Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plywajaca linia w oscyloskopie

nygma 25 Wrz 2004 12:30 1485 6
  • #1 25 Wrz 2004 12:30
    nygma
    Poziom 14  

Mam oscyloskop produkcji CCCP o symbolu H3015, w trakcie pracy linia na ekranie systematycznie przesuwa sie w dol. Nie mam schematu wiec troche ciezko mi idzie szukanie usterki, szczegolnie bez drugiego oscyloskopu. Pion jest tez sterowany ze wzm. roznicowego, wiec pewnie cos ze sterowaniem tego wzmacniacza. Moze ktos mi pomoze. Oscyloskopu jeszcze nie mialem okazji naprawiac!

0 6
  • #2 26 Wrz 2004 15:01
    wmr
    Poziom 17  

90% uszkodzen to stare elka lub zimne luty w Twoim przypadku obstawiam to pierwsze. pzdr. wmr

0
  • #3 27 Wrz 2004 15:13
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: WMR - z tymi 90% na elki to przesadziłeś
    -wbrew pozorom w przyrządach pomiarowych elektrolity były dobrej jakości ( hermetyczne i wyselekcjonowane)
    -na dodatek zalewali elektronikę jakimś lakierem co utrudniało wysychanie

-bez drugiego oscyloskopu może byc ciężko
    Zacznij od sprawdzenia tranzystorów KP303. czy nie pływają na nich napięcia.

jesli nie będziesz miał pomysłu wtedy można sprawdzić elektrolity - ale to na końcu.

0
  • #4 27 Wrz 2004 21:06
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Ja też obstaje za wypowiedzią kolegi ,,wmr” objawy takie za zwyczaj są spowodowane złą filtracją zasilania w odchylaniu, na początek też bym sprawdził elki.
    Pozdrawiam

0
  • #5 28 Wrz 2004 16:29
    ed-ek
    Poziom 34  

Pisałem odpowiedź ale gdieś zniknęła,piszę podobną.Nie znam tego oscyloskopu ale zakładam że jest na tranzystorach.Odchylanie pionowe to wzmacniacze prądu stałego.Weź miernik cyfrowy(koniecznie!) i mierz napięcia w torze odchylania zaczynając od stopnia wyjściowego.Mierz U na kolektorach tranzystorów.Na tranzystorze końcowym napięcie będzie ci się zmieniało zgodnie z płynięciem linii.Przejdź na bliższy wejścia stopień wzmacniacza i mierz tak samo.Pamiętaj że jeżeli U na stopniu poprzednim zmieniało się o dU to zmiana na stopniu mierzonym będzie dU/K (K-wzmocnienie stopnia poprzedniego).Stąd konieczność stosowania miernika cyfrowego.Tak mierz aż znajdziesz stopień który płynie.Pomiar wzmacniacza różnicowego jest bardziej skomplikowany.Prawdopodobnie w jednej z baz tranzystoów znajduje się napięcie odniesienia.Przedewszystkim zmierz jego stabilność.Pamiętaj że niewielkie zmiany napięcia w stopniach początkowych powodują duże zmiany na wyściu.Jeżeli dojdziesz że to różnicowy wprowadza zmiany,spróbój zdjąć jego schemat i zamieść na forum,ale tylko w wypadku gdybyś miał trudności.

0
  • #6 02 Paź 2004 18:05
    nygma
    Poziom 14  

No to oscyloskop zaczyna mnie irytowac. W sumie tam jest tyle rezystorow i sprzezen, ze gdziekolwiek sie nie podlacze to napiecie odjezdza. Koncowka pionu wyglada tak, ze sa dwa tranzystory z polaczonymi bazami i kolektroami. W obwodach kolektora sa po trzy rezystory 3W polaczone trownolegle, na tranzystor. Jak odlacze bazy to linie przestaje plywac i wszystkie napieci pozostaja stale. Po podlaczeniu baz tranzystor i wszystkie rezystory zaczynaja sie grzac. Napiecia na wszystkich wyprowadzeniach zaczynaja jezdzic. Po odpieciu baz znalazlem tranzystory, na kolektorach ktorych zmienia sie napiecie, ale ku mojemu zdziwieniu na obudowach maja narysowane tylko kolko i trojkacik. Ciekawe oznaczenie, maja obudowy jak np. BD135. Wie ktos co to za tranzystory i jakie sa do nich odpowiedniki? Koncowka jest na tranzystorach VT940, zna ktos odpowiednik do nich??? Czeka mnie jeszcze duzo pracy z tym dziadostwem zanim znajde co jest grane? Elektrolity chyba odpadaja, bo zaczyna sie cos dziac jak plynie wiekszy prad, a wszystkie elki sa tylko do filtracji zasialania. Ma ktos jeszcze jakies wskazowki!! Chyba dostane nerwicy z tym sprzetem!!!

0
  • #7 02 Paź 2004 19:38
    ed-ek
    Poziom 34  

Mam nadzieję że napięcie zasilania jest const.Najlepiej jak zdejmiesz schemat tylko końcówki i go tu zamieścisz.
    Powinny być 2 tranz. wyjściowe mocy.Do bazy jednego z nich podłączone powinno być napięcie regulacji położenia linii w pionie i na jego bazie gdy nie kręcisz pot. napięcie musi być stałe.Drugi tranz. wzmacnia sygnał wejściowy.Jeżeli ci się zmieniają napięcia na obu bazach musisz znaleźć stopnie sterujące te bazy.Ponieważ są wzm. prądu stałego to baza tranz. mocy będzie połączona z kolektorem stopnia poprzedniego.Prawdopodobnie każdy z tranz. końcowych mocy ma swój sterujący tranzystor.Jak je znajdziesz to popatrz jak te tranzystory są połączone - czy nie mają czasem wspólnego rezystora emiterowego.Jeżeli mają to zewrzyj kolejno bazy tych tranzystorów do masy i patrz czy napięcie płynie.Jeżeli nie,to obwód tego tranz. którego bazę zwierałeś jest uszkodzony.Właściwie jeżeli byłby choć częściowy schemat odchylania to sprawę można rozwiązać.

0
  Szukaj w 5mln produktów