Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zegar DCF

04 Lut 2003 00:46 7616 11
  • Poziom 14  
    Cze. Mam maly problem. (poza tym, ze nie mam polskich liter, ale to niewazne).
    Otuz kupilem niedawno uklad do samodzielnego montarzu firmy nord-elektronik - jest to zegar sterowany kodem dcf ( sygnalem radiowym z frankfurtu - o czestotliwosci 77,5kHz ). Zegar co prawda dziala, ale nie do konca. Moge go ustawic recznie i jest ok., ale na tym ta zabawa nie polega. Chcialbym, zeby nastawial sie sam, ale niestety tego nie robi.
    Mieszkam w Walbrzychu i wiem, ze tutaj sygnal ten dociera. Wiec moze bedzie ktos tak mily i pomoze mi dojsc do tego dlaczego odbiornik w tym zegarku nie "widzi" tego sygnalu.
    Moze mozna jakos sprawdzic co jest nie tak?
    Ja jak na razie wiem, ze dizoda led umieszczona na tym odbiorniku zamiast mrygac z czestotliwoscia 1Hz poprostu albo swieci, albo nie.
    Antena jaka jest urzyta w tym ukladzie to cewka nawinieta na ferromagnetyczny rdzen.
  • Poziom 24  
    Heja!
    Odbiorniki sygnału DCF są wrażliwe na zakłócenia. Antenę powinieneś umieścić jak najdalej np. od monitora komputerowego. Ja u siebie w robocie nie mogę zsynchronizować żadnego takiego zegara (i są problemy z demonstracją synchronizacji urządzeń dla klientów...), za to w domu i (na szczęście) na obiektach - nie mam problemów. Czy skierowałeś antenę "na wschód-zachód", tak jak się powinno skierować?
    Pozdrawiam,
  • Poziom 2  
    viper2000 napisał:
    Cze. Mam maly problem. (poza tym, ze nie mam polskich liter, ale to niewazne).
    Otuz kupilem niedawno uklad do samodzielnego montarzu firmy nord-elektronik - jest to zegar sterowany kodem dcf ( sygnalem radiowym z frankfurtu - o czestotliwosci 77,5kHz ). Zegar co prawda dziala, ale nie do konca. Moge go ustawic recznie i jest ok., ale na tym ta zabawa nie polega. Chcialbym, zeby nastawial sie sam, ale niestety tego nie robi.
    Mieszkam w Walbrzychu i wiem, ze tutaj sygnal ten dociera. Wiec moze bedzie ktos tak mily i pomoze mi dojsc do tego dlaczego odbiornik w tym zegarku nie "widzi" tego sygnalu.
    Moze mozna jakos sprawdzic co jest nie tak?
    Ja jak na razie wiem, ze dizoda led umieszczona na tym odbiorniku zamiast mrygac z czestotliwoscia 1Hz poprostu albo swieci, albo nie.
    Antena jaka jest urzyta w tym ukladzie to cewka nawinieta na ferromagnetyczny rdzen.

cze najprawdopodobniej odbiornik nie odbiera sygnału dcf bo nie jest dobrze dostrojony dosc dokladny opis jak to zrobic znajduje sie w ktoryms numerze radioelektronika (chyba z poczatku tego stulecia lub koniec poprzedniego) poszukaj w spisach tresci arch. numerow na stronie radioelektronika prawdopodobnie jest to nawet opis tego samego zestawu jaki posiadasz
  • Poziom 12  
    w opisywanym kicie miałem ten sam problem.
    pomogło wymienienie tranzystowów na te ze schematu a nie z kitu...
  • Poziom 14  
    Cze
    Jak sprawdzalem czy dziala to wylaczylem wszystki urzadzenia ktore moglyby wprowadzac zaklucenia.
    co do kierunku ustawienia anteny to juz chyba w kazdym kierunku ja ustawialem - ale staralem sie ustawic wlasnie na frankfurt.
    O ktorych tranzystorach mowisz Grow. Mam nadzieje ze tylko w odbiorniku.

pozdrawia viper
  • Poziom 12  
    mówie o tych w odbiorniku... sam nie moglem za diably zestroic tej anteny, w koncu nie nadawala sie do niczego, zaczalem badac w czym rzecz, okazalo sie ze zamienniki ktore dostalem w kicie mialy h21 na poziomie 20 i ukladzik nie byl w stanie ich wysterowac (nigdy nie swiecila mi sie dioda), wymienilem na te ktore sa wyszczegolnione na schemacie (niestety nie mam go pod reka). Pomoglo. Jesli chodzi o strojenie najbardziej zakloca dzialajacy monitor. Jeśli jest w tybie z odcietymi obiema synchronizacjami (standby) odbiornik od razu zaczyna mi poprawnie odbierac.
    Powodzenia.
  • Poziom 29  
    Zrobiłem kilka sztuk i nie miałem z żadnym problemu.w jednym nawet umieściłem odbiornik DCF w jednym pudełku z zegarem i też działa.
  • Poziom 22  
    A czy nieważne jest ustawienie odbiornika DCF czy musi mieć on odpowiedną "oriętację" do nadajnika??
  • Poziom 24  
    Heja!
    W niektórych przypadkach (szczególnie w "trudnych" środowiskach), ustawienie anteny jest bardzo krytyczne. Dawno temu na podstacjach energetycznych mieliśmy wiele problemów z antenami bez oznaczonego kierunku. Jak widzisz rdzeń ferrytowy swojej anteny, to ustaw go prostopadle do kierunku na Frankfurt n. Menem, a dokładnie nastaw na Mainflingen (50o01' N, 09o00' E).
    I jak najdalej od źródeł zakłóceń typu monitor, tv (fale ultradługie 77,5 kHz).
    Pozdrawiam,
    Kuba
  • Poziom 22  
    Czyli coś takiego koło mikrofalówki w kuchni raczej niezda egzaminu?? A szokda!
  • Poziom 27  
    mmgryc napisał:
    Czyli coś takiego koło mikrofalówki w kuchni raczej niezda egzaminu?? A szokda!

Mikrofalówką nie należy się przejmować.
    Włącza się ją od czasu do czasu, a nawet jeśli pracuje, to po pierwsze nie ma prawa promieniować,
    bo by Ci twoje jajka ugotowała a po drugie pracuje na częstotliwości ponad 30000 razy większej niż DCF,
    po trzecie nie ma zasilacza impulsowego, więc zakłócać nie ma prawa.
    Dodatkowo, wystarczy jak taki zegar zsynchronizuje się kilka razy na dobę.
    Mieszkam w Warszawie, w betonowym bloku.
    Przy aktualnej pogodzie zegary synchronizują się mniej więcej od północy do południa - musi być wyłączony komputer,
    telewizor i "oszczędne" , elektroniczne świetlówki (wszystko, co ma impulsowe zasilacze)
    Nawet, gdy nie ma zakłóceń, pomiędzy 13tą a 23cią zegar "nie widzi" nadajnika.
    Wmak
  • Poziom 39  
    W załączniku poniżej alternatywa dla odbiornika DCF do komputera - dla tych którzy mają stałe łącze internetowe. Wystarczy dodać program do grupy Autostart i zaznaczyć następujące opcje w programie:
    - Set time when starting
    - Exit after setting time
    - Start hidden
    - Put icon on system tray
    Czas wtedy będzie synchronizowany automatycznie przy każdym logowaniu się do systemu. Program korzysta z atomowych wzorców czasu podłączonych pod tzw. serwery czasu. Zainstalowałem ten program na wszystkich kompach u siebie w pracy i teraz żaden z pracowników nie narzeka na zły czas w komputerze.
    Załączniki: