Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwa nadajniki synchroniczne na tej samej częstotliwości

Piotr [trzykoty] 14 May 2011 21:14 2177 9
 • #1
  Piotr [trzykoty]
  Level 10  
  Czy jest możliwe rozwiązanie, aby dwa nadajniki VHF lub UHF nadawały synchronicznie ten sam przekaz foniczny na tej samej częstotliwości (celem poszerzenie obszaru słyszalności i jego jakości). Istniałby wspólny obszar, który leżałby w zasięgu obu nadajników. Czy to nie powodowałoby zakłóceń w tym obszarze :?:

  Kiedyś czytałem, że rozwiązania, w który transmituje się sygnał synchronicznie z dwóch stacji, aby dzięki interferencji odbiorca miał mocniejszy sygnał stosuje się w EDACSie. Z drugiej strony np. rozgłośnie radiowe FM używają wielu nadajników, ale każdy ma inną częstotliwość. Dlaczego?
 • Helpful post
  #2
  kreslarz
  Level 35  
  Gdyby nadajniki pracowały na tej samej częstotliwości, to problemy byłyby na obszarach, w których odbiornik "widzi" oba nadajniki. Ze względu na różną odległość od nadajników następowałoby zjawisko interferencji między falami radiowymi z jednej i drugiej stacji. Różny byłby również czas "przelotu" sygnału z jednego i drugiego nadajnika. Zjawisko sumy i różnicy faz mogłoby uniemożliwić, lub bardzo utrudnić odbiór (przy fazach zgodnych następuje sumowanie się amplitud, a przy przeciwnych odejmowanie). Zjawisko to byłoby szczególnie dokuczliwe w odbiornikach samochodowych w trakcie jazdy. W celu eliminacji tego typu problemów każdy nadajnik jednej konkretnej stacji w obszarze zasięgu teoretycznego pracuje na innej częstotliwości. Na Śląsku takim przykładem jest Radio Katowice nadające na kilku częstotliwościach:
  89,3 MHz z Zabrza, 101,2 MHz z Katowic, 102,2 MHz z RTCN Kosztowy (Mysłowice), 103,0 MHz z góry Skrzyczne (Szczyrk). Wszystkie te nadajniki są doskonale słyszalne w Katowicach. Gdyby istniała możliwość pracy na tej samej częstotliwości, to na pewno byłoby to zrealizowane na tym obszarze.
  Nowe techniki przekazu sygnału w postaci cyfrowej już nie mają tych problemów i zdarza się, że nadajniki telewizyjne emitujące sygnał MPEG-4 (cyfrowy) pracują na tej samej częstotliwości. Odbiornik jest przystosowany do odbioru takiego sygnału, gdyż odróżnia nadajniki po emitowanym w sygnale identyfikatorze stacji nadawczej. Wykorzystuje w danym momencie lepszy sygnał i dokonuje przełączenia - czasem kilka razy na sekundę - bez widoczności tego procesu na ekranie.
 • Helpful post
  #3
  Driver-
  Level 38  
  W EDACSie jest pełna synchronizacja fali nadawanej ze stacji bazowych w tym częstotliwości i fazy zarówno nośnej jak i modulującej. Tylko wtedy dzięki interferencji sygnały się sumują. Informacje o synchronizacji przekazywane są dwukierunkowo łączami stałymi do głównego sterownika i z tego sterownika do sterowników stacji bazowych. Czyli praktycznie jest to możliwe. Ale EDACS to system do specjalnego zastosowania i znaczenia. W innych systemach takiej synchronizacji się nie stosuje, wiec nawet niewielkie różnice w częstotliwości czy fazie sygnału spowodują zakłócenia interferencyjne we wspólnych obszarach i pogorszenie odbioru. Dlatego właśnie stosuje podział częstotliwości lub czasu w systemach analogowych czy cyfrowych.
 • #4
  Piotr [trzykoty]
  Level 10  
  Driver- wrote:
  W EDACSie jest pełna synchronizacja fali nadawanej ze stacji bazowych w tym częstotliwości i fazy zarówno nośnej jak i modulującej. Tylko wtedy dzięki interferencji sygnały się sumują


  A wtedy niejednakowe odległości położenia odbiornika od nadajników nie powodują nałożenia się (zsumowania) fal przesuniętych w fazie? Czy jest to zbyt mała różnica?
 • Helpful post
  #5
  Driver-
  Level 38  
  Kontrolować fazę można na różne sposoby. Jednym z nich jest np. dodanie sygnałów pilotujących. Pilot abonenta podawany jest do sterownika danej stacji i koryguje fazy stacji bazowych. Można też od abonenta wysyłać informację o fazie w miejscu odbioru zgodna/niezgodna i dalej przekazywać do sterownika stacji bazowych a te korygują fazę aż do uzyskania zgodności faz. Generalnie rzecz biorąc zainteresuj się "simulcast transmission".
 • Helpful post
  #6
  kaem
  Level 28  
  Na falach średnich synchronizuje się niektóre nadajniki. Ale to inny zakres fal i inne skutki zjawisk falowych (interferencji, różnicy faz, propagacji wielodrożnej, itd).
 • Helpful post
  #7
  Interesant
  Level 34  
  ...
  Polska Agencja Żeglugi Powietrznej kilkanaście lat temu rozwiązała ten problem, konfigurując nadajniki strefowe w niepełnym kroku strojenia - o kilka kHercy powyżej i poniżej głównej częstotliwości.
 • #8
  Piotr [trzykoty]
  Level 10  
  Interesant wrote:
  konfigurując nadajniki strefowe w niepełnym kroku strojenia - o kilka kHercy powyżej i poniżej głównej częstotliwości.


  Myślałem, że oni nie nadają synchronicznie, tylko zawsze wybierają antenę, z której mają nadawać.
  Jak działa to rozwiązanie, o którym piszesz i dlaczego nie dochodzi do zakłóceń?
 • #9
  sq6ade
  Level 40  
  Piotr [trzykoty] wrote:
  Z drugiej strony np. rozgłośnie radiowe FM używają wielu nadajników, ale każdy ma inną częstotliwość. Dlaczego?


  Bo odbiorniki są tanie .
  Natomiast dla "zwiększenia zasięgu" stosuje się system AF
  będący składnikiem RDS.
 • #10
  mkpl
  Level 37  
  Jest jeszcze ta chinskie radio na KF co mają 10MW. Każdy nadajnik na ciut innej częstotliwości. Na komercyjnym odbiorniku nie do zauważenia natomiast na lepszym sprzęcie bardzo ładnie to widać