Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stuki głośnika przy mocniejszym łupnięciu basu.

28 Paź 2010 21:53 1083 2
  • Poziom 26  
    Witam, od około roku jestem szczęśliwym posiadaczem DIY, tj tda7294 w mostku i stx gdn22-300-8sw. Z 4 miesiące go nie uzywałem, stał w kartonie w pokoju, w którym nie ma okna, drzwi otwierało się na jakiś czas by wrzucić kolejne śmieci itd itd. Wczoraj postanowiłem, że podłacze go znów. Grałem z godzinkę, w końcu mówię "skoro ma około 140W to dlaczego miałbym nie przekręcić volume do okolicy max?" Uczyniłem więc to, lecz nie do końca, bo przy około 1/4 głośności zaczęło coś stukać, prychać, dźwięk ten podobny do tego, jak by ktoś pocierał papierem ściernym o membranę w głośniku z papieru. Głośnik podłączyłem do zwykłej wieży, stuków nie ma, podejrzewam więc końcówkę mocy, rozkręciłem, odkurzyłem kurz, pająki itp ale nie widać tam nic, ale skoro wcześniej było ok, to dla czego teraz nie jest ok? Trafko 250W, filtracja 9200µF na gałąź. Posiadam opóźniacz załączania głośnika, opóźnia on o 1 sekundę, gdy połączyłem głośnik bezpośrednio, słyszę ŁUP! przy włączeniu wzmacniacza, o ile sięgam pamięcią, było łup ale lekkie, teraz to membrana zachowuje się jak by miała wypaść lecz zawieszenie ją trzyma. Ogólnie jak się słucha muzyki normalnie to jest ok, jak się ogląda film też jest w miare ok, bo przy jakiejś akcji, trzelaniny, ucieczki środkiem ulicy przed pędzącym samochodem słychać czasami te trzeszczenie. Napięcie DC na wyjściu głośników jest równe 0, więc chyba nie jest źle. radiator o powierzchni 33cm/25cm nagrzewa się do 45st około. Pamiętam, że przy stresie kiedyś jak działał to max tepm sięgala około 60 stopni.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    Może cewka uderzyła o karkas i teraz jak dasz głośniej "haczy" i powoduje te dziwne dźwięki?
  • Poziom 26  
    Sprawdzałem głośnik to wygląda na ok, wziąłem się za wzmacniacz. Wymieniłem kondensatory i garść rezystorów, oprócz filtrujących - wyglądają na dobre a jakiś tam serwisant sprawdził swym magicznym miernikiem, to mówił, że ich pojemność jest w normie. Sprawdziłem pojedyńczo kości, działają normalnie, daję głośność na max, i jest przester, głośnik lata jak szmata ale stuków nie ma, złożyłem z powrotem no i stuk stuk...