Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak połączyć zerwany światłowód?

zhu 07 Paź 2004 16:13 19922 38
  • #1 07 Paź 2004 16:13
    zhu
    Poziom 22  

witam , jak połączyć zerwaną nitkę światłowodu;
    jest monitoring zrobiony na światłowodzie, przy przejściu z "grubego ziemnego" kabla światłowodowego na cienki ktory idzie do kamery połączono w orginale złączem: "metalowy trzpień w żelu i w plastikowej przezroczystej rurce" były włożone dwa końce światłowodów - z grubego ziemnego i cienkiego do kamery kabla i jeden światłowód został wyrwany z tego połączenia;
    jak można połączyć te światłowody - może ktoś zna nazwę sposobu w jaki były połączone orginalnie światłowody i gdzie można kupić takie połączenie.
    dzięki i pozdrawiam.

0 29
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 07 Paź 2004 16:31
    Telex
    Poziom 26  

Pozostaje "spawara" (droga sprawa, nawet jeśli chodzi tylko o usługę) albo połączenie przy użyciu złączek ST - producent Eltra-Elda ma to w swojej ofercie w rodzinie towarowej LEXCom.

2
  • #3 07 Paź 2004 16:42
    Kapsis
    Poziom 25  

za bardzo dokladnie to nie opisales tej awarii...tzn jeden swiatlowod sie zniszczyl z tuby?czy jak?a moze cala tuba ,a moze jest to jednomod?jesli poszedl caly to trzeba spawarka-moze byc ericssona,ale to droga rzecz,jak nie masz skad pozyczyc i nie umiesz tego robic a chyba nie to lepiej poszukaj firmy ktora zajmuje sie swiatlwodowami,sam nie zrobisz,a jak zrobisz to bedzie tragiczna tlumiennosc i jakos przesylu danych tak straci na jakosci ze bedziesz sie denerwowwac

0
  • #4 07 Paź 2004 23:34
    abyss
    Poziom 14  

Poszukaj kogoś, kto pracuje w teletransmisji w tepsie. Powinien powiedzieć, kto może pomóc w tej sprawie - tam zazwyczaj jest i sprzet i fachowcy.

1
  • Deimic One - Szkolenia
  • #5 07 Paź 2004 23:51
    ACULA
    Poziom 34  

Nikt odpowiedzialny nie pożyczy Ci spawarki :D
    A jeśli nawet znalazł by się taki głupiec to zejdzie ok 0,5m na naukę spawania, chyba że będzie w miarę nowa i jeszcze automat będzie działał jako tako ale to i tak nie pewne.
    Co do złącz to musisz odpowiednio przygotować światłowód i albo przyspawać paczkordy albo zarobić na stożek i złącze samocentrujące. Z tłumiennością będzie strasznie, szczególnie zanim sie nauczysz ;)
    Do zarobienia światłowodu są potrzebne ostre noże z łamaczem, które też kosztują. Światłowodu nie tnie się nożyczkami. Kto widział ucięty nieodpowiednim narzędziem ten wie ;) Pewnie nikt Ci ich nie pożyczy ;)

a)Poszukaj w google usług spawania za któe ostro zapłacisz
    b)popytaj kto ma narzędzie do złącz samocentujących
    c)jedź na jakąś uczelnię z tele, oni mają po jednej spawarce ;)
    d)nie wiem o co chodzi, ale taniej będzie dogadać się z gościem, jak weźmiesz kabel ze sobą (raczej niewykonalne)

PS Gdybyś nie był taki tajemniczy (miasto) to może bym zaoferował pomoc ;)

-1
  • #6 07 Paź 2004 23:54
    tomasy
    Poziom 14  

Witam
    jeśli kolega - Autor tematu mieszka w trójmieście to proponuję pokręcić sie obok wydziału ETI PG gdańskiej za moich czasów nadzorcą laboratoriów i dyspozytorem OTDR'a jak i też przenośnej spawarki był bardzo ludzki człowiek AM nazwiska i imienia nie podaję z oczywistych względów. Poza tym są również złącza nieco mniej sprawne w porównaniu do spawanych ale w sytuacjach krytycznych również są w stanie zapewnić odpowiednią komunikację .
    Pozdrawiam.

0
  • #7 08 Paź 2004 11:40
    Kapsis
    Poziom 25  

dokladnie jak mowia przedmowcy.dobrym rozwiazaniem jest wizyta nieoficjalna na politechnice szczecinskiej..jestem akurat na 5tym roku elektroniki i telekomunikacji o specjalnosci sieci swiatlowodowe,doktorzy prowadzacy sa bardzo uprzejmi itp...jesli mieszkasz w poblizu zglos sie tam z problemem.najlepiej podczas zajec studentow zaocznych

0
  • #8 08 Paź 2004 15:21
    zhu
    Poziom 22  

b.dziękuję wszystkim za odpowiedzi , prawdą jest że robię to po raz pierwszy , sprawa szczegółowo wygląda następująco : jest w ziemi gruby ok.10mmkabel/tuba świtłowodowy , wchodzi do masztu oświetleniowego na którym na górze-6m jest zainstalowana nieruchoma kamera , gruby kabel światłowodowy wychodzi w otworze/drzwiczkach na dole masztu i można go wyciągnąć z masztu na ok. 3m , z góry od kamery leci cienki ok.6mm światłowód/tuba , w obu kablach/tubach tym grubym z ziemi i tym cienkim od kamery jest jedna nitka światłowodu grub.ok. - 0.5mm , te nitki połączone są w rurce przezroczystej dł. ok.5cm śred.ok.7mm , wewnątrz tej plastikowej rurki jest metalowy sztyft na boku którego są końce nitek światłowdów , włożone po obu stronach rurki na głebokość ok 10mm , końce światłowodów zanurzone są w żelu który jest w rurce i nie stykają się ze sobą - końce są oddalone od siebie na ok 20mm ; wydaje się że końce powinny stykać się a tak nie jest , rurka jest chyba termokurczliwa widać jak obejmują końce metalowego sztyftu , są zaokrąglone , rurka jest następnie przyczepiona taśmą izolacyjną do plastikowego sztywnego pręta grub.ok. 3mm i następnie całość jest włożona do rurki termokurczliwej dł. ok.60cm zagrzanej po obu końcach - w środku rurka jest niepodgrzana , następnie jest to włożone w rurkę sztywną plastikową dł. ok 1metra i z obu stron zawiniętą taśmą izolacyjną , tak zrobione jest połączenie światłowodów w orginale i to działało - na odelgłość ok 1km , teraz światłowód koło połączenia (plastikowa rurka) został urwany (ten od ziemnego grubego kabla/tuby) i nie ma obrazu z kamery , liczyłem że można to połączyć tak jak jest w orginale - bez spawarki ale nic takiego nie opisaliście - nie wiem , myślałem że połączenie zerwanego światłowodu jest prostsze , może jednak znacie sposób jaki opisałem i poradzicie gdzie takie coś kupić - pozdrawiam - z -
    ps. jest to duża sieć monitoringu , robota płatna , jest też parę innych problemów z tą siecią , jeśli ktoś jest chętny to zapraszam , niestety podane sposoby nie są możliwe do realizacji , szczególy na priv .

0
  • #10 08 Paź 2004 22:06
    Kapsis
    Poziom 25  

Acula napisał:
    to proponuję zacząć od tego:
    http://wtm.ite.pwr.wroc.pl/~spatela/pdfy/0230.pdf
    jak już będziesz wiedział jak to poczytaj czym:
    www.atel-fiberoptic.com.pl/ne/produkty/narzedzia/katalog_swd_narzedzia1.pdf
    :D

hyhy patela;] tam sa w sumie same podstawy..jesli bedziesz chcial konkretniej o spawaniu daj znac tutaj.podesle.mam slabe lacze narazie a to troche zajmuje i nie wiem czy mam slac dosc duzy zalacznik na forum

0
  • #12 08 Paź 2004 22:40
    zhu
    Poziom 22  

przeczytałem co podał Acula - dzięki , ale dalej nie wiem : jaki typ złącza jest zastosowane w opisie które podałem , gdzie kupić takie złącze , jakie konkretne narzędzia i materiały potrzebne są do zrobienia takiego złącza , jak sprawdzić czy połączenie zostało zrobione prawidłowo .. pytania raczej do praktyków ktorzy na co dzień mają do czynienia z połączeniami klejowymi

0
  • #13 08 Paź 2004 22:44
    Kapsis
    Poziom 25  

acula-dlaczego do tej pory nie powstala galaz forum dotyczacych swiatlowodow i hologramow??codziennie pojawia sie takie posty o takiej tematyce.dziedzia juz zadomowila sie na zachodzie,w polsce raczkuje..pisalem do moderatorow innych ale odpowiedz byla negatywna

0
  • #14 08 Paź 2004 22:49
    Kapsis
    Poziom 25  

zhu napisał:
    przeczytałem co podał Acula - dzięki , ale dalej nie wiem : jaki typ złącza jest zastosowane w opisie które podałem , gdzie kupić takie złącze , jakie konkretne narzędzia i materiały potrzebne są do zrobienia takiego złącza , jak sprawdzić czy połączenie zostało zrobione prawidłowo .. pytania raczej do praktyków ktorzy na co dzień mają do czynienia z połączeniami klejowymi .

sprawdzic teoretycznie
    -reflektometr-zabawka ok 3 razy drozsza od spawarki
    sprawdzic praktycznie
    -zobaczy czy uklad popsrtu dziala ..

1
  • #15 08 Paź 2004 22:50
    zhu
    Poziom 22  

Kapsis - napisz coś o tych połączenich lub zamieść/prześlij materiał na ten temat - dzięki
    ps. pisząc o sprawdzaniu światłowodu myślałem o pracy na polu odległym od końca światłowodu ok 2km .. oraz czy na nitce światłowodu nie ma jakiegoś znaku lub rowku widocznego np. pod mikroskopem który posłuży do ułożenia nitek światłowodów ..

0
  • #16 08 Paź 2004 22:58
    Kapsis
    Poziom 25  

bede musial teraz poszperac,napisz dokladnie o jakie spawanie lub klejenie Ci chodzi,to nie szkodzi ze to jest na 2km,to jest pryszczyk dla kazdego "w miare dobrego" swiatlowodu

0
  • #17 08 Paź 2004 23:02
    zhu
    Poziom 22  

opis połączenia o które mi chodzi lub podobnego najdokładniej jak umiałem napisałem parę postów wyżej - może być jakieś inne w miarę proste i tanie połączenie klejone - możliwe do zrobienia na polu ..

0
  • #18 08 Paź 2004 23:11
    Kapsis
    Poziom 25  

no ok poczytam pare razy ten post .bo bardzo malo dokladnie opisales ten problem tj niefachowo-ale rozumiem ze sie nie znasz na tym.postaram sie zrozumiec dokladnie...no jesli na pewno bedziesz robic to na polu to spawarka odpada tak czy tak,bys musial miec specjalny stol samopoziomujacy sie..najczesciej jest to w samochodach specjalnych do kladzenia swiatlowodow

