Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

częstotliwości wzorcowe

25 Wrz 2004 01:31 7114 16
  • Poziom 18  
    hej!
    Są jakieś inne nadajniki częstotliwości wzorcowych oprócz 1 programu polskiego radia,które mógłbym odebrać za pomocą odbiornika częstotliwości wzorcowej?
  • Poziom 17  
    Witam, proponuje poczytać EP 7/96 str.30 w artykule poruszony jest temat który interesuje kolegę. Tytuł artykułu "Wysokostabilny wzorzec czasu i czestotliwości".Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "odbiornik częstotliwości wzorcowej", ale w Polsce odebrać możesz także wysokostabilny sygnał z nadajnika w Frankfurcie (wzorzec atomowy, stałość częstotliwości większa niż sygnał z nadajnika PR): http://www.republika.pl/alkon/

Nie chce mi się nad tym zastanawiać :), ale sądzę, że stabilność i tak mocno spadnie ze względu na zjawisko Doplera...
  • Poziom 21  
    Dykus napisał:
    Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "odbiornik częstotliwości wzorcowej", ale w Polsce odebrać możesz także wysokostabilny sygnał z nadajnika w Frankfurcie (wzorzec atomowy, stałość częstotliwości większa niż sygnał z nadajnika PR)

O ile nic się nie zmieniło, to sygnał PR również jest stabilizowany wzorcem atomowym.
    Dykus napisał:
    Nie chce mi się nad tym zastanawiać , ale sądzę, że stabilność i tak mocno spadnie ze względu na zjawisko Doplera...

Byłoby tak, gdyby odbierać falę odbitą od jonosfery, natomiast dzięki zastosowaniu fal długich możliwy jest odbiór dalekodystansowy fali o propagacji przyziemnej. W tym wypadku zmiany częstotliwości spowodowane efektem Dopplera nie zaistnieją (o ile anteny nadawcza i odbiorcza nie będą się względem siebie przemieszczały).
  • Poziom 26  
    SP1AQU napisał:
    O ile nic się nie zmieniło, to sygnał PR również jest stabilizowany wzorcem atomowym.

To jak dla mnie się zmieniło, bo jak wyczytałem w EP 7/96 sygnał PR stabilizowany jest/był generatorem kwarcowym z podwójnym termostatem.
  • Poziom 21  
    Witam !
    No cóż... Od '96 roku już parę latek minęło, więc pewne zmiany są zrozumiałe.
    Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że za utrzymanie wzorca częstotliwości służącego do wytwarzania sygnałów Krajowej Częstotliwości Wzorcowej 225 kHz odpowiada Instytut Łączności, który w chwili obecnej dysponuje wzorcem cezowym.
    http://www.itl.waw.pl/p12/time/index.html
  • Poziom 32  
    Stabilność Krajowego Wzorca Częstotliwości 225kHz jest w chwili obecnej porównywalna ze stabilnością częstotliwości nadajnika DCF-77.
  • Poziom 26  
    SP1AQU napisał:
    Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że za utrzymanie wzorca częstotliwości służącego do wytwarzania sygnałów Krajowej Częstotliwości Wzorcowej 225 kHz odpowiada Instytut Łączności, który w chwili obecnej dysponuje wzorcem cezowym.

A czy można gdzieś znaleźć jakieś konkretne i pewne informacje na ten temat? Szukałem w Inecie i niczego nie znalazłem.
    Może być tak, że IŁ faktycznie dysponuje wzorcem cezowym, natomiast PR ma generator kwarcowy, który np. co rok podlega uwierzytelnieniu/legalizacji przez porównanie z wzorcem IŁ.

Panda02 napisał:
    Stabilność Krajowego Wzorca Częstotliwości 225kHz jest w chwili obecnej porównywalna ze stabilnością częstotliwości nadajnika DCF-77.

A jakieś konkretne szczegóły? Dla jednych np. 10^-7 i 10^-9 nie robi różnicy, a dla innych to umożliwienie wykonania pewnych pomiarów...
  • Poziom 32  
    Dla DCF
    averaged over 1d: <1e-12
    averaged over 100d: <2e-13
    Dla 225kHz stałość krótkoterminowa wzorca wtórnego nie gorsza niż 1x10-10 w związku z czym stałość samego wzorca jest co najmniej rząd, albo dwa rzędy wielkości lepsza, czyli porównywalnie z DCF
  • Poziom 26  
    Panda02 napisał:
    Dla DCF
    averaged over 1d: <1e-12

Rozumiem, że d = day.

Panda02 napisał:
    Dla 225kHz stałość krótkoterminowa wzorca wtórnego nie gorsza niż 1x10-10 w związku z czym stałość samego wzorca jest co najmniej rząd, albo dwa rzędy wielkości lepsza, czyli porównywalnie z DCF

Przepraszam, ale nie bardzo rozumiem. Wzorcem wtórnym jest sygnał PR. Zawsze wydawało mi się, że przy generatorach kwarcowych (a zakładam, że takim dysponuje PR) stałość krótkoterminowa jest lepsza od długoterminowej, więc "stałość samego wzorca" powninna być (jeśli już) to gorsza od tych 10^-10. Poza tym rząd, czy dwa rzędy wielkości różnicy to wielka różnica...
  • Poziom 21  
    No to zapodam taki link, może to w czymś pomoże...
    http://yq66.internetdsl.tpnet.pl/ww1.htm
    O ile dobrze rozumiem ten tekst pisany, to sygnał Krajowej Częstotliwości Wzorcowej jest wzorcem pierwotnym, natomiast wzorce na nim oparte - wzorcami wtórnymi.
  • Poziom 32  
    SP1AQU napisał:
    No to zapodam taki link, może to w czymś pomoże...
    http://yq66.internetdsl.tpnet.pl/ww1.htm
    O ile dobrze rozumiem ten tekst pisany, to sygnał Krajowej Częstotliwości Wzorcowej jest wzorcem pierwotnym, natomiast wzorce na nim oparte - wzorcami wtórnymi.

Właśnie ten link chciałem podać. Krajowa Częstotliwość Wzorcowa to wzorzec pierwotny.
    d to day, a 100d to 100dni. Jak widać dla DCF stałość długoterminowa jest lepsza od krótkoterminowej.
  • Poziom 26  
    Osobiście mnie ta strona nie przekonuje - to strona firmy, która sprzedaje sprzęt i to, że napisali tam o wzorcu wtórnym to mnie nie rusza. :) Gdybym przeczytał coś podobnego na stronie GUMu, IŁu, PRu, itp. to co innego.

Jeśli PR jest wzorcem pierwotnym w Polsce, to co z wzorcem cezowym IŁu? Czy sygnał Polskiego Radia jest napędzany przez ten wzorzec (IŁ - Warszawa, RCN - Solec)? Czy może dysponuje swoim własnym, lepszym?

Tu:
    http://www.gum.gov.pl/pliki/obwieszczenie_wzorce_jedn_miar_2.pdf
    mozna przeczytać, że wzorcem pierwotnym w Polsce jest wzorzec cezowy mieszczący się w Warszawie.

Nadal więc mam wrażenie, że sygnał Polskiego Radia nie jest popędzany z wzorca cezowego, tylko "zwykłego" generatora kwarcowego...
  • Poziom 32  
    Jeśli nie przekonuje Cię to, że jest to firma związana z Instytutem Łączności i "nie rusza" Cię to co napisali o wzorcu wtórnym to wydaje mi się, że dalsza dyskusja jest bezcelowa, bo również informacja podana przez kompetentną osobę w rozmowie telefonicznej nie będzie dla Ciebie miarodajna.
  • Poziom 21  
    Dykus napisał:
    Osobiście mnie ta strona nie przekonuje - to strona firmy, która sprzedaje sprzęt i to, że napisali tam o wzorcu wtórnym to mnie nie rusza. Gdybym przeczytał coś podobnego na stronie GUMu, IŁu, PRu, itp. to co innego.

W pewnym sensie to JEST strona IŁ'u... No, może odrobinę naginam fakty, ale w każdym razie, nie jest to jakaś firemka, która nie wiadomo skąd się wzięła...
    http://yq66.internetdsl.tpnet.pl

Dykus napisał:
    Nadal więc mam wrażenie, że sygnał Polskiego Radia nie jest popędzany z wzorca cezowego, tylko "zwykłego" generatora kwarcowego...

W pewnym sensie to żaden wzorzec cezowy nie jest wzorcem cezowym w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz "zwykłym" generatorem kwarcowym VCXO synchronizowanym (mówiąc w pewnym uproszczeniu) z komórką cezową... Sygnał otrzymany prosto z komórki cezowej miałby nieco nieporęczną częstotliwość, aby go bezpośrednio wykorzystać... Schemat blokowy wzorca cezowego znajdziesz na przykład w "Sztuce elektroniki" Horowitza i Hilla.

Dykus napisał:
    Tu:
    http://www.gum.gov.pl/pliki/obwieszczenie_wzorce_jedn_miar_2.pdf
    mozna przeczytać, że wzorcem pierwotnym w Polsce jest wzorzec cezowy mieszczący się w Warszawie.

W zasadzie masz rację, ale jest małe "ale"...
    Oto fragment dokumentu pobranego ze strony IŁ'u:

"SP IV.4 Utrzymanie stabilności i dokładności wzorców częstotliwości dla potrzeb sieci telekomunikacyjnej w Polsce; wytwarzanie i rozsyłanie sygnałów czasu wzorcowego, uwiarygodnionych przez wykorzystanię sygnałów GPS i innych systemów nawigacyjnych; wytwarzanie w cyklu ciągłym i transmisja sygnałów Krajowej częstotliwości Wzorcowej 225 kHz.

Cel zadania: Utrzymanie dla celów synchronizacji krajowej sieci (przez Instytut Łączności) centralnego źródła sygnałów wzorcowych czasu i częstotliwości; wdrażanie niezawodnych metod pomiaru zapewniających regularną generację skali czasu i komparację tej skali czasu ze skalami czasu innych renomowanych laboratoriów krajowych i zagranicznych (GUM, CBR, TP S.A., OP, BIPM, NPL i PTB), uwiarygodniającą częstotliwość wzorcową i skalę czasu wytwarzaną w Instytucie Łączności.
    Zadanie obejmuje również:
    - wytwarzanie w cyklu ciągłym i transmisją sygnałów Krajowej Częstotliwości Wzorcowej 225 kHz.
    - rozpoznanie kierunków rozwoju nowej generacji atomowych wzorców częstotliwości, takich jak fontanny cezowe, wzorce wykorzystujące rezonatory z chłodzonymi atomami lub jonami pierwiastków ziem rzadkich i inne oraz służenie wiedzą w zakresie wykorzystania tych wzorców bezpośrednio przez infrastrukturę telekomunikacyjną.
    Utrzymanie dla celów synchronizacji krajowej sieci centralnego źródła sygnałów wzorcowych, oprócz bezpośrednich korzyści technicznych, pozwala na uniknięcie w tej dziedzinie dominacji jednego operatora telekomunikacyjnego."
  • Poziom 26  
    Ok, ja ze swej strony dziękuję wszystkim za dyskusję.

Wysłałem kilka dni temu e-mail z zapytaniem do IŁu, ale oczywiście brak odpowiedzi. Zapewne, gdybym chciał u nich uwierzytelnić jakiś przyrząd za odpowiednie pieniądze to by zechcieli odpowiedzieć, a tak...
  • Poziom 27  
    Tutaj opisano dokładnie jak jest realizowana na dziś dzień krajowa częstotliwość wzorcowa 225kHz