Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie sprzętu przed przepięciami

piiwko 18 Paź 2010 16:18 1080 6
  • #1 18 Paź 2010 16:18
    piiwko
    Poziom 8  

Witam,
    mam w pokoju gniazdo bez bolców i do niego podłączony jest sprzęt o dość dużej wartości (TV, PC, Konsola), chciałbym się dowiedzieć jaki jest najlepszy sposób na ochronę tego sprzętu przed przepięciami? Listwa z bezpiecznikami? Jeśli tak czym musi się taka listwa charakteryzować żeby była dobra?

0 6
  • #2 18 Paź 2010 16:25
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany

Na pewno ważnym czynnikiem jest marka i cena. Lepsze od listw są UPS-y. Uważam, że listwy nie są wystarczające aby chronić taki sprzęt. Wsadzają tam kawałek warystora i mówią, że jest wielka ochrona. Dobra listwa powinna kosztować przynajmniej kilkadziesiąt zł.

0
  • #3 18 Paź 2010 17:17
    000andrzej
    Poziom 37  

Chodzi Ci o przepięcia, czy o bezpieczeństwo?

0
  • #4 18 Paź 2010 19:42
    piiwko
    Poziom 8  

Chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo sprzętu, UPS nie jest mi potrzebny, chcę tylko zabezpieczyć sprzęt przed ewentualnymi uszkodzeniami. Podobno listwy podłączone do gniazd bez uziemienia niewiele dają?

0
  • #5 18 Paź 2010 21:48
    000andrzej
    Poziom 37  

Przede wszystkim niech ci elektryk zrobi bolec ochronny. Pytałem się o Twoje bezpieczeństwo, nie komputera. Kompuer nie jest w B klasie ochronności, więc powinien być odłączony doo bolca ochronnego dla Twojego bezpieczeństwa.
    Przed burzą się nie ustrzeżesz, ale dobrej klasy listwa ochronna powinna wystarczyć przy skokach napiecia wywołanymi innymi przepięciami w sieci.

0
  • #6 19 Paź 2010 11:26
    piiwko
    Poziom 8  

Jaki jest przybliżony koszt takiej usługi wykonanej przez elektryka?
    Listwa podłączona do gniazda bez bolca nie zadziała?

0
  • Pomocny post
    #7 19 Paź 2010 16:25
    000andrzej
    Poziom 37  

To dość duży koszt - przciąganie całego kabla, jednak w najprostrzym przypadku (jak nie ma innego wyjścia i instalację masz TN-C), podłącza się bolec ochronny do przewodu "N" w samym gniazdku i są to grosze.
    Są różne szkoły na temat poprawności takiego połączenia, ja jednak skłaniam się do tego, że jak nie ma innego wyjścia, jest to mniejsze zło, pod warunkiem, że przewód "N" jest cały. W przypadku uszkodzenia tego przewodu, można mieć pełne zasilanie na obudowie, natomiast jeśli przewód jest cały i masz przebicie w odbiorniku - uchroni Cię to przed porażeniem.

Listwa będzie poprawnie działać i bez tego bolca ochronnego.

0