0
  • #19 08 Paź 2004 23:16
    ACULA
    Poziom 34  

Kapsis napisał:
    acula-dlaczego do tej pory nie powstala galaz forum dotyczacych swiatlowodow i hologramow??codziennie pojawia się takie posty o takiej tematyce.dziedzia juz zadomowila się na zachodzie,w polsce raczkuje..pisalem do moderatorow innych ale odpowiedz byla negatywna

nie przesadzaj, nie codziennie
    a słyszałeś takie powiedzenie że co jest do wszystkiego to jest do niczego
    jak podzielimy forum na 200 działów ta każdy dostanie zawrotu głowy i oleje przewijanie do właściwego działu ;) I inne. Najwazniejsz eże nie powstaje.
    Po drugie jakby tak każdy chciał dzielić tak szczegółowo to wątpię żeby zmieściło się w 1000 ;)
    I nie pisz post pod postem ;)

ZHU jakby było możliwe takie coś na polu to każdy rolnik miałby sieć światlowodów ;)
    Najlepiej będzie chyba kupić złącze podobne do V rówków i dobry przecinak z łamaczem. Wtedy nacinasz światłowód, odłamujesz. Wkładasz w dwa V rowki mające kształt V dzięki czemu światłowód jest mniej więcej równo. Zakleić, założyć koszulkę ochronną i modlić się aby zadziałało. jeśli nie to powtarzać kilkukrotnie. Zainwestować w wypełniacz i inne kolejne eksperymenty ;)

0
  • #20 08 Paź 2004 23:23
    Kapsis
    Poziom 25  

no wlasnie o to chodzi ze zaczyna sie to robic codziennoscia[codziennie zagladam na wasza elektrode]-przeciez diody ,uklady nadawcze,lasery,sieci swiatlowodowe i hologramy to juz jeden dzial nauki;)..raz napisalem post pod postem zeby bylo czytelniej dla was obu..;)

0
  • #21 08 Paź 2004 23:38
    zhu
    Poziom 22  

Acula te V-rowki to jest to o co mi chodzi - s u p e r :
    cytat
    "Najlepiej będzie chyba kupić złącze podobne do V rówków i dobry przecinak z łamaczem. Wtedy nacinasz światłowód, odłamujesz. Wkładasz w dwa V rowki mające kształt V dzięki czemu światłowód jest mniej więcej równo. Zakleić, założyć koszulkę ochronną i modlić się aby zadziałało. jeśli nie to powtarzać kilkukrotnie. Zainwestować w wypełniacz i inne kolejne eksperymenty"
    dokładnie jest to opisane w 2-gim materiale który zamieściłeś ;

jeszcze gdzie kupić te V-rowki , jakiej f-my jest dobry przecinak z łamaczem i jak to dokładnie jest robione - może jakieś zdjęcia lub rysunki , step by step ;
    tak to było zrobione w orginale , więc czemu ma nie zadziałać - jeszcze raz dzięki za pomoc -

0
  • #22 09 Paź 2004 01:17
    ACULA
    Poziom 34  

z tymi V rowkami troszkę przegiąłem, ciężko je dostać
    potrzebujesz czegoś takiego
    http://www.radiotechmkt.com.pl/files/pdf/zestawy_naprawcze.doc
    :D ale jak znam ceny (technologia dla wojska)prędzej zastosujesz tańsze złącza soczewkowe LPP

lub tańsze ale trudnodostępne (nowość) złącza optijack do zastosowań w terenie

a teraz łopatologicznie, potrzebujesz:
    http://www.techkom.com.pl/eshop.php?a=list&cat=178
    a)
    FO - Klej do wtyczek światłowodowych
    Dwuskładnikowy klej epoksydowy do złączy światłowodowych. W opakowaniu 4 gram.
    b)dwa wtyki
    http://www.techkom.com.pl/eshop.php?a=list&cat=178_163
    http://www.minitran.co.uk/pages/products/list.mhtml?ct=4&sc=20
    najlepsze są z ceramiczną ferrulą bo jest jednolita, trawała, i dobrze wypolerowana ,polecam typ SC
    c) jeden Coupler odpowiedni do złącza
    d) coś do przygotowania włókna
    e)dużo szczęścia ;)

PS zaznaczam ze nie znam cen tej firmy, poglądowo można sprawdzić http://www.aver.net.pl/ceny/sieci_wtyki.htm

0
  • #23 09 Paź 2004 05:24
    zhu
    Poziom 22  

dzięki Acula , trochę jestem zawiedziony brakiem złączy V-rowków - skądś to wzieła polska firma która instalowała ten monitoring - tylko skąd ? - może w telekomunikacji coś takiego stosują ? (ciekawe czy nie można powtórnie użyć tego który jest teraz założony z urwanym jednym światłowodem - np. oczyścić z kleju pod mikroskopem ten metalowy sztyft - ułożyć drugi koniec światłowodu , zalać klejem FO i zabezpieczyć rurką termokurczliwą) ;
    mam jeszcze inne pytanie : jak sprawdzić taki światłowód po naprawie i jak (w miarę najtaniej ) sprawdza się światłowody - bardziej mi chodzi o sprawdzenie czy światłowód na odcinku np.2km nie jest gdzieś przerwany niż na sprawdzaniu jego sprawności (bo pewnie są tu potrzebne jakieś b.drogie przyrządy)
    te sprawdzenie drożności światłowodu wyobrażam sobie np. że po jednej stronie zapinam żródło światła np.dioda a po drugiej mam jakiś odbiornik który mierzy poziom docierającego światła - tylko jak to się robi i czym - w miarę niedrogo ?
    ps. jak szybko zasycha klej FO - Klej do wtyczek światłowodowych
    Dwuskładnikowy klej epoksydowy do złączy światłowodowych. W opakowaniu 4 gram.

0
  • #24 09 Paź 2004 10:12
    Kapsis
    Poziom 25  

firma ktora bedzie miec wszystko to 3M ,firma amerykanska ale ma siedziby gdzies w polsce

0
  • #25 09 Paź 2004 11:38
    ACULA
    Poziom 34  

klej schnie różnie, w zależności od proporcji składników, na początek proponuję troszkę mniej utwardzacza
    Nie radziłbym szlifować rowków bo dokładność musi wynosić max kilka mikrometrów najlepiej 1 ;)
    W tepsie nie będą mieli, tam albo od razu podjeżdza ekipa z walizeczką i spawa albo stosują rozłączne. A nawet jeśli robią rozłączne to wolą fabryczne z kawałkiem światłowodu i spawają.
    Spróbuj z ferrulą ;) Jest mniej roboty niż z rowkiem. Zamiast dopasowywać aby równo leżały w rowkach , po prostu wsuwasz w rurkę i zaklejasz ;)
    Całą sztuka w obu przypadkach polega na dobrym ucięciu światłwodu, w wielkim przybliżeniu technika podobna do cięcia szyb. Jeśli masz nowy nóż to nie ma problemu. Czoło musi być prostopadłe do osi.

Nie ma nie drogich mierników. Reflektometr od razu odpada. Jak juz to proponuję miernik poziomu
    Ten pewnie jest drogi ale mniej więcej opisany do czego ;)
    http://www.tomtronix.com.pl/avo/mpm1000.htm
    Cena źródła to 1000$, cena miernika z wbudowanym źródłem to 1500$(jedno okno) 2000$(dwa okna), więc może da radę namówić szefa ;)

Najlepiej było by połączyć i zobaczyć czy działa. Jeśli nie zadziała to jedyne wyjście załatwić miernik i zmierzyć oba odcinki toru, bo nie wiadomo czy źle skleiłeś czy są niespodzianki w innym miejscu.

V rowki są drogie do wyprodukowania (dobrej jakości) i ciężko uzyskać dobry efekt bo dużo zależy od łącznika, brudu i zręczności. Łatwiej jest z SC.

PS Ja jednak popytałbym o optijacki, one były projektowane dla takich właśnie potrzeb. Tylko że wprowadzono je 5 lat temu i mają problemy z przebiciem się przez standardy

0
  • #26 09 Paź 2004 12:31
    zhu
    Poziom 22  

dzięki , monitoring liczy 5lat ; w 3M znalazłem coś takiego : http://www.3m.pl/t1pr9.html i tak myślę , czy na tym się nie skupić - nie znam jeszcze cen ale jakoś to do mnie najbardziej przemawia - co o tym rozwiązaniu myślicie - mi się podoba , szczególnie że można kupić walizkę z kompletem narzędzi i materiałow do zrobienia złącza .

0
  • #27 09 Paź 2004 12:51
    ACULA
    Poziom 34  

zestaw naprawczy podałem w poprzednim poście. Wszystko fajnie poza jednym szczegółem-cena ;)
    Pamiętaj że w środku jest wiele narzędzi i cena będzie chyba 4-5 cyfrowa ;)
    Ale może mają jakąś promocje, najlepiej zapytać ;)

Co do tłumienności 0,1dB to coś nie chce mi się wierzyć. Wg mnie uzyskasz min ok 0,3dB
    Kiedys mierzyłem podobne łącze (pokazowe) ale nijak miało się z tymi danymi ;) Może było innej firmy
    Najważniejsze żebyś dobrze wyczyścił włókno, aby nie był ani drobinku otuliny, bo inaczej będziesz miał problem.
    Zgodzę się że 30 sekund bez przygotowania, pamiętaj, że min 10 minut zajmie ci przygotowanie ;)

W komplecie nie ma prowadnic, sprawdź po ile sztuk i w jakie cenie ;)

0
  • #28 09 Paź 2004 16:29
    Kapsis
    Poziom 25  

0,1db tlumiennosc??!!!chyba bys byl od razu zatrudniony przez 3M..nawet tpsa nie potrafi takich tlumiennosci na zlaczkach uzyskac w praktyce.mi sie wydaje ze dobrze zarobione lacze klejone ma 0,3dB w najlepszym przypadku!..w praktyce jest o wiele gorzej

0
  • #29 10 Paź 2004 10:50
    midas78
    Poziom 19  

Skoro połączenie jest na słupie to nie bardzo sobie wyobrażam wyjście na ten słup ze spawarką, albo tymbardziej zestawem do klejenia złącz.
    Proponuje zastosować złącze typu Splice (np. firmy AMP, u nich to się nazywa Corelink). Obdzierasz światłowód "ze skóry", ucinasz, wsuwasz w splice'a i zamykasz go.
    Napisałeś, że jest jedno takie zerwane połaczenie. Na pewno taniej wyjdzie zamówić sobie jakiegoś gościa który to zrobi za paręset PLNów niż inwestować w nawet najtańszy zestaw.

0
  • #30 10 Paź 2004 12:39
    zhu
    Poziom 22  

dzięki za odp. , połączenie światłowodów jest na dole słupa , dostępne poprzez otwór w słupie który jest na dole i zamknięty metalowymi drzwiczkami , świałowody , ten gruby z ziemi i ten cienki z góry słupa od kamery można z tego otworu wyciągnąć na ok. 2m i łączyć je np. na ziemi lub na stole lub na jakiejś prowadnicy ; czy miałeś na myśli takie połączenie : http://www.ampnetconnect.de/browse_chapter_pr...uct.php?chapter=3&productgroup=25&product=164
    lub
    http://www.tycoelectronics.com/fiberoptics/light/Connect_Light_0603/CORELINK_Splice_0603.pdf
    czy to jest do kupienia w Polsce ? ze zdjęcia wynika że jest to banalnie proste : włożenie światłowodów do łączówki i zamknięcie , trochę nie rozumiem tych kilkaset zł kosztów - taka łączówka chyba tyle nie kosztuje - może ktoś odpowie kto to praktycznie już zakładał i jakie są jego doświadczenia - te zamknięcie ma zaletę że można kilkakrotnie otwierać i zatrzaskiwać światłowód (przynajmniej tak zrozumiałem z opisu obok zdjęcia) ?

0