nie zamykam, bo może się jeszcze coś urodzi.

0
  • #18 18 Paź 2010 23:17
    gm821124
    Poziom 15  

Dołączając do tematu mogę zalecić jeszcze raz sprawdzenie przewodu, miałem taki przypadek że dzwoniąc miernikiem wszystkie żyły były sprawne, ale niestety się może być taka sytuacja(szczególnie w nowej instalacji że przewód jest gdzieś za mocno dobity. Proponuję odłączyć wszystkie żyły z obu stron oprócz zasilania i sprawdzić czy nie pojawia się na nich jakieś napięcie względem masy lub plusa, może to być przyczyną alarmów. Druga propozycja to czujka IR120, sama się na pewno nie puści.

0
  • #19 18 Paź 2010 23:19
    Miwhoo

Przejścia sprawdzałem miernikiem do instalacji elektrycznych MPI-525, a nie multimetrem. Prąd pomiarowy 200mA, nie ma opcji, żeby mi coś umknęło :)

0
  • #20 29 Paź 2010 09:52
    serwiplus
    Poziom 14  

Wstaw optexa rx40 i bedziesz miał spokój ,jak chcesz mam tanio

Moderowany przez sharp:

Regulamin p.2 i 10.2. Ostrzeżenie.

0
  • #21 30 Paź 2010 14:37
    Kaz K
    Poziom 20  

A przypadkiem nie widzi czujka grzejnika? Ja proponuje założyć czujkę dualną i sprawdzić co będzie się działo, wyeliminujesz wiele możliwości przypadkowego zadziałania. Co do czujek Satela to tylko jedna padła i zero problemów , przy DSC wymieniłem około 5 szt. , Crow (hmm chyba jedne z lepszych jakie były bo zero fałszywek i uszkodzonych a pracują już w alarmach od 15 lat.)

0
  • #22 30 Paź 2010 21:04
    eworks
    Poziom 19  

Ja polecam Vidicona, np. Bingo, zainstalowałem tego sporo i nie było problemów, duala masz Matrixa, w cenie ok 70 brutto.

Dla przykładu ostatnio robiłem dom z drewna, na wykończeniu, bez dwóch okien i drzwi zabite dechą ;-). Przeciągi jak sam sk.... ;-) Pulse na 3, Pet na 25kg, czułość na 1/4 wihajstra. Na naruszeniach przy testach - reakcja prawidłowa, zero fałszywych alarmów, aż się sam dziwie.. to wszystko na bingo.

Pozdrawiam

0
  • #23 03 Lis 2010 09:33
    Miwhoo

Grzejnik widzi, ale nikt w piecu nie pali, bo jeszcze nikt tam nie mieszka.
    Temat niestety powrócił. Rozsypałem mąkę i trochę cukru, poluję na lokatora, o którym nikt nic najprawdopodobniej nie wie... :)

Wymiana to ostateczność, bo jeszcze takich przygód z AQUAmi nie miałem, a niektóre pracowały w gorszych warunkach.

0
  • #24 03 Lis 2010 18:34
    serwiplus
    Poziom 14  

Od 8 lat wstawiam Rx40Q i od tamtej pory skończyły się problemy z fałszywkami .Na takich czujkach mam około 50 systemów .A każda zdrada tego czujnika kończy się problemami.

0
  • #25 08 Lis 2010 00:05
    serg17
    Poziom 13  

Na 90% masz intruza w pomieszczeniu, który uwielbia się przechadzać akurat tymi ścieżkami, które są w zasięgu czujki. Można próbować wszystkiego - zmienić trochę kąt widzenia soczewki, zmieniać żyły, można nawet postawić kamerę z nagrywaniem i wypatrywać zwierza albo termokamerą mierzyć wiry ziąmbu i gorąca... tylko czy nie szybciej będzie powiesić dualkę? OD kilku lat działam na Bosh'ówkach ze zwiarciadełkiem, bardzo dobre czujki, problemów brak - tylko klienci uważają, że zbyt mało nowocześnie wyglądają...

0
  • #26 11 Lis 2010 11:27
    yasiu.brzeg
    Poziom 29  

Każde następne posty typu "Ja polecam bo ja instaluję" będę traktował ostrzeżeniem.

0
  • #27 11 Lis 2010 12:03
    rokycky
    Poziom 23  

a moim zdaniem wschodnia strona budynku to duża podpowiedz

pozasłaniaj na jakis czas wszystkie kratki wentylacyjne, dziurę na planowany kominek także :D a na 99% alarmy ustapią

0
  • #28 11 Lis 2010 16:20
    gm821124
    Poziom 15  

Naprawdę sugeruję wymienić czujki. W koncu ile można kombinować. Może w takich warunkach po prostu AQUA źle pracuje. Dobrze radzę, wymień czujki na duale lub na zwierzaka bo serwisy Cię wykończą.

0
  • #29 10 Gru 2010 10:08
    Neptun
    Poziom 13  

Witam. Satel wyprodukował wadliwą serię czujek AQUA PLUS.
    Z moich obserwacji wynika że to jest partia 09 18 ( cyfry na białym tle pod numerem seryjnym).
    Wszystkie czujki które generowały fałszywki na obiektach które obsługiwałem były z takimi oznaczeniami.
    W satelu oczywiście twierdzą że są świetni i to nie możliwe.
    Proszę o informację czy te czujniki miały takie oznaczenia.
    Dotyczy to również AQUA RING z tymi oznaczeniami.
    Mimo tego uważam że to dobre i ładne czujniki.

0
  • #30 10 Gru 2010 11:05
    Miwhoo

Jutro sprawdzę, bo jadę na obiekt wymieniać te, które generowały śmieci na duale... dam znać...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo