Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Studia na PWr - co radzicie?

22 Paź 2010 19:19 15676 24
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jestem uczniem 3 kl. liceum, wiadomo już nie długo matura i wybór studiów. Jestem "w miarę" dobry z fizyki (rozszerzenie napiszę na ok. 60-70 % zapewne) i matmy (tu może nawet 95-100%). Poza tym informatyka - zawsze kombinowałem coś w C++, HTML, Javie, etc. No i jeszcze ogólnie się interesuję nauką, muzyką (z kolegami coś klecimy) i fotografią, jeśli to ważne :P

Jeśli chodzi o studia to myślę o PWr, no, ale jeszcze nie wiem dokładnie jaki kierunek, mam kilka "typów":

1. Automatyka i Robotyka (Wydział Elektroniki)
    2. Energetyka (Wydział Mechaniczno – Energetyczny)
    3. Informatyka (Wydział Elektroniki lub Informatyki i Zarządzania)
    4. Mechanika i Budowa Maszyn (Wydział Mechaniczny)

Może ktoś coś doradzi, chciałbym wybrać jeden z tych czterech, czas na decyzję mam do kwietnia, ale myśleć już trzeba. Poza tym zawsze można wybrać dwa, trzy kier. i zobaczyć na co się dostaniemy. Wiadomo chodzi o perspektywy pracy, najlepiej możliwości zaczęcia jej już podczas studiów (3 miesiące wakacji są, więc z 1 - 1,5 można popracować), bo daje to na pewno jakieś doświadczenie (i "CV" ładniejsze :P). Zapewne nie od razu będę zarabiał 5 - 10 tys., ale jak się będę starał to po paru latach, kto wie heh :D
  • Poziom 25  
    Jaja se robisz. Chcesz zarabiać dużo kasy sam nie wiedząc na czym?
  • Poziom 9  
    Nie robię "se jaj", po drugie źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że rozumiem, że na początku pewnie będę zarabiał góra 1k - 1,5k zł na jakimś stażu, a później lepiej. Na czym ? No na jednym z tych 4 kierunków, bo po prostu takie "rzeczy" mnie interesują, tylko nie wiem jak tam jest, może ktoś studiuje na którymś i powie.
  • Poziom 2  
    aght00 napisał:

1. Automatyka i Robotyka (Wydział Elektroniki)
    2. Energetyka (Wydział Mechaniczno – Energetyczny)
    3. Informatyka (Wydział Elektroniki lub Informatyki i Zarządzania)
    4. Mechanika i Budowa Maszyn (Wydział Mechaniczny)

Mogę się wypowiedzieć na temat pozycji numer 1) 3) i 4).
    1)
    Jestem na trzecim roku na AiR'ze na Wydziale Elektroniki(W-4). Z rozmów z kolegami z właśnej oraz innych uczelni śmiem twierdzić iż jest u nas całkiem sporo pracy. Na kierunku nauczysz się pewnych podstaw programowania(C, C++) ale nie ma na to specjalnego nacisku - programy automatyków mają działać. Optymalny algorytm działający 0.1 sekundy szybciej nie ma takiego znaczenia.
    Aby nauczyć się czegoś więcej na pewno musisz znaleźć do tego zapał - są koła naukowe, np. KoNAR które bardzo pomagają rozwijać pasje.
    Przedmioty na 1szym roku są prawie identyczne dla całej Elektroniki, więc gdziekolwiek na W-4 nie pójdziesz po pierwszym roku będziesz wiedział dokładnie tyle samo co koledzy z informatyki/teleinformatyki/EiT'u. Potem na 4tym i 5tym(moim obecnym) semestrze kładą większy nacisk na automatykę, przebiegi różnorakich procesów oraz elektronikę(układ cyfrowe i analogowe, proste płytki z mikroprocesorami)

3)
    Informatyka na W-4 (na IiZ nie wiem) jest w porządku, bardzo dużo informatyków studiuje jednocześnie AiR i vice versa. Wiem że na informatyce na pewno jest większy nacisk na matematykę niż u nas na AiRze(matematyka dyskretna, więcej algebry).
    4)
    Mój dobry kolega studiuje mechanikę i budowę maszyn - jest bardzo zadowolony chociaż jakichś szczególnych informacji na temat jego studiów nie mam.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki za odpowiedź. Jakiś czas temu myślałem o studiowaniu dwóch kierunków. Konkretnie właśnie AiR i Informatyka na Wydziale Elektroniki. No właśnie jak taka kwestia wygląda ? Pewnie część przedmiotów się pokrywa (ten sam wydział), ale co z innymi ? Możesz coś napisać na ten temat ? Jak wygląda praca w kołach - mam zapał do dodatkowej pracy "od zawsze", ale czy na wejściu trzeba mieć jakąś wiedzę czy pracują tam studenci I roku ? Może orientujesz się jak wygląda przy takich studiach kwestia stypendiów motywacyjnych, czy jeśli jestem dobry na obu kierunkach, mam dobre oceny i na obu kwalifikuje się do stypendium (kierunki zamawiane) to dostaje większy zastrzyk gotówki (niezbędnej na studiach :p) czy jak ?

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

No i czy ktoś coś więcej wie o "Energetyce" oraz "Mechanice i Budowie Maszyn" ?
  • Poziom 12  
    Kiedy wkońcu ludzie zrozumieją, że na studia idzie się dla pasji a nie dla liczenia zer na koncie bankowym.

Jeżeli lubisz programować to możesz wybrać np. informatyke, a o prace się nie martw, będziesz dobry to sama ciebie znajdzie.
  • Poziom 9  
    Niepotrzebnie mówiłem o tej kasie :P Wiem, że z pasji, ale i też dla lepszej jakości życia jakby nie patrzeć, która nie tylko od kasy zależy. Lepiej pracować za mniej, ale w komfortowych warunkach. Mam znajomego ze Śląska, który jest górnikiem, owszem zarabia dużo, ale jak na moje to płaca nie wynagradza tak dużego niebezpieczeństwa.
  • Poziom 43  
    Mogę wypowiedzieć się coś na temat kierunku Informatyka na W8 - Informatyka i Zarządzanie, studiuje obecnie na 2 roku.

Generalnie jest spoko, ale to zależy jak trafisz - mi się akurat udało. Laborki są bardzo fajne, nie trzeba mieć dużo we łbie ale trzeba umieć się zaprzeć. Generalnie jak nie jesteś zaje z matmy to analize też przejdziesz, ale trzeba sie przyłożyć. Chlanie i dziewuchy odstawić lekko na bok(nie znaczy całkowicie) i przyłożyć się.
    Na pochwałę zasługuje dziekanat - załatwisz wszystko, nikt na Ciebie nie na krzyczy, jest dlugo otwarty. Dodatkowo, jak już zawalisz kursy i wyjedziesz poza te 10 dopuszczalnych ects deficytu, to smarujesz podanko i, jak nie przeginasz pały, jesteś na następnym semestrze.

Programujemy generalnie w Javie, ale pojawia się też Asm, oz, ocaml, chyba .net i takietam.

Pierwszy rok to generalnie sama matma - analiza 1, 2, algebra 1, logika, mat. dyskretna i to jest największy ból.

Na plus zasługuje też fakt, że nasz wydział nawiązuje współpracę np z Volvo - kilkadziesiąt osób biorą na praktyki wakacyjne.

Od siebie mogę powiedzieć - w porównaniu z innymi kierunkami u nas jest _łatwiej_. Patrząc na kolegów, którzy są mądrzejsi i wydajniejsi i zawalają kursy, które ja na swoim wydziale dałem radę zaliczyć... A dziekanatów nie ma co porównywać.
  • Poziom 2  
    aght00 napisał:
    Konkretnie właśnie AiR i Informatyka na Wydziale Elektroniki. No właśnie jak taka kwestia wygląda ? Pewnie część przedmiotów się pokrywa (ten sam wydział), ale co z innymi ? Możesz coś napisać na ten temat ?

http://www.ict.pwr.wroc.pl/iiar/index.php?opt...ontent&view=article&id=136&Itemid=106&lang=pl

tutaj masz siatki godzin Automatyki i Robotyki oraz Informatyki na poszczególnych semestrach. Pierwsze 5 semestrów dla AiR'u jest takich samych dla każdej specjalizacji.

Zatem ilość roboty zwiększa się z każdym semestrem, bo z każdym semestrem jest coraz mniej wspólnych przedmiotów.
    aght00 napisał:

Jak wygląda praca w kołach - mam zapał do dodatkowej pracy "od zawsze", ale czy na wejściu trzeba mieć jakąś wiedzę czy pracują tam studenci I roku ?

Zależy od koła - w KoNaR'ze żeby cię przyjęli musisz zrobić robota do końca semestru, w innych - nie wiem. Koła naukowe są tworzone przez studentów i to oni określają zasady przyjęcia. Najlepiej wejść na ich stronę i przeczytać ich regulamin. Z tego co mi się wydaje to studenci I roku raczej do kół się nie zapisują - mają za małą wiedzę, koła też jakoś specjalnie ich do tego nie namawiają. Nacisk jest przede wszystkim na alta II-IV.
    aght00 napisał:

Może orientujesz się jak wygląda przy takich studiach kwestia stypendiów motywacyjnych, czy jeśli jestem dobry na obu kierunkach, mam dobre oceny i na obu kwalifikuje się do stypendium (kierunki zamawiane) to dostaje większy zastrzyk gotówki (niezbędnej na studiach :p) czy jak ?

Zupełnie mylisz pojęcia.
    Stypendium zamawiane - kasa za wybranie specjalizacji JUŻ na 1szym semestrze. ALe z faktu dostania się nie dostajesz od razy stypy zamawianej - zależna jest od twojej średniej na tle grupy. Nie wiem jak teraz jest ze stypami zamawianymi ale jak ja zaczynałem studiować to stypę zamawianą dostało 5(pięć!) osób z najwyższymi wynikami a osób na kierunek zostało przyjętych 240.
    Stypendium motywacyjne - stypa od prezydenta wrocławia za rozpoczęcie nauki na kierunku z profilem ścisłym - u mnie to było 3000 zł przez 10 miesięcy.
    Stypa naukowa - stypendium przydzielane ze wyniki w nauce, zależne od twojej średniej. Minimalny próg najczęsciej wynosi 4.00. Nie wiem czy można dostawać 2 stypy naukowe na jednym wydziale. Wiem że mój kumpel dostaje 2 stypy naukowe ale na różnych uczelniach - UE i PWr.
  • Poziom 23  
    To i ja się wypowiem na temat AiR na PWr, gdyż jestem studentem 2 roku. Jak koledzy wspominają 1 rok na wydziale W-4 to dużo matematyki. Jest fizyka półprzewodników i zwykła. Laboratoria są z programowania, technologii informacyjnej oraz fizyki półprzewodników. Dla jednym mniej lub bardziej ciekawe. Jeśli idziesz tylko żeby zaliczyć to wybierz sobie łatwiejsze studia. Na AiRze trzeba się troszkę samemu wysilić.
    Jeśli zależy ci na stypendium motywacyjnym to musisz się przyłożyć naprawdę dobrze. W tej chwili stypendium otrzymuje 62 z 240 osób. Na pierwszym semestrze lista rankingowa jest ustalana na podstawie wyniku rekrutacyjnego. Potem wg średniej plus za udział w różnych zajęciach. W drugim semestrze próg wyniósł 4,26(bez żadnych dodatków). Jest ono przyjemnym dodatkiem, ale raczej nie warto iść na kierunek tylko dla kasy, chociaż jest kilka takich osób. Nawiasem mówiąc w tej chwili zrobił się głupi wyścig szczurów. Może nie widać go, ale da się odczuć pewne napięcie na kierunku.
    Jeśli chodzi o studiowanie Informatyki i AiR jednocześnie to owszem możesz, ale po co? Praktycznie jest to to samo, później dopiero są jakieś różnice. Niestety wszystko teraz dąży do tego że taki automatyk będzie też klepać kilka godzin w klawisze, co wg mnie jest chore. Jeśli studiować to trochę inne kierunki, które się nie zazębiają w takim stopniu. Czyli np AiR i EiT byłby lepszym wyborem. Ja rozważałem fizykę teoretyczną, ale teraz widzę że dobrze iż nie poszedłem na to, bo w tym semestrze jest już naprawdę ciężko. A taka fizyka do najprostszych nie należy, a nawet przeciwnie, jest jednym z trudniejszych kierunków na PWr.
    To tyle ode mnie, jeśli będziesz mieć konkretniejsze pytania to je zadaj.

Dodano po 9 [minuty]:

Zapomniałem wspomnieć o dziekanacie:P. Naprawdę należy on do jednych z gorszych. Straszne kolejki i nie miłe Panie w nim.
    Inna sprawa. Warto jest składać wnioski o stypendia, bo zawsze może się udać:). Dodam tylko że ja z wynikiem 95% z fizyki i 80% z matmy rozszerzonej w 1 semestrze nie otrzymałem stypendium. Zresztą wynik z matury zostanie zweryfikowany szybko. Znam sporo osób które miały więcej punktów ode mnie na maturze, lecz nie są ona odzwierciedleniem ich wiedzy na studiach.
  • Poziom 9  
    Nie idę dla kasy, tylko ta kasa mi jest potrzebna co by się utrzymać. Nie mam zamiaru balować na studiach, a te 700 zł drogą nie chodzi. Nie należę do zamożnych, ale jak dołożyć do tego kredyt studencki + pieniądze od rodziców, to może nawet coś by zostało. Wcześniej miałem iść do JG, bo mam bliziutko, ale iść na uczelnie, tylko "bo blisko", nie ma sensu. Poza tym pare osób z mojej szkoły poszło i po 0,5-1 roku przenieśli się do Wrocławia, bo dochodzi niejednokrotnie do sytuacji, w której nie ma wykładowcy, bo mu się nie chce przyjechać, bo uważa, że nie może, ale studenci mogą, więc mają jechać do Wro.
  • Poziom 16  
    Jako student 2 roku Informatyki (Kierunek zamawiany) na W-8 na PWr moge się nieco wypowiedziec.

Pierwsza bardzo wielka rzecz. Stypendium za uczeszcznie na kierunek zamawiany. W moim wypadku, na 333 osoby przyjete na pierwszy semestr(teraz nieco sie wykruszylo ale to norma - nie tegoe sie spodziewali), 83 pierwsze osoby na roku dostaja stypendium. Teraz po zmianie regulaminu nawet deficyt nie blokuje stypendium, wiec troche sie trzeba przylozyc zeby je dostac. Wymagania sa proste. Byc w czolowce i zlozyc podanie.

Co do toku studiow, nasz glowny jezyk programowania to Java i dosc duzo mowi sie o wydajnosci i optymalizacji algorytmow. Zawsze jest zadawane pytanie czy nie dalo sie tego napisac lepiej. Nacisk jest kladziony glownie na oprogramowanie. Poki co poznalismy podstawy jezyka czyli polimorfizm i hierarchie, plus wiadomo typy danych, tablice i struktury danych. Poziom zajec jest zalezny od tego na kogo sie trafi. Sa wykladowcy ktorzy wymagaja szczegolowej wiedzy, a sa tez tacy ktorzy za aktywnosc na zajeciach zwalniaja z egzaminow. Osobiscie uwazam iz jest to kierunek dla ludzi ktorzy interesuja sie i chca sie zajmowac tylko software'm. Pierwszy rok byl wymagajacy chocby ze wzgledu na wymienione wyzej przedmioty matematyczne oraz logike i matematyke dyskretna. Sa to przedmioty ktore trzeba zaliczyc, ale nie mozna ich sobie darowac gdyz pojawiaja sie od czasu do czasu na innych, w dalszym ciagu programu nauczania.
  • Poziom 20  
    Idź do zawodówki, Ja jestem tegorocznym absolwentem Politechniki Śląskiej wydział elektryczny więc poziom ten sam co wrocław ( jeśli chodzi o ten wydział ), czy nawet nie większy i co mam 750zł na rękę. A po 8 latach w zawodzie z sepami bez limitu E+D+P moge liczyć na 3000brutto tuż to kpina.
    Jako operator frezarki cnc wyciągniesz 5000/brutto.
  • Poziom 12  
    Kolego riddyk możesz mi wytłumaczyć co to są uprawnienia SEP E+D+P ? Bo o ile te dwie pierwsze litery są dla mnie zrozumiałe to już P nie bardzo.
    Tak na marginesie jeżeli jesteś absolwentem wydziału elektrycznego (zakładam że kończyłeś studia magisterskie bo innych się nie opłaca robić) to dlaczego na trzecim roku nie wyrobiłeś sobie książki praktyk zawodowych celem uzyskania uprawnień budowlanych? Teraz byś kończył praktyki i za rok mógłbyś legitymować się uprawieniami projektowymi i na pewno nie liczyłbyś na 3000 brutto.
  • Poziom 12  
    Pod symbolem P miał na myśli pomiary :)
    Moim zdaniem po studiach elektrycznych (elektronik,elektryk,automatyk,teleinformatyk) nie powinni pracowac się za mniej niż 2-3tys. Przeciez studia są teraz prowadze zgodnie z wymogami rynku. Elektronik programista (c/c++/c#,asm i na dokladke java,sieci neuronowe teraz takich jezyków programowania uczą elektroników, automatyków juz na stopniu inzyniera) zarabia grubo ponad 2 tys. netto nawet absolwent.
  • Poziom 11  
    Anubis napisz gdzie się tak zarabia ?, chyba tylko jako programista softu związanego z GSM.
    O robotę dla młodego konstruktora, elektronika czy automatyka ciężko.

aght00
    Jak nie straszne ci programowanie to idź na Informatykę, oszczędzisz sobie drutów magnesów, mechaniki czy innych kobył.
    Ewentualnie rozważ jeszcze telekomunikację -(Wydział Elektroniki).

Jeśli chodzi o kasę to olej PWr i jedz na studia do UK.
  • Poziom 9  
    aght00 napisał:
    (...)2. Energetyka (Wydział Mechaniczno – Energetyczny)
    (...)

Wie ktoś coś więcej n.t. ? Jak wygląda tam chemia - trudna jest, co jest przerabiane ?
  • Poziom 11  
    Cześć! Mam na imię Dominika i chciałam się Was poradzić jaki kierunek studiów wybrać na politechnice. Bardzo lubię matematykę i chemię, z fizyką sobie radzę, ale przy odrobinie uporu mogłabym być pewnie bardzo dobra ;). Poza tym lubię informatykę, aczkolwiek nie chciałabym raczej studiować tego kierunku. Chemia raczej też odpada. Tzn. czysta chemia, bo z tego co wiem to są marne perspektywy na rozwój w naszym "kochanym" kraju. Za wszelkie rady serdecznie dziękuję :).
  • Poziom 30  
    A jakie masz zainteresowania?
  • Poziom 11  
    Patrz powyżej ;). Matematyka, chemia, trochę fizyka i informatyka. Nie przepadam za biologią.
  • Poziom 14  
    Koledze pewnie chodziło o twoje ,,praktyczne" zainteresowania...
  • Poziom 11  
    Można do tego dodać, że bardzo lubię kontakty z ludźmi (jestem gadułą ;)), lubię czytać książki, jestem uparta i ambitna, kocham nowe wyzwania. Podoba mi się "grzebanie" w jakiejś elektronice. Zawsze chciałam dowiedzieć się jak coś jest zbudowane np. z czego składa się komputer, telewizor itp. Nie wiem, co mogę jeszcze dodać :).

Dodano po 44 [sekundy]:

Ciężko jest mi określić jednoznacznie moje zainteresowania, bo jest ich naprawdę mnóstwo.

Dodano po 7 [minuty]:

Może będzie prościej jeślibyście zadawali mi jakieś konkretne pytania :).
  • Poziom 14  
    Nikt tu za ciebie nie wybierze kierunku, a na studia idzie się z pasji taka jest prawda....
  • Poziom 11  
    Tak, wiem, że sama będę musiała podjąć decyzję. Generalnie interesuje mnie automatyka i robotyka, ale nie jestem pewna, czy sobie poradzę. Słyszałam, że to generalnie ciężkie studia, a poza tym nie chcę wybrać czegoś, co może minąć się z moimi zainteresowaniami. Czy więc biorąc pod uwagę moje "zainteresowania" myślisz, że mogłabym sobie poradzić? Mam jeszcze rok na porządne przygotowanie do matury i do studiów. Chciałabym go dobrze wykorzystać. Tylko potrzebuję rady, czy mam może myśleć o czymś pokrewnym, czymś innym czy iść w tym kierunku :).
  • Poziom 30  
    Pani Yennefer napisał:
    Patrz powyżej ;). Matematyka, chemia, trochę fizyka i informatyka. Nie przepadam za biologią.

To nie są zainteresowania tylko preferowane przedmioty.

Dodano po 12 [sekundy]:

Konrad65 napisał:
    Koledze pewnie chodziło o twoje ,,praktyczne" zainteresowania...

Dokładnie.

Dodano po 38 [sekundy]:

Cytat:
    Można do tego dodać, że bardzo lubię kontakty z ludźmi (jestem gadułą :wink:), lubię czytać książki, jestem uparta i ambitna, kocham nowe wyzwania. (...) Zawsze chciałam dowiedzieć się jak coś jest zbudowane np. z czego składa się komputer, telewizor itp. Nie wiem, co mogę jeszcze dodać :).

To nie są zainteresowania. To jest charakter/osobowość.

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    Podoba mi się "grzebanie" w jakiejś elektronice.

A dokładniej? Skąd wiesz, że Ci się podoba? Grzebałaś coś?

Dodano po 38 [sekundy]:

Cytat:
    Ciężko jest mi określić jednoznacznie moje zainteresowania, bo jest ich naprawdę mnóstwo.

Przyznaj się w końcu, że po prostu jesteś nijaka i nie masz sprecyzowanych zainteresowań.

Dodano po 37 [sekundy]:

Cytat:
    Może będzie prościej jeślibyście zadawali mi jakieś konkretne pytania :).

Zadałem konkretne pytanie i dostałem to co wyżej cytuję i ripostuję...

Dodano po 13 [sekundy]:

Cytat:
    Nikt tu za ciebie nie wybierze kierunku, a na studia idzie się z pasji taka jest prawda....

Otóż to.

Dodano po 48 [sekundy]:

Cytat:
    Generalnie interesuje mnie automatyka i robotyka

Co to znaczy? Czym przejawia się to zainteresowanie? Nie, nie będziesz składać robotów. A przynajmniej nie na pierwszych 3 latach.

Dodano po 54 [sekundy]:

Cytat:
    ale nie jestem pewna, czy sobie poradzę.

A skąd my mamy to wiedzieć?

Dodano po 31 [sekundy]:

Cytat:
    Generalnie interesuje mnie automatyka i robotyka,
    Cytat:
    a poza tym nie chcę wybrać czegoś, co może minąć się z moimi zainteresowaniami.

I weź tu się z Tobą dogadaj...

Dodano po 56 [sekundy]:

Cytat:
    Słyszałam, że to generalnie ciężkie studia

No zarządzanie i marketing to to nie jest na pewno. Jak nie lubisz matematyki i programowania to ciemno to widzę.

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    Czy więc biorąc pod uwagę moje "zainteresowania" myślisz, że mogłabym sobie poradzić?

Biorąc pod uwagę twoje zainteresowania (czyli brak jakichkolwiek zainteresowań) myślę, że musisz to przemyśleć. Dogłębnie.

Dodano po 52 [sekundy]:

Cytat:
    Tylko potrzebuję rady, czy mam może myśleć o czymś pokrewnym, czymś innym czy iść w tym kierunku :).

A skąd my mamy to wiedzieć? Mamy Cię pokierować za rączkę? Nie tędy droga, co to to nie.